İşletim sistemleri hangi dil ile yazılıyo?

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Slm abiler başlıkta olduğu gibi işletim sistemleri hangi dil ile ve nasıl yazıldığını kısaca söyleyebilirmisiniz yoksa içindeki programlar içinde ayrı ayrı dilmi kullanıyolar bunu bi söylerseniz kafam düzelecek

bu soru biraz saçma olacak ama program yazma programları varya (vb c++ vb ) gibi bunlar nasıl yapılıyo ilk çıktıklarında ne dil vardı ne program bunu nasıl yaptılar bide bunu öğrenebilirmiyim

teşekkürler:

mkysoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk başta delikli kartlar vardı. Her byte delikli kartlara işlenirdi elle. Böylece bir başlangıç olmuş oldu.
800px-FortranCardPROJ039.agr.jpg

İşletim sistemlerinin çekirdeği C ile yazılıyor. Diğer görsel pogramlar, örnek verdiğin gelişmiş (C++, VB, Delphi, v.s.) gibi dillerle yazılıyor. Microsoft C++ kullanıyor hep başka dile denk gelmedim. Linux zaten komple C++.

mkysoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunun için elektronikdeki and ve or kapılarından biraz bahsetmem gerekiyor. Ama ben yine teknik olaya girmeden yüzeysel anlatayım. Her karakterin bir byte uzunlukta olduğunu biliyorsundur. Her byteda 8 bitden oluşuyor. Şimdiki bilgisayarlarda bitleri transistörler tutuyor. Hardiske kaydettiğimizde manyetik alan olarak tutuluyor. Cd yada DVD ye yazdığımızda delikler olarak tutuluyor. Eskiden bu teknoloji olmadığı için kapıtlara delikler açılarak işleniyordu bitler. Delik varsa elektrik var, delik yoksa elektrik yok anlamına geliyor.

Basit bir hesap makinesi devresi düşün, tuşları yok. iki tane kağır takma yeri var. sayıları delikler olarak kağıda işleyip cihaza sokuyorsun oda bu delilkleri algılayarak işlemi yerine getiriyor. Bu işlemi yapan cip sabit bir yazılama(devreye demek daha doğru olur) sahip oluyor tabiki üretilirken, bir dile ihtiyaç duymuyor. daha sonra esnek cipler yapılarak delikli kartlar yardımıyla program yazılabilir hale getirildi.

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
okey babo anlaşıldı eline sağlık

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Elinize sağlık valla çok faydalı oldunuz. Bunları öğrenmemiz iyi oldu.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
yazılan her program derleme yapılarak o kartlarla yapılan yani 2 bitlik verilerden oluşan dile indirgeniyor zaten, mantık olarak hangi dille yazarsan yaz aynı yere ulaşabilirsin ancak programlama dillerinin getridiği kısıtlamalar nedeniyle arkadaşın anlattığı olaya denk geliyor. Teorik olarak hepsiyle mümkün yani...

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
anlamadığını belirtmek için mesaj yazmana gerek yoktu :) cevaplardan ne demek istedigini anlamaya calisirdin..

http://www.levenez.com/lang/

şu adresi incelemeni tavsiye ederim. orada bi pdf dosyasi var onun içerisinde programlama dillerinin gelişim grafigi var.

öncelikli olarak programlar bilgisayarda nasil calisir onu anlamamiz gerekiyor. hani bir çekirdek yapi vardir ya işletim sistemlerinde onun mantigi nedir ne yapar vs onları anladığın zaman zaten soruna cevap bulacaksın :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
dingiliz(Tahmin)

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Verdiginiz bilgiler doğru fakat şunuda eklemeliyim işletim sistemlerinin %80 kısmı C ile yazilir fakat dosya sistemleri diske erişim okuma/yazma yine ayni şekilde ana belleğin işletim sistemi tarafindan kullanimi gibi çok kritik ve o işletim sisteminin hızını etkileyecek dil ise Assembler dir ve bu dille yazılır.

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
elinize sağlık abiler çok yardımcı oldunuz levenez dekide çok güzelmiş daha varsa buyrun koyun öğrenelim tekrar teşkürler