İşletim sistemi değişsemde oyundan atıyor

start53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese iyi forumlar anlamsız sebepsiz ve sinir bozucu bir durumla karşı karşıyayım arkadaşlar sorunumu şöyle açıklayayım.
Ben windows 10 kullanıyordum hiçbir sorunum yoktu ve birgün bildirim geldi update hakkında bende hayatım boyunca güncelleme etmeyi sevmeyen biri olarak bu sefer edeceğim dedim ve tara düğmesine basıp kurulumlar edilmeye başladı ve kurulumlar bitti windows'um değişti bazı yeni ikonlar gibi falan filan neyse ben güncellemeler bitince darlanmaktan bir oyuna girdim ve oynamaya başladım oyunun anamenüsünde birşey yoktu oyuna girdim kasma donma yok fakat 5dk oyunun içinde duruyorum ve programı kapat hatası veriyor bir kere olmuştur diye düşünüp tekrar oyuna girdim ve sürekli oldu bende çareyi eski sürüme geri dönerek buldum buda tabi geçiçi bir çözüm dü neyse geri aldım ve düzeldi o gece de indirmem gereken bazı dosyaları geceden torrente bıraktım sabah kalktığımda tekrardan windows otomatik olarak güncelleme etmişti yeni sürüme geçmişti yani ama ben windows update yi servicex,gpedit.msc,ayarlar gibi 3 yerden de kapamıştım. format atmak tek çözümüm olmuştu ve format attım 3 tane hdd bulunmakta windowsumun kurulu olduğu hdd yi bu sefer depo alanım edicektim 1tb 1tb 500gb toplam 2.5tb hdd bulunmakta fakat formatı diğer hdd me attığımda sorunum yine çözülmedi windows 8.1 indirdim bunda güncelleme yok ama oyundan bu sefer hiçbir hata vermeden atıyor ben anlamadım sistem donmuyor veya kasmıyor yada kapanmıyor bu sorun nereden ve neden kaynaklanıyor cidden sabrımı çok zorlamaya başladı yardımınızı bekliyorum lütfen bilen birileri yardım ederse sevinirim şimdiden teşekkürler.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Herkese iyi forumlar anlamsız sebepsiz ve sinir bozucu bir durumla karşı karşıyayım arkadaşlar sorunumu şöyle açıklayayım.
Ben windows 10 kullanıyordum hiçbir sorunum yoktu ve birgün bildirim geldi update hakkında bende hayatım boyunca güncelleme etmeyi sevmeyen biri olarak bu sefer edeceğim dedim ve tara düğmesine basıp kurulumlar edilmeye başladı ve kurulumlar bitti windows'um değişti bazı yeni ikonlar gibi falan filan neyse ben güncellemeler bitince darlanmaktan bir oyuna girdim ve oynamaya başladım oyunun anamenüsünde birşey yoktu oyuna girdim kasma donma yok fakat 5dk oyunun içinde duruyorum ve programı kapat hatası veriyor bir kere olmuştur diye düşünüp tekrar oyuna girdim ve sürekli oldu bende çareyi eski sürüme geri dönerek buldum buda tabi geçiçi bir çözüm dü neyse geri aldım ve düzeldi o gece de indirmem gereken bazı dosyaları geceden torrente bıraktım sabah kalktığımda tekrardan windows otomatik olarak güncelleme etmişti yeni sürüme geçmişti yani ama ben windows update yi servicex,gpedit.msc,ayarlar gibi 3 yerden de kapamıştım. format atmak tek çözümüm olmuştu ve format attım 3 tane hdd bulunmakta windowsumun kurulu olduğu hdd yi bu sefer depo alanım edicektim 1tb 1tb 500gb toplam 2.5tb hdd bulunmakta fakat formatı diğer hdd me attığımda sorunum yine çözülmedi windows 8.1 indirdim bunda güncelleme yok ama oyundan bu sefer hiçbir hata vermeden atıyor ben anlamadım sistem donmuyor veya kasmıyor yada kapanmıyor bu sorun nereden ve neden kaynaklanıyor cidden sabrımı çok zorlamaya başladı yardımınızı bekliyorum lütfen bilen birileri yardım ederse sevinirim şimdiden teşekkürler.
Merhaba;

Windows 10'un son sürümünde bu şekilde hatalar mevcuttur. Windows 8.1'de ise gereken driverlerı yüklemediğiniz için oyundan atıyor olabilir. Şuan hangi Windows yüklü?

start53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sisteminiz nedir?
ASUS Nvidia GT 1030 2GB
12GB DDR3 1333MHZ RAM
GİGABYTE DDR3 ANAKART 1333MHZ RAM DESTEĞİ 775PİN İŞLEMCİ SOKET TİPİİ
XEON X5460 3.80Ghz 771PİN FAKAT 775 PİNE MODLANMIŞ BİR ŞEKİLDE
Corsair Builder VS450 450WATT 80+ Power Supply
2.5TB HDD TOPLAM HEPSİ 7200RPM Hızında.
Sistemimde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ısıda da sıkıntı yok ısılar çok normal güncel oyunları gayet rahat oynayabiliyorum dediğim gibi bu zamana kadar bir sıkıntı yoktu ama şu update yi nereden kuruyorsam..

