İstanbul'da Suya Gene Yüzde 15 zam !

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu kaçıncı oldu artık sayamadım ama İstanbulda yeniden suya yüzde 15 zam yapılmış !

İBB yüzde 39 zam istemiş. ( Seçimden önce yüzde 40 indirim yapacaz deniyordu :) Ayıp olmasın diye yüzde 40 değilde 39 istemişler zammı ) Ama Cumhur İttifakının oyları ile yüzde 15.6 zam yapılmış.

Sözcü gazetesinin naifliğide çok güzel bu arada :) Hükümet bir zam yapsa manşetten verirler ! İBB olunca Zam teklifi kabul edildi ufak ufak ve oran bile söylememek.

Not: İBB'nin seçim öncesi suyu yüzde 40 ucuzlatacam İstanbuldan İsraf var biz bu israfı kestik mi İstanbul'a yıllarca yeter deyip 2 yıl olmadan 4-5 kere zam gündemi ile toplanıp zamlar yapması hakkında ne düşünüyorusunz !

Not2: Bu arada zam ihtiyaçtır enflasyon var illaha yapılır ama yılda 1 yaparrsın onuda yılbaşından yılbaşına yaparsın. Sonuçta su ithal bir üründe değil. Ama insanlara sözler verip bir yıl içinde 3 kere Zam istemek artık ayıp oluyor bence. ( Seçim öncesi büyük büyük İstaf kalemleri var paraları çalıyorlar yiyorlar israf ediyorlar diye konuşup seçim sonrası böyle olmadığını görünce piyasaya böyle yansıyor demek ki. )

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,232
Erken seçim gelsin artık hem genel hem yerel

Darkness3472

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Bu kaçıncı oldu artık sayamadım ama İstanbulda yeniden suya yüzde 15 zam yapılmış !

İBB yüzde 39 zam istemiş. ( Seçimden önce yüzde 40 indirim yapacaz deniyordu :) Ayıp olmasın diye yüzde 40 değilde 39 istemişler zammı ) Ama Cumhur İttifakının oyları ile yüzde 15.6 zam yapılmış.

Sözcü gazetesinin naifliğide çok güzel bu arada :) Hükümet bir zam yapsa manşetten verirler ! İBB olunca Zam teklifi kabul edildi ufak ufak ve oran bile söylememek.

Not: İBB'nin seçim öncesi suyu yüzde 40 ucuzlatacam İstanbuldan İsraf var biz bu israfı kestik mi İstanbul'a yıllarca yeter deyip 2 yıl olmadan 4-5 kere zam gündemi ile toplanıp zamlar yapması hakkında ne düşünüyorusunz !

Not2: Bu arada zam ihtiyaçtır enflasyon var illaha yapılır ama yılda 1 yaparrsın onuda yılbaşından yılbaşına yaparsın. Sonuçta su ithal bir üründe değil. Ama insanlara sözler verip bir yıl içinde 3 kere Zam istemek artık ayıp oluyor bence. ( Seçim öncesi büyük büyük İstaf kalemleri var paraları çalıyorlar yiyorlar israf ediyorlar diye konuşup seçim sonrası böyle olmadığını görünce piyasaya böyle yansıyor demek ki. )
Kime oy vereceğimizi de bilmiyoruz ki hepsi aynı

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Doğrusu elektriğe sadece son 2 yılda yüzde 85 zam gelmesine rağmen büyükşehirlerde su fiyatları 2018'in altında.
Eski yönetim olsaydı su faturaları da elektriğe yakın oranda gelirdi.
Bu bağlamda Ankara ve İstanbul belediyelerini kutlamak gerekir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Doğrusu elektriğe sadece son 2 yılda yüzde 85 zam gelmesine rağmen büyükşehirlerde su fiyatları 2018'in altında.
Eski yönetim olsaydı su faturaları da elektriğe yakın oranda gelirdi.
Bu bağlamda Ankara ve İstanbul belediyelerini kutlamak gerekir.

Nasıl altında :) Bilmesek inanacazda hee...

2018 yılında Su fiyatı 4.5 TL bandında. 2019 Yerel seçimleri öncesi AKP suya indirim yapıyor ve 4 TL civarı oluyor. O zamanlar ekrem İmamoğlunun vaadi Suya yüzde 40 indirim yapacazzz.

Şuan su fiyatı son zam ile birlikte 6.63 oldu. ( Hadi yüzde 40 indirimi geçtim Ekrem Başkan yüzde 20 indirim yapsa 4 TL olan su 3.2 Tl flan olması gerekirken 6.63 TL olmuş yüzde 100 zam görmüş gibi oldu. )

Burada ana mesele Seçim zamanı BOL KESEDEN ATILMASI... Yapılamıyacak sözler verilmesi. Yok şu kadar km metro yapacaz ( 5 te 1 ini yapamadılar.) Yok her mahalleye kreş yapacaz yaptığı 3-5 kreş yok ulaşım ucuzlayacak ulaşıma gene zam geldi. İsraf var dediği kalemler israf olmadığı ortaya çıktı. Liste uzar gider verilen sözlerin tam tersi hareketler hep.

Şuan CHP'ninde verdiği seçim vaadlerini azcık irdeleyebilseniz çoğunun olmayacağı anlaşılır. ÖTV sıfırlamak yok Asgari ücretten vergiyi kaldırmak her muhtara özel kalem atamak Tüm KHK lıları geri göreve almak tüm EYT lileri emekli etmek tüm öğretmenleri atamak çifçiye emekliye bol keseden para vermek gençlere 1000 TL vermek gibi uçuk kaçık vaadlerin yüzde 95 i olmayacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Not: Bu arada İBB yüzde 39 zam istedi Meclis yüzde 15 zam yaptıda su 6.63 oldu istenilen zam yapılsa su 7.20-7.5 TL flan olurdu.
Yüzde 40 ucuzlayacam diye gelinip yüzde 120 zam yapmış gibi olurdu Ekrem Başkann.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
lmesek inanacazda hee...

