İşletim Sistemi, Casper!

Bu konuyu okuyanlar

Mr. Montana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kısa ve öz olmaya çalışıcam. Casper Notebook' um var. Windows 7 Ultimate 64 bit işletim sistemi yüklü yalnız ben Windows kullanmak istemiyorum. Xp benim için vazgeçilmez bir işletim sistemi olsada şuan ki donanımımın driver konusunda sıkıntı çekiyorum Xp' de bu sebepten Windows 7 kurulu. Ben Linux' un bir dağıtımı veya Mac Os X işletim sistemleri arasında tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum. Windows 7 de sorunlar yaşadığım için bu sistemi kullanmak istemiyorum. Ve bir öneri belkide sadece bir tavsiye istiyorum sebepleri ile. Linux veya Mac seçmemdeki sebepte gözümde bunların güvenilir olması Windows' da güvenli olmasına rağmen yinede onların isimlerinin verdiği bir güven var sanki. Benim istediğim şeyler basit olup Windows' da bunlar yapılabilir olsada ben değiştirmek istiyorum çünkü sorunlar beni sıkmaya başlatı. Sorunları şu bu diye açıklama gereği duymuyorum çünkü bir çoğu çözülebilir vesaire. Kısacası sizlerden istediğim bana sebepleri ile bir dağıtım bir işletim sistemi önermeniz. Benim yapıcaklarım basit; filmimi rahat izlicem, internet tarayıcıları konusunda sıkıntısız olucak, müziğimi rahatça dinleyebilicem, resim ve videolarımı müziğimi dinlerken sorunsuz bir şekilde tek tek gözden geçirebilicem, gerektiği zaman kişiselleştirme konusunda özgür olucam ve mümkün mertebe karşılaştığım sorunlarda çözüm ürete bilicem veya ulaşabilicem.

Pc Özellikleri;

İŞLEMCİ
Intel Core i5-2410M 2.30 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 2.90 GHz.) 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i5

RAM
4 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK
320 GB SATA (5400 Rpm) HDD

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ
Microsoft Windows 7 Ultimate Tr (64 Bit)

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 540M Max. 3680 MB Ekran Kartı

EKRAN BOYUTU
15.6" LED Ekran (1366 X 768)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1366 x 768

Not: Mac sistemleri için gerekli olan SSE desteği SSE1' den SSE4.2' ye kadar desteklemektedir.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Hocam xp kur kafanda rahat olsun bilgisayarında.

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
kurdurmuyabilir xp.
sadece win7 destekli olması lazım o laptopun.

Mr. Montana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuda da belirtmiştim arkadaşlar Xp kurduğum zaman donanımları tanıtamıyorum örneğin en basitinden ekran kartımın Xp driveri yok. Eğer olsaydı ben şuan Xp' yi kullanıyor olurdum ve böyle bir arayış içerisine girmezdim. İlginiz için ayrıca teşekkürler.

Mr. Montana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önemli değil yinede teşekkür ederim. Düşünerek cevapsız bırakmadığınızı için :)

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Linux bilginin ne kadar olduğu önemli çünkü kullanması basit de olsa zor da olsa Linux dağıtımlarının büyük kısmı istediğin her şeyi yapıyor. Bilmeden kullanması zor bir dağıtım söylerler soğursun o yüzden deneyimin ne kadar onu söylemen lazım :p

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
windows'ta ki basit sorunlardan sıkılıp linuxa geçeceksen hiç geçme, canın daha fazla sıkılır. Yeni bir işletim sistemi, illa ki onda da sorunlar çıkacak karşına. Hatta bence daha fazla. Ve windowsa göre sorunlarına çözüm bulabilecek daha az kaynak...

ObreuS

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Windows Xp kur ve Driver Güncelleme Programları İle Çok Rahat Birşekilde Driverlerini Bulabilirsin.

-Beneficence-

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Sistemizin o kadar eski değil bence driverları her halukarda vardır en basiti ekran kartı

XuSeR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
@Mr. Montana

Nvidia'nın resmi forumunda bir üye xp uyumlu 267.04 versiyonunun NVSM.INF ve NVAA.INF dosyalarını düzenleyerek driver'ı yüklemiş.

sende bir dene derim. Buraya tıklayarak 266,58 versiyonunu indirebilirsin.
GeForce GTX 480M'e kadar destekliyor.​

Windows 7'de yap bunları

Aygıt yöneticisine gir ekran kartına sağ tık - özellikler - ayrıntılar'daki Özellikten Donanım Kimlikleri'ni seçin.

