İşlemcim iyi mi ve intel core 2 nasıl yüklenir?

Bu konuyu okuyanlar

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Şimdi benim işlemcim AMD Athlon 64 processor 3600+

Şimdi ben bunu kaldırmak(nasıl yapacaksam)İntel core 2 duo yüklemek istiyorum.

1.si İşlemcim gta ıv ve spiderman web of shadows ve de üstü oyunlar için iyi mi?

2.si İntel core2 duo'yu nasıl yükleyeceğim.Yani yeni bir kasa mı lazım.Özel bir cd'si mi var varsa nerede bulurum ve kaç para ya da anakart gibi ekran kartı gibi kasanın içinden birşeyi çıkartıp başka birşey mi takmam lazım ne takmam lazım ve ayrıca intel core 2 duo yüklersem 2.1 ghz hızım var oda yükselir mi?

Bu sorulara cevap verirseniz iyi olur yoksa AMD Athlon x2 4600+ alırım.Ama fiyatı da uygun bir yer söyleyin bana.Bilgisayarıma şuan gereken tek şey 1 gb ram'i var onu 2 gb yapmak birde işlemci mi dediğim gibi ya intel core 2 quad ya da duo ya da amd athlon x2 4600+ yapmak.Notlarım iyi olursa babama aldıttırabilirim bunlardan.

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
:D kardes kasanin icini acacan işlemciyi sökecen digerini takacan tik sesini duyana kadar iticen işlemcinin üzerinde bi fan olur onu sürekli sogutur yoksa işlemci cok fazla ısınır işlemcilerin tirnaklarii duyduma göre altindan yapılıyomus. Bide her işlemci her bilgisayara olmaz uyumluluk problemleri yasayabilirsin. üstelik cok da pahalıdırlar. bu kadar bilgi yeter umarım işine yaramıştır. teşekkürler..

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
kardeşim merhaba amd işlemcini core 2 duo ile değiştirmek istiyorsan bunun için anakartını değiştirmelisin donanımsal değişiklik gerekiyor hiçbir amd anakart intel işlemciyi desteklemez hiçbir intel anakart da amd işlemciyi desteklemez
o yüzden core 2 duo işlemcin için anakart değişikliği yapmalısın
soruların olursa sana yanıt vereceğim sorularını sorabilirsin bekliyorum kardeşim

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Şimdi bana iyi bir anakartın fiyatını söyler misiniz ve en ucuza nereden alabilirim.İki işlemciyi destekleyen anakart var mı yoksa amd athlon x2 4600+ mı yoksa intel core 2 quad ya da duo mu daha iyi ekran kartım zaten çok iyi işlemci ney oluyor.İşlemcinin fiyatı ne kadar onu en ucuza nereden bulabilirim bütün sorularıma yanıt bulacağımı biliyorum cevaplarınız için çok teşekkürler.
İşlemcim gta ıv ve spiderman web of shadows ve de üstü oyunlar için iyi mi?
intel core 2 duo ya da AMD Athlon x2 4600 + yüklersem 2.1 ghz hızım var oda yükselir mi?

İşlemcim amd athlon 64 processor 3600+
Gerçekten lütfen bütün sorularıma tek tek ama hepsine cevap verin hepsi çok önemli benim için babamı ikna edersem sene sonu da notlarım iyi olursa aldıttırabilirim.Ama 4 ya da 5 yıl sonra bilgisayar iyice eskiyince toplama en yeni özelliklerden bir bilgisayar alabilirim lütfen sorularımın hepsine cevap verin.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar lütfen dalga geçmeyin burada
logo.gif
mantığı çerçevesinde paylaşım yapılmaktadır.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
internetten intel core 2 programını indiriyosun sonra setup.exe tıklıyosun yükleniyor :D
:D:D:D:D

Arkadaşım çok mantıksız sorular soruyorsun ayrıca forumda sürekli flood yapıyorsun 300 mesaja nasıl ulaştığın zaten belli.

işlemci cdden yüklenen bişey değil bu bir.
amd ve intel işlemcilerin ikisinide destekleyen bir anakart yok bu iki
anakart iyi bişey 200-300
işlemci iyi bişey 400-600
ram alırsın bide 50-100
bide almışken ekran kartı al tam olsun 250-1000
sen en iyisi bırak bilgisayarı derslerine çalış . :icon_-1:

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
myefsane haklısın ama ben de güldüm biraz. İşlemciyi kaldırıp yüklemek derken :)...