2018 yılında Su fiyatı 4.5 TL bandında. 2019 Yerel seçimleri öncesi AKP suya indirim yapıyor ve 4 TL civarı oluyor. O zamanlar ekrem İmamoğlunun vaadi Suya yüzde 40 indirim yapacazzz.

Şuan su fiyatı son zam ile birlikte 6.63 oldu. ( Hadi yüzde 40 indirimi geçtim Ekrem Başkan yüzde 20 indirim yapsa 4 TL olan su 3.2 Tl flan olması gerekirken 6.63 TL olmuş yüzde 100 zam görmüş gibi oldu. )

Burada ana mesele Seçim zamanı BOL KESEDEN ATILMASI... Yapılamıyacak sözler verilmesi. Yok şu kadar km metro yapacaz ( 5 te 1 ini yapamadılar.) Yok her mahalleye kreş yapacaz yaptığı 3-5 kreş yok ulaşım ucuzlayacak ulaşıma gene zam geldi. İsraf var dediği kalemler israf olmadığı ortaya çıktı. Liste uzar gider verilen sözlerin tam tersi hareketler hep.
Manipulasyona gerek yok.
Veriler ortada.
Senin o kadar cümlede yazdığının yanlış olduğu şurada.

Görüldüğü üzere fiyatlar 3 yıl geçmesine rağmen hemen hemen aynı.
Şimdi bu üç yıllık süreçte elektrik fiyatına bakalım.
2021 Temmuz ayı için 1 kw elektrik fiyatı 0,9156 TL
2018 Temmuz ayı için 1 kw elektrik fiyatı 0,4622 TL
İki kat zamlanmış.
Bunlar saf fiyat, daha elektrikten alınan ek vergisi kayıp kaçak bedeli vs faturaya yansıyan en az 2.5 kat
Eğer eski yönetim olsaydı sular da iki kat zamlanırdı.

Benim ailem Ankara'da üç yıl önce ödediği su fiyatından daha az ödüyor ama üç yıl önce ödediği elektriğin de 2.5 katını ödüyor.

Umarım bu fakirlik ve israf düzeni artık bir sonraki seçimle birlikte nihayete erecek.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Manipulasyona gerek yok.
Veriler ortada.
Senin o kadar cümlede yazdığının yanlış olduğu şurada.

Görüldüğü üzere fiyatlar 3 yıl geçmesine rağmen hemen hemen aynı.
Şimdi bu üç yıllık süreçte elektrik fiyatına bakalım.
2021 Temmuz ayı için 1 kw elektrik fiyatı 0,9156 TL
2018 Temmuz ayı için 1 kw elektrik fiyatı 0,4622 TL
İki kat zamlanmış.
Bunlar saf fiyat, daha elektrikten alınan ek vergisi kayıp kaçak bedeli vs faturaya yansıyan en az 2.5 kat
Eğer eski yönetim olsaydı sular da iki kat zamlanırdı.

Benim ailem Ankara'da üç yıl önce ödediği su fiyatından daha az ödüyor ama üç yıl önce ödediği elektriğin de 2.5 katını ödüyor.

Umarım bu fakirlik ve israf düzeni artık bir sonraki seçimle birlikte nihayete erecek.

Dalga mı geçiyon :)
Burda yazan tarihi görmüyon mu ! Onun üstüne 2 mi 3 mü zam ile toplanıyor İBB. Normalde aylık bu veri yayınlanmalı onuda yayınlamamışlar sitede. 9. Aydayız daha orada 1. ay yazıyor. ( Bu yazan 2020 aralık fiyatı.) Ayrıca bu 4.81 15m3 suya kadar olan Fiyat. 16 m3 olduğu gibi suyun fiyatı 7.22 oluyor. ( Son zam ile 8 TL yi geçmiştir bu. ) Ayrıca 4 kişilik bir aile minumu 25-30m3 su tüketir zaten aylık.

1631097960972.png

Bak 2019 yerel seçimler öncesi su fiyatları 6. ayda Ekrem İmamoğlu başkan oldu.

1631098082006.png

Vaad ney ! YÜzde 40 indirim mi hadi benden önce 50 kuruş düşürdüşler zaten deyip yüzde 20 indirim yapsın onada rağzıyım. Sonuç ney ! Şuan dün olan zam ile birlikte 6.63 oldu SU birim fiyatı. Nasıl 2018 ile aynı olmuş oluyor su !

Not: 2 yıldır belediyelerin çoğu CHP yönetiminde hangi İsraf düzeni sona erdi ! Ve bu sona eren israftan kurtulan paralar ne oldu !

