İstanbul'un En Güzel Müzeleri Hangileri?

Bu konuyu okuyanlar

monarosa

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Bence İstanbul'un en güzel müzeleri Sabancı Müzesi(Atlı Köşk) ve Pera Müzesi.

1. Atlı Köşk olarak bilinen Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un en güzel semtlerinden Emirgan’da. 1925 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edoardo De Nari'ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış ana bina Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü "Atlı Köşk" olarak anılmaya başlanmış. 1951 yılında Hacı Sabancı’nın satın aldığı köşk 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne bağışlanmış ve hala müze olarak kullanılıyor.

2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuş durumda. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.

2. İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde yer alan Pera Müzesi 2005’te açılan özel bir müzedir. Beş katlı müzenin her katında ayrı ayrı sergiler var, bu sergiler belli zamanlarda değişip yeni sergilere yer almakta. Aynı zaman da giriş katında kafesi mevcut.

Müzede Osman Hamdi Bey’in 1906 yılında yapmış olduğu ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ eseri sergileniyor. Eserde Bursa Yeşil Camii’nin üst katı görüntülenmekte ve camın üstündeki alanda; ‘‘Şifa’al-kulup lika’al Mahbud’’ (Kalplerin şifası, Sevgiliyle (Hz. Muhammed) buluşmaktadır yazılıdır. Bir diğer dikkat çeken eserlerden birisi de Alejandro Almanza Pereda’nın Horror Vacui (Boşluk Korkusu) eseri.

Siz de kendi sevdiğiniz müzeler hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? İstanbul'da görmediğim müze kalmasın istiyorum ve siz değerli shiftdelete arkadaşlarımın tavsiyelerini önemsiyorum :) Sizin önerileriniz doğrultusunda sırayla tüm müzeleri göreceğim. Şimdiden teşekkürler cevap yazanlara.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,593
Siz de kendi sevdiğiniz müzeler hakkında beni bilgilendirebilir misiniz?

Güzel yerlerdir.