Aklıma takıldı insan niye Amd'den intele geçer ki... Amd çok daha hızlı ve daha ucuz.

hta1905

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
internetten intel core 2 programını indiriyosun sonra setup.exe tıklıyosun yükleniyor :D
32 bit mi indirelim,64 bit mi :mrgreen:.Şaka bir yana arkadaşımız yeni bilgisayar kullanıcısı yardımcı olalım.Hepimiz ilk başlarda acemiydik ;).

Soruya gelince,arkadaşım sen hiç uğraşma,kasayı kap,doğru bilgisayarcıya götür.Bilgisayar malzemesi satanlar işlemcini takarlar.

Edit:AMD'den Intel'e geçince anakart da değiştirmen lazım.Yeni bilgisayar almış kadar olacaksın nerdeyse.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
O zaman birşey daha soracam şimdi anakart grafik hız olarak ne işe yarıyor bütün işlevleri ve
Ben o zaman para harcamadan AMD nin en son sürüme geçiyim yeni anakarta gerek yoktur o zaman.Ram'i yükseltirim birde başka birşeye gerek kalmaz sağolun.

Ben şimdi anakartı bıraktım anakart almayacağım.
Şimdi amd athlon 64 x2 4600+ olur değil mi bu anakarta oolmassa mecbur değiştircez de
Ben bu amd athlon 64 x2 4600+ yı nereden bulabilirim internette yoksa çarşıya gidecem ordan alıcam bir pc parçası satan yere gidip.Taksitle alırız böyle 400 ya da 600 ytl ise.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Excellent basindan sonuna kadar yazdiklarina cevap vermeye calisacagim umarim isine yarar.
Oncelikle islemci nedir ile baslayalim.
Bilgisayar dedigimiz farkli donanimlarin birlestigi karmasik donanim yapisinin temel bilesenlerinin en basinda gelir.
En basit tanimiyla veri isleme ve kontrol'un ilk birimidir, yani butun parcalarin bagimli oldugu merkezi birim. Zaten Adida burdan gelir.
Central Processing Unit yahut Core Processing Unit olarak tanimlanir.
Bu parca anakart dedigimiz bir baska donanim'a birlestirilerek kullanilir.
Bu birlesimde hat ve baglanti noktasi sayisina gore degisen Socket yapisi ile olur.
Bugun anakartlarda socket yapisina gore cesit gostersede en yeni socket yapilari
Masaustu icin Intel : 775 ve 1366
AMD icin : s939, s940 ( am2 ) ve Am3'tur
Diger yandan sunucu socket yapilarida olsada genelde masaustu kullanicisini eger is icin kullanmiyorsa pek ilgilendirmez.
Bu socketler icin islemciler degistirilebilir yapida olsada birkac noktaya dikkat etmek gerekir
1- Bilgisayarda bulunan socket'in cesidi.
Anakart'in uzerinde bulunan socket ile islemcinin uretildigi socket yapisinin ayni olmasi.
2- Anakart'in degistirilmek istenen islemciye destek vermesi.
Islemci karakteristigine bagli olarak degisen ozelliklere anakart'in destek vermesi:
Mesela bazi islemciler 800 mhz FSB hizina sahiptir ve bazi anakartlar bunu destekler. Ama bazi islemciler 1066 yada 1333 mhz olabilir ve anakart bunu desteklemiyor ise o islemci o anakart'ta kullanilamaz.
Yada Chipset denilen anakart kontrol unitesi de islemci destegi vermeyebilir.
Ornegin : 915 ve 925 chipsetli s775 anakartlarda Dualcore yahut Core2Duo kullanilamaz her ne kadar FSB800 destegi olsa bile yinede Dualcore dedigimiz cift cekirdekli FSB 800 islemcileri desteklemez.

3- Alinan islemciye uygun bir islemci sogutucusu.
Farkli socket yapilarindaki sogutucular birbirleri icin kullanilamayabilirler.
Ornegin degistirmeden once socket 939 sogutucu olan birisi eger Intel s775 islemciye gecmis ise ve sogutucusunu kullanmak istiyorsa.
Sogutucunun cok socket uyumlu olup olmadigina bakmalidir eger uyumlu degilse ayni sogutucuyu baska islemcide kullanamaz.
Yine ayni sekilde, ayni socket yapisindaki farkli jenerasyon sogutucularin birbirlerine kullanilmasida bazen sorun olabilir.
Ornegin ilk alinan bilgisayarda kullanilmis Stok sogutucu Celeron D 1.8 ghz icin diyelim ve degistirilmek istenen islemcide Core 2 duo 2.66 ghz E6600 olsun. Bu durumda o sogutucu islemci icin yetersiz kalacaktir haliyle isinma sorunlari olur.

