İşe geç gidip erken çıkmak işçinin tazminatsız kovulma nedeni oldu

Sizce karar doğru mu?

• Doğru

• Yanlış

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren karara imza atan Yargıtay, sabah mesaiye geç gelip, akşam erken çıkan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı. Yüksek Mahkeme; mesaiyi savsaklayan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi yönünde karara imza atan İş Mahkemesi ile İstinaf Mahkemesi’nin hükmünü bozdu. Sizce verilen karar doğru mu?

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren karara imza atan Yargıtay, sabah mesaiye geç gelip, akşam erken çıkan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı. Yüksek Mahkeme; mesaiyi savsaklayan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi yönünde karara imza atan İş Mahkemesi ile İstinaf Mahkemesi’nin hükmünü bozdu. Sizce verilen karar doğru mu?

keyfi geç kalıyorsa bir şey diyemem ama, insanlık hali herkes geç kalabilir ... anlamsız bir karar gibi geldi.

• Beğen
Reactions: STB

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
keyfi geç kalıyorsa bir şey diyemem ama, insanlık hali herkes geç kalabilir ... anlamsız bir karar gibi geldi.
O zaman haberin detaylarını verelim:
İddiaya göre, çalıştığı şirkette sabah 08.00 mesaisine yarım saat geç kalan akşam da mesaisinden 15 dakika erken çıkan işçi tazminatsız şekilde kovuldu. Soluğu İş Mahkemesi’nde alan işçi, depo işçisi olarak çalıştığını, davalı işveren tarafından iş sözleşmesinin açık ve kesin bir ifade olmadan sona erdirildiğini dile getirdi.
Mahkeme, iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız nedenle feshedildiğini ileri sürerek, feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine ve yasal sonuçlarına karar verilmesini talep etti. Davalı işveren ise davacının iş sözleşmesinin haklı nedenle sona erdirildiğini, davacının mazeretsiz olarak işe hiç gelmediğini, yahut geç geldiğini veya görev yerini terk ettiğini, fesih işleminin usulüne uygun şekilde gerçekleştirildiğini, davacının iş sözleşmesinin haklı ve geçerli nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini istedi.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
sorumsuzluk yapıyor ve suistimal ediyorsa bence de doğru karar ama işçi olarak onların da hakları var ve kullanmak onların hakkı...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Açıkçası mahkeme kararını doğru buluyorum.

Tabi bunun sürekli ve mazeretsiz olması şartı ile. Atıyorum adam 1 ayda 5 kere işe geç gelip 10 kerede erken çıkıyorsa gayette tazminatsız kovulabilir.
Ama 1 yılda 2 kere geç kaldı ve 2 kerede çocuğu hastalandı diye erken çıkan adamda kovulamaz. Karar doğru ama şartları güzel konması gerekir.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Açıkçası mahkeme kararını doğru buluyorum.

Tabi bunun sürekli ve mazeretsiz olması şartı ile. Atıyorum adam 1 ayda 5 kere işe geç gelip 10 kerede erken çıkıyorsa gayette tazminatsız kovulabilir.
Ama 1 yılda 2 kere geç kaldı ve 2 kerede çocuğu hastalandı diye erken çıkan adamda kovulamaz. Karar doğru ama şartları güzel konması gerekir.
Sürekli olarak yaptığı bir şeymiş

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Yahya eladan zaten böyleydi bu. Değişen birşey yok. İş kanununda var zaten işçi zamanında gelip zamanında işten çıkmalıdır. Aksi halde tazminatsız iş sözleşmesi fesih edilir ibaresi vardır. En kötü geç gelip erken çıktığını tutanak haline getirir 3 tutanakta tazminatsız iş sözleşmesini fesih edebilirsin. Yeni bir şey değil bu.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bunu alışkanlık haline getirenler var, izinsiz olarak geç kalan/erken çıkanlar var. Alışkanlık yoksa, çok tekrar etmeden izin de alınıyorsa mesele yok.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
duruma göre değişiklik gösterir isteği dışında gerçekleşiyorsa kovulmamalı yazık olur
Sürekli de isteği dışında olmaz ki ama. Tabi istisnalar var ama sürekli yapılıyorsa bir süre sonra işveren de sıkılacak bu olaydan.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Ben günde en az 1 saat yolda geçiriyorum ulaşım için. Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiyorum. Bazen 5-10 dk nadirende 20-30 dk gecikebiliyorum. İşveren müsamaha gösteriyor bu duruma. Bende geciktiğim süre kadar geç çıktığımı hatta vaktinde işe geldiğim zamanlarda geç çıktığımı bilirim. Şimdi karşılıklı bir sözsüz anlaşma var arada. Eğer yakın bir lokasyonda olsam ve geç kalsam sözleşmemi fesih etse hiç bir şey diyemem.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Siz bunu tartışadurun, Japonlar işe 5 dk geç kalsın, kendilerine yediremezler. Bu da asla bir Japon olamayacağımızın bir göstergesidir.

Onların çalıştığı iş yüküne 5 dk dayanabilir misin ? Adamlar vaktinde gitmezse işsiz kalırlar aç kalırlar. Ülkenin yüzde 70i dağlık alan bu yüzden yoğun nüfus kısıtlı iş imkanı var. Bundan dolayı bu davranış dolaylı edinim olmuş onlarda.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Anket sonucu berabere ilerliyor halaaaa

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
yanlış ve faşist bir uygulama işçiler köleleri deiğildir canları istediğinde gel istediğinde gitdiyemezler faşist patronlar kahrolsun lanetlensinler işçi her zaman haklıdır kahrolsun küresel haramiler küresel semaye vampirleri.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
yanlış ve faşist bir uygulama işçiler köleleri deiğildir canları istediğinde gel istediğinde gitdiyemezler faşist patronlar kahrolsun lanetlensinler işçi her zaman haklıdır kahrolsun küresel haramiler küresel semaye vampirleri.
İroni olduğunu düşünüyorum ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
geçekler bunlar patronlar sömürmekten başka bilmezler dinle minle işleri yok vampirler buarada kan içmek günah.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
O zaman zengin olup kendi işini kur. Yapacak birşey yok maalesef doğanın kanunu bu. ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
küresel sermayenin piyonu ol masumları sömür diyon?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Mahkeme işverenin yükümlülüklerini kayıtsız şartsız yerine getirmesini denetliyormuş?
Gören de sanacak Türkiye'da çalışma şartları muazzam.

zuzuwomen

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
19
benim çalıştığım yerde çok tatlı bir çocuk vardı,onu da bu sebepten kovdular.