İşlemci, Anakart, Ram, Kasa Önerisi

sabas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepinize iyi günler.
Bilgisayar konusunda çok bir şey anlamam. Anlamam derken hangi işlemci daha iyidir, hangisi overlock yapar, vs vs bunlarla çok bilgim yok. şöyle diyeyim.
Masaüstü bilgisayar toplamak istiyorum. nereden başlayacağım konusunda hiç bir bilgim yok. elimde harddisk, ssd ve hd6670 ekran kartım var (biraz eski de olsa var). alacağım sisteme bunları monte edeceğim.
1-Amd tercihimdir. Öyle yeni nesil olmasına gerek yok. eskiden çıkmış ama oyun oynayabileceğim iyi bir işlemci olabilir. tabi buna uygun anakart lazım ve birde ram vede kasa lazım,
2-işlemciyi tavsiye ettiğiniz vakit, anakarttında onunla uyumlu olmasından dolayı mutlaka onuda tavsiye edeceksiniz. veya internet sitelerinden araştırıp ona uygun bir anakartta bulabilirim. keza ramda anakart gibi ,
3-Bana bir işlemci ve anakart önerin arkadaşlar,
4-Hangi işlemici işime yarar, ryzen işlemciler pahalı olduğu için yanaşmıyorum.
5- Eski sistem fx ile a serileri de olabilir. ama aralarındaki fark ne anlamış değilim. kiminin işlemcisi ucuz ramı pahalı, kiminin anakartı pahalı,
bütçem işlemci, ram, anakart hadi kasa için 1000 tl olsun veya altı üstü biraz daha çıkabilirim.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
AM3+ soket tipi önermiyorum. Alacaksanız AM4 almanız gerek, AM4 soket tipinde Ryzen dışında bir kaç işlemci var fakat başarılı değiller. Ryzen serisi de sizin bütçeniz için pahalı. Benim önerdiğim işlemci ile sizin attığınız linklerdeki işlemci arasında performansı farkı. Tıpa tıp aynı performansı vecerekler fakat Intel Pentium serisi AMD FX serisinden daha üstün f/p olarak. Benim önermiş olduğun işlemci 1151 işlemci farkettiyseniz. Şuan Intel'in çıkarmış olduğu yeni işlemcilerin geneli de 1151 işlemciler. Yani siz ileri zamanda yeni bir işlemci almak istediğinizde anakart değişimine veya RAM değişimine gitmek zorunda kalmacayacaksınız. Uzun lafın kısası ben size sizi en kârlı şekilde işin içinden çıkabileceğiniz bir sistem önerdim.

sabas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım. arkadaşım sağolasın. Senin atmış olduğun linkteki parçaları inceliyorum. şi

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mert Alper arkadaşım. Dediklerin kafama yattı. birde bana kasa ve güç kaynağı önerebilirmisin ? (250 watlık var ama yetmez herhalde)

Son düzenleme:

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Hocam bu 3 parça, kasa ve PSU için tam bütçe nedir? Belki bir AM4 oluşturulabilir.