İşlem sırasında PC Resetlenmesi hk.

Bu konuyu okuyanlar

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba Arkadaşlar,

Benim şöyle bir sorunum var, " CS:GO , LOL , Trine4 , Cod WW2 " oynarken bir sıkıntı yok. Ultra ayarlarda oynayabiliyorum ,
Fakat " PUBG , Control Expeditions , Witcher3 " oynarken ilk 5dk'dan sonra bilgisayar kendini resetliyor.
Oyunlar hepsi orjinal, mevcut sistemin ise lisanslı Win10'dur. Korsan hiçbir yazilim kullanmamaktayim.
Temiz kurulum yaptim, İşlemci ve Ekran kartını tekrar macunladım , HDinfo vb programlardan takip ettiğim zaman işlemci 45'i geçmiyor. Ekran kartı ise 75'i geçmiyor.
Kasa içi hava sirkülasyonu sağladiğimi düşünüyorum. Aynı şekilde lisansli Antivirus programi ile sistemi check ettim.aksi bir durum görülmedi
Hatta oyuna girmeyip "Prime95" ile tam yükte 15dk çaliştirdim yine kapanmadi.

Bu sorunu nasil çözelibilirim. Bilgi sahibi bir arkadaş mevcut mudur ? Yardımlarinizi bekliyorum

Mevcut sistem aşağıdaki gibidir, Şimdiden teşekkürler

PSU Corsair Builder VS550 550W 80+ Power Supply

CPU AMD Ryzen 5 2600
Ram G.Skill 16GB DDR4

Anakart EX-A320M-GAMING
GPU
Radeon RX 580 Series 8 GB

// Bunlara Ek olarak

1 adet SSD
1 adet M2disk
1 adet Sata Disk
6 adet RGB Fan ( Kasa içi )
1 adet işlemci Soğutucusı ( Dark X126 )

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Anladığım kadarıyla yazılımsal bir problem görünüyor, ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
OCCT ile PSU testi yapar mısın?
Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Yine de GPU driverini DDU ile silip bir önceki driveri yüklemeyi deneyebilirsin.
Ekstra olarak CMD yi yönetici olarak açıp sfc/scannow komutu ile hatalı Windows dosyalarını denetleyebilirsin.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
CapScroLL Arkadaşımıza teşekkür ederim ama ne yazikki yine kendini resetliyor.

Emir şimdi senin dediğin OCCT uygulamasini çaliştirdim daha önce kullanmadığım için ek bir ayar yapmadan direk sol alt köşeden play tuşuna bastım.
Basar basmaz makina yine kendini resetledi ? Acaba PSU yetersiz mi kaliyor ? bir rapor çiktisi alamadim programdan

OCCT ile PSU testi yapar mısın?
Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Yine de GPU driverini DDU ile silip bir önceki driveri yüklemeyi deneyebilirsin.
Ekstra olarak CMD yi yönetici olarak açıp sfc/scannow komutu ile hatalı Windows dosyalarını denetleyebilirsin.

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
PSU da sıkıntı var o zaman. PSU testini yaptınız değil mi?
Eğer PSU testi ise değişmesi lazım.
Size tavsiyem 600W 80 Plus kaliteli bir PSU alın.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
ben vs serisini görünce sıkıntı mı dedim zaten bulmuşsunuz sanırım.
kullanmak istediğniz gpu 180 watt çok ağır sayılmasa da 550 wattı tam veren bi psuyu gerektirecek güçte.
o psu ya vereceğiniz paraya çok güzel fsp 500 ya da 600 alabilirsinz. fsp den şaşmayın. normalde server psu su üreten bir firmadır.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar peki bilmediğim için soruyorum

Bu " VX , VS , 80+ , Gold , Bronze , vb... " tanımlari ne ifade eder
Birde Fanın 120mm yada 140mm olması fark yaratir mi ?

