İsmini Hatırlayamadığımız Filmleri Nasıl Bulursunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Lazanya Yiyen Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Bilindiği üzere hemen hemen her forumda unutulan filmleri bulmak için açılan konular mevcut. Bende, hemen hazıra konmayın biraz kendiniz araştırın, diye düşündüm ve bunun için rehber hazırladım.

Bunlar uyguladığım yöntemler, unuttuğum filmleri böyle buluyorum, 6 maddeden oluşuyor ekleme yapılabilir.

1- İsmini hatırlayamadığınız bir filmi ararken aramanızı kesinlikle İngilizce yapmalısınız.

2- Arama motorlarından faydalanmaya çekinmeyin. Film hakkında biraz da olsa bir şeyler hatırlıyorsanız başına -veya sonuna- “Movie” kelimesini koyup devamına da hatırladığınız anahtar sözcükleri yazın. İngilizce yazmaya özen gösterin çünkü Türkçe yazmakla bir sonuca varamazsınız.
2. Madde örneği uzun zaman önce izlediğim bir filmde (filmi gerçekten hatırlamıyorum) köylüler şarapları saklıyorlardı. Yönetmen, oyuncu, yapım yılı... gibi unsurları hatırlamıyorum aklımda sadece o olay kalmış. Burada anahtar sözcüğümüz “köylüler şarapları saklıyor” Şimdi Google'a, "villagers hide the wines movie" yazıp aratıyorum çıkan sonuçlardan filmimi buluyorum.

chrome_2019-01-02_16-28-36.png

Görüleceği üzere filmin adı 1969 yapımı The Secret of Santa Vittoria imiş. Doğrulamak için birkaç görsele bakıyorum, bulduğuma sevindim çünkü yeniden izleyeceğim.

3- Eğer oyuncu veya yönetmeni hatırlayıp filmin adını hatırlamıyorsanız adını Google'a yazıp sonuna "movies" kelimesini ekleyip aratın. Veya Imdb, Rotten Tomatoes gibi sitelerden oynadığı, yönettiği filmlere bakın..

chrome_2019-01-02_16-51-57.png

4- Eğer filmde anımsayabildiğiniz birkaç sahne varsa sahne adını aratıp öylede bulabilirsiniz. Aslında 2. maddedeki filmi bu teknik ile buldum diyebilirim. Ancak burada YouTube'a yazabilirsiniz. Örneğin Leonardo DiCaprio bir filmde (ismini biliyorum) başından vuruluyordu, şimdi Google'a veya YouTube'a "leonardo dicaprio is shot in the head movie" diye aratıp filmimi doğrulayabilirim.

5- Hatırlamadığınız bir filmi, ona benzer başka bir filme benzetiyorsanız -veya izlediğiniz o filmi çok beğenip ona benzer filmler izlemek isterseniz-, filmin orijinal adını ve sonuna “similar movies” yazarak aratın. Böylece arattığınız filme benzer diğer başka filmler karşınıza çıkacaktır.
Örneğin "the departed similar movies, lord of the rings similar movies" gibi.

6- Bulmak için whatismymovie sitesi gibi farklı sitelere başvurun. Aramaya anahtar sözcükleri girin.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Varol sadıcım yararlı konu olmuş. :)

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Balık tutmayı öğretiyorsun demek.

sevdayelleri33