İşlemci Hızı vs Cache Bellek?

Bu konuyu okuyanlar

ODuvenci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar;

Bazı i5 işlemciler i7 işlemcilerden daha yüksek işlemci hızına sahip olmasına rağmen daha düşük cache belleğine sahip. Hangisinin yüksek olması hangi durumlarda avantaj sağlar? Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

cexen

Asistan
Reaksiyon puanı
11
ikisininde aynı anda yükseği makbuldur. bilgisayar kuralı "bilgisayar yavaş parçaya göre çalışır" yani işlemcin çok iyi olsun cache az ise tam performans vermez cache in yuksek işlemcin düşük olsun yine performans alamazsın.

oyunlar ve video edit işlemleri için işlemcinin ve cache in yuksek olması iyidir. ama bunları birbirinden ayırmak zor. verileri ekmek gibi düşün işlemci ise ağız olsun cache de ağzın hacmi olur. :D benzetmede cuuk oturdu :p

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kısmen [MENTION=104165]cexen[/MENTION]'e katılmaktayım. İşin içinde kristaller ve pipelining vs. de giriyor ama ben önbelleği, işlemci hızına tercih ederim. Zaten i5 ve i7 serisinin yüksek OC potansiyeli var. Önbelleği yükseltmek gibi bir lüksünüz yok maalesef.

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Benim işlemci AMDx4 955 gayet güzel

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Ön bellek hdd de nasıl ki sık kullanılan verilere ulaşmada yardımcı oluyor ve sıkboğazlığı engelliyorsa işlemcide de yapılması kolay ve sık yapılan ama işlemcinin yoğun olmasından dolayı işleme alınmayan işlem parçacıklarını çabucak halleden şeydir <:)

Cache bellek miktarı da bu hususta önemli <:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çok faydalı bigi verdiniz ekmek olduğu içinde doyurucu oldu :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar paptığınız yorum lardan dolayı tşekkürler yorumlarınız saaysin de bende bişryler öğrendim. ama daha çok bilgi verirsenin mesela sadec onunla kalmayıp bilişim bölümü için bazı araştırmalar yapsanın mesela ne neişe yara gib çok iyi olur

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim ekran kartım ati radeon hd 6250 ve test ettim cpu hızım 3059 Mhz çıktı iyimi?

fk555897

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım i7 işlemciler hem cache olarak yüksektir hem de i5 işlemcilerde 4 çekirdekli, i7 işlemcilerde 4 tane gerçek 4 tane de sanal çekirdek var.