İşlemci aşırı ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
merhaba ben bu sistemi yeni kurdum işlemcim aşırı ısınıyor özellikle ağır oyunlarda control tarzı kasamın üst ve sağ bölümü alev alev oluyor msi afterburnerle bakdığımda control oynarken 85 dereceleri görüyorum ama lol oynarken bile kasanın üstünde bi sıcaklık hissediyorum control felan oynarken el değdiremiyorum işlemcim neden böyle sıcak ne yapmam lazım işlemcim ryzen 5 1600 stok soğutucusu kullanıyorum içinden çıkan macunuda sürülüydü

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
merhaba ben bu sistemi yeni kurdum işlemcim aşırı ısınıyor özellikle ağır oyunlarda control tarzı kasamın üst ve sağ bölümü alev alev oluyor msi afterburnerle bakdığımda control oynarken 85 dereceleri görüyorum ama lol oynarken bile kasanın üstünde bi sıcaklık hissediyorum control felan oynarken el değdiremiyorum işlemcim neden böyle sıcak ne yapmam lazım işlemcim ryzen 5 1600 stok soğutucusu kullanıyorum içinden çıkan macunuda sürülüydü

Fan düzgün oturmamış olabilir macun düzgünce sürülmemiş olabilir.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bilgisayarın ısınması gayet normaldir.
Özellikle ağır oyunlarda :D
Yüksek ısı performans kaybına yol açmıyor ve 90 derecenin üzerine çıkmıyorsa herhangi bir sorun yok.
Bu durum seni çok rahatsız ediyorsa kaliteli bir termal macun alıp kullanabilirsin.
İş sadece macunla da bitmez kasanın içinde hava sirkülasyonu var mı?
Sadece stok fan yeterli değil, kasa rahat hava alabilecek bir yerlerde mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Diğer konuna yazmıştım. Kasanın ön fanları içeri taze hava ememiyor.Yan kapak açıp deneyecektin.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bilgisayarın ısınması gayet normaldir.
Özellikle ağır oyunlarda :D
Yüksek ısı performans kaybına yol açmıyor ve 90 derecenin üzerine çıkmıyorsa herhangi bir sorun yok.
Bu durum seni çok rahatsız ediyorsa kaliteli bir termal macun alıp kullanabilirsin.
İş sadece macunla da bitmez kasanın içinde hava sirkülasyonu var mı?
Sadece stok fan yeterli değil, kasa rahat hava alabilecek bir yerlerde mi?

Normal değil. O derece ısınması anormal. Benim FX 8300 bile boşta 20 derece tam yükte 40 dereceyi geçmiyor.

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Diğer konuna yazmıştım. Kasanın ön fanları içeri taze hava ememiyor.Yan kapak açıp deneyecektin.
Denemedim değişim yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

denedim değişim yok otomatik klavye denemedim yazdırmış az önce

1576508953782.png

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kapak açıkkende ısınıyorsa ,sorunu başka yerde arayacağız.Yani kasanın orasının burasının ısınması,hava sirkülasyonu falan ile ilgili değil bu iş. Resmen işlemci yanıyor.88 derece . Bu ne böyle.

İki ihtimal var. Birincisi ,stok soğutucuyu sök ,tekrar tak. Tam oturmamış olabilir. Yine ısınma devam ederse;

Anakart ,olması gerekenden çok daha fazla voltaj veriyor. Sorun bu.

Anakartın ne marka ,model.

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Kapak açıkkende ısınıyorsa ,sorunu başka yerde arayacağız.Yani kasanın orasının burasının ısınması,hava sirkülasyonu falan ile ilgili değil bu iş. Resmen işlemci yanıyor.88 derece . Bu ne böyle.

İki ihtimal var. Birincisi ,stok soğutucuyu sök ,tekrar tak. Tam oturmamış olabilir. Yine ısınma devam ederse;

Anakart ,olması gerekenden çok daha fazla voltaj veriyor. Sorun bu.

Anakartın ne marka ,model.
amd stok soğutucuyu söküp tekrar takdım bu sorundan dolayı ancak bi düzelme olmadı ana kart modelim b450m s2h gigabyte

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım. O zaman voltaj.
Biosa girip core voltage değeri kaç Bi ona bak. Bi r de ,cpuz programındaki core voltage kaç.

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Anladım. O zaman voltaj.
Biosa girip core voltage değeri kaç Bi ona bak. Bi r de ,cpuz programındaki core voltage kaç.

bunları buldum doğru fotolarmı emin değilim

Ekli dosyalar

• CPUZ.PNG
    CPUZ.PNG
    127.8 KB · Görüntüleme: 188
  • d.jpeg
    d.jpeg
    64.4 KB · Görüntüleme: 177
  • dd.jpeg
    dd.jpeg
    70.8 KB · Görüntüleme: 179

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Voltaj çok yüksek değil ama işlemci olması gerektiği boost hızının üzerinde çalışıyor. Çarpanı değiştirdinmi.

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Voltaj çok yüksek değil ama işlemci olması gerektiği boost hızının üzerinde çalışıyor. Çarpanı değiştirdinmi.
Hiç bişeyle oynamadım Bi ram frekansını otoya aldım 3000 olsun diye okadar ilk kurduğumda sistemi

başka bi fikriniz yokmu neden yapıyo olabilir

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosta M.İ. T menüsüne gir. Çarpanı 34 yap. F10 save yes de ve biostan çık. Oyuna ,gir sıcaklıklar ne olacak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
core ratio ,denen yer.
Bir de ,bios olayı var. Biosun güncelmi.

desdinaa

Asistan
Reaksiyon puanı
40
core ratio ,denen yer.
2 saat kadar önce güncelledim güncelledikden sonra bios ilk haline döndü yani ayarlarım felan gitti ram frekansı için xmp mi ne var onu açdım şimdi bidaha giricem oyuna

core ratio ,denen yer.

kasanın yan kapağını açıp 40 dk kadar oynadım ısı derecesi 70 e kadar geldi en fazla geçenkinde 85 i görünce açmışdım kapağı düşüş olmayınca hiç demekki alakasız demişdim sanırım bununla alakalı ama kasanın üstü yinede aşırı sıcak el yakıyor fanlarım bana biraz yavaş geldi bunları nası hızlandırabilirim öndeki 3 fan psu ya egzoz fanıda ana karta bağlı yeni fanmı almam lazım

Son düzenleme: