İslam'ı İşte Böyle Kirlettiniz.!

spybot

Guru
Onursal Üye


Genç bir adam, imamı azamlardan birini ziyaret ederek, İslam’ın tüm inceliklerini öğrenme isteğini dile getirir...
İmam sorar: “Arapça biliyor musunuz?”
“Evet,” der istekli öğrenci...
Peki İngilizce, Fransızca?
“Evet.”
“Peki İslam felsefesini biliyor musunuz?”

“Hayır, ama endişelenmeyin... Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okudum. Harvard üniversitesinde Aristo ve Sokrates mantığı üzerine doktora yaptım. Şimdi de İslam felsefesi üzerine çalışarak eğitimimi tamamlamak istiyorum.”

İmam, delikanlının İslam felsefesini öğrenmeye henüz hazır olmadığını söyler.
“Ancak,” diye ekler... “Mantık konusunda sizi sınayabilirim. Eğer sınavı geçerseniz, size İslam felsefesini öğretirim.”
İki parmağını kaldırır: “İki hırsız bacadan süzülerek bir eve girer. İçeri girdiklerinde birinin yüzü temiz, diğerinin kirlidir... Sence hangisi yüzünü siler?”

“Kirli olan,” der delikanlı heyecanla...
“Yanlış. Basit bir mantık. Yüzü kirli olan, temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu düşünür. Yüzü temiz olan ise, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu düşünür. Yani yüzünü silen yüzü temiz olandır...”
Delikanlı çok etkilenir...
“Çok akıllıca, ama beni bir daha sınayın,” der.
İmam soruyu tekrarlar.
Delikanlı, “Yüzü temiz olanın yüzünü sildiğini zaten söylediniz,” der.
“Yine yanlış,” der imam...

“Mantık çok basit... Yüzü kirli olan temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Kirli yüzlü adam, temiz olanın yüzünü sildiğini görünce, o da yüzünü siler...”

Delikanlı, “Bu da akıllıca,” der... “Hiç düşünmemiştim... Ama beni bir kez daha sınamanızı istiyorum.”
İmam, aynı soruyu tekrar sorar.
Delikanlı bu kez uyanık davranır: “İkisi de yüzünü siler...”
“Yine yanlış,” der imam...
“İkisi de yüzünü silmez. Mantık basit: Yüzü kirli olan, temiz olana bakar ve kendi yüzünün temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan ise arkadaşının kirli yüzünü görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Ancak, yüzü temiz olan, yüzü kirli olanının yüzünü silmediğini görünce o da yüzünü silmez. Dolayısıyla ikisi de yüzünü silmez...”
Delikanlı umutsuz bir halde, “Ben İslam felsefesini ve mantığını öğrenecek niteliklere sahibim,” der... “Beni son kez sınayın...”
İmam aynı soruyu sorar...
Delikanlı, “İkisi de yüzünü silmez,” der.
“Yanlış,” der imam. “İslam felsefesini anlayamadığınızın artık farkında mısınız? Bu işin bu kadar kolay olmadığının? Aynı bacadan giren iki adamın birinin yüzü temiz, diğerinin yüzü kirli olabilir mi?
İslamı işte böyle kirlettiniz ve farkında değilsiniz...”
Mümtaz İdil
Odatv.com


odatv.com


 

webrettin

Profesör
İslam felsefesi adı altında sadece karşıdaki görüşü kabul etmemek gibi görünüyor, siyaset gibi olmuş :)
 
"imamı azamlardan birini" cümleciği ya klasik bir sürçme (dir), yada yazar ilkoulda din kültürü dersini kopya ile geçmiş (dir)., kaç tane imamı azam var. kelime anlamıyla büyük imam dedim kurtarmaz...
kaldı ki " Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okudum. Harvard üniversitesi..." imamı azama yetişememiştir sanırım,
bide islamı kirletenlerin felsefe yoksunları mıdır bu yazıdan çıkarmamız gereken :?!(
-Aynı bacadan giren iki adamın birinin yüzü temiz, diğerinin yüzü kirli olabilir mi ?
-evet
(40 yolu var sayayım uzun olacak,9

oda tv ve yazarları diyeceğim ama neyse.
 

annttiigs

Profesör
Onursal Üye
benim kendimce çıkarımım;
bilinçsiz insanlar kim ne derse ona inanır, doğruluğunu yanlışlığını sorgulamaz, ezberler. ( arka arkaya 3 kere yanlış cevaba atlayan aday )
bir yanlışı yapan kişi ile birlikte iseniz siz de yanlışa elinizi sürmeseniz de ona ortaksınızdır. ( aynı bacadan girenlerin yüzleri farklı renk olmaz )

kendime bunları biçtim pay olarak. anlamlı ve ya anlamsızlığını bir kenara bırakıp, alabildiğimizi alsak ne kadar güzel olurdu.
 

sdnxx

Asistan
hikaye etkiliyici olabilir ama konuyu bağladığı yer yanlış ve maksatlı. herşeyden önce söze " imamı azamlardan " lafı ile başlarsanız, islam felsefesi gibi bir kavramı dört büyük imamın ( imam azam, şafii, hanbeli ve maliki ) kabul etmediğini görürsünüz. yani odatv yazarı mümtaz idil bu konudan bi haber ve dini konu cahili. islam'da felsefeyi imamı azam vs. tür imamlar kabul etmezler.