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhaba;

Windows 10'un son sürümünde bu şekilde hatalar mevcuttur. Windows 8.1'de ise gereken driverlerı yüklemediğiniz için oyundan atıyor olabilir. Şuan hangi Windows yüklü?
Şuan Windows 8.1 Pro Yüklü Driverlerı kurdum bildiğiniz ek driver kurucu bi program var ise onla da bir taratabilirim.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sorular;
Oyunun ismi ne ?
Paralı ise orjinal mi ?
Orjinal ise Steam'den yada diğer otomatik güncelleme özelliği olan bir hizmetten mi satın aldın ?
Şimdi bir sürücü güncellemesi gelir, tamam dediğin olur. Ama aynı şey oyunun güncellemesinden de kaynaklı olabilir.
Bir de şu var ki güncellemenin bu olayla alakası olmayadabilir :sweatsmile: Yaptığın ama unuttuğun bir şey olabilir mi ?

start53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Driverları programla indirmek yerine internetten arayıp bulman daha yararlı olacaktır ;)
Hocam indirdim herşeyi indirdim ama bilmiyorum ekran kartının yeni driverını bekleyeceğim.
Kendiniz internet yüklerseniz daha iyi olur. :)
Öyle ediyorum hocam zaten bu zamana kadar program kullanmadım sıkıntı çıkmasın diye.
Sorular;
Oyunun ismi ne ?
Paralı ise orjinal mi ?
Orjinal ise Steam'den yada diğer otomatik güncelleme özelliği olan bir hizmetten mi satın aldın ?
Şimdi bir sürücü güncellemesi gelir, tamam dediğin olur. Ama aynı şey oyunun güncellemesinden de kaynaklı olabilir.
Bir de şu var ki güncellemenin bu olayla alakası olmayadabilir :sweatsmile: Yaptığın ama unuttuğun bir şey olabilir mi ?
Hangi oyunu desem bilemedim mesela cs go paralı bir oyun fareyi hızlı bir şekilde sağa veya sola çevirince gidiyor oyun hiçbir şey unutmadığıma eminim güncellemeden sonra oldu hocam kaldırınca düzeliyordu bir zamandan sonra hiç kaldıramadım ondan format attım.

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
bilemedim windows 10'dan olabilir diyecektim fakat 8.1'de devam ediyor o_O

start53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bilemedim windows 10'dan olabilir diyecektim fakat 8.1'de devam ediyor o_O
hocam tüm disklere format atmıyorum silip diğerine format atıyorum dosyalarım gitmesin diye ama ben anlamadım oyunda 2 mouse sallıyorum hop atıyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Oyuna başlayınca fareyi oynatınca mı oluyor ? Direct X'i güncellemeyi dener misin ? Xinput kaynaklı olabilir.

start53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyuna başlayınca fareyi oynatınca mı oluyor ? Direct X'i güncellemeyi dener misin ? Xinput kaynaklı olabilir.
Hocam anlamış değilim bu olaydan format atsam da kurtulamıyorum hdd lerden şüpheleniyorum hd tune programını bilen biri var ise fotoğraf atabilirim. Directx ler güncel yine de bu durumdan kurtulmuş değilim.Bazı oyunlara hiç girmiyor direk programı kapat hatası veriyor çıldırmak üzereyim.

Arkadaşlar sorunun donanımdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum yardım ederseniz sevinirim sebebi şudur ki birşeyler yüklemeye çalıştığımda HDD den tık diye kapatma sesi geliyor ve işletim sistemi çöküyor ardından oyun oynadığımda donup ardından kapanıyor PC yi bazen açarken donuyor ben reset atma durumunda kalıyorum hddlerim bitik mi yoksa başka bir parçadan dolayı mı oluyor.

Bu zamana kadar yardımcı olan herkese teşekkürler sorunum hiç beklemiyordum ramimden kaynaklı idi 2gb lik ramim arıza vermiş söktüm çalıştırdım ve herhangi kapanma oyundan atma gibi bir durum oluşmadı zaten 16gb a cikaricaktim neyse herkese tekrar tekrar teşekkürler.

Son düzenleme: