İstediğimiz adresle GMAIL'den mail hesabı açalım

Bu konuyu okuyanlar

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Evet başlıktan da anlaşılabileceği gibi sahip olduğumuz bir internet adresimizle (domain ile) gmail tabanlı bir mail hesabı açacağız.

Peki bu bize ne sağlayacaktır?

1- Google kalitesi.
2- Alıştığımız gmail arayüzü ve özellikleri.
3- Alan sınırını düşünmeyin.
4- Gmail takvim özelliği.
5- Google dökümanlarını kullanabilme
6- G-talk ve gmail üzerinden sohbet edebilme
7- Gmail siteler özelliğini kullanarak web sayfaları hazırlayabilme.
8- ve sizin gmail ile kullandığınız benim aklıma gelmeyen diğer özellikler...

Neler Gerekli?

Yönetime bize ait bir adet adres (domain)
ve internet bağlantısı

Nasıl Yapılır?

Aşama aşama nasıl yapılacağına bakalım.
1- Öncelikle google apps adresine giriyoruz
29fwhhu.png

2- Başlayın düğmesine tıklayarak kayıt olma aşamasına geçiyoruz.

105pp1t.png

3- Gerekli işlemleri yaparak "Başlarken" düğmesine tıklıyoruz

10n5i15.png

4- İlgili alanları doldurarak "Devam Et" düğmesine tıklıyoruz. Sadece * işaretli olan Zorunlu alanları doldrumanız yeterlidir.

5- Yeni açılan pencerede ilk kulanıcımızı aynı zamanda yönetici hesabımızı oluşturuyoruz.

mlmt20.png

6- Gerekli alanları doldurarak "Kabul Ediyorum. Kuruluma devam et" düğmesine tıklıyoruz.

2guywox.png

7- Bu ekrana ulaştığımız zaman işlemleri doğru yaptık demektir.

Bu aşamadan sonra gmail ile adresimizin (domain) haberleşmesini sağlamamız gerekecek. Bu işlem için de bir kaç ayar yapılması gerekmektedir. Yukarıdaki resimde görünen ekranda E-posta birimin altındaki "E-postayı etkinleştir" linkine tıklayarak bu işlemin nasıl yapılacağını görebiliyoruz.

2a5i58p.png

Resimde de görüldüğü gibi adresimizin yönetim alanına erişerek DNS ayarları bölümünde bazı düenlemeler yapmamız gerekiyor.

DNS ayarları sayfasını açtıktan sonra kayıt girmek için kullanılan seçeneği buluyoruz ve yeni MX ayarları ekliyoruz. Eklencek MX ayar ayrıntıları yukarıda görülmektedir.

NOT: bazı domain firmalarında gmail kullanma seçenği bulunmaktadır, direk o seçeneği tıklayarak MX ayarlarının otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde ücretsiz olarak toplam 50 adet mail hesabı oluşturabilirsiniz.

Güle Güle Kullanın

Bahadır YILDIZ
Resimler ve anlatım tamamen bana aittir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
"İstediğimiz" adres değil hocam, kendi domain adresimiz. :) Alanında iyi bir doküman.

snow fox

Profesör
Reaksiyon puanı
13
shiftdelete'de bu uygulamayı kullanıyor sanırım ama uzun zamandır mail adresi dağıtmıyorlar

independent

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PayLaşım için teşekkür ederim. ŞöyLe bir sorum oLacak;

Bu gmaiL tabanLı maiL kuLLanmak istiyorum özeL domainime. Fakat domainim bLoggere yönLenmiş durumda. Yani yine googLe'dan hizmet aLıyorum.
BLogger'e yönLenmiş domain üzerinde bu maiL işini yapabiLir miyiz acaba?

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
biraz geç kaldım sanırım ama cevaplayayım

bu işlem domain yönlendirmesine karışmıyor.
MX kayıtlarını değiştiriyorsunuz bu da sadece mail için kullanılıyor,

skaya44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkürler verdiğin bilgi için ....

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Hocam birşey soracağım, bizim domainimize ait olan mailimize maiiler geç düşüyor. Bunda da aynı sorun olur mu?

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Hâla daha arada gelip okuduğum güzel bir makale... Bu güzel paylaşım için teşekkürler kaberdey... :)

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
gerçekten çok güzel bir makale:) teşekkürler:)+