Ben bütçe olarak max 400 düşünüyorum +- 15 20tl oynayabilir.. Önerisiniz var mi ? Ben alttaki bir kaç ürünü buldum

( 329 TL ) Gametech GTP-700 700W 80 Plus Gold Power Supply PC Güç Kaynağı
( 364 TL ) Gametech GTP-800 800W 80+ Gold 14 cm Sessiz Fanlı Power Supply Pc Güç Kaynağı
( 374 TL ) Aerocool 750W VX PLUS Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-VXP750)
( 373 TL ) FSP FSP700-60AHBC 700W 80+ PFC Aktif Power Supply
( 393 TL ) PowerBoost BST-ATX750G 750w 80+ GOLD, 12cm, Siyah fan, Full Modlüer, ATX PSU (Retail Box) (JPSU-BST-ATX750G)

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios Update'i 1 Ay önce anakartı alınca gerçekleştirdim

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Arkadaşlar peki bilmediğim için soruyorum

Bu " VX , VS , 80+ , Gold , Bronze , vb... " tanımlari ne ifade eder
Birde Fanın 120mm yada 140mm olması fark yaratir mi ?

Ben bütçe olarak max 400 düşünüyorum +- 15 20tl oynayabilir.. Önerisiniz var mi ? Ben alttaki bir kaç ürünü buldum

( 329 TL ) Gametech GTP-700 700W 80 Plus Gold Power Supply PC Güç Kaynağı
( 364 TL ) Gametech GTP-800 800W 80+ Gold 14 cm Sessiz Fanlı Power Supply Pc Güç Kaynağı
( 374 TL ) Aerocool 750W VX PLUS Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-VXP750)
( 373 TL ) FSP FSP700-60AHBC 700W 80+ PFC Aktif Power Supply
( 393 TL ) PowerBoost BST-ATX750G 750w 80+ GOLD, 12cm, Siyah fan, Full Modlüer, ATX PSU (Retail Box) (JPSU-BST-ATX750G)

Bios Update'i 1 Ay önce anakartı alınca gerçekleştirdim
ee hiçbi anlamları yok diyiom :D yani adam gibi sana yararı yok.
vs vx model numaraları.
gold bronze dediği de şebekeden çekilen güce senin anakartına ulaşan gücün oranı. aslında bu biraz psu kalitesi ve üretim testlerinden kurtulma oranıdır. genelde 250 wattlık bi psu ile 500 wattlık bi psu nun elektronik elemanları tamamen aynı dizilimdedir. 500 lüklerde biraz fazla filtreleme ve daha düzgün transistör vrdır.
bi de pfc olayı var. aktifi çok reklam malzemesidir ama evinde 100 pc çalıştırmıyorsan ya da pc nin olduğu prizde elektrik süpürgesi- ki baya büyük olmalı- matkap çalıştırıp durmuyorsan gene etkisi olmayan yani yine şebeke ile alakalı olan bi korumadır. sanılanın aksine asıl psu nun ürettiğpi parazitin şebekeye kaçmasını engellemeye yöneliktir. 500 khzlik bir dalga ne zararlar verir aklın durur:D
asıl önemli olan şey kısa devre tepkime süresidir. bu benim eski fsp de 1 saniyenin bile altında iken ucuz psu larda 3 5 saniye arasındadır. öyle ki kablosu eriyene denk geldim o derece. yani ucuz psu yangın çıkarabilir.
o power boostun fiyatına bak yarabbim. sonra biz neden aç kalıyoz?
abicim bu modeller içinde sadece fsp ve aerocool işe yarar gerisi çöp. 2 si de üzmez. ben fsp tercih ederim ama aero da iyidir güzeldi,r. asıl işi psu üretmek olmamasına rağmen uzun zamandır kendini geliştirdi ve kalitesini bayağı arttırdı.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman bi soru daha :D

Fan boyunun 120 yada 140 olması fark eder mi ? çok ısınır mı bu yavrucuklar ?

AeroCool'u alalabilirim HepsiJet ile yarın sabah elimde :D ama 80+ Göremedim. Uzun süre açık kalıyor benim sistemler.. bunuda göz onunde bulundurarak max bütçe 400(+-20TL) Önerebileceğin bir PSU var mı ? Hemen alabilirim :D

Teşekkürler

ee hiçbi anlamları yok diyiom :D yani adam gibi sana yararı yok.
vs vx model numaraları....

