İşlemci Tavsiyesi ( Asus M2N68-AM SE2 için)

Bu konuyu okuyanlar

okanb3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar,

Asus M2N68-AM SE2 Anakartım var.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus...hz-vga-anakart/productdetails.aspx?I_ID=41123

2 gb DDR2 ram ve ATI Radeon HD4670 pc'nin diğer donanımsal bileşenleri.

150-200 arası bir işlemci bakıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Genellikle aradığım özellik Yüksek önbellek (6-7 mb vs.) ve yüksek CPU hızı (3 ghz civarı). Bir de tabii ki anakarta uyma derdi var.

Tüm bunlar göz önüne alındığında bana en uygun işlemci ne olur sizce?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
AM2 phenomlara bi iste bak usta.. link vermedim cünkü cogu sitede yok artik AM2, o yüzden sahaya inmen lazim kamınca..

okanb3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anladım ama anlayamadım. :)

Asus'un sitesinde Asus M2N68-AM SE2 diye bir model yok en yakın Asus M2n68-AM var. Acaba ikisi aynı model mi? Asus'un sitesinde işlemci uyumluluğu var da. Anakartımı görebilsem orda bakacağım ne uyumlu ne uyumsuz diye de. Bulamıyorum anakartımı.

Bu konuda bilginiz var mı?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
asus sitesini bosver boardun destekledigi islemciler ''AMD Sempron™, AMD Athlon™, AMD Athlon™ X2 Dual-Core, AMD Phenom™ II X3, AMD Phenom™ II X4'' tabi AM2 940 pin.. AM3 ciktigi icin sitelerde hep AM3 var.. senin kartina uygun en iyi islemci ''AMD Phenom II X4 AM2'' serisininden bütcene en uygun olandır.

okanb3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Başka bir sitede, 940 pin işlemci yerine 938 takılıp sorunsuz çalıştığı söylenmiş,

am2-am3 uyumluluğuda zaten tek yönlü.am3 (938) işlemciyi am2 (940) anakarta takarsın ama am2 (940) işlemciyi am3 (938) anakarta takamazsın.

durumun nedeni şudur.am3 işlemcilerde hem ddr2 hemde ddr3 kontrolcü var.dolayısıyla ddr2 destekli olan am2 anakartlarda ve ddr3 kontrolcülü olan am3 anakartlarda kullanılabiliyorlar.

Eğer bu doğruysa ben de AM3 işlemci alsam da bu anakarta takıp sorunsuzca çalıştırabiliyor olmam gerekmez mi?

okanb3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Doğruluğundan emin değilim ki. Alıp da öyle kalmak da var.*

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
ben sana bildigimi söleyim senin dedigin olay dogru, ama tam degil.. senin dedigin durum AM2+ boardlarda gecerli yani senin anakart AM2 oldugu icin öyle bi sansın oldugunu sanmiyorum.. birazdan kesin bisey söyleyen cıkar merak etme...

Demnesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
AM3 işlemciyi o karta takamazsın ancak piyasada AM2+ hybrid kartlar var anca onlardan birine sahipsen olur senin olay. O baktığın sitedeki eleman sallamış ddr kontrolcu işlemcide değil chipset üzerinde bulunur yani yalnız ddr 2 destekleyen karta ddr 3 takamazsın zaten yuvalar uymaz ancak dediğim hybrid kartlarda hem ddr2 hemde ddr 3 yuvaları bulunur, hybrid kartlarda iki tane chipset bulunur. Örnek http://www.vatanbilgisayar.com/asro...md-vga-anakart/productdetails.aspx?I_ID=46631

okanb3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1