İstanbul'un Asli Fatihi Çandarlı Halil Paşadır - Bülent Ecevit

Bu konuyu okuyanlar

Esas_Tarihçi

Öğrenci
Cezalı
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
19
Reaksiyon puanı
8
Puanları
3
Yaş
64
images

İSTANBUL'UN ASLİ FATİHİ ÇANDARLI HALİL PAŞA'DIR

Bülent Ecevit yaptığı açıklamada şöyle dedi şimdi bazıları gene bana sataşacaklar ama varsın sataşsınlar ben bazı saklanan gerçekleri söylemeye mecburum. Türklerde "ulus bilinci"nin gerilemesinin 1453'lerden, yani İstanbul'un fethinden başladığını söylemek yanlış olmaz. Artık "Çok-Uluslu" bir yapı içinde "Devşirme Sistemi" egemen olacak, Türk öğesi, bilinçli bir çaba ile geri plana itilecekti. Fatih Sultan Mehmet'in Çandarlı Halil Paşa'nın boynunu vurdurup, yerine devşirme Zağanos Paşa'yı sadrazam yapması bir dönüm noktasıydı.

Bu olaydan sonra, iki yüzyılı aşkın bir süre, doğuştan Türk olan hemen hiçbir kimse Osmanlı İmparatorluğu'nda sadrazam konumuna yükselemedi. Fatih'in en asil Türkmen beyi Çandarlı Halil Paşa'nın boynunu vurdurma sebebi bize bu zamana kadar hep yanlış öğretildi (tarih kitaplarında gizlendi). İşte gerçekleri; Fatih'in babası 2.Murat çekiliyor yerine Fatih geliyor Çandarlı Halil Paşa 2.Murat'a haber gönderiyor diyor ki "çok büyük bir tehlike var, bu çocuk bizi yönetemez gel devletin başına." Burada devletin istikbalini düşünen sadece Çandarlı Halil Paşa'dır ve Fatih'in babasını getirttiriyor ve devleti düzene sokuyor. İkincİ defa 2.Murat hastalanıp çekilince düşman devletleri hemen ayaklanmak üzere harekete geçiyor. Çandarlı Halil Paşa yine 2.Murat'a haber gönderiyor diyor ki bu çocuk daha toy sen yine gel devletin başına ve 2.Murat'ı tekrar göreve getirttiriyor ve Osmanlı Devleti yine Çandarlı Halil Paşa sayesinde bu büyük tehlikeyi atlatıyor. Burda devletin istikbalini düşünen yine Çandarlı Halil Paşa'dır. Yani 2 defa Fatih'i azlediyor. 2.Murat ölünce Fatih geliyor başa ama Kendisini iki defa azleden Çandarlı Halil Paşa'ya kin güdüyor. İstanbul'un fetih edilme planı yapılıyor bütün fetih, savaş ve strateji planını çizen rahmetli Türkmen kökenli Çandarlı Halil Paşa'dır.

Fetih tamamlanıyor fetihten hemen sonra Fatih Sultan Mehmet, Çandarlı Halil Paşa'yı ve çocuklarını öldürttürüyor. Sadece kıskançlık ve ismini gölgelemesin diye yaptırıyor. Öldürtme sebebide neymiş Çandarlı Halil Paşa bizansa balıkların karnında rüşvet veriyormuş. Yani balıkları öldürmüş balıkların karnından bizansa rüşvet vermiş. PEKİ SORMAZLAR MI ADAMA? Çandarlı Halil Paşa böyle bir şey yaptıysa fetihten önce neden boynunu koparmadın. Çünkü Osmanlıda binbir türlü etrika var. İşte İstanbulun asli fatihi ÇANDARLI HALİL PAŞA böyle bir entrikayla katlediliyor. Milletimiz ha bile 21 yaşında İstanbul'u Fatih Sultan Mehmet feth etti diye tutturmuş gerçek dışı tarihi konuşuyor. Oysa İstanbul'un asli fatihi ÇANDARLI HALİL PAŞADIR.

Bülent Ecevit'e göre; "Türk kökenlileri yönetimden olabildiğine uzak tutma politikası, sınırsız iktidar isteğinden doğuyordu. Çokuluslu Osmanlı imparatorluğunu oluşturan pek çok unsur içinde sadece doğuştan Müslüman Türkler iktidarı denetleyip sınırlayabilecek durumdaydılar. O yüzdendir ki, Fatih Sultan Mehmet, bu yetkiye sahip olan ulusu devlet yönetiminin tamamen dışına itmek istemiş ve bunu başarmıştır."


Kaynak: Bülent Ecevit'in Karaoğlan Kitabından Alıntı
 

Son mesajlar

Üst