İron Man Dediler Yaptık, İşte Yerli ve Milli İron Man

Bu konuyu okuyanlar

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,377
Ünlü aktör Robert Downey Jr.'ın hayat verdiği 'Ironman'ın zırhı Türk yazılımcı ve icatçı Tolga Özuygur tarafından aynı özelliklerle yeniden tasarlandı. Demir adam zırhı sesli komut sistemiyle çalışıp ateşleme yapabiliyor. Sosyal medyada 'Yerli Ironman' ismiyle anılan Özuygur, zırhı 1 buçuk yılda tamamladığını anlattı.
1612609409645.png
Çocukluk hayali olan demir adam zırhını pandemi döneminin de araya girmesiyle 1.5 yıl sonra tamamlayan Tolga Özuygur, “Aslında Ironman (Demir Adam) benim çocukluktan beri Marvel serisinde en sevdiğim karakterlerden birisi. Çocukken hep aklımda keşke benimde bir demir adam zırhım olsa diyordum. Şuanda zaten youtube kanalımda elektronik, robotik projeler yaptığım için bir anda aklıma ben neden kendime bir adet demir adam zırhı yapmıyorum diye bir fikir geldi ve bu şekilde zırhın yapımına başladım. Biraz pandemi yüzünden uzun sürdü yaklaşık 1.5 yıldır uğraşıyorum ve sonunda tamamladım” dedi.
1612609419562.png

Zırhın yapımına 1.5 yıl önce başladığını ve zırhın birçok farklı teknikler kullanılarak yapıldığına dikkat çeken Özuygur, “Parçaları tek tek 3 boyutlu yazıcılar ile üretiliyor ve daha sonrasında montaj işlemleri yapılıyor. Zırhın tasarımı üç boyutlu baskıdan elektronik devre tasarımına ve bilgisayar programlamaya kadar pek çok ekipman içeriyor. Tabi bütün bunlar üzerine pek çok araştırmalar ve geliştirmeler yapmam gerekti. Ayrıca zırhın gövdesinde nükleer enerji üreten bir Ark reaktörü bulunuyor. Sonuçta filmlerde gördüğümüz kadar kolay giyilip çıkarılabilen ekipmanlar değil bunlar. Filmde 1 saniye içinde giyildiğine bakmayın. İki kişi yardımı ile 1 saat içinde giyebiliyorum ve bu tarz birşeyi giyip içinde hareket edebilmek çok zor. Bu yüzden buna göre farklı malzemeler kullanmak gerekiyor esnek olan yerlere esnek sert olan yerlere sert malzemeler. Giyilebilen bir şey üretmek gerçekten çok karmaşık bir şeymiş bu süreç içinde bunu öğrenmiş oldum” ifadelerini kullandı.

@Umut Çelik ve üyeler ne düşünüyorsunuz

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Ateş edebiliyor, kaskı sesle kapanması için uyardığında kendi kendine kapanıyor.Çok güzel özellikler.

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,377
Ateş edebiliyor, kaskı sesle kapanması için uyardığında kendi kendine kapanıyor.Çok güzel özellikler.
aynn bana da iyi geldi bide seri üretim yapıyorlarmış
her yerde bir iron man görürüz gelecekte

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Millet ilk mesaj alıntılanmaz zaten ona yanıt veriyorsunuz bakın arkadaş kalın yapmış tek mesaj düzenleycekken birden fazla oluyor

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bunda da yerli ve milli diye yazmasaydı, kesin biz yabancılar tarafından yapıldı zannederdik. Herkes ne çok yerli ve milli demeyi seviyor. Başkalarının bir kaç yıl önce ya da önceleri bulduğu şeyi sonra yapınca, ne yerli ne de milli oluyor. Bence bunu demeyi bırakmalılar. Gerçekten komik çünkü. ?

• Beğen
Reactions: 023

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,608
İçerik Ekibinin ekmeğine konuyorlar :D

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Ben bunu biliyordum zaten. 2 yıldır izliyorum. 2019 un ortalarında başlamıştı yapmaya.
Yani Friday bile var içinde. Uçma animasyonları vs.
Ama hala küçük eksikler var.
Ve tabii ki uçamıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İçerik Ekibinin ekmeğine konuyorlar :D
Yok ben yazmazdım zaten bunu.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Hem de yerli ve milli diyorsunuz, neden Türkçesiyle söylemiyorsunuz? Yani demir adam diye.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@SENİOR_53, evet çok havalıymış. ? Bende wood man yani tahta adam yapayım, hemen herkese hava da atarım. Çok havalı. ?
Taktım çünkü; çok komik olduğu için. Yüz yıl önce yapılan şeyleri mesela, tankı yeni yaparız, yerli ve milli. Ya da daha önce yapılan başka bir şeyi yine geç yaparız hemen yerli ve milliyi yapıştırırlar. ?
Yani önceden yapılan şeyi sonra yapıp, abarta abarta yerli ve milli demek çok saçma.