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kardeş zamdan önce hemen hemen aynıydı zaten diyorum tutabildikleri kadar bu seviyede tuttular.
Sen de biliyorsun ama bilmemezlikten geliyorsun.
Bu enflasyonlara rağmen çok iyi dayandılar.
Ekmekte daha 3 yıl önce 100 birim olan un şu an 220 birim.
3 yıl boyunca bu ortalamaya göre zam yapsalardı 9 lirayı geçecekti.
İşte israftan kurtulan paraların bir kısmı bu sayede halka geçiyor.
Eski yönetimde danışmanın sekreteri bile en lüks otomobili alıyordu.
Melih Gökçek'in Ankapark için yaptığı parayı 1 milyar doları Elon Musk'a versek şu an sürücüsüz elektrikli otomobiller Türkiye'de cirit atıyordu.
Uçup kaçan taklalar atıp askeri yerlerde kullanılan teknolojide son nokta Boston Dynamics robot şirketini bile Hyundai 1 milyar dolara satın aldı.
Biz bu paraları hep inşaat projelerinde israf ettik.
Bizde ihale alan firmalar paranın yarısını hatta 3'te ikisini ayırıp kalan yarısı yahut 3'te biri ile alt yüklenici firmaya verip proje yaptırdılar.
Yetmedi o alt yüklenici firma da aynı şekilde yaptı.
Bu formülle 1 liralık proje 10 liraya yapıldı, kalan 9 lira çarçur oldu, birilerinin lüks araç parası oldu.
Geçiş garantisi, hasta garantisi gibi garantili projelerle kısa vadede 1 liraya yapılacak yerler kısa vadede ücretsiz ama uzun vadede 10 liraya gelmiş oldu.
Şimdi artık halkı fakirleştiren bu ihaleler en azından yeni yönetimin güçlerinin yettiği çok küçük bir ölçüde olsa dahi sona erdi.
Asıl olarak sona ermesi ve yaşlımızı gencimizi çocuğumuzu fakirleğe mahkum eden bu düzenin bitmesi ise büyükşehirler değil ancak tüm yönetim değiştirinde mümkün.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kardeş zamdan önce hemen hemen aynıydı zaten diyorum tutabildikleri kadar bu seviyede tuttular.
Sen de biliyorsun ama bilmemezlikten geliyorsun.
Bu enflasyonlara rağmen çok iyi dayandılar.
Ekmekte daha 3 yıl önce 100 birim olan un şu an 220 birim.
3 yıl boyunca bu ortalamaya göre zam yapsalardı 9 lirayı geçecekti.
İşte israftan kurtulan paraların bir kısmı bu sayede halka geçiyor.
Eski yönetimde danışmanın sekreteri bile en lüks otomobili alıyordu.
Melih Gökçek'in Ankapark için yaptığı parayı 1 milyar doları Elon Musk'a versek şu an sürücüsüz elektrikli otomobiller Türkiye'de cirit atıyordu.
Uçup kaçan taklalar atıp askeri yerlerde kullanılan teknolojide son nokta Boston Dynamics robot şirketini bile Hyundai 1 milyar dolara satın aldı.
Biz bu paraları hep inşaat projelerinde israf ettik.
Bizde ihale alan firmalar paranın yarısını hatta 3'te ikisini ayırıp kalan yarısı yahut 3'te biri ile alt yüklenici firmaya verip proje yaptırdılar.
Yetmedi o alt yüklenici firma da aynı şekilde yaptı.
Bu formülle 1 liralık proje 10 liraya yapıldı, kalan 9 lira çarçur oldu, birilerinin lüks araç parası oldu.
Geçiş garantisi, hasta garantisi gibi garantili projelerle kısa vadede 1 liraya yapılacak yerler kısa vadede ücretsiz ama uzun vadede 10 liraya gelmiş oldu.
Şimdi artık halkı fakirleştiren bu ihaleler en azından yeni yönetimin güçlerinin yettiği çok küçük bir ölçüde olsa dahi sona erdi.
Asıl olarak sona ermesi ve yaşlımızı gencimizi çocuğumuzu fakirleğe mahkum eden bu düzenin bitmesi ise büyükşehirler değil ancak tüm yönetim değiştirinde mümkün.

Hocam ne anlatıyorsun böyle !

Olay ne oldu sonuç olarak ! İBB vaadi var mı yok mu suya yüzde 40 indirim yapacam diye. Sözler verildi mi verilmedi mi ?
Hadi dersin elektirik çok zamlandı o yüzden yüzde 40 değildei yüzde 20 indirdim veya çıkarsın Enflasyon yüksek yüzde 20 indiremedim ama yüzde 10 indirim yaptım. veya kasada açık var indirim yapamadım ama hiç yoktan fiyatları sabit tuttum kusura bakmayın dersin seçim zamanıda vaad verdim ama olmadı diyerek.
Ama olan ney ! 2019 Haziran gibi geldi Ekrem Başkan zaten. Daha 2 yılda 5 kere zam gündemi ile toplanan bir İBB ve bunun 3 tanesinde ortalama yüzde 15 zam yapan bir belediye ! Yani neydi ne oldu yüzde 40 ucuzlatacakken tam tersi yüzde 40 tan fazla zam yapmış oldu. NERDE VERİLEN SÖZLER ! Bunu ama bak 2018 e yakın oldu diyerek savunamazsın ki.

Ayrıca fiyat 2018 e yakın bile değil. Veriler İski nin sitesinde yayınlanmamış. 9. Aydayız orada 2020 nin verisi yazıyor halen. Ayrıca 15 M3 e kadar olan fiyat önemli değil sonrasının fiyatı önemli o kadar az su tüketen insan yok gibi bir şey.

Şimdi CHP yönetimi ÖTV yi sıfırlayacaz vaadi ile emekliye yüzde 100 zam vaadi ile iktidar olsa ve ÖTV yi sadece yüzde 1 indirse Emekliyede yüzde 10 zam yapsa. Ama abi bak olsun indirdi mi indirdi veya zam yapacam dedi bak yüzde 10 yaptı mı diyecez !!! 2021 yılına göre ÖTV aşağıda yeter mi diyecez.

VERİLEN SÖZLER NE OLACAK. Ben insanların bu tarz tutamayacağı yalanlar söylemesini eleştiriyorum yoksa suya ZAMMI ELEŞTİRMİYOM. Zam bir ihtiyaçtır ve her sene enflasyon oranında yapılmalı zaten. Seçim zamanı Bin Ali yıldırıma göre çok daha fazla metro sözü veriyordu Ekrem İmamoğlu. Binali yıldırım ben yıllarca ulaştırma bakanlığı yaptım benim verdiğim bile çok zor ama bunun için çalışacaz kendimizi zorlayacaz derken Ekrem imamoğlu biz onun söylediğinden kat kat fazla yapacaz diyordu :) Hesapsıp kitapsız bu tarz sallanması sorun olan.

