İşte dünyanın en hızlısı!

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
822497_detay.jpg

Türkiye'de sadece 1 kişinin olacak?
Bu yılın başında gerçekleşen ODD Gladyatör ödüllerinde yüzde 80'le en fazla satış artışı gerçekleştiren marka Bentley olduğunda şüphesiz yadırgayanlar oldu. 2011 yılında 10 adet satılan bu süper lüks otomobil, bu tip lüks araçlar için yüzde 130’a çıkarılan ÖTV'ye rağmen 2012 yılında Türkiye'de tam 18 yeni müşteriye ulaştı.

Bentley 2012'de dünya çapında da ciddi bir başarı elde etti ve yüzde 22 artışla satışlarını 8 bin 510 adede yükseltti. Markanın son bebeği ise dünya lansmanı geçen hafta ABD’de yapılan, GT Speed Convertible oldu. 625 beygir gücündeki bu dünyanın seri olarak üretilen en hızlı 4 kişilik üstü açılabilen otomobilini 2 gün boyunca kullanma imkânı buldum.

Test, Las Vegas'tan başlayarak, Büyük Kanyon ve tarihi 66 numaralı karayolunun bir kısmının da içinde olduğu yaklaşık 1000 kilometrelik güzergâhta gerçekleşti. “Maksimum hızın saatte 120 kilometreyle sınırlandırıldığı ABD karayollarında saatte 325 kilometre hıza çıkabilen bir otomobili kullanmanın anlamı var mıydı?” diye merak edenler için hemen belirteyim ki, “evet vardı”.

Çünkü, gerçekten otomobil seven herkes bilir ki, hız yapmak ne kadar keyifliyse, çok güçlü bir otomobille, gaza basmadan, ama gaz pedalının hükmettiği canavarı hissederek yol almak da bir o kadar keyiflidir.
İtiraf edeyim ki, GT Speed Convertible'la Arizona'nın ıssızlığında yol yapmak, “Ferrari'sini satan bilgenin” sonunda aradığı otomobili bulup Nirvana'ya ulaşması gibiydi

180 MİLYON HESAP YAPIYOR

Motor yönetim sistemi, turbo şarj kontrolünü ve tork yönetimini kolaylaştırarak, sürüş kalitesini artırmak için saniyede 180 milyon adet farklı hesaplama yapabiliyor.

625 BEYGİR GÜÇLE 325 KM/S’YE ÇIKIYOR

GT Speed, 625 beygir gücündeki çift turbo, 48 supap, W12 motor sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlıyor. 325 km/s maksimum hıza erişebilen 8 ileri vitesli ZF otomatik şanzımanlı araç, 800 Nm ile etkileyici bir maksimum tork değeri sunuyor. Bu değere yalnızca 2000 d/d’de ulaşan GT Speed Convertible, bu tork seviyesini 5000 d/d’ye kadar koruyor. Sürekli 4 tekerlekten çekişli araçta güç dağılımı 60/40 arka tekerlek lehine.

536 BİN EURO

Türkiye'deki anahtar teslimi satış fiyatının 536 bin 500 Euro'dan başlayacağı açıklanan Bentley GT Speed Convertible, 2012 yılında Türkiye'de sadece bir kişiye satılacak. Yine aynı kasayı paylaşan 575 BG gücündeki Continental GT Convertible'ın ise yıl içinde 6 adet teslim edilmesi bekleniyor.

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kaynak

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Neyi hızlı la* dedim meğer satış konusuymuş:)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
En hızlısı deyince ben de zannettim Bugatti'nin yeni modeli çıktı :)

Meğerse seri olarak üretilecek en hızlı otoymuş

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Tasarımı sade ama şık, oldukça güzel ama bu haberi okumadan bu arabayı görsem bu fiyatda ve bu hızda olduğunu düşünmezdim.