iPhone İphone se 2020 Pil Sağlığı Düşüşü

EmreAladag32

Doçent
Ben telefonumu şarja takacağım zaman kılıfını çıkarıyorum (Isıyı çabuk atması için) ve tamamen kapatıyorum, 5 yıllık batarya hala 1,5 gün idare ediyor.

Klaous

Öğrenci
şarj döngüsüne bakmadım daha, ama batarya sağlığı %100 telefon bugün 31. gününe girdi işte.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ama döngü konusunda tahminde bulunabilirim, çünkü telefonu özellikle oyun oynayarak pek bitirenlerden değilim ve %20-%80 arasında ortalama 2 günde bir şarja takıyorum, bu da 10 günde 3 döngü yapıyor ortalama olarak, şuanda 9-12 döngü arasında olduğunu tahmin ediyorum.
Merhaba batarya döngünü öğrenmek için yapman gerekenler;
1- İlk olarak cihazınızın gizlilik de yer alan analiz ve iyileştirmelere giriniz sonra orada en başta yer alan iphone analizini paylaş seçeneğinin aktif olduğundan emin olun.
2 - Ardından tekrar analiz ve iyileştirmeler de yer alan analiz verilerine tıklayıp giriniz
3- Orada bir çok dosya ismi çıkacak sizin bulmanız gereken ''log-aggregated'' aşağı doğru kaydırarak göreceksiniz fakat dikkat etmeniz bu dosyanın en yakın tarihte olanını seçmenizdir.
4 - En son tarihli log-aggregated dosyasını tıklayarak açınız ve orada yazan bütün herşeyi kopyalayınız
5- kopyaladığınız metini telefonda not defterine tıklayarak yapıştırınız ve kaydetin
6 - notu paylaş seçeneğine tıklayın aşağı doğru kaydırarak notta bul a tıklayın ve ''batterycyclecount'' yazarak aratın
sonuç : <integer> ve </integer> arasında yazan sizin şarj döngünüz olacaktr.
Bunu uygula bak bakalım kaç cikacak gercek rakam bu arada dedigim dosyayi bilgisayarina atip orada not defteri ile acip ctrl+f yaparak da bulabilirsin daha basit oluyor