Yaa mesela en basidinden atanamyan öğretmen sayısı 1 milyona yakın deniyor. Ben atanamayan bütün öğretmenleri atayacaz vaadi duydum :D Yaa akıl var mantık var nereye atıyon bu kadar insanı. Veya Emeklilikte yaşa takılan 4.5-5 milyon insan olduğu söyleniyor hepsini emekli yapacaz deniyor akıl var mantık var matematik var neyle emekli ediyon bu kadar insanı ! Seçim vaadi verirkende biraz usturuplu atılmalı.

Darkness3472

Asistan
Reaksiyon puanı
144

Olay ne oldu sonuç olarak ! İBB vaadi var mı yok mu suya yüzde 40 indirim yapacam diye. Sözler verildi mi verilmedi mi ?
Hadi dersin elektirik çok zamlandı o yüzden yüzde 40 değildei yüzde 20 indirdim veya çıkarsın Enflasyon yüksek yüzde 20 indiremedim ama yüzde 10 indirim yaptım. veya kasada açık var indirim yapamadım ama hiç yoktan fiyatları sabit tuttum kusura bakmayın dersin seçim zamanıda vaad verdim ama olmadı diyerek.
Ama olan ney ! 2019 Haziran gibi geldi Ekrem Başkan zaten. Daha 2 yılda 5 kere zam gündemi ile toplanan bir İBB ve bunun 3 tanesinde ortalama yüzde 15 zam yapan bir belediye ! Yani neydi ne oldu yüzde 40 ucuzlatacakken tam tersi yüzde 40 tan fazla zam yapmış oldu. NERDE VERİLEN SÖZLER ! Bunu ama bak 2018 e yakın oldu diyerek savunamazsın ki.

Ayrıca fiyat 2018 e yakın bile değil. Veriler İski nin sitesinde yayınlanmamış. 9. Aydayız orada 2020 nin verisi yazıyor halen. Ayrıca 15 M3 e kadar olan fiyat önemli değil sonrasının fiyatı önemli o kadar az su tüketen insan yok gibi bir şey.

Şimdi CHP yönetimi ÖTV yi sıfırlayacaz vaadi ile emekliye yüzde 100 zam vaadi ile iktidar olsa ve ÖTV yi sadece yüzde 1 indirse Emekliyede yüzde 10 zam yapsa. Ama abi bak olsun indirdi mi indirdi veya zam yapacam dedi bak yüzde 10 yaptı mı diyecez !!! 2021 yılına göre ÖTV aşağıda yeter mi diyecez.

VERİLEN SÖZLER NE OLACAK. Ben insanların bu tarz tutamayacağı yalanlar söylemesini eleştiriyorum yoksa suya ZAMMI ELEŞTİRMİYOM. Zam bir ihtiyaçtır ve her sene enflasyon oranında yapılmalı zaten. Seçim zamanı Bin Ali yıldırıma göre çok daha fazla metro sözü veriyordu Ekrem İmamoğlu. Binali yıldırım ben yıllarca ulaştırma bakanlığı yaptım benim verdiğim bile çok zor ama bunun için çalışacaz kendimizi zorlayacaz derken Ekrem imamoğlu biz onun söylediğinden kat kat fazla yapacaz diyordu :) Hesapsıp kitapsız bu tarz sallanması sorun olan.

Yaa mesela en basidinden atanamyan öğretmen sayısı 1 milyona yakın deniyor. Ben atanamayan bütün öğretmenleri atayacaz vaadi duydum :D Yaa akıl var mantık var nereye atıyon bu kadar insanı. Veya Emeklilikte yaşa takılan 4.5-5 milyon insan olduğu söyleniyor hepsini emekli yapacaz deniyor akıl var mantık var matematik var neyle emekli ediyon bu kadar insanı ! Seçim vaadi verirkende biraz usturuplu atılmalı.
Herkes yapıyor kanka hepsi aynı pislik sadece CHP yönetimi biraz daha insaflı akp ülkenin içinden geçti Allah diyerek

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İstanbul halk ekmeğe 6 ayda %66 zam yapılmış ve şimdi halk ekmek zam yaptı diye fırıncılar birliği de zam yapmak istiyormuş .

işte chp yönetimi, zam yerine indirim yapacaklardı ama YALAN.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
İstanbul halk ekmeğe 6 ayda %66 zam yapılmış ve şimdi halk ekmek zam yaptı diye fırıncılar birliği de zam yapmak istiyormuş .

işte chp yönetimi, zam yerine indirim yapacaklardı ama YALAN.
Hocam sizin bir kere bile AKP'yi eleştirdiğinizi görmedim. Çok mu memnunsunuz bu yönetimden? Ben hiç memnun değilim. Sebeplerini hemen hemen herkes biliyor. Ama ben yine de açıklayayım; Ekonomi batmış, Türk Lirası değer kaybetmiş, rüşvet artmış, rejim, otoriter rejime dönüşmüş, hayat pahalılığı iliğimize kadar hissediliyor. Bunlar birer sebep. Daha bir çok sebep var, AKP'ye oy vermemek için.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ekonomi batmış, Türk Lirası değer kaybetmiş, rüşvet artmış, rejim, otoriter rejime dönüşmüş, hayat pahalılığı iliğimize kadar hissediliyor. Bunlar birer sebep. Daha bir çok sebep var, AKP'ye oy vermemek için.

Bu saydıklarının 1 tanesini bile CHP'nin düzelteceğine inanıyon mu ?
1 tanesini ! Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde CHP-İYİ parti- HDP - flan bir araya gelecek ve biri yüzde 25 diğer 15 diğer yüzde 10 oy ile ülke yönetecek yanında yüzde 1-2 oylar ile 4-5 parti daha. Yönetim şeklini değiştirmek için 360 vekil lazım bulamıyorlar. Hayat pahalılığı veya dolar millete para dağıtarak ÖTV sıfırlayarak millete ÖTV siz ürün satarak vergi düşürerek düşecek mi sanıyon gerçekten !

Hayat pahalılığını doların yükselmesini veya ne bileyim Teror ile mücadeleyi becerebileceklerine inanıyon mu ?
Üstte İBB'nin vaadleride ortada olanlarda ortada son 2 yılda işte fark olmayacağını düşünüyorum.

Hocam sizin bir kere bile AKP'yi eleştirdiğinizi görmedim

Mesela Geçenlerde üniversite sınavında barajı düşürdüler onu eleştirdim 140 a düşürmeleri yanlıştı bence. Herkes Üniversiteye yerleşmemeli veya üniversite okumamalı bence.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Bu saydıklarının 1 tanesini bile CHP'nin düzelteceğine inanıyon mu ?
1 tanesini ! Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde CHP-İYİ parti- HDP - flan bir araya gelecek ve biri yüzde 25 diğer 15 diğer yüzde 10 oy ile ülke yönetecek yanında yüzde 1-2 oylar ile 4-5 parti daha. Yönetim şeklini değiştirmek için 360 vekil lazım bulamıyorlar. Hayat pahalılığı veya dolar millete para dağıtarak ÖTV sıfırlayarak millete ÖTV siz ürün satarak vergi düşürerek düşecek mi sanıyon gerçekten !
ÖTV sıfırlamanın neresini beğenmiyorsun? Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk 6 aydaki vaatleri neredeyse 70 milyar TL masrafa denk geliyor. Yıllık GSYİH'i 800 milyar dolara yakın bir ülke için çok değil. En kötü Diyanet'i kapatırsın, parasını halka dağıtırsın.
Hayat pahalılığını doların yükselmesini veya ne bileyim Teror ile mücadeleyi becerebileceklerine inanıyon mu ?
Üstte İBB'nin vaadleride ortada olanlarda ortada son 2 yılda işte fark olmayacağını düşünüyorum.
İmamoğlu veya Mansur Yavaş gelirse yapar diye düşünüyorum.

crna

Asistan
Reaksiyon puanı
192
İstanbul'a otursam beş bin TL fatura gelir bize her şeyin şükrü var

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
ÖTV sıfırlamanın neresini beğenmiyorsun?

ÖTV sıfırlamayı neden beğenmeyeyim :D Hesapsız kitapsız kafasına göre ben kaldırdım denilebilecek bir vergimi ÖTV ! Bana oy ver sana yatlar katlar arabalar verecem demekten hiç bir farkı yok bana göre bu vaadin. Baksana İYİ parti bile patladı sonunda bize sormadan böyle sözler vermeyin kafanıza göre hesapsız kitapsız diye.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk 6 aydaki vaatleri neredeyse 70 milyar TL masrafa denk geliyor.

Bu bilgiye nereden ulaştın ! Böyle bir şey söylenmedi söylenemezde zaten :) sen ne kadar talep olacak anlayamazsın ki. Vergiyi sıfırladığın gibi bir hücum olur o ürünlere. Deli gibi alır insanlar. 11 bin TL olan PS5 4-5 bin Tl ye düşse bende bir yolunu bulur alırım 1 tane. Veya yüzde 80 lik ÖTV diliminde olan SUV lar 450-550 bin TL flan ondan ÖTV sıfırlamadımı 200-250 bin TL ye düşer gözü karartır tarla tapan satar gider bende alırım sıfır araba bir genç bulup üstünden veya tekrar üniversiteye yazılırım.

En kötü Diyanet'i kapatırsın, parasını halka dağıtırsın.

Wooooow bu efsane bir vaad işte :D Bunu çok düşündün mü ! Aman sağda solda dillendirme duymasınlar. Çok iyi fikirmiş. Diyanet'i kapatıp parasını dağıtırız. ( Gelirinin yüzde 95 ' in personel gideri olan kurumu kapatıp imamları kovalım üstüne camileride ağır yapmak için çifçiye kiralarız nasıl fikir ? !!!) Şu SIĞ söylemi sağda solda söylemeyin. Oradan diyanet'in bütçesi olan 10-12 Milyar TL ilede zengin oluruz millete dağıtınca. En olmadı Türkiye'deki zenginlerinin parasına çökelim el koyalım nasıl fikir !

İmamoğlu veya Mansur Yavaş gelirse yapar diye düşünüyorum.

Konu başlığında olduğu gibi Ekrem İmamoğlu önce İstanbulda verdiği sözleri yapsın da. Mansur Yavaş'ta ne yazık ki aday yapılmayacak. ( Yapılsa bir ihtimal o tam CHP'li olmadığına yapabilir. Ama aday bile olamıyacak. )

Not: Bu arada aday Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Baksana her sözüne BEN YAPACAM diye başlıyor. İktidar olunca diyor. Üstüne iktidar oldu da ilk 6 ayda ne yapacaklarını bile anlatıyor baksana.

