İş ararken cinsiyet önemli mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Creative

Fallen Angel
Yönetici
Admin
workkk.jpg

Bir iş ararken mesela inşaat işi, dış görünüm yada cinsiyet sizce önemli midir? Maalesef ki hayatımızda önemli olduğu söylenmekte. Araştırmalar, çekiciliğin hem erkek hem de kadın iş adaylarına olumlu bir şekilde fayda sağladığını, çekici bireylere daha fazla iş teklifi, daha yüksek maaş ve gelir ve daha iyi incelemeler kazandığını göstermektedir.

Bununla birlikte araştırmalar, güzel kadınların bu tür işler için niteliksiz olduğu algısı nedeniyle, erkeksi kabul edilen bir işe başvururken çekiciliğin kadınları olumsuz etkileyebileceğini de göstermektedir.

Hong Kong Şehir Üniversitesi'nden Johnson ve meslektaşı Elsa Chan tarafından yürütülen yeni araştırma, erkeksi işlerin işe alınmasında bu yaygın cinsiyet yanlılığını incelemek için yola çıktı.

Önyargı

Araştırmacılar, hipotezlerini çoklu çalışmalarda test etmek ve erkeksi bir iş için başvuran çekici adayların sayısını manipüle etmek için bir "tuzak başvuranı" kullandılar. Sonuçları ilginç: Üçüncü çekici olmayan bir tuzak işe alım havuzunun bir parçası olduğunda, güzellik ilginç bir etki yarattı - başka bir deyişle, çekici bireyin işe alınma olasılığı daha az olduğu görüldü.

Ancak tersine, üçüncü bir çekici yem adayı dahil edildiğinde, bir adayın güzelliğine ilişkin ön yargının azaldığını doğruladılar.

Beklenmedik bir şekilde, Johnson ve Chan, cinsiyetten bağımsız işlerde bile, işe alım havuzuna çekici bir yem adayı eklenmediğinde "güzelliğin" etkisinin de meydana geldiğini keşfettiler.

Bunun nedeni, bazı bireylerin başvuru sahiplerinin havuzdaki diğer kişilere kıyasla cazip olmaları veya işin doğası nedeniyle olabilir. Bu temel önyargı, işe alım yöneticilerinin cazip olmayan adaylar yerine cazip olan adayları tercih etmelerini değerlendirmesine ve göstermesine yol açar - "güzelliğin" önyargısının daha önce düşünüldüğünden daha yaygın olduğunu kanıtlar.

Önemli çıkarımlar

* Cinsiyet normları, finalist bir havuzdaki kadın adayların değerlendirilmesini etkileyebilir.
* Karar vericiler finalist havuzun kompozisyonunun kararlarını etkileme potansiyeli konusunda bilgilendirilmelidir.
* Önyargılarını azaltmak ve daha adil seçim süreçlerini sağlamak için işe almaktan sorumlu kişilere eğitim verilmelidir.

:: İş ararken hiç böyle bir önyargı ile karşı karşıya kaldınız mı?

kmurat

Dekan
Bazı mesleklerde cinsiyet önemli. Mesela Ebe. Bazı mesleklerde de dış görünüm önemli. Mesela Müşteri ilişkileri. Bazı mesleklerde de beden gücü önemli. Mesela İnşaat ve tarım da.

Görkem Say

Arise, Arise Riders of Theoden! Ride now! Death!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Yazılım sektöründe çoğu kişi erkek. Sırf ofiste farklılık olsun diye vasfa bakılmadan kadın bilgisayar mühendisi alan kurumlar var :D

ozicloud

Üyecik
Cinsiyet değil de otelde çalışmak için başvurmuştum 4-5 yıl önce 5 dil bildiğimi belirtmeme rağmen kilolu olduğum için almadılar. Sanırım bilgi beceri değil de karizmatik birini arıyorlardı :)

kmurat

Dekan
Erkek ebe olamaz mı? Bence olabilir neden olmasın. Evet dış görünüş bazen önemli olabiliyor ancak müşteri ilişkilerinde bence dış görünüşten ziyade biraz da dil gerekiyor yani tecrübe. ;)
Erkek ebeye rağbet hiç olmaz. Halkla ilişkilerde de önce sempati öne çıkar ve sonra bilgi ve beceri. Halkla ilişkiler zaten bir imaj meselesi. Kararı veren genelde yönetici oluyor. Halkla ilişkiler tam olarak vitrin görevi yapıyor.