Orada PCI\VEN_10DE&DEV_1051&SUBSYS_C606144D(bu bendeki sende farklıdır) satırı ekran kartınızın kimliğidir ve bu kimliği sürücü yükleme dosyasına ekleyeceğiz.

nj3Dw.png

Sürücüyü indirip kurduktan sonra C: sürücüsünde NVIDIA klasörünü kurcalayıp NVSM.INF ve NVAA.INF dosyalarıını bulup sırayla not defteri ile aç ve 480M'i arat üç sıra 480M çıkması gerekiyor üçüncünün hemen altına aşağıda yazdıklarımı kopyalayıp yapıştır.

NVIDIA_DEV.0DF4.01 = "NVIDIA GeForce GT 540M"
NVIDIA_DEV.0DF4.02 = "NVIDIA GeForce GT 540M "
NVIDIA_DEV.0DF4.03 = "NVIDIA GeForce GT 540M "

Bunu yaptıktan sonra [nv_FTS_addreg] satırını yukarı doğru arat.

Şöyle satırlar çıkacak
%NVIDIA_DEV.0407.01% = Section001, PCI\VEN_10DE&DEV_0407&SUBSYS_C02F144D %NVIDIA_DEV.0407.02% = Section001, PCI\VEN_10DE&DEV_0407&SUBSYS_C030144D
%NVIDIA_DEV.0407.03% = Section001, PCI\VEN_10DE&DEV_0407&SUBSYS_C031144D

orada en başa %NVIDIA_DEV.0DF4.01% = Section001, PCI\VEN_10DE&DEV_1051&SUBSYS_C606144D (buraya da donanım kimliğinden kopyaladığın satırı yapıştır.)

her iki dosyayı da düzenledikten sonra C: sürücüsündeki NVIDIA Klasörünü D: sürücüsüne yada bi flash diske kopyala Sonra XP kurup dene bakalım olacak mı?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ben şimdi anlamadım XP'ye driver kurabilseydin XP kullanacaktın. Ama Mac veya Linux'u güvenilir olmalarından dolayı kuracaksın. Windows 7 XP'den güvenilirdir XP kullanmak yerine 7 kullan bence en sorunsuz işletim sistemi bana göre, mac denemedim gerçi bilmiyorum ama o bilgisayara da mac kurulur mu kurulursa bütün driverları kurulur mu bilinmez.

Mr. Montana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sn. XuSeR
Şimdi sizin bu söylediğiniz tam olarak yapınca Xp deki driver sorunum çözülmüş olacak ve rahatça kullanabilicem öyle mi?
Bunu hemen şimdi denicem şimdiden çok teşekkür ederim.

--- Mesaj Güncellendi ---

Sn.~J.c--W_
Linux bilgim fazla değil. Yalnız yetersiz olduğunuda düşünmüyorum. Yalnız Xp deki driver sorunumu bir arkadaşın yardımı sayesinde çözdüğümü düşünerek denemeye geçicem olursa ne mutlu bana. Ayrıca cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
windows 8 beta yı dene :)

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
o düşündüğün şeyleri daha önce denemiş birisi olarak söylüyorum bilgisayar programcılığı konusunda uzman değil isen windows 7 den windows xp ye geçmen attan inip eşşeğe binmeğe benzer hele mac veya linux egeçmek attan inip yaya yürümek gibi birşeydir

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
windows'ta ki basit sorunlardan sıkılıp linuxa geçeceksen hiç geçme, canın daha fazla sıkılır. Yeni bir işletim sistemi, illa ki onda da sorunlar çıkacak karşına. Hatta bence daha fazla. Ve windowsa göre sorunlarına çözüm bulabilecek daha az kaynak...

Windowstan başka bi sistem kullanmadığınızı ve kapasitenizin müsait olmadığını düşünüyorum bu cümleden sonra

1_ ) Windowstaki sorunlar basit değil ve linux sistemlerin sorunlarını çözmek çok daha bsit ve forumlarında da yeterince ve hatta fazlasıyla bilgi mevcut.

