İsrail'den Filistin güvenlik birimlerine övgü

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eyl 2016
Mesajlar
8,240
Reaksiyon puanı
2,998
Puanları
113
Yaş
18
libermandan-filistin-guvenlik-birimlerine-ovgu,9b7bvuujdky6lCNMK4f-kQ.jpg

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, "Filistin güvenlik birimlerinin övgüyü hak ettiğini, güvenlik işbirliğinin iki tarafın da çıkarına" olduğunu söyledi.
https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya...i-propaganda-suclamasi,_6S5LjUlU0y9bg9XZPgrJA
İsrail'in kuzeyindeki Kiryat Şemona kentine düzenlediği ziyaret sırasında konuşan Liberman, dün iki İsrail askerinin yanlışlıkla girdiği Batı Şeria'nın Cenin kentindeki olaylardan çıkarılmasına yardım eden Filistinli güvenlik birimlerini övdü.

Liberman, "Filistinli güvenlik birimleri ve güvenlik koordinasyonu iyi sözleri hak ediyor. Güvenlik işbirliğinin ortak çıkar olduğunu Filistinliler de biliyor. Bu yüzden (işbirliğini) korumak için çalışıyoruz" dedi.

Cenin'deki olaylar sırasında Filistinlilerin İsrail askerinden aldığı silahın Filistin güvenlik birimleri tarafından iade edildiği bilgisini veren Liberman, "Silahın bu sabah bize teslim edilmiş olması, sahada derin bir güvenlik iş birliği olduğuna işaret ediyor. Umarım ki bu korunur" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Liberman, İsrail'in Suriye'deki faaliyetlerine ilişkin hiçbir kısıtlamayı kabul etmeyeceğini belirtti. İsrail Savunma Bakanı, "Zaman havlama değil ısırma zamanı. İsrail, güçle ısıracaktır. Umarım bunu yapmak zorunda kalmayız" diye konuştu.

Oslo Anlaşması çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria'nın A bölgesinde güvenlik Filistin birimlerince sağlanıyor. Filistin yönetimine bağlı güvenlik birimleri, bazı siyasi gruplar tarafından zaman zaman "İsrail'in güvenlik taşeronluğunu" yapmakla eleştiriliyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, "A", "B" ve "C" bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A" bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B" bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C" bölgesinin idari ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

kaynak: Liberman'dan Filistin güvenlik birimlerine övgü
 
Üst