İştahınızı Azaltacak 10 Gıda

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Reaksiyon puanı
289
Uzun süre tok tutan ve iştahı azaltan gıdalar diyetlerin başarılı olmasını sağlayan etkenlerin başında geliyor. İşte sizi tok tutarken iştahınızı azaltacak sağlıklı gıdalar...

Her pazartesi başlayan diyetler çoğu zaman başarı ile son bulmaz. Diyet yaparken çoğu zaman çok aç hissedersiniz ve böylece diyetten çabuk bir şekilde vazgeçersiniz. Fakat bu yanlışı doğru beslenmeyle düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sizi uzun süre tok tutan yiyecekleri tüketmek olacaktır. Bazı besinler beyninize sinyal gönderir ve iştahınızın azalmasına yardımcı olur. İşte iştahınızı azaltacak gıdalar…

Elma

doal_elma3.png

Mükemmel bir lif kaynağıdır ve içerisinde bulunan yüksek su oranı ile tok hissetmenizi sağlar. Elmanın içerisinde bulunan pektin kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Elmayı ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Avokado

avokadonunfaydalari.jpg

Avokadonun içerisinde bulunan sağlıklı yağlar ve lifler tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca en iyi yağ yakan meyvelerden biri olmasıyla kilo vermede etkilidir.

Tarçın

573f21babbbaf97f35e1f9900e97a7f0_tarcinjpg_610x.jpeg

Tarçın kan şekerinizi düşürmenizi sağlar. Aynı zamanda tatlı isteğini de giderir. İştahınızın azalmasına yardımcı olur. Süte tarçın katarak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata

1434087817651.jpg

İçerisinde yüzde 70 kakao olan çikolataları tercih edin. Bitter çikolatadaki acı tat iştahınızı azaltmak için beyne sinyal gönderir ve tokluk hissi verir.

Yumurta

maxresdefault.jpg

Yumurta tam bir protein kaynağıdır. Sabah kahvaltılarınızda yumurta tüketirseniz sizi uzun süre tok tutar.

Kurubaklagiller

15821461-Dried-legumes-and-cereals-bean-soup-mix-Stock-Photo.jpg

Kurubaklagiller ailesinde yer alan mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunyayı sofralarınızdan eksik etmeyin. Protein ve lif açısından çok zengin olan kurubaklagiller sizi uzun süre tok tutar. İştahınızı kontrol altına alır.

Yoğurt

yanik-yogurt-gecim-kaynagi-oldu-8590953_x_7799_o.jpg

Proteini yüksek besinler arasında yer alan yoğurdu ara öğünlerde veya yemeklerin yanında düzenli olarak tüketebilirsiniz. Yoğurt, uzun süre tok kalmanızı sağlar ve iştahınızı azaltır.

Brokoli

brokoli-zararlari.jpg

Lif yönünden zengin olan brokoli hem kalorisi düşük hem de oldukça sağlıklı gıdalardan. Brokoli açlık hissinizi yok eder ve sizi tok tutar.

Badem

badem-neye-iyi-gelir_1.jpg

En faydalı kuruyemişlerden biri olan badem sayesinde iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ara öğünlerinizde günde bir avuç bademi tüketebilirsiniz.

Acı biber

570f4c3a04207c54b0a2952a.jpg

Acı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi iştahınızı kontrol altına alır. Yemeklerinizde veya salatalarınızda acı biberi sık sık tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

yesil-cay.jpg

İştah kontrolü bozulmuş olan kilolu kişilerde yeşil çayın iştah azaltıcı etkisi
gösterilmiştir. Özellikle gece acıkmalarına karşı akşamları birkaç bardak yeşil çay içmek son derece etkilidir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Acı biber iştahı arttırır, ben öyle biliyorum, benim memleketimde dönercilerde mutlaka çeşit çeşit acı biberler olurdu ki yiyen bir daha yesin. (Benim memleketim hariç zaten iki ekmek döner yiyen insanlar pek görmedim)
Bunun dışında yeşil çay listeye eklenebilir.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Acı biber eğer yenebilecek türdeyse yedikçe yiyesim geliyor. Çoğu insanda da böyle. Nasıl istahı azaltıyormuş :)

ShiftBoss

Asistan
Reaksiyon puanı
289
Acı biber eğer yenebilecek türdeyse yedikçe yiyesim geliyor. Çoğu insanda da böyle. Nasıl istahı azaltıyormuş :)

Yedikten sonra vereceği acı insanların aklına geldiği için iştah kaçabilir :)