İşte asgari ücretin 2012 zammı !

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Asgari ücret 2012 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, devredilen SSK ve Devredilen Bağ-Kur emekli aylıklarının ise önceki altı aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 4.22 ve yüzde 2.78 oranında artırılması öngörüldü.

2012 yılında emekli aylıklarında ise kademeli intibak yapılacak.
2012 Yılı Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. Asgari ücretin 2012 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, Devredilen SSK ve Devredilen Bağ-Kur emekli aylıklarının ise önceki altı aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 4.22 ve yüzde 2.78 oranında artırılması öngörüldü.

Ayrıca, 2012 yılında emekli aylıklarında kademeli intibak yapılacağı hedeflendi.
SGK sağlık harcamaları kapsamına Devredilen SSK, Devredilen Bağ-Kur, Devredilen Emekli Sandığı, çalışan kamu görevlileri, ödeme gücüne sahip olup zorunlu sigortalı olmayanlar, 18 yaş altı çocukların sağlık harcamalarına ilave olarak 2012 yılından itibaren yeşil kart sahiplerinin sağlık harcamaları da dahil edildi. 2012 yılında sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirlerinin 131.7 milyar TL, toplam giderlerinin 157.2 milyar TL ve gelir gider açığının 25.5 milyar TL olması öngörüldü.

GSYH'ya oran olarak, gelirlerin yüzde 9.24; giderlerin yüzde 11.03 ve açığın yüzde 1.79 olması hedeflendi. 2012 yılında SGK'ya faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, hizmet akdiyle çalışanlar için 5 puan prim indirimi ve özürlü primi teşviki, prim ödeme gücü olmayanların GSS primi de dahil olmak üzere toplam 69.1 milyar TL tutarında ve GSYH'nın yüzde 4.85'i oranında bütçe transferi yapılması öngörüldü.

2012 yılında İşsizlik Sigortası Fonunun prim gelirinin GSYH'nın yüzde 0.38'i, faiz gelirinin GSYH'nın yüzde 0.37'si, Fona yapılan devlet katkısının ise GSYH'nın yüzde 0.13'ü oranında gerçekleşmesi hedeflendi.

4447 sayılı Kanun uyarınca, 2012 yılında Fonun faiz gelirinin dörtte birine tekabül eden 1 milyar 305 milyon TL'nin Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yatırımlar öncelikli olmak üzere ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeye yönelik altyapı yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı öngörüldü.

Bu çerçevede, Fonun toplam giderinin 4.081 milyon TL'ye ulaşması bekleniyor. Sonuç olarak, 2012 yılında toplam Fon varlığının 62 milyar TL ile GSYH'nın yüzde 4.35'ine ulaşması hedefleniyor.

Kaynak : http://www.haber3.com/iste-asgari-ucretin-2012-zammi--1063005h.htm#ixzz1cHCaETc0

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Gine desene aç kaldık .....

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Vay merhametsizler vayyy! Elektiriğe yaptıkları zamma bak bir de asgari ücrete yaptıkları zamma bak.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
böyyük adamlara sorsan,asgari ücret ne kadar yükselirse rekabet şanslarını kaybederler,işyerlerini kapatmak zorunda kalırlarsa fakir fukara hepten aç kalır.

işin doğrusu haksızda (istismar edenlerde çoğunlukta tabi)sayılmazlar,teknoloji,katma değerli ürünler üretemedikten sonra asgari ücrete devam,maalesef.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Işveren üzerindeki yükün azaltilmasi lazım öncelikle

Qzey

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Buraya uzun bir yazı yazdım ama sonra CTRL+A DEL yaptım. Hiç gerek yok siyasi bir tartışma ortamı yaratmaya ama özetle; oy verirken biraz daha dikkatli düşünün ey Türk halkı. (Sözüm meclisten dışarı.) :)

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Böyle bol keseden zam neden verilir anlaşılır gibi değil.Yine lüx otomobil satışları patlayacak dopdolu bir turizm sezonu yaşanacak
emekliler için finans danışmanları bulundurma zamanı geldi köşeyi döndüler
bu zamlar alay etmek değil olsa olsa kafa bulmaktır

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Bence bu zammı geri alsınlar gerek yok bence zamma :)

muratgurcemal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Buraya uzun bir yazı yazdım ama sonra CTRL+A DEL yaptım. Hiç gerek yok siyasi bir tartışma ortamı yaratmaya ama özetle; oy verirken biraz daha dikkatli düşünün ey Türk halkı. (Sözüm meclisten dışarı.) :)

:) Yazacak çok şey var dediğin gibi ...

Söylediğin sözün altını bende çizmek istiyorum.Oy verirken biraz daha dikkatli düşünün ey Türk halkı (Sözüm meclisten dışarı.)

Laf olsun, torba dolsun, maksat muhalefet olsun diye konuşmayın arkadaşlar. Hükümet kim olursa olsun onun da yapacağı aynı şeydi. Yıllardır verilen zam oranları bu şekilde...

Yeterli mi? Elbette değil ancak 10 yıl öncesine göre asgari ücretin alım gücü şimdi daha yüksek..