_Zaur_

Profesör
İnsan nüfuzu az olsaydı herkesi işe alırlardı. Şimdilerde Herkes kendi işini kurmuş Boş yer kalmamış parmağını bastırmaya ki, aha iş buldum yada yeni kariyer kuracam kendime işçilerim olacak filan.

Ben İşte çalışırken Bazı durumlar oluyor düşünceme engel olamıyorum. Sanki birisi beni bu hayata sokmuş ki ben ancak insanlara hizmet ederek hayatımı yaşayacağım.
Bir başkasını görüyorum Zengin ailede doğuyor Doğulduğu gibi çocuğa ev veriyor Dedesi Ninesi yada yakın akrabası.

Yahu diyorum bu kadar şanssızlıkta olmaz hani sanki birisi benim rahat yaşam sürmemi engelliyor mu ne?

Sizde affedersiniz bu sözüme göre--- Gökten bir taş düşse o da gelip kafama düşer. -- misali bir hayata sahibim.
Ne Çok fakirleştiriyor Nede Orta halli yaşamam için izin vermiyor. Ne yapacağımı şaşırmışım sadece şuanlık izleyiciyim.

Hah Şimdi demeyin ki şanslısın iş bulup çalışıyorsun. Sopayla kovalarım yoksa

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Buna kader denir @_Zaur_
Ne yapsan yap, kadere engel olamazsın. Kendini başkaları ile kıyaslamak yerine, kendi başarılarını gözden geçirmek, daha doğru bir bakış açısı olur. Tabii başarısızlıklar da sık yaşanır bu hayatta. Onları da bir tecrübe olarak görmelisin. Benim hayata bakış açım bu köşeden.

_Zaur_

Profesör
Buna kader denir @_Zaur_
Ne yapsan yap, kadere engel olamazsın. Kendini başkaları ile kıyaslamak yerine, kendi başarılarını gözden geçirmek, daha doğru bir bakış açısı olur. Tabii başarısızlıklar da sık yaşanır bu hayatta. Onları da bir tecrübe olarak görmelisin. Benim hayata bakış açım bu köşeden.
Sen iyi bakyorsun hayata. Ama zoruma gidiyor işte zahmet olmadan bir kimsenin toplu miktarda zenginlik içinde yaşayıp yaşayıp hayatı öyle bitirmesi.

kmurat

Dekan
Zenginler de çalışıyor. Sermayeyi yönetiyorlar. O da bir yetenek ister. Her biri de kendi bildiği alanda sermayesini yönetebiliyor. Kimi başarılı olarak, kimi başarısız olarak. Başarısızlığın sonucu olarak ta sermayelerini yitiriyorlar. Sen her şartta hayatta kalmayı becerirken, onlar ancak sermayeleri olduğu sürece hayattalar. Başka bir becerileri yok, geliştirememişler. Sen daha tecrübeli oluyorsun bu durumda. Konuya bir de bu açıdan bak.

Ve sermaye yönetiminden bilgisiz ve becerisiz birinin eline geçen sermayeden bir hayır gelmez. Dansöze takar, Ata, eşeğe yatırır, toprağa gömer ve yok eder. Ülkenin kaynağı tükenmiş olur. Her bir iş uzmanlık ister. Ve herkesin kendi uzmanlık alanı var. Ve her işin de kendi zorlukları var.

stat counter