İspanya'da Referandum Kriz Yarattı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
1391040_940x531.jpg

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile birlikte ülkede referandum krizi başladı. Alınan karar ile birlikte referanduma gidilmesi iptal edilirken, karar Katalonya özerk yönetiminin bağımsızlık adına referanduma gitmemesi yönünde oldu ve referandum da böylece iptal edildi.

Rest Çekti!

Anayasa Mahkemesi tarafından böyle bir karar alınmış olmasına karşın Katalonya özerk yönetimi tarafından alınan kararlar dikkat çekti. Öyle ki yapılan açıklamalarda Anayasa Mahkemesinin kararına olmasına karşın referandumun yapılacağı net bir şekilde ifade edildi.

6 Ekim'de Karar Verilmişti!

Katalonya özerk yönetimi meclisi geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı toplantılar sonrasında özellikle 6 Ekim itibari ile referandum için kesin bir kararın alındığı ifade edildi. Bu karar itiraz kısa süre içerisinde İspanya hükümeti tarafından gelirken, İspanya'nın yaptığı bu başvuru mahkeme tarafından kabul edildi ve karar iptal edildi.

Hukuki baskı yapıldığı yönünde ciddi eleştirilerin olduğu tartışmalar ülkelerde oldukça hararetli bir şekilde geçiyor. Sokaklarda alınan bu karara yönelik farklı protestolar düzenlenirken, ülke bu konuda ikiye bölündü.

Son mesajlar