Laf olsun diye konuşmuyoruz arkadaşım :) Bir şeye de muhalefet değilim. Sadece elektrik-doğal gaza ve asgari ücrete gelen zam oranlarının bu kadar farklı olmasına tepkiliyim :) Sen muhalefet olmaya çalışıyorsun ..

Bu zam oranlarından memnun musun ?

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441

:) Yazacak çok şey var dediğin gibi ...

Söylediğin sözün altını bende çizmek istiyorum.Oy verirken biraz daha dikkatli düşünün ey Türk halkı (Sözüm meclisten dışarı.)

Laf olsun, torba dolsun, maksat muhalefet olsun diye konuşmayın arkadaşlar. Hükümet kim olursa olsun onun da yapacağı aynı şeydi. Yıllardır verilen zam oranları bu şekilde...

Yeterli mi? Elbette değil ancak 10 yıl öncesine göre asgari ücretin alım gücü şimdi daha yüksek..

---------- Post added at 12:05 ---------- Previous post was at 11:50 ----------

Laf olsun diye konuşmuyoruz arkadaşım :) Bir şeye de muhalefet değilim. Sadece elektrik-doğal gaza ve asgari ücrete gelen zam oranlarının bu kadar farklı olmasına tepkiliyim :) Sen muhalefet olmaya çalışıyorsun ..

Bu zam oranlarından memnun musun ?

Asgari ücret ya da doğalgaz vb zamları için memnuniyet ifadesi kullanmadım. O faturaları ben de ödüyorum merak etmeyin. İşi siyasete vurup hükümet politikası gibi lanse edilmesi yanlış sadece. Kim gelirse gelsin yapacağı aynı şeydi...

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
her şeye yaptığınız güncelleme oranını maaşlara da yapsanıza yok hacı bu memlekette çalışan kesime koyun gözü ile bakılıyor. Kendileri lüks refah içinde yaşasın millet açlıktan ölsün ne ala .

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255

---------- Post added at 12:05 ---------- Previous post was at 11:50 ----------

Asgari ücret ya da doğalgaz vb zamları için memnuniyet ifadesi kullanmadım. O faturaları ben de ödüyorum merak etmeyin. İşi siyasete vurup hükümet politikası gibi lanse edilmesi yanlış sadece. Kim gelirse gelsin yapacağı aynı şeydi...

bence cevap vererek kendini boşuna yorma. Ülkenin 10 yıl öncesi ile 10 yıl sonrasındaki fark bariz belli. bunu hala görmemekte ısrar ediliyorsa ne anlatsan anlamaz demektir. demek ki bazıları devalüasyon seviyor.

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
18 lira zamcık. Bozdur bozdur harca. :)

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
sayın Başbakanımız seçimlerden önce hava atıyorlardı şu kadar kilometre duble yol yaptık. sanki cebindeki para ile yaptı. sonra ne ortaya çıktı? bizden aldıkları deprem vergileri ile yapmışlar. yani bizim paramızla başkalarının oylarını satın aldılar.

Her zaman dedim yine diyeceğim, türkiyenin açıklarını doğalgaza, benzine, elektriğe, suya, vergilere zam yaparak herkes kapatır. asıl yönetici olmak açıkları halkın boynuna bindirmeden kapatabilmektir.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
he taaabi bizim alım gücümüz iyileşmiş 10 yılda. diğer ülkeler boş duruyor süper güç olacağız az kaldı <:) ehehhe <:) Bu ülke için kesin diyebileceğim bir şey varsa o da espiri kabiliyetidir. Cem yılmaz hesabı herkes komik <:)

muratgurcemal

Asistan
Reaksiyon puanı
0

bence cevap vererek kendini boşuna yorma. Ülkenin 10 yıl öncesi ile 10 yıl sonrasındaki fark bariz belli. bunu hala görmemekte ısrar ediliyorsa ne anlatsan anlamaz demektir. demek ki bazıları devalüasyon seviyor.

Neyin ne olduğunu anlayabilecek durumdayım anlatmana gerek yok . Sadece daha iyi bir durumda olmak varken niye böyle bunu sorguluyorum(bunu hiç bir şekilde siyasi anlamda söylemedim) . ( Karşınızda ki kişinini fikirlerini laf olarak ve ya böyle kişilere bir şey anlatamazsın diyerek geçiştirmeyin ... bir konu üzerine konuşmak bu şekilde olmaz .... )

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Neyin ne olduğunu anlayabilecek durumdayım anlatmana gerek yok . Sadece daha iyi bir durumda olmak varken niye böyle bunu sorguluyorum(bunu hiç bir şekilde siyasi anlamda söylemedim) . ( Karşınızda ki kişinini fikirlerini laf olarak ve ya böyle kişilere bir şey anlatamazsın diyerek geçiştirmeyin ... bir konu üzerine konuşmak bu şekilde olmaz .... )

"Oy verirken biraz daha dikkatli düşünün" denilince benim aklıma gelen şey bu lafı söyleyenin halkın yanlış bir seçim yaptığını düşündüğü olur. benim cevabımda buna verilmiş bir cevap. halkın yaptığı bu seçim eğer hatalıysa bundan önceki mi doğruydu. eğer o önceki gelenlerin yaptıkları doğruysa ben türkiyeyi yanlış anlamışım demektir

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Alın size zam...