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Eğer şanslıysan Güç kaynağı içindeki kapasitörlerden bir kaçı şişmiş olabilir. Güç kaynağını açıp içine göz gezdir bak eğer dediğim gibiyse Elektronikçi dükkanların birinden Çok ucuza kapasitörlerden temin edip lehimllettirerek sorununu ucuzuna halledebilirsin.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Eğer şanslıysan Güç kaynağı içindeki kapasitörlerden bir kaçı şişmiş olabilir. Güç kaynağını açıp içine göz gezdir bak eğer dediğim gibiyse Elektronikçi dükkanların birinden Çok ucuza kapasitörlerden temin edip lehimllettirerek sorununu ucuzuna halledebilirsin.
vs serisi kapasitör şişirir fan bozar. bence kurtulsun ya. o psulara kasamı emanet etmem ben. everest bile ondan iyidir. en azından ucuz :D üstüne everest en azından o trafı ile 450 watt üstüne etiket yapıştırmıyor. corsair gibi markaların psuları cidden boş çıkıyor. diyorum ya literatüre giriş seviyesi diye psu soktular. giriş seviyesi psu nedir arkadaşım ya. psu ya sağlamdır ya tenekedir. bunun ortası yok ki. inanın yaptığım testi görseniz çıldırırsınız kısa devre testine nasıl tepkiler veriyor bu markalar. fsp ya da xigmatek gibi ürünlerin psu larının kısa devre tepkimesini gören biri inanın corsair e dönüp bakmaz bile.
2 cm in bi farkı olmaz hocam. ha kasan büyükse 14 lük iyidir. ama 14 lük fana geçince fiyatlar çok zıplıyor. tabii kasan ne kadar izin vriyoersa en büyüğünü takmak toz akışı ve ses yüksekliğini azaltacağı için tercih edilebilir.
bi de plastik çivi alırsın fan için tamamdır.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Aslında mantikli birşey söyledin ama çok uzun zamandır bana dost olan bir parçaydı ( 7 8 Yıldır kullanıyorum, Belki daha fazla ),Artık huzura ermesi gerektiğini düşünüyorum

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Aslında mantikli birşey söyledin ama çok uzun zamandır bana dost olan bir parçaydı ( 7 8 Yıldır kullanıyorum, Belki daha fazla ),Artık huzura ermesi gerektiğini düşünüyorum
gene iyi gitmiş o zaman. bence zorlamayın.
benim fsp de 10 yıldan yaşlı ama bakımla sıfırlandığı için ben değiştirmeyi düşünmesem de kabloları yarılmaya başladı. şimdi kim uğraşıcak kablolarını sıfırlamakla :D 55 tane kablo lehimlemek işkence.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman şöyle yapiyorum

Aerocool 750W VX PLUS Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-VXP750)

Bunda 80+ işareti göremedim. Ama bir tek bu yarın teslimat.. Bunu yarin alip takayim mi ? Yoksa hafta içi senin önereceğin bir ürünü mü alayim ?

2 cm in bi farkı olmaz hocam. ha kasan büyükse 14 lük iyidir. ama 14 lük fana geçince fiyatlar çok zıplıyor. tabii kasan ne kadar izin vriyoersa en büyüğünü takmak toz akışı ve ses yüksekliğini azaltacağı için tercih edilebilir.
bi de plastik çivi alırsın fan için tamamdır.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
benim fsp de de 80 işareti yoktu. meğersem kitapçığa dip köşeye yazmış denyolar. bu gerçek psu üreticileri çok önemsemediği için yazmıyorlar :D bi araştırayım.

usta satırı azıcık aşağı indirsen orda kocaman yazılmöışl %80 verimlilik diye :D
neyse garanti olsun diye bi araştırayım ama bence 80 değil %85 lere yakın bi verimliliği var.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman alıyorum, Umarım bu oyunun kapanma sorunu PSU'dandır :D Yoksa hanım benı sopa ile kovalar :D :D

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
garanti olsun istiyorsanız aida 64 ü lisanslayıp-eh onun da yolunu bulursunuz:D- onunla gerilimleri izlerken furmark ile falan ekran kartını yüke sokun gerilmler nasıl geziniyor izleyin.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
garanti olsun istiyorsanız aida 64 ü lisanslayıp-eh onun da yolunu bulursunuz:D- onunla gerilimleri izlerken furmark ile falan ekran kartını yüke sokun gerilmler nasıl geziniyor izleyin.