kanka hemen bilimsel olarak cevap vereyim hem sana hemde diğer arkadaşlara, şimdik bu lityum iyon piller döngü sayısına göre daha az şarj tutar eskir yani, apple dediğine göre bize 500 döngüde bataryadan %20'lik bir kayıp olması gayet normal sayılıyor, 500 döngüde %20 batarya sağlığı eksiliyorsa 25 döngüde %1 batarya sağlığı eskiyor demektir, şimdi ben ve benim gibi %80 de çek %20 de şarja tak diyen arkadaşlar neden böyle söylüyor ona geleyim, mantık şu, bu döngüyü ne kadar geç yaparsak batarya o kadar daha geç eskiyor, günde %80 de şarjda çekip %20 de şarja takan insan eğer günde 1 defa şarj ederse bu şekilde telefonu, 5 günde 3 döngüye ulaşmış oluyor, diğer arkadaşların dediği gibi %20 de takıp %100 de çıkarıp yine bir günde 1 defa şarj etsen, bu sefer günde %80 lik kullanım yapmış olacaksın ve 5 günde 4 döngü yapmış olacaksın, apple normalde 1 sene garanti verir ve apple garantisine göre 500 döngü, günde 1 döngü yapan bir bataryaya göre 1 sene 4 ayda 500 döngüye ulaşmış oluyor, ama biz eğer %20 de şarja takıp %100 de çıkarırsak bu 500 döngüye ulaşma süresi ortalama, 1 sene 7 aya çıkıyor, peki %20 de şarja takıp %80 de çıkartırsan ne olur, yani günde %80 lik şarj değilde %60 lık şarj kullanırsan 500 döngüye, 2 sene 2 ay civarı bir sürede ulaşmış oluyorsun ve batarya sağlığın %80'e düşmüş oluyor, yani günlük %20 az kullanman sana batarya sağlığında kaba taslak minimum 5 ay sağlıyor, şimdi senin batarya sağlığına gelelim, normalde %1 batarya sağlığı için 25 batarya döngüsü lazım ve sen 26 günde %1 düştü demişsin ve bu gayet olması gereken tüm kurallara uyarsan eğer, ama daha sonra %1 daha düştü demişsin işte bu anormal bir durum, sebebi batarya da olabilir yazılım da olabilir, çünkü veriler bunlar. Ben sana şunu da tavsiye ederim kendi mantığım şöyle, şimdi bu telefon %20 den %100'e 2 saat 24 dakikada doluyor ne bir eksik ne bir fazla benim telefon en azından ve %80'e 66 dakikada doluyor, yani %80'den %'de 100 e sırf %20 daha şarj olsun diye 1 saat 18 dakika daha bekliyoruz, hani neden bu kadar bekleyelim ki? Ben %80 ' de çıkartıyorum %20 de takıyorum hem telefon hızlı şarj olmuş oluyor hem batarya sağlığını korumuş oluyorum, ve şuanda ortalama 4-7 saat arası dışarıda ekran süresi veriyor telefon %60 lık kısmı kullandığım halde, bu bana yettiği için bu şekilde kullanıyorum, her insanın telefonu kullanma şekli farklıdır ve bataryayı şarj etme alışkanlığı da buna göre olur, çünkü o insanın o %20'lik şarja ihtiyacı vardır o yüzden üşenmeden şarj ediyordur %100'e. Biraz uzun yazmış olabilirim ama batarya döngü ve sağlık yüzde olayı tamamen bu şekilde çalışıyor. Bunların haricinde daha birçok etken var bu yazdıklarım her şey kuralına uygun olursa, misal orjinal olmayan adaptör, kablo, şarja taktığın piriz, şarjda telefonu kullanmak, telefonu aşırı yoran ve ısıtan yüksek grafiklerde oyun ve uygulama kullanmak, çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda telefonu kullanmak veya bekletmek gibi gibi uzatılabilir. Sana tavsiyem bu yazdıklarıma dikkat edip batarya sağlığını en azından %5'e düşene kadar kontrol etmen, eğer her şey yolunda olduğu halde absürt düşüyorsa kesinlikle bataryada problem var demektir ve garantiye gönderip değiştirmen lazım.
Hocam dediklerinizi uyguluyorum oyun oynamıyorum,yorumuyorum cihazı alalı 2ay oldu pil sağiliği %99 a düştü çok dikkat ettiğim halde şarjda vs.oynamam.

KhalTrex

Öğrenci
Hocam dediklerinizi uyguluyorum oyun oynamıyorum,yorumuyorum cihazı alalı 2ay oldu pil sağiliği %99 a düştü çok dikkat ettiğim halde şarjda vs.oynamam.
Çok iyi sonuç almışsın, zaten %80-%20 arası günde 1 kere şarj eden birisi tüm kurallara uyarsa 41 günde batarya sağlığı %1 düşüyor sen 2 aydan bahsediyorsun çok çok iyi. Böyle kullanmaya devam et ileride farkı çok daha iyi anlayacaksın, millet telefonu %100 şarj edip %20 e kadar kullanıp 6-7 saat ekran süresi aldığında sen bu batarya sağlığı sayesinde %80-%20 ile aynı ekran süresini alacaksın.

Çok iyi sonuç almışsın, zaten %80-%20 arası günde 1 kere şarj eden birisi tüm kurallara uyarsa 41 günde batarya sağlığı %1 düşüyor sen 2 aydan bahsediyorsun çok çok iyi. Böyle kullanmaya devam et ileride farkı çok daha iyi anlayacaksın, millet telefonu %100 şarj edip %20 e kadar kullanıp 6-7 saat ekran süresi aldığında sen bu batarya sağlığı sayesinde %80-%20 ile aynı ekran süresini alacaksın.
Hatta alalı 3 ay oldu.Peki bu durum normal mi bana hiç normal gelmedi açıkçası
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta alalı 3 ay oldu.Peki bu durum normal mi bana hiç normal gelmedi açıkçası
Diğer iphone cihazlarımda böyle birşey olmadı