İşlemci fanı aniden hızlanıyor yavaşlıyor

Bu konuyu okuyanlar

halilwants3080

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Vatan Bilgisayardan bir sistem aldım. Eve gelip kurdum biraz vakit geçti işlemci fanı aniden hızlanıp yavaşlamaya başladı. Biraz araştırdım termal macunu yenile falan denilmiş napmam lazım?

(Termal Macun sürülmedi işlemciye)

Termal Macun alıp süresiye kadar oynasam bir sıkıntı çıkar mı?

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,105
Yahu bilgisayarı toplamışsınız. Neden termal macun sürmediniz ? Sürülmediyse tabi olur. İşlemci bol bol ısındığı için yapıyordur. Isı düştüğünde de haliyle devir azaltıyordur. Oyun oynama termal macunsuz. PC'ye işkenceden başka bir şey olmaz.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Vatan Bilgisayardan bir sistem aldım. Eve gelip kurdum biraz vakit geçti işlemci fanı aniden hızlanıp yavaşlamaya başladı. Biraz araştırdım termal macunu yenile falan denilmiş napmam lazım?

Sıfır aldınız kurarken termal macun sürmediniz mi?

halilwants3080

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yahu bilgisayarı toplamışsınız. Neden termal macun sürmediniz ? Sürülmediyse tabi olur. İşlemci bol bol ısındığı için yapıyordur. Isı düştüğünde de haliyle devir azaltıyordur. Oyun oynama termal macunsuz. PC'ye işkenceden başka bir şey olmaz.

Sıfır aldınız kurarken termal macun sürmediniz mi?

Hazır sistem aldım kendim toplamadım. Kendileri sürerler sandım

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Kendileri sürmüştür zaten hızlanmasını sebebi bios üzerinden auto ayar olması mesela 35 derece için %35 çalış 40 derece için %45 çalış diye ayarlı oluyor işlemcide tam ortada gezdiği için öyle sıçramalar olabiliyor en iyisi bios üzerinden kendiniz ayarlamanız.

Son düzenleme:

Khergit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İşlemci fanının aniden artması termal macun sürülmedi anlamına gelmiyor bu bir bios ayarı da olabilir pc nin konumundan da olabilir. İlgili yeri arayıp sorman da fayda var

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
İşlemci ısındığında otomatikman fanlarda hızlanır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence aldığın yere götür böyle bir problemi olduğunu söyle.

tomugokhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Ortalama %40 da çalışır termal macun sürmüşlerdir diye düşünüyorum acaba PC nin kaldıramadığı ayarlarda oyun mu oynuyorsun ?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
VATAN gibi bir yerden bilgisayar alıp da termal macun sürülmemesi ihtimali neredeyse 0 gibidir.
eğer elinizden geliyorsa siz kendiniz de fanı söküp kontrol edebilirsiniz.

halilwants3080

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
VATAN gibi bir yerden bilgisayar alıp da termal macun sürülmemesi ihtimali neredeyse 0 gibidir.
eğer elinizden geliyorsa siz kendiniz de fanı söküp kontrol edebilirsiniz.
Hocam pc toplanırken yanındaydım ve bir sorum olacak kendim bi termal macun aldım eğer bunu sürersem garanti dışı kalır mı?

Guaqroz

Asistan
Reaksiyon puanı
168

İşlemci soğutucunun hızlanıp yavaşlaması çok normal birşey sistem yük altındaysa hızlanır normal kullanıyorsanız yavaşlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Hocam pc toplanırken yanındaydım ve bir sorum olacak kendim bi termal macun aldım eğer bunu sürersem garanti dışı kalır mı?
Kalmaz. Ama soğutucuyu çıkartırken veya sonra işlemciyi çıkarttın taktın diyelim. kullanıcı hatası ile zarar verirsen tabii ki de o zaman garanti dışı kalır.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İşlemcin ryzen ise normal bir durum sıcaklık sıçramaları oluyor. Bu da fanın iki de bir hızlanmasına neden oluyor özellikle aynı nesil anakart ve işlemciye sahip değilsen. Örneğin ryzen 3. nesil bir işlemcin varsa ve 300 veya 400 serisi anakarta sahip aynı nesil olmadığından oto fan ayarı uyumlu olmuyor bu da surekli ara gazı durumuna yol açıyor. Bios tan fan ayarı yapabilirsin rahatsız ediyorsa. Aynı durum x370 anakart ile ryzen 3600 kullanırken oluyordu. Macuna gelince fanda sürülü macun var zaten olmama ihtimali yok extra birşey sürmüyorsun.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,105
İşlemcin ryzen ise normal bir durum sıcaklık sıçramaları oluyor. Bu da fanın iki de bir hızlanmasına neden oluyor özellikle aynı nesil anakart ve işlemciye sahip değilsen. Örneğin ryzen 3. nesil bir işlemcin varsa ve 300 veya 400 serisi anakarta sahip aynı nesil olmadığından oto fan ayarı uyumlu olmuyor bu da surekli ara gazı durumuna yol açıyor. Bios tan fan ayarı yapabilirsin rahatsız ediyorsa. Aynı durum x370 anakart ile ryzen 3600 kullanırken oluyordu. Macuna gelince fanda sürülü macun var zaten olmama ihtimali yok extra birşey sürmüyorsun.
Her Ryzen 7 3XXX serisi ısınıyor. R3 1200Af yük altında Max 70 derece oluyor.