Son düzenleme:

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
ÖTV sıfırlamayı neden beğenmeyeyim :D Hesapsız kitapsız kafasına göre ben kaldırdım denilebilecek bir vergimi ÖTV ! Bana oy ver sana yatlar katlar arabalar verecem demekten hiç bir farkı yok bana göre bu vaadin. Baksana İYİ parti bile patladı sonunda bize sormadan böyle sözler vermeyin kafanıza göre hesapsız kitapsız diye.
Ya adam gençler için kaldıracağım diyor. İYİ Partiyi hep Kılıçdaroğlu gazlıyor, CHP tek başına HDP ve İP olmadan yine %20'si garanti.
Bu bilgiye nereden ulaştın ! Böyle bir şey söylenmedi söylenemezde zaten :) sen ne kadar talep olacak anlayamazsın ki. Vergiyi sıfırladığın gibi bir hücum olur o ürünlere. Deli gibi alır insanlar. 11 bin TL olan PS5 4-5 bin Tl ye düşse bende bir yolunu bulur alırım 1 tane. Veya yüzde 80 lik ÖTV diliminde olan SUV lar 450-550 bin TL flan ondan ÖTV sıfırlamadımı 200-250 bin TL ye düşer gözü karartır tarla tapan satar gider bende alırım sıfır araba bir genç bulup üstünden veya tekrar üniversiteye yazılırım.

Wooooow bu efsane bir vaad işte :D Bunu çok düşündün mü ! Aman sağda solda dillendirme duymasınlar. Çok iyi fikirmiş. Diyanet'i kapatıp parasını dağıtırız. ( Gelirinin yüzde 95 ' in personel gideri olan kurumu kapatıp imamları kovalım üstüne camileride ağır yapmak için çifçiye kiralarız nasıl fikir ? !!!) Şu SIĞ söylemi sağda solda söylemeyin. Oradan diyanet'in bütçesi olan 10-12 Milyar TL ilede zengin oluruz millete dağıtınca. En olmadı Türkiye'deki zenginlerinin parasına çökelim el koyalım nasıl fikir !
Problemde burada zaten. O kadar diyanet çalışanı ne yapıyor acaba. 80-90 bin cami fazla değil mi? Benim evime yakın 2 cami var, geçerken hep boş olduğunu görüyorum genelde. Almanya'da kilise sayısı 45-50 bin arası. Diyanetin 100000 çalışanı var dersek hepsine de 100000 TL tazminat vermek gerekse 1-2 Milyar TL masraf yapıyor, hepsini de özelleştirmiş oluyorsun. Ne bileyim Diyaneti daha çok halkın bağışıyla hizmet veren bir kurum haline getirseler çok daha samimi olur.
Konu başlığında olduğu gibi Ekrem İmamoğlu önce İstanbulda verdiği sözleri yapsın da. Mansur Yavaş'ta ne yazık ki aday yapılmayacak. ( Yapılsa bir ihtimal o tam CHP'li olmadığına yapabilir. Ama aday bile olamıyacak. )
Hükümet kısıtlıyor, bütçe kısıtlıyor ne yapılsın?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Problemde burada zaten. O kadar diyanet çalışanı ne yapıyor acaba. 80-90 bin cami fazla değil mi?

Harbi ya fazla dimi ! Kapatalım birazını oldu olacak Yıkalım kurtulalım. Bunu bol bol meydanlarda dillendirsin muhalefet mail olarak yaz oy patlaması yaparlar. Biz iktidar olunca cami yaptırmayacaz olanlarıda kapatacaz desinler bol bol.

Not: Camii ler bu arada DEVLET BÜTÇESİNDEN YAPILMAZ. ( Yardımlar ile bağımlar ile dernekler bir araya gelerek veya Cumalarda toplanan paralar ile flan yaparlar. Yada bir zengin tek başına veya bir firma ben kendi adıma bir camii yapyırıyom diyebilir ) Ama devlet yapılmış bir camiye atıyorum su bağlamak elektiriğini ödemek oraya imam atamak gibi zorunlulukları var. Sen 800 Milyar $ GSMH olan bir ülkede 10 Milyar TL yi çok görüyon yüzde 95 i Müslüman olan bir ülke için. O parada üstte söylediğim gibi İmamların parası. 130 -150 bin kişinin parası o para gene ekonomide dönüyor. BURADAN EKMEK ÇIKMAZ MUHALEFET GERÇEKTEN ŞU KONU ÜSTÜNDEN SAÇMALAMAYOR YILLARDIR.

Hükümet kısıtlıyor, bütçe kısıtlıyor ne yapılsın?

İsraf kalemlerini kesti ya hani ! Nerde bu paralar ? Ayrıca Hükümet neyi kesmiş ! Her İBB toplantısında açıklanıyor oranlar rakamlar Devlet önceki yıllara göre hiç bir gelen parada kesinti veya azalma yapmamış İBB'de. Bütçesi artarak devam ediyor. Üstüne sözde kasamızda para var diyor ya Ekrem başkan ! Gidip yabancı bankalardan çektiği kredininde haddi hesabı yok. Bu kredileride onaylamasa onaylamaz meclis ama sırf bu söylenmesin diye hepsini onayladı.
Bu bir bahane değil ayrıca İlerde Kazara iktidar olsa Cumhurbaşkanı olsa bu seferde Amerika engelledi İngiltere kısıtladı Rusya takoz oldumu diyecek !

Son düzenleme:

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Harbi ya fazla dimi ! Kapatalım birazını oldu olacak Yıkalım kurtulalım. Bunu bol bol meydanlarda dillendirsin muhalefet mail olarak yaz oy patlaması yaparlar. Biz iktidar olunca cami yaptırmayacaz olanlarıda kapatacaz desinler bol bol.

