İşletim Sistemi Yazmak İçin Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
merhabalar.. Ben bir işletim istemi yazmak istiyorum... hello world yazmaya benzemediğini biliyorum bu yüzden işletim sistemlerinin özellikleri,katmanları vs. araştırıp deftere yazıyorum, c ve assembly gibi gelişimini bitirmiş dilleri bilmek şartmış... Mümkün olup olmadığını sormadım... Çünkü Bill Gates, Paul Allen'a sormamıştı... Çünkü Neil Armstrong, Houston'a sormamıştı...
Bu kadar boş yaptıktan sonra bir tavsiyeyi çok görmezsiniz umarım :D

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Işletim sisteminin içinde bulunan ikonlar, mouse imleci vs. için tasarımcı,
Ses efektleri için birine gerek yok hazır alabilirsiniz (ücretsiz olanlar da var),
Uzun süre uğraşmaya sabır (Kolay olmayacağını biliyorsunuz :) ),
Böyle büyük bir uğraşı tek başınıza yapmanız mümkün değil -yapsanız bile çok düşük seviyeli olur- o yüzden partner. (Kendinize bir Discord sunucusu açın ve yardımcı olmak isteyenleri orada toplayın. Tabi böyle yaparsanız projenizi açık kaynak kodlu yapmanız gerekir. İnsanlar böyle bir projenin içinde olmaktan mutlu olurlar.),
GitHub hesabı, projenizi açık kaynak kodlu yapacaksanız en uygun site burası. (Eğer öğrenci iseniz Üniversite E-Postası ve ya öğrenci belgenizle öğrenci destek paketini alabilirsiniz).

Aklıma şimdilik bu kadar geldi. Umarım iyi bir proje olur.

Edit: İnsanlara OSunuzu kullanmak için bir sebep,
Önyüklü gelecek uygulamalar (E-posta, Video Oynatıcı, Resim Gösterici, PDF Okuycu, (Tercihen Ofis Programları), vs.),
Birde nasıl çalıştığına emin olmadığım uygulama yükleyici. Örneğin Debian'da .deb, Windows'da .exe var fakat siz kendi OSunuzu yaygın bir şey yapmazsanız hiçbir uygulama olmayacaktır bu yüzden kimse işletim sistemini tercih etmeyecektir. Eğer kendi yükleyicinizi yaparsanız ilk başta sizin çok fazla uygulama yapmanız gerekir. Bunun için çok vakit gerekiyor ve işletim sistemini bitirseniz bile bu aşamada projeyi bırakırsınız. (Eğer iki üç kişi yaparsan.).

Son düzenleme:

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Işletim sisteminin içinde bulunan ikonlar, mouse imleci vs. için tasarımcı,
Ses efektleri için birine gerek yok hazır alabilirsiniz (ücretsiz olanlar da var),
Uzun süre uğraşmaya sabır (Kolay olmayacağını biliyorsunuz :) ),
Böyle büyük bir uğraşı tek başınıza yapmanız mümkün değil -yapsanız bile çok düşük seviyeli olur- o yüzden partner. (Kendinize bir Discord sunucusu açın ve yardımcı olmak isteyenleri orada toplayın. Tabi böyle yaparsanız projenizi açık kaynak kodlu yapmanız gerekir. İnsanlar böyle bir projenin içinde olmaktan mutlu olurlar.),
GitHub hesabı, projenizi açık kaynak kodlu yapacaksanız en uygun site burası. (Eğer öğrenci iseniz Üniversite E-Postası ve ya öğrenci belgenizle öğrenci destek paketini alabilirsiniz).

Aklıma şimdilik bu kadar geldi. Umarım iyi bir proje olur.

yanıtınız için teşekkür ederim... daha fikir aşamasında olduğundan bilgi topluyorum. tam da dediğinizi yapmayı düşünüyordum,bir discord açacağım, nasıl olacağını bilemem ama vazgeçmeyi düşünmüyorum... tekrar teşekkürler :)

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
yanıtınız için teşekkür ederim... daha fikir aşamasında olduğundan bilgi topluyorum. tam da dediğinizi yapmayı düşünüyordum,bir discord açacağım, nasıl olacağını bilemem ama vazgeçmeyi düşünmüyorum... tekrar teşekkürler :)
Birkaç ekleme daha yaptım. Eğer kendi kitlenizi toplarsanız son madde pek sıkıntı olmaz. İnsanlar kendileri uygulama yapabilirler ve size hediye edebilirler ve ya siz onlardan para karşılığı isteyebilirsiniz.

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Birkaç ekleme daha yaptım. Eğer kendi kitlenizi toplarsanız son madde pek sıkıntı olmaz. İnsanlar kendileri uygulama yapabilirler ve size hediye edebilirler ve ya siz onlardan para karşılığı isteyebilirsiniz.
en zor kısım bu olacak sanki :) ama genede teşekkürler.

