Isinma, Fps Düşmesi̇, Kayit Programlari Kasmasi [detayli Gösteri̇m Mevcut]

Bu konuyu okuyanlar

tengobey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır, öyle değilse modlar kusura bakmasın amatörüm.

Bilgisayar özellikleri

Intel core i7 6700 3.4 GHZ işlemci
CORSAIR 16 gb (2x8gb) DDR4 RAM
1TB HARDDISK - 240GB SSD
THERMALTAKE WATER 3.0 EXTREME SIVI SOĞUTMA
EVGA GTX970 4GB 256 BIT NVDIDIA GEFORCE EKRAN KARTI
GIGABYTE GA-Z170 GAMING K3 INTEL DDR4 ANAKART
THERMALTAKE CORE V31 80 PLUS 650W PENCERELİ KASA

YAŞADIĞIM PROBLEME GELECEK OLURSAK

27.04.2016 yılında bu kasayı topladım. 2016 yılından bu yana OBS programı ile youtube'a oyun videoları atmaktayım. Herhangi bir aşırı ısınma veya aşırı fps kaybı gibi sorunlar yaşamadım. 2018 Mart ayından bu yanaysa oynadığım online oyunlarda kayıt almasam bile bir fps kaybı yaşamaya başladım. OBS STUDIO'yu açtığımda zaten ne siz sorun ne ben söyleyeyim.Kasayı kontrol amaçlı açtığımda ise ekran kartı fanlarının dönmediğini fark ettim.

NELER YAPTIM?

Kartı söktüm, parçalayıp güzelce kirini pasını temizledim, termal macunu işlemci dahil yeniledim. Daha sonrasında anakart üzerinde slot değiştirip tekrar monteledim. MSI AFTERBURNER programı sayesinde de dönmeyen ekran kartı fanlarını tekrar aktif hale getirdim. Ekran kartı driverlarını ve OBS STUDIO'yu silip, tekrar yükledim.

BENCHMARK SONUÇLARIM

Ayrıca yaptığım kontrollerde CPU kullanımı OBS üzerinde %7 max. değer olarak görünüyor. Ekran kartı 98 civarı max. değerde kullanılabiliyor. Ekran kartı fanları max. olarak oto. ayardayken 70i görüyor stres altında.

OBS AYARLARIM

OBS İLE OYUN İÇİNDE KAYITTAYKEN AFTERBURNER VERİLERİ

SONUÇ

Oyunlarda FPS iyileşmesi yaşadım fakat mart ayına kadar aldığım verimi eskisi gibi alamıyorum. OBS STUDIO ile kayıt almaya kalktığımda oynadığım oyun, oynanmayacak hale geliyor. OBS neden bu kadar önemli? Twitch üzerinden de canlı yayın yapıyorum çünkü. O yüzden başka programa geçemiyorum.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir ve umarım derdime derman olacak o pelerinli kahraman aranızda bir yerlerdedir.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Sürücülerinizi nasıl güncelliyorsunuz? Windows sürümünüz nedir?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
nvidia geforce experience'a bildirim olarak geliyor yeni bir güncelleme düştüğünde. Windows 8.1 kullanıyorum.
Sadece ekran kartını sormuyorum diğer donanımları nasıl güncelliyorsunuz? Herhangi bir program falan mı kullanıyorsunuz? Birde ben Windows 10 öneririm şahsi olarak o bilgisayara.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Sürücüleri güncellemek için Driver Identifier programını kullanıyorum. Bilgisayardan anlarım diyorsanız bu seçenek daha iyidir çünkü manuel kurulum yaparsınız, program yalnızca indirme linklerini veriyor. Ama dikkatli olun her zaman uyumlu sürücü vermiyorlar.

Yok ben acemiyim derseniz IOBit Driver Booster aralarında en güveniliri. Ama tamamını bununla güncelleyemezsiniz.

Gelelim soruna, disk sorunu diye şüpheleniyorum, ama ekran kartınızda da bir sıkıntı olabilir veya RAM'lerde. Yahut virüs sorunu da olabilir.

Diski denetlemek için ben HDTune adlı yazılımı kullanıyorum. Error Scan kısmından tarama yaptırın, kırmızı kare çıkarsa, veya sağdaki seçeneklerden Speed Map kısmını seçtiğinizde aşırı turuncu veya kırmızı alan varsa HDD sıkıntılı demektir.

RAM'leri çıkarıp tek tek deneyebilirsiniz, slot değiştirebilirsiniz. Olmazsa RAM'leri çıkartın, metal kısımları bildiğimiz silgiyle silin, sonra temizleyip yerine takın.

Virüs sorunu için Malwarebytes ve HitmanPro öneririm.

Kolay gelsin.

tengobey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sadece ekran kartını sormuyorum diğer donanımları nasıl güncelliyorsunuz? Herhangi bir program falan mı kullanıyorsunuz? Birde ben Windows 10 öneririm şahsi olarak o bilgisayara.
Ne yalan söyleyeyim diğer sürücüleri hiç güncellemedim şimdi siz söyleyince aklıma geldi. Kontrol edip dönüş yapacağım tekrar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sürücüleri güncellemek için Driver Identifier programını kullanıyorum. Bilgisayardan anlarım diyorsanız bu seçenek daha iyidir çünkü manuel kurulum yaparsınız, program yalnızca indirme linklerini veriyor. Ama dikkatli olun her zaman uyumlu sürücü vermiyorlar.

Yok ben acemiyim derseniz IOBit Driver Booster aralarında en güveniliri. Ama tamamını bununla güncelleyemezsiniz.

Gelelim soruna, disk sorunu diye şüpheleniyorum, ama ekran kartınızda da bir sıkıntı olabilir veya RAM'lerde. Yahut virüs sorunu da olabilir.

Diski denetlemek için ben HDTune adlı yazılımı kullanıyorum. Error Scan kısmından tarama yaptırın, kırmızı kare çıkarsa, veya sağdaki seçeneklerden Speed Map kısmını seçtiğinizde aşırı turuncu veya kırmızı alan varsa HDD sıkıntılı demektir.

RAM'leri çıkarıp tek tek deneyebilirsiniz, slot değiştirebilirsiniz. Olmazsa RAM'leri çıkartın, metal kısımları bildiğimiz silgiyle silin, sonra temizleyip yerine takın.

Kolay gelsin.

Vermiş olduğunuz bilgilerin hepsini yapıp dönüş sağlayacağım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

tengobey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Kolay gelsin.

Hortlattığım için kusura bakmayın. Verdiğiniz herşeyi yaptım ve sorunum düzeldi. Ne kadar teşekkür etsem azdır. İşiniz yolunda gitsin tekrar teşekkür ederim.