Islemciler kapali transistor devrelerinden olusur ve hic bir sekilde surucu CD'sine ihtiyac duymazlar.
Lakin isletim sistemlerinin o islemcinin temel ozelliklerinden en iyi faydalanabilmeleri icin islemci surucusu bulunabilir bu surucu internetten indirilemez yada kurulamaz. Isletim sistemi ile gelir.

Gelelim senin durumuna:
Elindeki islemciye bakilirsa S754 yahut s939 yapisinda bir AMD islemcin var. Bu sistemde sadece islemciyi degistirerek intel islemci kullanamazsin cunki anakartin AMD islemciler icin tasarlanmis oldugundan socket yapilari uyumsuzluk gosterir.
Amd x2 ile QuadCore intel ayni klasman islemcileri degiller.
X2 islemciler amd'nin S939, s940 ve AM2 ve Am3+ yapisina gore calisirlar intel ise S775 LGA kullanir.
Eger anakart'in socket 939 ise ki bu durumda bazi X2 model islemcileri kullanabilirsin, Hangi islemcileri kullanacagini anakartinin modelini google'da arayarak kolayca bulabilirsin.

Ornek arama

Daha iyi oyun oynamak icin sadece islemci yada bellek degistirmek yetmez, Ekran karti dedigimiz goruntu isleme kartlarindanda zamana uygun olan ve alabilecegin en iyi modelide secmelisin.
Tabi aldigin sisteminde genel sartlara uygun olmasi ileriye donuk olmasi icin faydali olur.
Su durumlarda hesapli sistem AMD ile yapiliyor gibi gorunsede Intel ilede cok hesapli sistemler kurulabilir.
Onerecebilecegim en hesapli temel sistem yapisi.
Intel :
Intel Core2Duo E5xxx yahut E7xxx serisi islemci.
Asus P5K-SE yahut P5Q-SE anakart.
2 gb DDR2 800 value ram
320/500 gb Sata 2 harddisk

AMD :
AMD Athlon X2 6xxx yada 6xxx islemci yahut Phenom X2 / X3 serisi
AMD X2 icin M3N78-AM
Amd phenom icin : M4A78-E
Bu anakartlar da dahili grafik birimi var ve hemen hemen bir cok oyunu oynatabiliyor en azindan bir sure grafik kartina para harcamak zorunda kalmazsin.
Grafik karti olarakta:
Ati : 4650-4830 arasi bir secim
nVidia : 8500 8600 GT / 9500 / 9600 GT yahut para durumun iyi ise 9800 GTX
Bellekler yine ayni sekilde DDR2 800+

Ve her iki sistem icinde en az 350 watt guc kaynagi.

Bunlar fikir sahibi olman icin ornek, kaliteli bilgisayar harcanan para ile dogru orantilidir ama onemli olan temel parcalari kalite almaktir.
Grafik karti, Sabit disk ve bellek zamanla artirilabilir.

Insallah sana fikir vermistiir,

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Vedi yani dediğin şey bir işlemciyi değiştirmek için anakart dahil bilgisayarın her parçasını değiştirmem lazım diyebilirim.

Benim zaten oyunlar için tek sorunum işlemci ve ghz hız yetersizliği.
Şimdi bu saydıklarının
hepsinin toplam fiyatı ve internette satıldığı yerleri falan bulabilir misin?
Zaten nvidia 8500 gt kullanıyom ekran kartım en iyilerinden.
Tek sorun ghz ve işlemci dediğim gibi.
Yani
Amd athlon x2 4600+ yada
İntel core 2 duo işlemci

Amd ya da intel destekli yeni ve ucuz bir anakart
1 gb ram(1gb var zaten 2 gb olsun)
Ucuza bir bu işlemcilerin tipine göre soğutucu
Kaç para eder ve ayrıca sormak istediğim benim amd destekli anakartım amd athlon x2 4600+ yı çalıştırır mı?Yoksa onun için de mi yeni anakart lazım.
Çünkü bende amd athlon 64 processor 3600+ var ve red alert 3 ü bile yüksek ayarlarda kasıyor.Hepsine lütfen yine cevap verin yazdıklarımın.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Vedi yani dediğin şey bir işlemciyi değiştirmek için anakart dahil bilgisayarın her parçasını değiştirmem lazım diyebilirim.

