İşletim Sistemi Hakkında Yardım

Bu konuyu okuyanlar

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Arkadaşlar çok uzun oldu kusura bakmayın nolur sabırla okuyun yardımınıza ihtiyacım var

İlk önce merhaba. Benim şu özellikte bir laptopum var:

8 gb DDR3 1333 MHz ram
2 gb paylaşımsız AMD R. HD8750M 128bit (Çift ekran kartlı intel ve amd değişiyor.)
Intel Core i5 4200u 1.6 Ghz (turbo boost ile 2.6 Ghz)
Windows 8 Single Language 64 bit
500 gb 5400 rpm hdd Seagate

Bu bilgisayarda orjinal bir Windows 8 single language 64 bit yüklü

şimdi gelelim soruma ;

ben bu pc de dual boot yapmak istiyorum yani hdd mde ikinci bir bölüm açıp oraya windows 7 yüklemek istiyorum. Nedenini sorarsanız windows 8 de normal kullanım sergilicem ve windows 7 de program ve oyunları kullanıcam. Kısacası Windows 7 ağır kullanım 8 ise normal kullanım.
Eğer yüklersem gozle görülür bir yavaşlama yaşar mıyım bu konuda size danışayım dedim yardım edeceğinizede inanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Neden? Windows 8 ile istediğin oyunu oynayabilirsin. Burada bir engel yok ki...

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Evet engel yok ama hem win 7 alisikliktan hemde win 8 i gereksiz dolmasin diye yani kasma olur mu ?
Gereksiz dolma? İki işletim sistemini farklı partition'lara kurarsan birbirlerini engellemezler ama şu var aynı programları her iki işletim sistemi için de kurmak zorunda kalırsın ve zamanla sadece bir işletim sistemini kullandığını farkedersin. Sözün kısası bu yaptığın gereksiz birşey. W

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Yani win 8 mobil tarzi kullanirken 7 de program kullanicam sekizde program olmayacak yani yedi de olacak cevabiniz icin tesekkurler ayrica

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Gereksiz dolma? İki işletim sistemini farklı partition'lara kurarsan birbirlerini engellemezler ama şu var aynı programları her iki işletim sistemi için de kurmak zorunda kalırsın ve zamanla sadece bir işletim sistemini kullandığını farkedersin. Sözün kısası bu yaptığın gereksiz birşey. W
Demek istedigim sismesin yani

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Şişmez merak etme, sen yeter ki abuk sabuk dünya kadar programı deneme amaçlı filan yükleme...

aknvlc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bahsettiğin gibi kullanım mantıklı, windows 8, 7 ye göre daha göze hitap eden bir sürüm, alışkanlıktan mıdır bilmem bence de 7 daha pratik. Ama arkadaşların dedikleri de doğru her windowsun ihtiyacı olacağı programlar vardır. Örneğin flashplayeri birinde eksik tutmazsın veya bir tarayıcıyı... Bu da gereksiz kalabalığa sebep olacaktır ayrıca farklı işletim sistemlerine ihtiyaç durumunda bu tür kurulumlar mantıklı fakat aynı işletim sistemi için sisteme ayrı ayrı alan ayırıp kurulum yapıp bu kadar yüklenmene gerek yok 7 veya 8 olarak tercihini yap ordan devam et derim :)

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Bahsettiğin gibi kullanım mantıklı, windows 8, 7 ye göre daha göze hitap eden bir sürüm, alışkanlıktan mıdır bilmem bence de 7 daha pratik. Ama arkadaşların dedikleri de doğru her windowsun ihtiyacı olacağı programlar vardır. Örneğin flashplayeri birinde eksik tutmazsın veya bir tarayıcıyı... Bu da gereksiz kalabalığa sebep olacaktır ayrıca farklı işletim sistemlerine ihtiyaç durumunda bu tür kurulumlar mantıklı fakat aynı işletim sistemi için sisteme ayrı ayrı alan ayırıp kurulum yapıp bu kadar yüklenmene gerek yok 7 veya 8 olarak tercihini yap ordan devam et derim :)
Evet haklisiniz. Yani iki isletim sistemine de olmazsa olmaz programlar kurulacak. Buda gereksiz yer kaplayacak. O yuzden gereksiz Tesekurler beni aydinlattiginiz icin.

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Tek bir sistem seç ve onunla devam et, farklı kullanım alanları için birden fazla işletim sistemi kullanma bence. Bu arada Windows 8'i genel olarak, w7'yi de deneme amaçlı kullanacakmışsın. Her bilgisayar sadece bir sistem ile size gelir ve birden fazla kurulum elbet yavaşlamalara, performans düşüşlerine yol açar.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Tek bir sistem seç ve onunla devam et, farklı kullanım alanları için birden fazla işletim sistemi kullanma bence. Bu arada Windows 8'i genel olarak, w7'yi de deneme amaçlı kullanacakmışsın. Her bilgisayar sadece bir sistem ile size gelir ve birden fazla kurulum elbet yavaşlamalara, performans düşüşlerine yol açar.
Hocam tesekkurler. Windows 8 genel win 7 deneme degil. Program oyun amacli. Yoksa deneme amacli windows 7 kurmak sacma olur. Ben hayatimda 7 kullanmamis insan deilim. Yani deneme amacli degil. deneme degilde oyun/program olarak dusunsek oneriniz ne olurdu? Tesekkurler...

