İstanbul Avrupa Spor Başkenti Oldu

Bu konuyu okuyanlar

SARKAT

Profesör
Katılım
8 May 2008
Mesajlar
3,772
Reaksiyon puanı
65
Puanları
48
font_01.gif
font_02.gif
font_03.gif
font_04.gif


istanbul-avrupa-spor-baskenti-oldu-289811h.jpg


Dünya - 30 Kasım 2011 21:40

[h=1]İstanbul Avrupa Spor Başkenti Oldu[/h]
İki kıtayı buluşturan ve imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul’a bir unvan da Avrupa’dan geldi.
İki yıl önce ‘‘Avrupa Kültür Başkenti’’ seçilmesinin ardından bu kez de 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brüksel’de düzenlenen bir törenle Avrupa Spor Başkenti bayrağını teslim aldı ve onur kütüğüne imzasını ekledi.


Avrupa Parlamentosu (AP)’de yapılan “Avrupa Spor Başkenti Devir Teslim Töreni”ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayrağı Valencia Belediye Başkanı Rita Barberá Nolla’dan devraldı.


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı devir teslim töreninde Başkan Topbaş’a, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin de eşlik etti. İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve eski Milli Basketçi İbrahim Kutluay da AP’deki bayrak devir teslim törenine iştirak etti. Yoğun basın ilgisinin altında onur kütüğüne ve protokole imza atan Kadir Topbaş, seremoni konuşmasında; ‘‘Çok heyecanlı ve gururluyum. Kıtaları birleştiren, farklı kültürlerin asırlardır birlikte yaşadığı bir şehirden geliyorum. Bu şerefi bize layık gördüğünüz için herkese teşekkür ediyorum. Bu unvanı tüm dünyaya bir mesaj olarak algılıyoruz. Sporun insanların hayatlarının bir parçası olması için yoğun gayret sarf ediyoruz ve bu unvanla bu gayretimiz daha da artacak. Spor sınır tanımayan bir dil dildir.’’ şeklinde konuştu.
Başkan Kadir Topbaş, Avrupa Kültür Başkenti ve Avrupa Spor Başkenti’nden sonra 2020 yılındaki olimpiyatları da İstanbul’da yaşamak istediklerini vurgularken, AP salonundaki herkesi her yıl yapılan kıtalar arası maratona davet etmeyi ihmal etmedi.


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise İstanbul’un birçok sıfata sahip olduğundan söz ederek bugün bir yenisinin eklendiğini kaydetti. İlk kez AB’ye üye olmayan, bir ülkeden şehrin hem kültür hem de spor başkenti seçilmesinin ilk defa yaşandığına dikkat çekerek İstanbul’un öneminden söz etti. Bağış, Türkiye’nin AB’ye nasıl tam üye olacağından çok sorunun ne zaman üye olacağına döndüğünü vurguladı.


Avrupa Spor Başkenti bayrak teslim ödülünde hazır bulunan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve eski milli basketçi İbrahim Kutluay Bakan Bağış ve Bakan Topbaş’la birlikte poz verdi. Her iki sporcu gecede çok duygulandıklarını ve onur duyduklarını ifade etti.


istanbul-kulturden-sonra-avrupa-spor-baskenti-oldu-558573-01.jpg


http://www.aktifhaber.com/istanbul-avrupa-spor-baskenti-oldu-526443h.htm


 

Son mesajlar

Üst