Benim zaten oyunlar için tek sorunum işlemci ve ghz hız yetersizliği.
Şimdi bu saydıklarının
hepsinin toplam fiyatı ve internette satıldığı yerleri falan bulabilir misin?
Zaten nvidia 8500 gt kullanıyom ekran kartım en iyilerinden.
Tek sorun ghz ve işlemci dediğim gibi.
Yani
Amd athlon x2 4600+ yada
İntel core 2 duo işlemci

Amd ya da intel destekli yeni ve ucuz bir anakart
1 gb ram(1gb var zaten 2 gb olsun)
Ucuza bir bu işlemcilerin tipine göre soğutucu
Kaç para eder ve ayrıca sormak istediğim benim amd destekli anakartım amd athlon x2 4600+ yı çalıştırır mı?Yoksa onun için de mi yeni anakart lazım.
Çünkü bende amd athlon 64 processor 3600+ var ve red alert 3 ü bile yüksek ayarlarda kasıyor.Hepsine lütfen yine cevap verin yazdıklarımın.

Yaziyi tam olarak okumadin heralde, degistirecegin parcaya gore degisir.
Eger onceki sistemdeki bellekler DDR1 ise gececegin sistem DDR2 ise bu zamanda DDR1-2 combo iyi bir anakart bulamazsin bulsanda bir halta yaramayacagi icin degistirirsin anakartida.
Diger bilesenler icinde ayni sey gecerli.

Anakart'in tam modelini yazmamissin bu yuzden soylemek zor, ama eger tahmin ettigim gibi s939 model ise X2 4xxx serisi islemciler uyar.
Ama bu islemcilerden performans bekleme fazla.
8500 GT en iyilerinden olmasada eh iste bir cok oyunu oynatir.
Red Alert3 dedigin oyun super mario degilki, ama yinede kasilma sebebinde sadece ekran kartina baglama
O tur oyunlar ekran kartindan cok bellek ve islemci gucune ihtiyac duyar.
Yanliz birde herkesin asiri ustune dustugu bir konu var oda yuksek cozunurluk.
Bu artik eskiden oldugu kadar onemli bir olay degil, cunki shader teknolojisi cok gelistigi icin artik dusuk cozunurluklerde de cok keskin goruntuler almak mumkun bu yuzden oyunlarin cozunurlugunu cok abartmazsan uygun fiyatli sistemlerlede akici oyun oynayabilirsin. Heleki eger sisteminde bellek cok fazla degilse RTS, RPG gibi mouse ile haritalar uzerinde oynanan oyunlarda cozunurlugu cok yukseltmezsen fazla pc kasilmasi yasamazsin.

Core2 tabiki tavsiye ederim ve zaten bunuda bir onceki yazida modellerle belirttim.
En makul core2 islemciler E5xxx ve E7xxx serisi islemciler, ozellikle E7xxx serisi islemciler cok uygun fiyat performans tablosu veriyor.
Islemci demek artik GHZ demek degil o devir p4 islemcilerle birlikte kapandi.
Turkiye fiyatlarini bilemiyorum ama bir cok online alisveris sitesinde kendine uygun fiyat listesi olusturabilirsin bunlardan bir taneside Goldpc.
Oem cozumleri taksitle almayacaksan onermem. Ekonomik durumunu bilemedigim icin sana bir pc ornegide hazirlayamadim.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Ekran kartımdan suçum yok o iyi bana göre gerçekten dediğin gibi işlemci yüzünden kasıyor oyunları.
Ona bakarsan arkadaşın ekran kartı daha düşük ama intel core 2 duo var bende kasan oyun onda en yüksek ayarda süper gidiyor.
Benim en çok cevap istediğim soru şu amd athlon x2 4600+ benim anakarta uyar mı yani anakartım ne olursa olsun amd destekliyse tüm amd işlemciler uyar mı bu anakarta.
Ama benim sorunum zaten kasmadan oynamak değil kasması da kötü de ben hiç kasmadan en yüksek ayarlarda oynamak istiyorum çünkü en güzel oynanış hissi atmosfer falan öyle alıyorum zevki eğlenceyi.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Excellent gene flood yapmışsın!. 8500Gt en iyilerinden değil en kötülerinden fx5200 agp kartla arasında 1-2 fps fark vardır yani senin ekran kartıda alman gerekli işlemciye o kadar önem vermemeni tavsiye ediyorum .