Not: Camii ler bu arada DEVLET BÜTÇESİNDEN YAPILMAZ. ( Yardımlar ile bağımlar ile dernekler bir araya gelerek veya Cumalarda toplanan paralar ile flan yaparlar. Yada bir zengin tek başına veya bir firma ben kendi adıma bir camii yapyırıyom diyebilir ) Ama devlet yapılmış bir camiye atıyorum su bağlamak elektiriğini ödemek oraya imam atamak gibi zorunlulukları var. Sen 800 Milyar $ GSMH olan bir ülkede 10 Milyar TL yi çok görüyon yüzde 95 i Müslüman olan bir ülke için. O parada üstte söylediğim gibi İmamların parası. 130 -150 bin kişinin parası o para gene ekonomide dönüyor. BURADAN EKMEK ÇIKMAZ MUHALEFET GERÇEKTEN ŞU KONU ÜSTÜNDEN SAÇMALAMAYOR YILLARDIR.
Dış borçlar da fazla. GSMH ile direkt refah seviyesi ölçülmez. Ben paranın halka da harcandığını görmek istiyorum. Rusya mesela 1.7 milyar dolar GSMH ama halkı perişan. Diğer tarafta Yunanistan'ın ise o kadar kriz atlatmasına rağmen, kişi başı geliri 20 bin dolar, Türkiye de ise 10 bin dolar. Arada 2 kat fark var.
İsraf kalemlerini kesti ya hani ! Nerde bu paralar ? Ayrıca Hükümet neyi kesmiş ! Her İBB toplantısında açıklanıyor oranlar rakamlar Devlet önceki yıllara göre hiç bir gelen parada kesinti veya azalma yapmamış İBB'de. Bütçesi artarak devam ediyor. Üstüne sözde kasamızda para var diyor ya Ekrem başkan ! Gidip yabancı bankalardan çektiği kredininde haddi hesabı yok. Bu kredileride onaylamasa onaylamaz meclis ama sırf bu söylenmesin diye hepsini onayladı.
Bu bir bahane değil. İlerde Kazara iktidar olsa bu seferde Amerika engelledi İngiltere kısıtladı Rusya takoz oldumu diyecek !
O işte israf kalemlerinin direkt hükümetin ayrı parasıyla kapatıldığı iddia ediliyordu, şimdiyse o kapatılan israf kalemleri bir sonraki bütçelere eklenecek diye düşünüyorum. Sondaki yaptığın algıda yanlış, Belediye başkanının alacağı sorumluluk ile Cumhurbaşkanının alacağı sorumluluk aynı olamaz.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
O işte israf kalemlerinin işte direkt hükümetin ayrı parasıyla kapatıldığı iddia ediliyordu, şimdiyse o kapatılan israf kalemleri bir sonraki bütçelere eklenecek diye düşünüyorum.

2 yılı geçti Ekrem başkan İBB'de hangi bütçeye eklenecek :) Her konuda konuşan Ekrem İmamoğlu böyle bir israf kalemini düzeltse ve bütçeye eklese meydanlarda anlatmaz mıydı !

Sondaki yaptığın algıda yanlış, Belediye başkanının alacağı sorumluluk ile Cumhurbaşkanının alacağı sorumluluk aynı olamaz.

Neden yanlış ! Erdoğan'da belediye başkanlığından gelme. Benzer şekilde onun dönemindede Hükümet başka partiydi Erdoğan muhalefetin belediye başkanıydı. Nasıl verdiği sözleri tutu ! Nasıl projeler üretti nasıl yaptı bunları ? Hiç meydan meydan gezip sürekli şikayet etmek ağlaşmak yerine iş yaptı adam ve halk teveccü gösterdi Cumhurbaşkanı oldu. ( Tabii arada baya bir süreç var öyle damdan düşer gibi olmadı. Önce parti genel başkanı oldu bir parti kurdu ordan Milletvekili oldu başbakan oldu en son Cumhurbaşkanı oldu.) Sen ön gösterimde başarısızsın daha ama daha üst mertebeyi istiyon hemen 2 sene içinde. Daha şimdi verdiğin sözleri tutamazken daha büyük sözler verip onları tutacak diyon... 2.5 Yıl önce Ekrem İmamoğlunun adını duymuş bilen mi vardı 2.5 Yıl sonra Cumhurbaşkanı yapacan hemen !

Baksana Suya yzde 40 indirim deyip zam Ulaşıma indirim deyip zam halk ekmeğe indirim deyip zam yüzlerce km metro yapacam deyip yapma kreşler açacam deyip açma sonrada hükümet engelliyor beni dedimi olmuyor işte.

Ben paranın halka da harcandığını görmek istiyorum. Rusya mesela 1.7 milyar dolar GSMH ama halkı perişan. Diğer tarafta Yunanistan'ın ise o kadar kriz atlatmasına rağmen, kişi başı geliri 20 bin dolar, Türkiye de ise 10 bin dolar. Arada 2 kat fark var
Bunlar Nufus ile alakalı şeyler. Yunanistan dediğin 10 Milyon nufusu var yok. Sen 85 Milyona dayandın en az 6-7 Milyonda Mülteci var sığınmacı var. Rusya dediğin ise 150 Milyona dayanmış.

Son düzenleme:

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Bu arkadaşa helal olsun, çok güzel savunuyor davasını, yürü be kardeşim
Bir de istatistik verip ayrıntılarla laf dansını çok iyi yapıyor, bence başarılı. Hakkını vermek lazım, senden her forumda 30 40 tane olsa muazzam olur, gençlik kollarına söyle bak bunu

Son düzenleyen moderatör:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu arkadaşa ödenen her Akgezen maaşı helal olsun, çok güzel savunuyor davasını, yürü be kardeşim
Bir de istatistik verip ayrıntılarla laf dansını çok iyi yapıyor, bence başarılı. Hakkını vermek lazım, senden her forumda 30 40 tane olsa muazzam olur, gençlik kollarına söyle bak bunu

Ne saçmalıyon sen ya ?

Suya yüzde 40 indirim yapacam demedi mi demek istiyon yoksa 3 oldu zam yapmıyor mu demeye çalışıyon ? Bunu söylemek için illaha para mı almak lazım !

