Yardım İşlemcimin ısısı 89 dereceye çıkıyor

thebilal

Öğrenci
30 Haziran 2024
1
0
1
27
Selamun Aleyküm Arkadaşlar , size önce bilgisiyarımda yaptığım şeylerin özetini geçeyim.Benim İşlemcim i5 9400 F İşlemci Soğutucumda stok intelin bir cpu fanı , ben işlemcimin baya bir süre sonra termal macununu yenilemek istedim yeniledim.İyide sürdüm ne eksik ne fazla , Fakat işlemciyi takıp soğutucusunu takarken soğutucunun bir ayağı kırıldı ana karta oturan kısmı bu kısımı takamadım fakat diğer ayaklarını takıp kullandım.Bundan sonra bilgisiyarın fanlarının çok daha fazla sesli çalıştığını farkettim .Cpu fanımı gpu fanımı ses çıkarıyor kararsız kaldım , bilgisiyarı açınca direk boştayken fanlar deli gibi çalışıyor , bilgisiyarda donmalar kasmalar oluyor , oyun bile açamıyorum.Ortalama bir bilgisiyarım var , görev yöneticisini açtığımda %50 bazen 25 lere kadar cpunun yük altına girdiğini gördüm bazende ekran kartı 25 30 larda kendi kendisine kullandığı oluyor.2 gün önce güncelle kapat dedim bilgisiyara , pc hata vermiş CPU OVER TEMPERATURE ERROR diye , vede biosa girdim 89 derece yazıyor cpu da.sizce ne yapmalıyım ekran kartındamı sorun işlemci soğutucudamı ? Yeni İşlemci soğutucu almayı düşünüyorum 1000 tl civarında değiştirmemiyim ?yardımcı olursanız sevinirim.

IMG_4442.jpeg IMG_4443.jpeg IMG_4444.jpeg IMG_4445.jpeg

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
Müdavim
13 Ağustos 2019
3,594
3
4,211
358
Ayağı kırıldığı için soğutucu tam oturmamış muhtemelen. Yeni soğutucu alabilirsiniz, ama bildiğim kadarıyla tamir de edilebiliyor.