Çok geç aldım ürünü sabah gelecek. Ama yine içimde bi yerlerde test et dedi.. Bende Prime95 + 3D Mark'i ayni anda çaliştirdim.
Test'i yapti. Kapanmadida... anlamadim... bazı oyunlarda neden reset atar ki bu pc ???

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
ya işecmci ya da ram aşırı yüksek ondan olsa cs go gibi eski oyunlarda yapması lazımdı.
relive desek o da eski oyunlara destek vermez.
sizde hep ters kalmış.
üstüne bu oyunlar komple çok çekirdek destekli. kimse de reset sorunu diye bi şey yazmamış.
bu arda bu sadece firestrike testi sanırım. siz detaylı bi benchmark yapmadan bunu anlayamnayabilirsiniz.
misal benim sistemimde de furmark durduk yere sistemi çökertiyor. ama oyunda da 99 da sabit kaldığında sorun yok.
acaba pc ye oc yaptınız mı ya da amd cool and qiet açık mı? hele overclock ya da game booster açıkken caq açıkssa mavi ekran verebiliyor sistem.

her ihtimale karşı siz tam bi test yapmalısınız. 3dmark ın en son sürümünü indirip denemeli

ya siz ramleri nasıl takıyorsunuz? her anakartın ram önerisi farklıdır. klavuzuna bakın ve ramlerin doğru takılıp takılmadığını kontrol edin. yanlış slota takmışsanız pc kitlenebilir.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ya işecmci ya da ram aşırı yüksek ondan olsa cs go gibi eski oyunlarda yapması lazımdı.
relive desek o da eski oyunlara destek vermez.
sizde hep ters kalmış.

Eğer vaktiniz varsa size uzak erişim versem, Birlikte test etmemiz mumkun mu ?

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Eğer vaktiniz varsa size uzak erişim versem, Birlikte test etmemiz mumkun mu ?
benim internetim kısıtlı hocam. yoksa şurda başka biri var tokat gibi suratına atıcam bi kaç foto da atamıyorum.
10 yıllık mirrors edgenin bile 8 gb rami zorladığı yerde 1060 a 8 gb ram yeter diye diretiyor ya.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
benim internetim kısıtlı hocam. yoksa şurda başka biri var tokat gibi suratına atıcam bi kaç foto da atamıyorum.
10 yıllık mirrors edgenin bile 8 gb rami zorladığı yerde 1060 a 8 gb ram yeter diye diretiyor ya.

Ürün geldi "Aerocool 750W VX PLUS" montajini yaptim bahsetiğim oyunları ve OCCT power testi denedim. Sonuç başarılı.. PSU yetersiz kaliyormuş. Yük binince resetliyordu kendini.. Herkese yardımlarından dolayi teşekkür ederim. İyi günler.. Herşey gönlünüzce olsun

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Ürün geldi "Aerocool 750W VX PLUS" montajini yaptim bahsetiğim oyunları ve OCCT power testi denedim. Sonuç başarılı.. PSU yetersiz kaliyormuş. Yük binince resetliyordu kendini.. Herkese yardımlarından dolayi teşekkür ederim. İyi günler.. Herşey gönlünüzce olsun
demiştim abi. ama işte 7 yıldır kullanıyorum diyince bi an şüphe düştü sadece.
kimse şu corsair zalman gibi firmaların psu larına para vermese çok daha iyi olacak aslında.
çünkü bunlar fsp den 300 lük psu alıp 500 lük etiketi basıyor.
tabii fsp nin psu su olduğu için temelinde bi kaç sene iyi gidip sonra su koyveriyorlar. yani merdiven altı imalattan bi tık üst sadece.
üstüne bu hallerine rağmen fsp galacial ya da aerocooldan çok daha pahalıya satılıyor.
ben 5 yıldır fsp kullanıyorum. çok arza da yaptı. fan kitlendi içi tozdan mahvoldu kabloları koptu. ama asla gerilim yüzünden pc mi resetletmedi. mutlaka götürdü. anakartımda kısa devre bile oldu. düşünün onda bile anakartımı korudu.
yok ucuz olsa anlayacam da. abi 750 lik fsp fiyatına 450 watt corsair alamıyorsun. öyle de saçmalık var. zaten çoığu millet de bu fiyat farkına aldanığ iyisi olsun mantığı ile corsair e yöneldi.

