İstanbullu en çok kimden şikayetçi ?

Bu konuyu okuyanlar

evowinds

Dekan
Emektar
Katılım
2 Kasım 2008
Mesajlar
9,100
Reaksiyon puanı
168
Puanları
63
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir ay önce sürücülerin trafikteki hatalarını vatandaşın yetkililere daha kolay ulaştırması için 'Alo 1530' hattını hizmete soktu. İlk ay en çok şikayet edilen bakın kimler oldu?

Bu sürede vatandaşlardan minibüs, taksi, servis, taksi, dolmuş ve kamyonlar hakkında 403 şikâyet geldi. İkitelli'de bir dolmuşun kırmızı ışıkta durmayarak tankerle çarpışması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği kaza, toplu ulaşım sürücülerinin eğitimlerini yeniden gündeme getirmişti. Olayın ardından yeni bir uygulama başlatan İBB, vatandaşlara sürücü hatalarını yetkililere kısa mesaj yoluyla iletebilecekleri 'Alo 1530' hattını hizmete soktu.

İBB'nin Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne kısa mesaj ile gönderilen 403 şikayetin 284'ü özel araçlarla ilgili olduğu için belediye tarafından dikkate alınmadı. İBB yetkililerinden alınan bilgiye göre, 403 kısa mesajın 119'unun belediyenin sorumluluk alanında olduğu belirlendi. Bu şikâyetlerin 69'u emniyet müdürlüğüne, 44'ü de Zabıta Müdürlüğü'ne iletildi. 6 şikâyete muhatap olan sürücü ise Toplu Ulaşım Müdürlüğü'ne çağrılarak işlem yapıldı. Dikkate alınan 119 şikâyetin başında ise 49 şikâyetle minibüsler geliyor. Bunu 33 şikâyetle taksi, 27 ile servisler, 6 şikâyetle taksi dolmuşlar ve 4 şikâyetle kamyonlar izliyor.

Vatandaşların konularına göre şikâyetlerinde ise tehlikeli araç kullanma 19 mesajla ilk başta geliyor. Konusuna göre şikâyetlerde ikinci sırada olan emniyet şeridi ihlali sayısı ise 18. Bunların 15'ini servis araçlarının yapması ise kaygı uyandırıcı. Ölümlü kazalara sebep olan kırmızı ışıkta geçme ise 15 şikâyetle 3. sırada. En çok kırmızı ışıkta geçenler ise minibüsler. Konusuna göre diğer şikâyet türleri ise şu şekilde: "Sigara içmek, hatalı sollama, aşırı hız, ters yöne girme, sinyal vermeme, trafikte araç sıkıştırma, Boğaz köprüsünden geçme, egzoz dumanı, korna çalma, otobüs durak ihlali, ayakta yolcu alma, yolu uzatma, araçtan indirme, kısa mesafeye yolcu almama, uygunsuz yerde yolcu indirme.

Zaman Haber 7
 

Finix

Rektör
Katılım
4 Haziran 2008
Mesajlar
11,477
Reaksiyon puanı
2,237
Puanları
113
Ben İstanbul'a gidersem o mesajlar bini bulur. :)
 

fergan

Asistan
Katılım
23 Ağustos 2010
Mesajlar
172
Reaksiyon puanı
1
Puanları
0
minübüsçülerden şikayetçiyim..
 

Son mesajlar

Üst