2_ )Linux zaten sorun çıkaran bir sistem değil ve her sisteme alışma aşamasında sorun olarak görebileceğin bazı şeyler olur.

kimi flash video oynatamaz tarayıcıda ve bunu çok büyük problem sanar halbu ki flash player yüklemesi yeterlidir . Burdanda görüldüğü üzere bu kadar basit bir işi yapamayan kişi kalkıp suçu sisteme atıyorsa bu kendi çapsızlığıdır; kaldı ki linuxta ne sürücü ne flash.. vb. ek program kurmaya gerek yoktur. Kurarsın ve kullanırsın bu kadar basit. (genel bir tabir olarak yazıyorum) Bilgin olmadığı şey hakkında fikrinde olmamalı.

@Mr. Montana sana LinuxMint tavsiyemdir kur güncellemelerini yap ve bir ay kadar alışma süreci olarak fırsat ver daha sonra zorlasalarda Windows kullanmazsın zaten o konfora alıştıktan sonra

Mr. Montana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
karizmaxi yardımınız için teşekkür ederim. LinuxMint konusunda haklısınız benim şimdiye kadar kullandığım en sorunsuz işletim sistemidir. Gerek eski masaüstümde gerek eski laptopumda kullandığım en rahat işletim sistemiydi. Cevap veren herkese tekrar teşekkür ederim. XuSeR size tekrar teşekkür ederim ve belirtmek isterim söylediğiniz şeyi denedim ve Xp de kuruldu yalnız işe yaramadı denebilir hatta bir çok sorun çıkarttı karşıma Xp olayı benim için geçti artık. Ayrıca şunuda belirtim Linux konusunda Mint dağıtımını sorunsuz kullanmış birisi olarak Ubuntuyu sevmeyen birisi olarak Ubuntu' yu kurdum ve ne Ethernet nede Wireless kuramadığım için tekrar Windows 7' ye döndüm. Ben Windows 7' nin yanına kurulacak bir sistem değil tamamen kurup kullanacağım bir sistemin peşindeydim ve şunu biliyorum; LinuxMint benim için en iyi seçim olucak. Ne kadar sistemi tamamen değiştirmek istesemde Windows 7' nin yanına kurup deneme yapmak en sağlıklısı yinede. Linux dağıtımlarına geçicek olan varsa eğer öyle bir düşüncesi olan, LinuxMint en iyi seçimdir bence şahsi düşüncem. Her ne kadar insanlar Ubuntu' yu övüyor olsada. LinuxMint her konuda bence daha iyi bir sistem. Tabi ki ilk başlarda yabancılık çekiliyor ama uzun sürmüyor emin olabilirsiniz. Şahsen benim 2 haftamı belki almıştır o kadar bile değil. İstediğim gibi ayarlayıp sorunsuz güzel bir şekilde kullanmaya başlamıştım tabi ki eski Pc de bunda olsaydı bir arayışım olmazdı. karizmaxi adlı arkadaşımız bana tekrar hatırlatmış oldu ve tekrardan teşekkürlerimi iletirim.

Hayırlı günler.

--- Mesaj Güncellendi ---

Her ne kadar LinuxMint' i önermiş vs olsamda. Ubuntuyu tekrar kurdum 11.10 sürümünü. Eğer varsa Linux dağıtımlarına geçmek isteyen. Sorn yaşamışsa diğer dağıtımlarda. Tavsiyem Ubuntu 11.10' dur. Herşeyi tıkır tıkır çalışıyor sıkıntısız rahatça kullanıyorum şuan. :)

BGAREPAİR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu Özelliklerde Rahatlıkla Windows 7 Professionel Kullanabilirsin

gencfenerliler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
ya ne kastırıyonuz arkadaş getir bana format + programlar 30 TL ye kuruyom :) sana sdnet indirimi 25 TL ye sorunsuz halde xp teslim edeyim bu kadar insan da kafa yormakdan kurtulsun :D

BGAREPAİR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Driver Konusunda Sıkıntıları Olan Arkadaşlar "DRİVER PACK SOLUTİONS
Kullanabilirler.%99 Olumlu Yanıt Alıp Driverlarını Hem Güncelleyip Hemde Kurubiliyorsunuz.

BGAREPAİR-ÜMİT DAMAR