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,377
@SENİOR_53, evet çok havalıymış. ? Bende wood man yani tahta adam yapayım, hemen herkese hava da atarım. Çok havalı. ?
Taktım çünkü; çok komik olduğu için. Yüz yıl önce yapılan şeyleri mesela, tankı yeni yaparız, yerli ve milli. Ya da daha önce yapılan başka bir şeyi yine geç yaparız hemen yerli ve milliyi yapıştırırlar. ?
Yani önceden yapılan şeyi sonra yapıp, abarta abarta yerli ve milli demek çok saçma.
o zamanlarda edememişlerse biz ne edelim

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@SENİOR_53, ben yapmasınlar demiyorum. Tamam geç yaptık ama yine de yapılsın. Benim demek istediğim her şeye abarta abarta yerli ve milli demek mantıksız. Başka ülkeler böyle abartmıyorlardır. Hadi ilk kez biz yapmış olsak, desinler ona bir şey demem asla.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Yıllar geçti. Daha yeni mi paylaşıyorsun? :D

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,377
Başka ülkeler böyle abartmıyorlardır.
burda yanlışsın bro
bunu her ülke yapar ve yapıyor
"yerli ve milli" denilmesi bana göre vatandaşın ülkesini desteklemesi ya da gurur duyması için olabilir (herkes farklı düşünebilir)
benim yazımdaki yerli ve milli yazsısı ise aklıma geldi ondan yazdım yanlış yazdığımı da düşünmüyorum

Yıllar geçti. Daha yeni mi paylaşıyorsun? :D
dün haber oldu o yüzden yıllar geçmedi

Son düzenleme:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
burda yanlışsın bro
bunu her ülke yapar ve yapıyor
"yerli ve milli" denilmesi bana göre vatandaşın ülkesini desteklemesi ya da gurur duyması için olabilir (herkes farklı düşünebilir)
benim yazımdaki yerli ve milli yazsısı ise aklıma geldi ondan yazdım yanlış yazdığımı da düşünmüyorum

daha dün yaptı yanlız
10 Aralık 2020'de bitti ya. Videoyu eskiden de izlemiştim yani.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Tamam ben kimseye bir şey anlatamayacağım bence. Ben önceden yapılmış şeyleri, abarta abarta yerli ve milli demelerine diyorum sadece. Bu kelimeyi kim bulmuş merak ettim. Tam bir komedyen kendisi herhalde. ? Bulana da teşekkürler, her gün o kelimeyi duyunca, gülerim hep.
Ülkenin adı Yerli ve Milli cumhuriyeti olsun bir de tam olur. ??

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Tüm seriyi çıktığı gibi izlemiştim :D ama bu biteli çok olmadı mı ya?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ünlü aktör Robert Downey Jr.'ın hayat verdiği 'Ironman'ın zırhı Türk yazılımcı ve icatçı Tolga Özuygur tarafından aynı özelliklerle yeniden tasarlandı. Demir adam zırhı sesli komut sistemiyle çalışıp ateşleme yapabiliyor. Sosyal medyada 'Yerli Ironman' ismiyle anılan Özuygur, zırhı 1 buçuk yılda tamamladığını anlattı.
Ekli dosyayı görüntüle 138243Çocukluk hayali olan demir adam zırhını pandemi döneminin de araya girmesiyle 1.5 yıl sonra tamamlayan Tolga Özuygur, “Aslında Ironman (Demir Adam) benim çocukluktan beri Marvel serisinde en sevdiğim karakterlerden birisi. Çocukken hep aklımda keşke benimde bir demir adam zırhım olsa diyordum. Şuanda zaten youtube kanalımda elektronik, robotik projeler yaptığım için bir anda aklıma ben neden kendime bir adet demir adam zırhı yapmıyorum diye bir fikir geldi ve bu şekilde zırhın yapımına başladım. Biraz pandemi yüzünden uzun sürdü yaklaşık 1.5 yıldır uğraşıyorum ve sonunda tamamladım” dedi.
Ekli dosyayı görüntüle 138244