Reaksiyon puanı
5,172
Sırf işletim sistemi geliştirmek için işletim sistemi geliştirilmez önce bir amacın olmalı. Neden piyasada daha iyileri varken insanlar benim işletim sistemimi kullansın sorusuna cevap bularak başlamalısın.

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sırf işletim sistemi geliştirmek için işletim sistemi geliştirilmez önce bir amacın olmalı. Neden piyasada daha iyileri varken insanlar benim işletim sistemimi kullansın sorusuna cevap bularak başlamalısın.
%100 yerli olması?? mesela pardus direkt linux tabanlı bir sistem kullanıyor... ben tamamen kodları ve kaynakları baan ait bir sistem tasarlayacam.

edit: tasarım ve grafik arayüzleri tamamen gereksiz özellik ve güncellemelerden arınmış, düzenli yenilik ve güncelleme alan, güvenli, başlangıç için güzel bir alternatif... kendi tarayıcısı olan, gerçekten emek harcanmış bir sistem...

ilk sürümü için bir şey diyemiyorum ama 2.0 da kesinlikle internet olacak, amacım amerikayı yeniden keşfetmek... bir Windows kadar olacağını sanmıyorum ama hiç olmadı kendim kullanırım, vazgeçmeyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

son bir şey soracağım, yükleyiciyi .exe olarak kullansam, microsofttan haklarını satın almam mı gerekir?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
%100 yerli olması?? mesela pardus direkt linux tabanlı bir sistem kullanıyor... ben tamamen kodları ve kaynakları baan ait bir sistem tasarlayacam.

edit: tasarım ve grafik arayüzleri tamamen gereksiz özellik ve güncellemelerden arınmış, düzenli yenilik ve güncelleme alan, güvenli, başlangıç için güzel bir alternatif... kendi tarayıcısı olan, gerçekten emek harcanmış bir sistem...

Linux tüm dünya tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemi.

Herhangi bir yazılımcı bu işletim sistemindeki tüm kodları görüp düzenleyebiliyor.

Bu yüzden profesyonel yazılımcılar linux üstüne geliştirme yapıyor.

Mesela linux ta UNİX işletim sisteminin kodlarından yararlanılarak hazırlanmıştır. Aynı şekilde Mac OS ta... İkiside tamamen sıfırdan yaratılmamıştır. Ancak linux sıfırdan yazılmıştır. Yinede macos ve Unix işletim sistemlerine çok benzemektedir.

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Linux tüm dünya tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemi.

Herhangi bir yazılımcı bu işletim sistemindeki tüm kodları görüp düzenleyebiliyor.

Bu yüzden profesyonel yazılımcılar linux üstüne geliştirme yapıyor.

Mesela linux ta UNİX işletim sisteminin kodlarından yararlanılarak hazırlanmıştır. Aynı şekilde Mac OS ta... İkiside tamamen sıfırdan yaratılmamıştır. Ancak linux sıfırdan yazılmıştır. Yinede macos ve Unix işletim sistemlerine çok benzemektedir.
linux üzerinden gidersem özgün bir sistem elde etmem mümkün müdür?

Reaksiyon puanı
5,172
linux üzerinden gidersem özgün bir sistem elde etmem mümkün müdür?
Mümkündür.

Hem işiniz daha kolay olur. En üst katmandan başlarsınız. İlk önce masaüstü ortamı tasarlarsınız ardından linux dağıtımı. Sonrasında daha alt katmanlarda inersiniz.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Bir de Windows Gibi Grammar Hatalarıyla Dolu Bir Sistem Yapma. Cannot Yerine Can Not, Bir Şey Yerine Birşey vb. Yazma.

Reaksiyon puanı
3,027
Merhaba, Linux dağıtımı kodlamak istiyorsanız küçük bir ekiple birkaç ay süren sıkı çalışma ile yapabilirsiniz.

Ama sıfırdan bir işletim sistemi diyorsanız, bu imkansız bir şey. İmkansız derken tabi ki fiziksel olarak imkansız değil fakat tek başınıza yaptığınız iş öğrenme süreci ile 15 seneyi bulabilir. 15 sene önceki Windows'u düşün, sence şuanki ile uyumlu mu? Tek başına değil de dev bir ekiple yapsan bile yine yıllar sürecek. Yani sana tavsiyem programcılık dünyasında hedeflerini küçük tutman. Facebook gibi bir şey yapmak isteyen çok gördüm de direk işletim sistemi yazmayı kafaya koyan %99.99 başarısız olur.

Mümkündür.

Hem işiniz daha kolay olur. En üst katmandan başlarsınız. İlk önce masaüstü ortamı tasarlarsınız ardından linux dağıtımı. Sonrasında daha alt katmanlarda inersiniz.
Dediğini mantıklı buldum, Elementary OS'i tasarlayan ekip başta Ubuntu tabanlı sistemler için Gnome teması tasarlıyormuş. Şuan Elementary'i bir Linux dağıtımı olarak çıkardılar. Özünde yine Ubuntu ama bu şekilde pazarlamalarında bence sıkıntı yok

Son düzenleme:

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba, Linux dağıtımı kodlamak istiyorsanız küçük bir ekiple birkaç ay süren sıkı çalışma ile yapabilirsiniz.