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
demiştim abi. ama işte 7 yıldır kullanıyorum diyince bi an şüphe düştü sadece.
kimse şu corsair zalman gibi firmaların psu larına para vermese çok daha iyi olacak aslında.

Beni tek düşündüren Corsair'in kablolari örgü ile sarilmiş güvendeydi hiç bi tanesi bu zamana kadar kopmadı. AeroCool direk kablolar dişarda ... tek olumsuz yani o.. ama şuan keyfim yerine geldi :D Hem boşa harcama yapmadim hemde sorunu çözüldü.. Özellikle sana teşekkür ederim

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Beni tek düşündüren Corsair'in kablolari örgü ile sarilmiş güvendeydi hiç bi tanesi bu zamana kadar kopmadı. AeroCool direk kablolar dişarda ... tek olumsuz yani o.. ama şuan keyfim yerine geldi :D Hem boşa harcama yapmadim hemde sorunu çözüldü.. Özellikle sana teşekkür ederim
işte corsair devreyi alıp bu eklemeleri yapıyor. yaptığı bu. ama psu cacık olduktran sonra kablo kopmasa ne kopsa ne? ayrıca kablo kopması için en az 8 sene çalışması ve baya sök tak yemesi lazım.
benim o fsp yi ben hurda aldım. adam mahvetmişti.
bana geldiğinde psu sökülmüş, kablo kıstırmaları alınmış ve herif arkadaşıma kablosundan tutup sallaya sallaya getirmişti.
fsp lerin orj kasaları çok dandiktir. incecik tenekedir. böyle sallantı olunca vidalar vuytalarından vırlamış kasa iççten yamulmuş ve devre pcb si paramparça halde idi. zaten bu darbe yüzünden bu hale gelmişti.
sonra işte ben bunu söktüm pcb yi kaynattım, kablolarını ekledim,
önce k8n-ki o anakart tek başına çalışmak için 350 w psu isteyen bi anakarttı düşünün tek anakart agp destekli ama 350 w psu istiyordu:D yanında x1950gt-ki o kartı sonradan verdiğim arkadaş 2 psu yu birleştirip çalıştırsa da psu lardan duman çıktı :D- devamında hd3850 sonrasında hd6850 ve athlon x2 110 watt versiyon, sonrasında core2d sistemlerde kullandım. şu anda da ryzen anakartımda kullanıyorum. 6 ay içinde de ekran kartını rx580 işlemciyi 1800x e çıkartmayı düşünüyorum.
psu nun da kablolarını tekrar lehimleyip devam edeceğim. inanın bana o psu ya yaptığım işkencenin yarısını yapmadan paramparça olacak psu lar biliyorum. hala üretimde olan bi psu olmasının bi nedeni var zaten :D

Misyagci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Benim anlamadiğim bişi var ama,
3D mark ile dün test yaptığımda 12439 Puan vermişti şimdi 12510 olarak gösteriyor. hadi diyelim +-100 oynar bu hep aynı değeri vermez.
Ee bu 3DMark ve benzeri Stress testlerde PSU'dan tam güç çekmiyor mu Ekran karti işlemci o zaman niye kapanmiyordu ?

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Benim anlamadiğim bişi var ama,
3D mark ile dün test yaptığımda 12439 Puan vermişti şimdi 12510 olarak gösteriyor. hadi diyelim +-100 oynar bu hep aynı değeri vermez.
Ee bu 3DMark ve benzeri Stress testlerde PSU'dan tam güç çekmiyor mu Ekran karti işlemci o zaman niye kapanmiyordu ?
gerilimdüzgün olmadığı için cpu ya da gpu kendini frenlemiştir.
ama sen puaanlara bakma. asıl sıkıntı anlık fps droplar düzelmiştir. ondan zaten bu puan azıcık artar. şimdi oyunları çok daha rahat oynayacaksın.
tıpkı ram gibidir psu. bu 2 si zayıf olursa sistem gene oyun oynatır ama kitlenmez.
bunları düzeltince ise alacağın performans lafta -aynı olsa da oyun zevki artıyor