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bende bu servisten yararlanıp kendi posta hesabımı açacağım ancak takıldığım tek nokta var.
Alacağım alan adı henüz boş be iki seçeneğim var.
1__ Bir host şirketinden alanadı almak ve gerekli yönlendirmeleri yapmak.
2__ Google aracılığıyla yıllık 10$'a alan adı almak. (eNom.com veya GoDaddy.com) ve hiç bir ayarla uğraşmamak.
Tam DNS kontrolü ve tam kapsamlı etki alanı yönetimi.
Alacağım alanadını şuan sadece eposta için kullanacağım. Ancak site kuracağım zaman eNom veya GoDaddy harici yerel bir firmadan web alanı aldığımda problem yaşar mıyım? Yönlendirme ücreti gibi ek ücretler istenir mi? Google "Tam DNS kontrolü ve tam kapsamlı etki alanı yönetimi" diyor. Bu tam olarak ne oluyor? Benim bundan tek anladığım subdomanin . Peki bide bunun için de ek ücret ister mi?
Sizce hangisi daha mantıklı.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Bende bu servisten yararlanıp kendi posta hesabımı açacağım ancak takıldığım tek nokta var.
Alacağım alan adı henüz boş be iki seçeneğim var.
1__ Bir host şirketinden alanadı almak ve gerekli yönlendirmeleri yapmak.
2__ Google aracılığıyla yıllık 10$'a alan adı almak. (eNom.com veya GoDaddy.com) ve hiç bir ayarla uğraşmamak.
Tam DNS kontrolü ve tam kapsamlı etki alanı yönetimi.
Alacağım alanadını şuan sadece eposta için kullanacağım. Ancak site kuracağım zaman eNom veya GoDaddy harici yerel bir firmadan web alanı aldığımda problem yaşar mıyım? Yönlendirme ücreti gibi ek ücretler istenir mi? Google "Tam DNS kontrolü ve tam kapsamlı etki alanı yönetimi" diyor. Bu tam olarak ne oluyor? Benim bundan tek anladığım subdomanin . Peki bide bunun için de ek ücret ister mi?
Sizce hangisi daha mantıklı.

Direk GoDaddy üzerinden kredi kartınla al, sonrasında da başın ağrımaz... :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Direk GoDaddy üzerinden kredi kartınla al, sonrasında da başın ağrımaz... :)

GoDaddy ve eNom google anlaşmalı, bu sitelerden alınmış/alınacak alanadları otomatik olarak bu servise kayıt oluyor ve konuda bahsedilen hiçbir ayarı yapmaya gerek kalmıyor. Ancak yerel bir host firmasından webalanı aldığımda alanadını yönlendirme ve benzeri işlemlerde eNom ve GoDaddy ücret talep ediyor mu birde bunu öğrenmek istiyorum.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
GoDaddy ve eNom google anlaşmalı, bu sitelerden alınmış/alınacak alanadları otomatik olarak bu servise kayıt oluyor ve konuda bahsedilen hiçbir ayarı yapmaya gerek kalmıyor. Ancak yerel bir host firmasından webalanı aldığımda alanadını yönlendirme ve benzeri işlemlerde eNom ve GoDaddy ücret talep ediyor mu birde bunu öğrenmek istiyorum.

Öncelikle ben sürekli godaddy kullanıyorum ve elimde onlarca domain var. :) Godaddy'nin domainini google'ın verdiği linkten alırsan direk yönlenmiş olarak alıyorsun yoksa godaddy.com'dan alınca kendin ayar yapman gerekiyor. :wink: Genelde firmalar bu ayarları ücretsiz yaparlar ama bazı cins firmalar ücret talep edebiliyor. :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Öncelikle ben sürekli godaddy kullanıyorum ve elimde onlarca domain var. :) Godaddy'nin domainini google'ın verdiği linkten alırsan direk yönlenmiş olarak alıyorsun yoksa godaddy.com'dan alınca kendin ayar yapman gerekiyor. :wink: Genelde firmalar bu ayarları ücretsiz yaparlar ama bazı cins firmalar ücret talep edebiliyor. :)
Yazdıklarım Google dökümanlarına dayanıyor. Demek farklı konular var. Neyse, Google üzerinden GoDaddy dan aldım. Teşekkürler.

Keşşaf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben domainimn Mx ayarlarını domains.live.com dan kayıt yapmıştım. Yani domain uzantılı hotmail-msn adresi alıyorum. Peki aynı zamanda gmail adresi de alabilir miyim?

Ayşe Vergen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok güzel makale, teşekkürler... Yazıda 50 adede kadar ücretsiz diyor, 50'den daha fazla istersek ne kadar ödeyeceğiz bilen var mı?
B

uurcaglar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
daha sonra kurulacak web sitesi için satın aldığım domain adresini kullanabilecekmiyim ?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Ücretsiz 50 adet hesap 10 adede düşürüldü. 10 adetten sonrasının için fiyatlar aşırı yüksek.
Buna çözüm üretmek gerekli.

Ücretsiz 50 adet hesap 10 adede düşürüldü. 10 adetten sonrası için fiyatlar aşırı yüksek.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Ücretsiz 50 adet hesap 10 adede düşürüldü. 10 adetten sonrasının için fiyatlar aşırı yüksek.

Ücretsiz 50 adet hesap 10 adede düşürüldü. 10 adetten sonrası için fiyatlar aşırı yüksek.

Bana 1000 adet hak tanınmıştı. Kullandığım 1 tane :D

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Bir yetkili şunu banlayabilir mi lütfen. 23 mesaj atmış hala burda.

Seg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Artık 30 günlük deneme süresi sonrasında da aylık 4 € ya da yıllık 40 € ücreti var.
Geçmiş olsun cümleten.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Birde ücretsiz kullanmaya devam edenler için 50 adet ücretsiz eposta adresi 10 adetle kısıtlandırıldı.