Yardım İşlemci Fanımdan Hafif Bir Ses Alıyorum, Sebebi Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Oguzhan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BİLGİSAYARIN GENEL DURUMU
Dizüstü bir bilgisayarım var, 7 veya 8 yıldan beri kullanıyorum. Fakat yarım saat önce 4 yıldan beri oynadığım bir oyunu oynarken (ki oyun önceden bilgisayarımı bu kadar ısıtmıyordu ve ses gelmiyordu) klavye değişikliği yapmak istedim. Bilgisayarımı masamda birazcık geriye iterek boş olan alana membran bir klavye koyacaktım,
fakat itmemle birlikte zaten birbirine geçmiş olan kablolar iyice iç içe karıştılar. O kabloları düzelteyim derken bilgisayarın altında bulunan dizüstü soğutucusuna elim çattı. (ses bilgisayarın altında bulunan dizüstü soğutucudan gelmiyor, çıkarıp takarak emin oldum.) Elimin çatmasıyla birlikte bilgisayar da yerinden oynadı. Sonraysa oynadığım oyundan çıktım ve sesin devam ettiğini gördüm. (Oyunla mı alakalı diye düşünecek olursanız oyundan çıktıktan hemen 1-2 saniye sonra ses "ağır" bir şekilde gelmeye devam ediyordu, ki oyunum orijinal. Ve son 3 yıllık süreçte hiçbir şekilde böyle bir sorun yaşamadım.) Sonraysa belki RAM, CPU, GPU HDD kullanımındandır diye düşünerek bilgisayarımı yeniden başlattım ve hepsini sıfırladım. Fakat bilgisayarım açıldıktan 1-2 saniye sonra fan sesi ağır bir şekilde gelmeye devam ediyordu, ama zamanla fan sesi azaldı, sonra çoğaldı, sonraysa yine azaldı ve yine çoğaldı. İşlemcimin ve ekran kartımın yanacağından korkuyorum.

İŞLEMCİ ANLIK SICAKLIK TESTİ:
AIDA64 gibi bir program ile işlemcimin (CPU'yu ölçtüm, CPU Package değil.) maksimum 67 dereceyi gördüğünü fark ettim, arada 58, 55, 56 derece oldu, fakat maksimum 67 derece oldu. Ki oyunda da değildim, microsoft edge açıktı sanırsam, (tam emin değilim.) ve de programın kendisi.

HARD DISK DURUMU (HARD DİSK SENTINEL):

Hard Disk Sentinel isimli bir program ile de hard diskimi gözden geçirdiğimde performansının %100, sağlığınınsa %95 olduğunu söyledi.

FAN DURUMU:
En son 4 buçuk, 5 veya 6 ay önce fanı temizlendi ve termal macun sürüldü (fan ile termal macun aynı anda yapıldı, 1 gün arası vs. yok)

SORUN (EN SON BURAYA BAKILMALI): İşlemci fanımdan önceden yaşanmayan bir ses geliyor, bu ses normal mi, değil mi?

KONULAR:
BİLGİSAYARIN GENEL DURUMU
İŞLEMCİ ANLIK SICAKLIK TESTİ
HARD DISK DURUMU (HARD DİSK SENTINEL)
FAN DURUMU

ALEKZOO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
merak etme bişey olmaz ben macbook 2010 mide csgo oynuyorum 98 derece gordum işlemci ekran kartıda 75 yanlış hatırlamıyorsam olsada ekran gider pc kapanır yani korkmana gerek yok
fan deuiştirmei önerim 100 tl ilk bi masraf sanırsam yada yağla sorun geçicektir

bu arada benim fanlar 2 tane ve hepsi 4800 devirde çalışıyordu 5500 devirde çalıştırıop 2 saat oynadım ve otomatiğe çeker 30 saniye sonra derceler normale dondu