Zırhın yapımına 1.5 yıl önce başladığını ve zırhın birçok farklı teknikler kullanılarak yapıldığına dikkat çeken Özuygur, “Parçaları tek tek 3 boyutlu yazıcılar ile üretiliyor ve daha sonrasında montaj işlemleri yapılıyor. Zırhın tasarımı üç boyutlu baskıdan elektronik devre tasarımına ve bilgisayar programlamaya kadar pek çok ekipman içeriyor. Tabi bütün bunlar üzerine pek çok araştırmalar ve geliştirmeler yapmam gerekti. Ayrıca zırhın gövdesinde nükleer enerji üreten bir Ark reaktörü bulunuyor. Sonuçta filmlerde gördüğümüz kadar kolay giyilip çıkarılabilen ekipmanlar değil bunlar. Filmde 1 saniye içinde giyildiğine bakmayın. İki kişi yardımı ile 1 saat içinde giyebiliyorum ve bu tarz birşeyi giyip içinde hareket edebilmek çok zor. Bu yüzden buna göre farklı malzemeler kullanmak gerekiyor esnek olan yerlere esnek sert olan yerlere sert malzemeler. Giyilebilen bir şey üretmek gerçekten çok karmaşık bir şeymiş bu süreç içinde bunu öğrenmiş oldum” ifadelerini kullandı.

@Umut Çelik ve üyeler ne düşünüyorsunuz

Işın atıyor mu bari :D

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Fjord , yani amerikan süper kahramanlarından çalarak, ve onların olduğu yapıldığı şu akıncı adlı dizi. İlk bölümüne bakmak yetti, gülmek için. ? O diziyi daha da izlemem. Aynı işkence gibi ve kötü ve de sıkıcı.

İnşallah yakın zamanda finali olur ve bir daha başlamamak üzere biter. Amin.

Son düzenleyen moderatör:

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
@Fjord , yani amerikan süper kahramanlarından çalarak, ve onların olduğu yapıldığı şu akıncı adlı dizi. İlk bölümüne bakmak yetti, gülmek için. ? O diziyi daha da izlemem. Aynı işkence gibi ve kötü ve de sıkıcı.

İnşallah yakın zamanda finali olur ve bir daha başlamamak üzere biter. Amin.
Bence zevkli. Yani ciddi değil film trolüne izliyorum. Pardonda sevgilinin süper kahraman halini gördün, ama süper kahraman olduğunu anlamadın. İlginç...

Son düzenleyen moderatör:

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Rizelimapper53, evet onu ciddi izlemek hiçte iyi olmaz. Boşuna parayı harcıyorlar o diziye. ?
Zevkli demek ona saçma bana göre. Giderim sabah akşam tarih kitabı okurum ve bilgi öğrenirim kat kat daha iyi. Boşuna zaman kaybı şey... akıncı adlı dizi.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
@Rizelimapper53, evet onu ciddi izlemek hiçte iyi olmaz. Boşuna parayı harcıyorlar o diziye. ?
Zevkli demek ona saçma bana göre. Giderim sabah akşam tarih kitabı okurum ve bilgi öğrenirim kat kat daha iyi. Boşuna zaman kaybı şey... akıncı adlı dizi.
Gene tutulur gibi. Ama dizi beklentilerin altında geldi.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Rizelimapper53, ilk bölüme biraz baktım ve akıncıya dokunamıyorlar bile. Bunu izleyen kişilere Allah sabır versin. Akıncı herkesi yenecek ona pek bir şey olmayacak. Dizi bu sadece. Yani aksiyon falanda yok. Sadece sıkılıp, dizi kötü diye gülmek var.
Dövüş sahneleri desen komik ve berbat. Bir de Playstation VR ile antrenman yapıyor. ? Çok yerli ve milli bir şey olmuş. ?
Soluk kesenmiş. Gülmekten öleceğim. ?
Videosu.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
@Rizelimapper53, ilk bölüme biraz baktım ve akıncıya dokunamıyorlar bile. Bunu izleyen kişilere Allah sabır versin. Akıncı herkesi yenecek ona pek bir şey olmayacak. Dizi bu sadece. Yani aksiyon falanda yok. Sadece sıkılıp, dizi kötü diye gülmek var.
Dövüş sahneleri desen komik ve berbat. Bir de Playstation VR ile antrenman yapıyor. ? Çok yerli ve milli bir şey olmuş. ?
Soluk kesenmiş. Gülmekten öleceğim. ?
Bişey olsa film biter çünkü.