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Deneme derken oyun, program deneme anlamında söylemiştim. Sanırım Windows 7 destekleyen pekçok oyunun w8 desteklememesi nedeniyle bu yola başvurdun. Zaten kendin de belirttin daha önceden Windows 7 kullanıdığını. Microsoft'ta Windows 7'den elini çekmedi zaten. W7 kur sadece ve yoluna 7 ile devam et bence.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Deneme derken oyun, program deneme anlamında söylemiştim. Sanırım Windows 7 destekleyen pekçok oyunun w8 desteklememesi nedeniyle bu yola başvurdun. Zaten kendin de belirttin daha önceden Windows 7 kullanıdığını. Microsoft'ta Windows 7'den elini çekmedi zaten. W7 kur sadece ve yoluna 7 ile devam et bence.
Evet hocam aynen oyle. Yani sekizde desteklenmeyen seyler cok fazla. O yuzden 7 istedim. 7 ve 8 arasinda secim yapmaliyim o zaman. Sizler ne onerirsiniz peki ? Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Windows 7'yi destekleyen birçok oyunun Windows 8'i desteklememesi derken? Windows 8'de şu ana kadar çalıştıramadığım program çıkmadı (eski DOS tabanlı birkaç program dışında)...

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Ben de merak ettim; Windows 7'de çalışıp da Windows 8'de çalışmayan ne var?

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Windows 7'yi destekleyen birçok oyunun Windows 8'i desteklememesi derken? Windows 8'de şu ana kadar çalıştıramadığım program çıkmadı (eski DOS tabanlı birkaç program dışında)...
Maxpayne 3 mesela. Oyun hiç tepki vermedi. Internette okumadığım forum kalmadı. Günlerce ugrastim ama açılmadı. Windows 7 de açılırdı. Çünkü tanıdığım da aynı pc vardı ve 7 ile tıkır tıkır çalışıyordu. Burdan anladım 8 ile 7 farkını.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Maxpayne 3 mesela. Oyun hiç tepki vermedi. Internette okumadığım forum kalmadı. Günlerce ugrastim ama açılmadı. Windows 7 de açılırdı. Çünkü tanıdığım da aynı pc vardı ve 7 ile tıkır tıkır çalışıyordu. Burdan anladım 8 ile 7 farkını.
Belki donanımdan da olmuş olabilir fikrim yok.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Vazgeçtim. En sonunda bf 4 yükledim. [MENTION=350013]memogoren[/MENTION] pc win 7 olsa bile donanim için 8 uyumlu olmayabiliyor. eski bir pc ye win 8 kurdun driver uyumsuzluğu var. En basiti. Bende win 8 taraftariyim ama 7 sanki daha stabil ve uyumlu.

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Eskiden çıkan ve güncellenmeyen oyunlar Windows 8 uyumlu değil. Örnek olarak Gta'nın eski serilerini Windows 8'de çalıştıramayanların sayısı hiçte az değil.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Eskiden çıkan ve güncellenmeyen oyunlar Windows 8 uyumlu değil. Örnek olarak Gta'nın eski serilerini Windows 8'de çalıştıramayanların sayısı hiçte az değil.
Bu sorun bazen can sıkıyor. Çünkü bağımlı isen oynayamiyorsun. Bana kalirsa win 8 in bir tek bu yanı kötü.

sayk0tek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iki sistem nasıl çalışıyor kullanıcı değiştirince mi win 7 ye geçiyor

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Arkadaş Merhaba. Nette dual boot nasıl yapılır diye arat video izle anlarsın. Anlat dersen anlatırım zor değil kolay gelsin ;) iyi gunler.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Arkadaş Merhaba. Nette dual boot nasıl yapılır diye arat video izle anlarsın. Anlat dersen anlatırım zor değil kolay gelsin ;) iyi gunler.

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184

The Virus

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu sorun bazen can sıkıyor. Çünkü bağımlı isen oynayamiyorsun. Bana kalirsa win 8 in bir tek bu yanı kötü.

Aynen. Hız vs. konularda çok iyi ama sadece bu uyum sıkıntısından dolayı Windows 7 ile devam ediyorum. Hoş memnun olmadığım da söylenemez...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Aynen. Hız vs. konularda çok iyi ama sadece bu uyum sıkıntısından dolayı Windows 7 ile devam ediyorum. Hoş memnun olmadığım da söylenemez...

Duhan.Soysal

Müdavim
Reaksiyon puanı
184
Arkadaslar kusura bakmayın mesaj fazla gitmiş :/

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Windows 8 için uyumsuzluk problemi kalksa olucak. Ama buda zaman istiyor.