İş ararken cinsiyet önemli mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Günümüzde cinsiyete apaşırı bir ilgi gösteriyo küççük patronlar :) Alımlı, güzel bir bayan olsa ya da yakışıklı, genç bir iş başvurusu alınsa öncelik hep onlara :D Neyse ki devlette böyle durumlar çok az.

ÆSir

#EvdeKal Türkiye
Yönetici
Super Moderator
Yapma reyiz, ne kadar modern ve seküler yaşamı benimsemiş olursan ol, hiçbir erkek eşinin doğumunda bir erkek ebe olmasını tercih etmez. Bunu bir an için kendinize dahi sorsanız cevabını bulabilirsiniz. Demi ama?! :)
Bu konuda hiç katılmıyorum. Doğumumu yapan doktor bir erkekti. Ne babam ne de ben bu konuda bir problem yaşamadık hatta iyi ki o dedirtmiş. Öyle bir durum ki senin maharetinim dercesine yakın zamanda doktorumu ziyarete gittim. Keza aynı şekilde kızımın doğumunu yapan profesör de erkekti. Özellikle tıp alanında cinsiyete asla bakmamak gerekir. Bayan üroloji de, erkek jinekolog da olur.

Fakehero

Asistan
İş alımında pozitif ayrımcılık var. Kadınlara fiziki güç gerektirmeyen çoğu işte öncelik veriliyor. Hata yaptıklarında patron müdür veya şef müsamaha gösteriyor. Erkekler için hata yapmamalı kalıbı var çoğunlukla. Ayrıca bir erkeğin mesleğinde yükselmesi bir kadın kadar kolay değil. Tamam yöneticilerin çoğunluğunu erkek oluşturuyor. Ama erkekler birbirine kazık atmak peşindeyken erkek bir yönetici bayan bir çalışanı kayırabiliyor.

|SeYYaH|

Rektör
Bu konuda hiç katılmıyorum. Doğumumu yapan doktor bir erkekti. Ne babam ne de ben bu konuda bir problem yaşamadık hatta iyi ki o dedirtmiş. Öyle bir durum ki senin maharetinim dercesine yakın zamanda doktorumu ziyarete gittim. Keza aynı şekilde kızımın doğumunu yapan profesör de erkekti. Özellikle tıp alanında cinsiyete asla bakmamak gerekir. Bayan üroloji de, erkek jinekolog da olur.
Ben prensip olarak erkek bir doktorun doğum yaptırması fikrine karşı değilim, lakin "Ebe"liğin meslek olarak, hatta isim olarak kadın için olduğudur. Burada belkide toplumsal alışkanlık, adet ve şartlanmışlık psikolojisi de olabilir.

kmurat

Dekan
Patron olsam, sadece genç ve güzel kızları işe alırım. Ne işim olur saplarla. (Aslında durum sandığınızdan farklı. Bayanlar, ileride çocuk izni alır, evlenir işi bırakır, düşünceleri nedeniyle fazla tercih edilmiyorlar. Çünkü bir erkeğe göre daha az çalışmış olacaklar. Hatta Avrupa ülkelerinde bile bu nedenlerden ötürü bayanlara aybı iş için daha düşük ücret ödeniyor.)

Patron olsam, sadece genç ve güzel kızları işe alırım. Ne işim olur saplarla. (Aslında durum sandığınızdan farklı. Bayanlar, ileride çocuk izni alır, evlenir işi bırakır, düşünceleri nedeniyle fazla tercih edilmiyorlar. Çünkü bir erkeğe göre daha az çalışmış olacaklar. Hatta Avrupa ülkelerinde bile bu nedenlerden ötürü bayanlara aybı iş için daha düşük ücret ödeniyor.)
Kız görsünler de gerekirse sülalelerini bile satarlar bizim işverenler ?

stat counter