Zam olmuş mu olmamış mı yüzde 40 indirim sözleri verenlerin yüzde 40 zam hesapları yapmış mı yapmamış mı ?

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Ne saçmalıyon sen ya ?

Ama bak olmadı bu, tartışma tekniğinde eksik konular kalmış, biraz daha sakin cevap vermen lazım.

Suya yüzde 40 indirim yapacam demedi mi demek istiyon yoksa 3 oldu zam yapmıyor mu demeye çalışıyon ? Bunu söylemek için illaha para mı almak lazım !

Zam olmuş mu olmamış mı yüzde 40 indirim sözleri verenlerin yüzde 40 zam hesapları yapmış mı yapmamış mı ?

Şimdi ekonomi bilgisinden sınıfta kaldın, nufus ve doğal kaynak sınıflandırılmasını atladın artı olarak ülkeyi yönetimi sonucu ortaya çıkan ekonomik sonuçlar ve sonuçların yerel yönetimlere yansıması. Muhtemelen bunları bilmene çok gerek yok, zaten çoğu insanda bilmiyor, yani bilsen bile insanları " çımbızlama" ile algı yapmak zor olur.

Çok göze batma bence, biraz daha profesyonel ( yani çok fazla veri vermek, sürekli savunma yapmak, aralarda genel konu yerine bir yeri cımbızlayıp almak vs) oyna, ayrıca yazdığım yorumda senden bahsetmedim ama sen üzerine alındın. Ne acı

Ben olsam seni yine işe alırdım ama biraz daha eğitimden geçirirdim.

Neyse sana hayırlı işler,

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Şimdi ekonomi bilgisinden sınıfta kaldın, nufus ve doğal kaynak sınıflandırılmasını atladın artı olarak ülkeyi yönetimi sonucu ortaya çıkan ekonomik sonuçlar ve sonuçların yerel yönetimlere yansıması.

Bunları seçim zamanı bol keseden vaadleri atanlar bilecek.

Seçim zamanı yüzde 40 indirim sözleri verilirken bunlar hesaplanacaktılar.

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120

Hayır o da bilmiyordu ki ülkenin bu kadar kötü gideceğini. 2019'dan sonra neler neler değişti. Cumhurbaşkanımıza inanmış işte ülkece şahlanacağız her şey ucuzlayacak falan diye. Ne yapsın adamcağız? Hep kandırılmak zorunda mı(yız)? Marketteki fiyatlar 2-3 katı oldu bundan haberin var mı 2 senede? Ne yapsın cebinden mi ödesin? Amma da iyi kalpli bulmuşsunuz sizler de ya:) Gaz çıkarta çıkarta doğalgaza her 3 ayda 1 zam geliyor. O kadar umut yok yani baştakinden ben bunu anlarım. Senin bu forumdaki amacın maaşlı trollük yapmak mı onu da anlayamadım. Söylediklerini takan yok yani klasik kafa diyoruz biz buna.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hayır o da bilmiyordu ki ülkenin bu kadar kötü gideceğini. 2019'dan sonra neler neler değişti. Cumhurbaşkanımıza inanmış işte ülkece şahlanacağız her şey ucuzlayacak falan diye. Ne yapsın adamcağız?

Öyle değil işte seçim zamanı herkes bunlar olmaz dediğinde. Biz hesabımızı kitabımızı çok iyi yaptık. İBB'de İSRAF var bunlar çalıyor yiyor yandaşa aktarıyor paraları biz bu paraları İBB bütçesine aktardığımız zaman 5 yıl İBB'ye yeter diyordu !!! Su ulaşım ve halk ekmek zamlanmıyordu sonuç ortada. Yüzde 40 indirimden 3 kere yüzde 15-20 zam yapmaya geldi durum. Ayrıca doğalfaz elektirik gibi ürünlerde dışa bağımlısın Su öyle bir şey değil belediyenin insiyatifinde fiyatı. ( Mesela Tunceli belediyesi Kominist belediye bilirsiniz orada 2.4 TL su fiyatı. Ulaşımda 1 TL idi galiba. )

Mesele burada göz göre göre YALAN söylenmesi. Tutamacağı vaadler verip sonradan bunlar zaten yokmuş gibi davranmak. Şuan aynı taktiği CHP yönetimide uyguluyor. ÖTV kaldırıyor 1000 er TL ler dağıtıyor ÖTV siz arabalar telefonlar PS5 ler verecem diyor asgari ücreti zamlandırıyor asgari ücretten vergiyi sıfırlıyor sayıyorda sayıyor. SEçim sonrası aaa ekonomi kötüymüş bunlarin hiçbiri olmuyormuş deyip geçecekler gene.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882

Ağzını topla, reise laf ettirmem.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada aferin sana, güzel cımbızladın, gereksiz bir şekilde kaybedeceğin tartışmaya girmedin. Sende gelişme var, maaşına zam isteyebilirsin.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252

İmamoğlu, Covid-19 çıkacağını nereden bilsin?

Çifte standartların var bence, kendi görüşündeki elemanlar ekonomiyi yönetemeyince YPG'yi vurduk, ABD ambargo uyguladı tarzı cevaplar veriyorsun hep ama yerel yönetimler oldu mu anında İmamoğlu yapamıyor oluyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bahaneleri covid oldu :D Sanki Erdoğan dünya ile baş etmiyor ve üstüne üstün bir de yangınından seline, teröründen bilmem nesine her şey ile ilgileniyor.... Ayrıca covid imamoğluna özel bir durum değil her belediyenin başında bu sıkıntı var ama çalışmak isteyen bunu bahane etmez. Erdoğan etmiyor, şehir hastaneleri açıyor da muhalefet niye bi adım atmıyor onca gelirle.

Son mesajlar