Ama sıfırdan bir işletim sistemi diyorsanız, bu imkansız bir şey. İmkansız derken tabi ki fiziksel olarak imkansız değil fakat tek başınıza yaptığınız iş öğrenme süreci ile 15 seneyi bulabilir. 15 sene önceki Windows'u düşün, sence şuanki ile uyumlu mu? Tek başına değil de dev bir ekiple yapsan bile yine yıllar sürecek. Yani sana tavsiyem programcılık dünyasında hedeflerini küçük tutman. Facebook gibi bir şey yapmak isteyen çok gördüm de direk işletim sistemi yazmayı kafaya koyan %99.99 başarısız olur.

Dediğini mantıklı buldum, Elementary OS'i tasarlayan ekip başta Ubuntu tabanlı sistemler için Gnome teması tasarlıyormuş. Şuan Elementary'i bir Linux dağıtımı olarak çıkardılar. Özünde yine Ubuntu ama bu şekilde pazarlamalarında bence sıkıntı yok
aslında çok kompleks bir şey yapayı düşünmedim. Windows 1 gibi bir şey olacaktı, sadelik ön plandaydı...
windows nt mimarisini örnek alacaktım, belki çağın gereksinimlerine uzak kalacaktı ama bu işler deneyim gerektirir... Windowsun 40 senelik bir tecrübesi var... Bizim yok... Bize zor gelebilir, çünkü hiç yapmadık... Gömülü sistem olarak bize windows satıyolar, işletim sisteminden ziyade onu nasıl pazarladığınız önemli bence... yorumunuz için teşekkürler :)

Artemissia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Reaksiyon puanı
3,027
aslında çok kompleks bir şey yapayı düşünmedim. Windows 1 gibi bir şey olacaktı, sadelik ön plandaydı...
windows nt mimarisini örnek alacaktım, belki çağın gereksinimlerine uzak kalacaktı ama bu işler deneyim gerektirir... Windowsun 40 senelik bir tecrübesi var... Bizim yok... Bize zor gelebilir, çünkü hiç yapmadık... Gömülü sistem olarak bize windows satıyolar, işletim sisteminden ziyade onu nasıl pazarladığınız önemli bence... yorumunuz için teşekkürler :)
Linux dağıtımı kodlamak sizin için daha avantajlı olacaktır. Hem tasarımsal anlamda iyi, hem işlevsel hem de hafif bir dağıtım göremedim ben henüz. Elementary OS'i MacOS araçları ve temasıyla donatabilirsin bence.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Aslında yapacağın şey mesela a dağıtımının birşeyin i beğendin kodlara bak onu bul birine ekle böyle böyle karışım yapabilirsin

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
merhabalar.. Ben bir işletim istemi yazmak istiyorum... hello world yazmaya benzemediğini biliyorum bu yüzden işletim sistemlerinin özellikleri,katmanları vs. araştırıp deftere yazıyorum, c ve assembly gibi gelişimini bitirmiş dilleri bilmek şartmış... Mümkün olup olmadığını sormadım... Çünkü Bill Gates, Paul Allen'a sormamıştı... Çünkü Neil Armstrong, Houston'a sormamıştı...
Bu kadar boş yaptıktan sonra bir tavsiyeyi çok görmezsiniz umarım :D
Bu forumda işletim sistemi yazmış yada yazabilecek kimse yok.
Yani size kimse cevap veremez bu konuda.
Sadece size yardımcı olup yönlendirebiliriz, umarım başarılı olursunuz.

Bir işletim sistemindeki katmanları özet olarak bildiğim kadarı ile alta yazıyorum.
1 - Çekirdek - tüm donanımı ve yazılımları çalıştıran en önemli katmandır.
2 - Sürücüler - kullanılacak olan donanımları kontrol eden yazılımlardır.
3 - Shell - Komut satırı diye de tabir edilen komutların çalıştırıldığı veya aktarıldığı bir ortamdır
4 - Açılış yöneticisi - Bios'tan görevi devralıp sizin işletim sisteminizi çalıştıran programdır.
5 - Dosya Sistemi - Fat32 , NTFS , BRTFS, EXT4 vb gibi dosyaların üzerinde depolandığı alanın formatı.
6 - İletişim ve Protokoller - Programların birbiri ile veya İnternet üzerinden iletişim kurmasını sağlayan ara yazılımlardır.
7 - GUI - Graphical User Interface - Kullanıcı Arayüzü , Bilgisayarda gördüğünüz görüntüdür.

İsterseniz çekirdekle başlayabilirsiniz, Linux çekirdeğini örnek olarak inceleyebilirsiniz şu an 15.600 geliştirici bu çekirdeği geliştirmek için aktif olarak çalışıyor....

Kolay gelsin,