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Abi bak işte flood yapmadım yazdım mesajı 5 dk sonra resmini çekmek aklıma geldi özelliklerin sonra 5 dk de onunla uğraştım upload gir kontrol ettir sonra çek düzenle falan.15 dk sonra yazdım öbür mesajı neredeyse ama o mesajımdan sonra kimse mesaj yazmadığı için bende 10 15 dk sonra yazdığım için sıraya girmiş sonra flood oluyor.Hatta abi bak bu sayfada ilk mesajım 19:10 öbürü 19:36 yani 26 dk olmuş.Öbürünü yazalı.
Bir de en çok lazım olan soru bu benim anakart amd destekli ama amd athlon 63 x2 5600 uyar mı 5600 buldum iyi fiyata da onun için diyorum.Ve o zaman nvidia geforce 9500 ya da 9800 gt ekran kartlarını nereden ucuza bulabilirim?Ama ilk amd destekli anakartıma amd athlon 64 x2 5600 ve yukarsı uyar mı onu söyleyin abi lütfen çok lazım bunlar babam bile biliyor alıcak ama tam kesinleşince.Zaten en fazla 180 ytl internetlerde en az 130 vardı bir tane ama ilanın yayınlanma süresi bittiği için(garanti süresi değil)alamayacam.140 tl'lere var.İşlemcim tmm diyebilirim eğer şu anakart 5600 e uyarsa tam olur da ve yeni işlemci için yeni soğutucu mu lazım ikiside amd ama kaç paradır soğutucularda ?

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Abi bu dentenin dünyanın en hızlı dedikleri bilgisayarı abi ya buna hangi eşek para verir gider kendin toplarsın bundan yarı fiyatına bile gelmez.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Anakartın özellikleri:
AMD Athlon 64,2000 mhz(10x200)3200+
CPU sürümü:DH-E6
Üretici firma adı:Advanced Micro Devices Inc.
Cpuıd üretici:AuthenticAmd
Socket 939
Ankart:ASUS A8N5X
ATX
Nforce4
Bios türü:Award phoenix
Nvidia geforce 8500 gt 512 mb ram
Yüklü sürücüler:Nvidia forceware 182.08
Kaspersky antivirüs 2009
Windows güvenlik duvarı 5.1.2600.2180 sürümü
Bulduğum her özelliği yazdım buna göre amd athlon 64 x2 5600+ yı anakartım destekliyor mu sadece bu sorunun cevabı bile beni çok sevindirir.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bak gene flood yapmışsın mesajının ne kadar süre sonra olduğu önemli değil daha önceki mesajını editlemen gerekli ;)
Ayrıca dente satılan bilgisayarı kendin toplasan daha pahalıya gelir.;)

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Şimdi benim işlemcim AMD Athlon 64 processor 3600+

Şimdi ben bunu kaldırmak(nasıl yapacaksam)İntel core 2 duo yüklemek istiyorum.

1.si İşlemcim gta ıv ve spiderman web of shadows ve de üstü oyunlar için iyi mi?

2.si İntel core2 duo'yu nasıl yükleyeceğim.Yani yeni bir kasa mı lazım.Özel bir cd'si mi var varsa nerede bulurum ve kaç para ya da anakart gibi ekran kartı gibi kasanın içinden birşeyi çıkartıp başka birşey mi takmam lazım ne takmam lazım ve ayrıca intel core 2 duo yüklersem 2.1 ghz hızım var oda yükselir mi?

Bu sorulara cevap verirseniz iyi olur yoksa AMD Athlon x2 4600+ alırım.Ama fiyatı da uygun bir yer söyleyin bana.Bilgisayarıma şuan gereken tek şey 1 gb ram'i var onu 2 gb yapmak birde işlemci mi dediğim gibi ya intel core 2 quad ya da duo ya da amd athlon x2 4600+ yapmak.Notlarım iyi olursa babama aldıttırabilirim bunlardan.

Derslerine iyi çalış babam sana yeni bilgisayar alsın. Birde yeni bilgisayarda Windows 8 var + Microsoft Office 16 var. Bende yeni aldm. :D

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Editlemeyi nasıl yapıcamki bilmiyom edit yapmayı hiç yapmadım doğrusu.Ya ne dalga geçiyonuz zaten bütün derslerim 5 sadece matematik kötü 14 yaşındayız.Bir bilgisayar parçası alıcaz hem 50 soru soruyonuz hem cevap veriyoz birşey demiyonuz hem sorularıma cevap vermiyonuz +gırgır geçiyonuz.Benim istediğim tek cevap şu benim anakartın özelliklerini verdim amd ahlon 64 x2 5600+ benim anakarta uyar mı?Bunu söyleyin yeter.İyilikle soruyoz kötülükle cevap veriyonuz.