İsrail Ordusu Yeni Savunma Sistemini Tanıttı

Bu konuyu okuyanlar

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
ehudbarak2.jpg

İsrail Ordusu, Başbakan Erdoğan'a Laf Yetiştirmek Amacıyla Geliştirilen Yeni Savunma Sistemi Projesini Tanıttı

Başbakan Erdoğan'ın gittikçe sıklaşan ve sertleşen İsrail karşıtı demeçleri, sonunda İsrail ordusunu da harekete geçirdi. İsrail Savunma Bakanlığından bu sabah yapılan açıklamada "Neredeyse bütün Arap ülkeleriyle savaşmış ve yıllardır terör ve şiddetle iç içe yaşayan bir ülkeyiz ancak hiçbir şey Başbakan Erdoğan'ın sözleri kadar canımızı yakmadı. Biz böyle zulüm görmedik..." ifadelerine yer verilirken, şu an henüz geliştirilme aşamasında olan proje sayesinde en geç 2012 yılının ortalarından itibaren hiçbir lafın altında kalınmayacağı iddia edildi.

Moraller sıfır
Başbakan Erdoğan'ın, "One minute" çıkışıyla başlayan, Mavi Marmara kriziyle doruğa çıkan ve en son ABD gezisi sırasında sarf edilen "Biz ancak İsrail'i titretiriz" sözüyle devam eden İsrail karşıtı açıklamaları, İsrail'de bir süredir hayatı durma noktasına getirmişti. Açıklamaların yarattığı yoğun moral bozukluğu, yetkili devlet organlarını ve ekonomiyi olduğu kadar sokaktaki vatandaşı da olumsuz etkilerken, Savunma Bakanlığı bu sabah duyurduğu yeni proje ile ülkede moralleri bir nebze olsun yükseltmeyi hedefliyor.

"Böylesini ne gördük ne duyduk"
Düzenlenen basın toplantısında kameraların karşısına geçen Savunma Bakanı Ehud Barak, Türkiye'nin bugüne kadar gördükleri en etkili düşman olduğunun altını çizerek, "Öncelikle şunu söylemeliyim ki, kısa tarihimizde bir çok savaş ve terör eylemi görmüş bir millet olarak hiç bu kadar canımızın yandığını hatırlamıyorum. Sayın Türk Başbakanı artık nasıl bir ortamda yetiştiyse, öyle bir laf ediyor ki apışıp kalıyoruz, tüm diplomasi organlarımız felç oluyor. İran miran hikayeymiş, böylesini ne gördük ne duyduk." şeklinde konuştu.

Henüz "One minute"un yaraları bile sarılamadı
Gerçek tehditler ve fiziksel saldırılarla başetmenin kolay olduğunu vurgulayan Barak "İran'ın, Hamas'ın, Hizbullah'ın, ötekinin berikin yaptığı gibi füze falan yollasalar neyse. İki füze de biz yollarız biter gider. Füzenin yıktığı evi yeniden yapmak kolay, sözün yıktığı kalbi onarmak zordur..." derken, "Evet belki Türkiye bugüne kadar bize bırakın bir fiske vurmayı ciddi bir yaptırımda dahi bulunmuş değil, ama işte adamlar bir söz söylüyor yerin dibine giriyoruz. Sırf o 'One minute' meselesi yüzünden hala psikolojik tedavi gören yüzlerce vatandaşımız var..." sözleriyle ülke olarak çok zor bir sınavdan geçtiklerini ifade etti.

"Teknolojik gücümüzden faydalanacağız"
Toplantının ikinci bölümünde, Savunma Bakanlığı ve İsrail Gizli Servisi MOSSAD'ın işbirliğiyle geliştirilen yeni savunma sistemi projesiyle ilgili bilgiler veren İsrail Savunma Bakanı, projenin temel olarak insani ve teknolojik olmak üzere iki ana unsur üzerine kurulduğunu ifade etti.

Ehud Barak, Öncelikle Başbakan Erdoğan'a cevap yetiştirmek üzere geliştirilen bir yapay zeka uygulaması üzerinde çalıştıklarını söylerken, "Şu an için bu konuda çok fazla ayrıntı veremiyorum ancak belli bir durumda mümkün olan her türlü laf sokma kombinasyonlarını önceden görüp en uygun cevabı bulan bir yazılım olarak düşünüyoruz bunu. Hedefimiz, her lafa verecek bir cevabı olan ama önce lafa bakan laf mı diye, sonra söyleyene bakan bir algoritma geliştirerek, yazılımı en geç 2012 ortasında devreye almak" sözleriyle İsrail kamuoyuna ümit aşıladı.

Özel eğitimli birimler geliyor
Projenin ikinci ayağı olan insani savunma modeli içinse ordu bünyesindeki ağzı laf yapan, hazırcevap personelden seçilen özel bir birliğin eğitilmeye başlandığını belirten Barak, personelin eğitimi için Kuştepe'deki ortalama bir kahvehaneyi birebir simule ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:

"Simülasyon içerisinde 1 yıl boyunca bütün gün çay içip kağıt oynayacak ve bu esnada sürekli birbirlerine laf sokacak olan bu arkadaşlarımızdan en iyilerini, özel bir birim olarak Dışişleri Bakanlığı'nın emrine vereceğiz. Bu arkadaşlarımız sürekli olarak Youtube, forum ve benzeri sitelerdeki Türk kullanıcıların atışmalarını takip ederek kendilerini geliştirecekler. Gerektiğinde bir cümlelik lafa 30 paragraf yazıyla cevap verecek kalibrede yetiştirilecek olan bu ekip sayesinde, inernet ortamındaki her türlü tartışmada da bugüne dek kaybettiğimiz moral üstünlüğü yakalayacağımızdan kuşkum yok."

Toplantı sonunda, projenin tamamlanarak devreye girmesinin ardından en azından Ortadoğu'daki yeni rakipleriyle eşit şartları sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Ehud Barak, "Hala inanamamıyorum... 'Titretiriz' dedi adam bize ya... Gel buyur hazmet şimdi bu lafı..." şeklinde kendi kendine mırıldanarak salonu terketti.

skara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İsrail fakir ülkelere saldırıyor medyada israili büyütüyor İsrail Türkiye İran gibi güçlü devletlerle baş edemez.

3d-enjoy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İsrail etrafa saldıran kuduz bir köpekten farksız.....

Gold Eagle

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Ahahah :D Ben de diyorum bi ilginçlik var haberde :D Zaytung'muş :D

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
"Füzenin yıktığı evi yeniden yapmak kolay, sözün yıktığı kalbi onarmak zordur" bu cümleyle yıkıldım :D

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
başbakanın biz israili titretiriz sözüne kadar ciddi ciddi okudum. sonradan garipliği sezdim:)

AftieL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ahh zaytung ahh :) Her defasında yiyorum :D

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Yorumlar sayesinde hiç yemedim şimdiye kadar sağolun varolun :D

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ya bu haber saçma gibi geldi bana ....laf yetiştirme haberi boyle bir haber gercek olmaya biliri hiçde inanmadım

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
"Komik Yazı" bölümünde olduğumuzu unutmayalım :)