İkincisi; Odatv.com tam bir İslam düşmanı olan bir web sitesidir. Başında bildiğiniz yıllardır Hürriyet'de yalancı tarih yazarlığı yapan Soner Yalçın bulunur. Bu adam susurluk skandalında adı geçen Binbaşı Cem Ersever'in şüpheli ölümünde adı geçmektedir. tarih yazarlığı konusunda onlarca hatası olduğunu birçok yazar ispatlamıştır.

Başörtüsünü kabul etmezler, Atatürk'ü haşa bir tanrı olarak görürler. Bu tipler mi İslam eleştirisi yapacak. Bizleri güldürtmesinler Allah aşkına.

İslam hiçbir zaman kirletilmemiştir, kirletilen sadece bazı cahil beyinlerdir ki, o da İslamı bağlamaz. Doğruyu hakkı bulmak isteyene Rabbim yardım eder. Doğruya kavuşturur.
 

ashabulyemin

Profesör
Şimdi nereden başlasak bilmemki
Kardeşimiz demişki 2+2=4 dese düşüneceğiz yok hiç düşünme gerek yok o da sallamadır.
İslama karşı yayınlar bir kılıfla sunuluyor.
İmam-ı Azam sıfatı sadece bir kişiye aittir ki oda Ebu hanife [ksa]hazretleridir.ki mezhep imamımızdır.
Kişi namıyla anılır dusturuyla bu konu Ebu Hanife [ksa]hazretlerine atfedilmiştir.Yok diyorsanız oda tv denen menem şey bu hatayı nasıl yapmıştır.Hayır hata değil kasıtlıdır.
Sitede kaldığımız müddetçe bu tür maksatlı yazılara karşı aman ne güzelli yağlama mesajları yerine islami yorumlar getireceğiz.Bu konunun uzatılması bizim geleneksel!!!sayfalar dolusu bilgileri bu konuya eklememize vesile olacaktır.
İnsanları inancıyla ve inandığı değerleriyle ve o değerler saygısızlıkla sınamayın.
Esas kirli olan odatv dir esas kirlenmiş olanda odur.İmam-ı azamı büyük imamlardan biri türünden uydurma bir çeviriyle düzmece bir hikayeyi islamı karalamakta kullanması da tam yakışır.
Eğer ilmi olan arkadaşlarımız varsa konu din kültürü bölümünündür tartışırız.Şu anda işe gidiyorum akşam din kültüründe gerekli konular açılacaktır emin olabilirsiniz
 

Elbruz46

Rektör
Güzel diyenler ne ders çıkardı da güzel dedi merak ediyorum!!!

Bu Fıkra diye anlatılsa yine güzel diyeceklerdi eminim ki!!!

Burada Anlatılmak istenen ne?

İslam nasıl kirletilmiş?

Kaldı ki ALlah'ın dini olan İslam'ı kirletmeye kimin gücü yeter?

Onlar sadece kendilerini kirletirler İslam Tertemiz Ortadadır...

kirli olan günahlar içindeki günahkarlardır, onlar da içten bir pişmanlıkla ettikleri tövbe ile tertemiz olurlar!!!

Odatv gibi yayınları ile ne oldukları aşikar bir grubun İslam Hakkında Yazdıkları şüpheyle yaklaşılması gereken yazılardır...

Zira Nice Papazlar tarih boyunca İmam Kılığına girip İslam coğrafyasında İslam'ı bozmaya çalışmışlardır...

Odatv nin de İslam hakkında yazdıkları, İslam'ın hizmetinde değil aksine İslam'ın karşısında yazılardır...

Yukarıda arkadaşların da bahsettiği gibi yazıda mantıksız tutarsızlıklar ve İslam hakkında cehaleti ortaya seren ipuçları bulmak mümkündür...

İslam'ı bilmeyen bir kişinin İslam'ın nasıl kirletildiğine dair yazı yazarak neyi temizleyip yerine ne ikame etmeye çalıştığı baştan sona şüphelidir...
 
Üst