İşlemci fanı sürekli yüksek devirde çalışıyor

Bu konuyu okuyanlar

07alone07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar sıcaklık değerlerine göre fan hızı iyi mi ? Bilgisayarda şuan hiçbir şey açık değil. Sanki uçuşa geçecek uçak gibi ses çıkartıyor. Bilgisayarın içini fanlarını daha şimdi temizledim. Termal macunuda 3 ay önce sürmüştüm.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    389.4 KB · Görüntüleme: 2,151

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bios'ta fanla ilgili ayarlar var, onları kontrol etmelisiniz.

Söz gelimi ben Asus'un AI Suite programı ile fanların hızlarını ayarlayabiliyorum. İşlemci ısısına göre fan hızı da otomatik ayarlanıyor. İşlemci ısındıkça fan hızı artıyor.

Ya bu şekilde anakartın programı ile ya da BIOS ayarı ile bunu ayarlayabilirsiniz. (Cool'n'Quiet)

Yalnız soğutucu olarak işlemci ile birlikte gelen soğutucuyu (stok) kullanıyorsanız o ses normal. Stok fanlar yüksek devirde çalışıyor. İstisna var mıdır bilmiyorum.

kmlhyt

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaşlar sıcaklık değerlerine göre fan hızı iyi mi ? Bilgisayarda şuan hiçbir şey açık değil. Sanki uçuşa geçecek uçak gibi ses çıkartıyor. Bilgisayarın içini fanlarını daha şimdi temizledim. Termal macunuda 3 ay önce sürmüştüm.
Stok fanların klasik halidir bu. Heleki yaz aylarında. Biosts ayar varsa yapabilirsin. Ya yeni.soğutucı yada fan controlcüler.ile.birlikte fanı kontrol altına alabilirsin. Başka bir.çözümü yok.

07alone07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bios'ta fanla ilgili ayarlar var, onları kontrol etmelisiniz.

Söz gelimi ben Asus'un AI Suite programı ile fanların hızlarını ayarlayabiliyorum. İşlemci ısısına göre fan hızı da otomatik ayarlanıyor. İşlemci ısındıkça fan hızı artıyor.

Ya bu şekilde anakartın programı ile ya da BIOS ayarı ile bunu ayarlayabilirsiniz. (Cool'n'Quiet)

Yalnız soğutucu olarak işlemci ile birlikte gelen soğutucuyu (stok) kullanıyorsanız o ses normal. Stok fanlar yüksek devirde çalışıyor. İstisna var mıdır bilmiyorum.

Evet stok fan kullanıyorum. Biostan fan hızını silient yaptım başka bi fan ayarı göremedim biosta. Eskiden böyle bir sorunum yoktu bu son bir kaç gündür böyle bir sorun ortaya çıktı.

07alone07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki dediğiniz Asus'un AI Suite programını nasıl kullanabilirim nereden indirebilirim ? Benimde ekran kartım asus a55bm-e

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Şu sayfada işletim sisteminizi seçip "araçlar" kısmından ilgili programı indirebilirsiniz.

A55BM-E
A55BM-E - Destek

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız -araçlar kısmında bu program henüz eklenmemiş,- windows 8.1 olarak seçin oradan indirin. (Sorun olmaz.)

ASUS AI Suite III

Programda Fan Xpert kısmından fan hızlarını, işlemci ısısını görebilirsiniz.

Eğer AI Suite III karışık gelirse aynı sayfadan AI Suite II sürümünü de indirebilirsiniz.

upload_2016-6-21_15-4-32.png

Son düzenleme:

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
EPU kısmı da çok kullanışlıdır. İşlemci hızını kullanıma göre otomatik ayarlıyor.

High PErf. işlemci hızı artar, doğal olarak sıcaklık da artar.

Max. Power saving de ise işlemci düşük hızda tutulur, bu da sıcaklığı düşürür.

Bende otomatiğe ayarlı fakat bazen max. power savinge alıyorum.

upload_2016-6-21_15-10-32.png

07alone07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çok sağolun hocam teşekkür ederim yardımlarınız için en kısa zamanda deneyip sonucu buraya yazarım. İnşallah bu program işe yarar.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Rica ederim. İnşallah işe yarar. :)

Fakat işlemcinize uygun bir soğutucu alırsanız hem sıcaklık hem de ses konusunda rahat edersiniz.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
İşlemcinizi, kasanızı yazarsanız uygun soğutucuları bulabiliriz. Soket tipi, işlemci watt değerleri (maksimum)kasanın durumu, genişliği, yükseliği, ramler vs. bunlar önemli.

Son düzenleme:

07alone07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci: amd a8 5600k fm2+
Kasa: thermaltake v2 350w
Ram: 16gb ddr3 1600mhz kingston

İşlemci watt değerlerine nereden bakacağımı bilmiyorum malesef.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Alışveriş sitelerinde işlemci soğutucular kısmında "soket tipi FM+2 diye" aratabilirsiniz.

Mesela şu şekilde hepsiburada

Ürünlere, özelliklerine bakın. Bir liste belirleyip yeni konu olarak açın.

Yalnız şu bakır boruların sayısı önemli. Seçiminizde buna da dikkat edin.

upload_2016-6-22_20-35-59.png
upload_2016-6-22_20-36-24.png

Ayrıca fan en az 120 mm olsun.

Son düzenleme:

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Sanırım soğutucu kablosu cha fana takılmış? Bende toplarken yanlışlıkla cha yı cpu diye okumuşum taktım haf huf seslerden sonra anladım yanlış taktığımı :)