[video=youtube;kNX0TRlBoTs]http://www.youtube.com/watch?v=kNX0TRlBoTs&amp;feature=share[/video]

muratgurcemal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"Oy verirken biraz daha dikkatli düşünün" denilince benim aklıma gelen şey bu lafı söyleyenin halkın yanlış bir seçim yaptığını düşündüğü olur. benim cevabımda buna verilmiş bir cevap. halkın yaptığı bu seçim eğer hatalıysa bundan önceki mi doğruydu. eğer o önceki gelenlerin yaptıkları doğruysa ben türkiyeyi yanlış anlamışım demektir

Sadece oy verirken 2 kez düşünülsün ... tamam 10 yılda iyi işler yapıldı ama o zamanki kazanç ile normal bir yaşayabilen bir kişi şimdi kıt kanaat geçiniyor.Alınan maaş elektrik-su-kömür-doğal gaza gidiyor. Sitemim buna !

ahmetal2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bizim büyüklerimiz(!) bu videodakiler gibi bile olamaz..onlar pişkin pişkin söylerler bunları..sen al işçiden vergiyi zengine gelince af yaptık de..geçin bunları geçin..hepsi aynı yolun yolcusu işte..

uA23uA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
doğalgaz elektrik ve sigaraya yapılan zam > asgari ücret zammı:D:D:D

yavruceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
heyo zam gelmiş...

---------- Post added at 16:30 ---------- Previous post was at 16:17 ----------

içimde kalacak söylemezsem.
lütfen hükümetimize yüklenmeyin.
zaten hiç sevmem bu asgari ücretle çalışanları.
ne o öyle sülük gibi yapışıyolar ülkemin güzide zenginlerine, kanlarını emiyolar. (yazık zenginlerimize)

hem bakın ne var biliyo musunuz?
sigaraya, alkole ve bilmediğim sadece ülkemin zenginlerinin tüketebileceği şu özel tüketim malları varya...
işte o mallara zam yapıldığında sevinen bir çok SDN sakininin içi rahat etsin, bu asgari ücretliler artık onlardan hiç alamazlar, hayal bile etmelerini zorlaştırmak lazım zaten.
ne o öyle üç kuruş maaş alacaksın hava güzel olduğunda bir pikniğe gidelim diceksin, ulen yılda bir bi 35 lik açalım anasını satayım diyeceksin......

hööööst ne haddine senin asgari ücretli. haddini bil.

sözün özü arkadaşlar ZAM ZAMDIR.
zamın birine sevinen arkadaşım şimdi bu zam için "yazık değil mi bu insanlara" diye konuşmasın.

her kim için olursa olsun herhangi bir gider kalemine zam yapıldığında
"ulen ekonomi pek iç açıcı değil galiba" diyeceğine "oh olsunculuk" eden arkadaşlarımın
yukarda yazdığım fikirlere daha yatkın olduğunu düşünüyorum.

SDN ailesine sevgi ve saygılarımla...

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Konuda Troll saldırı baş göstermiş. Saldırı yapan çoğunluğun kendi cephesinden olduğunu gören modlar da siyasetin yasak olduğunu unutup keyiflenmiş olacaklar ki konu hala kapanmamış.

napak? biz de mi düşek?

Evet tam olarak böyle oldu... Hadi düş.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
ben şahıs hedef göstermedim, gözüme çarpan ihlal edilmiş forum kuralını naçizhane iğneleyici üslubum dahilinde dile getirdim. Üslübumun sana ona göre sertliği ne beni düşürür, ne de konunun hala kapanmamış olmasının yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez.

by10ur

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Çok güzel bir cümle %2.78 ile ülkenin kalkınmasında önemli bir pay sahibi olan insanları bek fazla iş seçme şansları olamadığı için bu kadar az zam yaparak yaşamak için gerekli olan tüketim ihtiyaçlarına bu zama göre orantısız bir zam yaparsan ve hala burada bunu savunan insanlar varsa şu açıdan bakmalıyız diye yapmaya devam et hak ediyoruz.

Silence

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
49
Bir yumurta 50 kuruş olduğuna göre : 36 tane yumurta alabiliriz o parayla :) .

Bir yıl içinde hayatımıza bu kadarcık mı zam sokuyonuz.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Söylecek o kadar çok şeyim varki ama bunları anlayabilecek yönetici guruhu varmıdır bilmiyorum. o yüzde susuyorum

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Yanlışınız var zam değil güncelleme yaptılar.

openline

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla hiç bile zam yapmasa gene değişen bişii olmaz sadece türkiyenin değil insanların sorunu u stokholm sendromu örnek libya kaddafi işsize yüksek maaş yeni evliye konut yurt dışında okuyana maaş+araba veren kaddafiyi bile linç ederek öldürüyorsa bu insanlık dicek bi söz bulamıyorum