iPhone SE(2020) Düzeltilmesini Gerekli Bulduğum Sıkıntılar

Bu konuyu okuyanlar

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
iphone-se-family-select-2020

Resim kaynak: Apple (TR)

Yaklaşık iPhone SE(2020) modelini 1 aydır kullanmaktayım yaşadığım ve yazılımsal olduğu düşündüğüm sorunlarını size anlatmak istiyorum.Kullanan arkadaşlar buraya beklerim. :)

• Wifi Çekme sorunu.Mesela 7 Plus modelinde 3-4 çizgi aralığında wifi çeken yerde SE(2020) 1-2 bazen 3 çekiyor.
  • Telefon konuşması esnasında hoparlörden konuşurken ses kalitesi sorunu.7 Plus modeline göre karşıya sesin daha boğuk geldiğine dair tepki aldım. (Turkcell kullanıyorum)
  • Kamera muhteşem ancak akşam kamerada nadiren renk otomatik renk ayarlamalarında kararsız kalıyor böyle saçma sapan renkler oluşuyor.Ayrıca live fotoğraf 7 Plus modeline göre verimli çalışmıyor güncellemeyle düzeltilmeli A13 Bionic gibi işlemci çekilen fotoğrafları daha net işleyebilir.
  • Arada Safari'de buglar oluşuyor ve sesle klavyede yazı yazdırma yaparken sesli komutta buglar oluyor.
  • Zaman zaman aşırı ısınma da mevcut ancak ilk haftalarda bu sorun vardı şu an yok.
  • Cihaz ekran kapalıyken şarj yeme sorunu(muhakkak düzeltilmesini düşündüğüm durum).
Ayrıca bazen şarj çok iyi giderken bazen gereksiz yere batarya sömürüldüğünü de gördüm.Uygulama optimizasyonlarının yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Bunlar düzeltilebilir sorunlar olduğunu düşünmekteyim.Sizin yaşadığınız bir sorun var mı ? :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca kullanmayan arkadaşlar ne düşünüyorsunuz bu sorunlar hakkında sizce yazılımsal mı yoksa donanımsal mıdır ?

Son düzenleme:

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Yaklaşık iPhone SE(2020) modelini 1 aydır kullanmaktayım yaşadığım ve yazılımsal olduğu düşündüğüm sorunlarını size anlatmak istiyorum.Kullanan arkadaşlar buraya beklerim. :)

• Wifi Çekme sorunu.Mesela 7 Plus modelinde 3-4 çizgi aralığında wifi çeken yerde SE(2020) 1-2 bazen 3 çekiyor.
  • Telefon konuşması esnasında hoparlörden konuşurken ses kalitesi sorunu.7 Plus modeline göre karşıya sesin daha boğuk geldiğine dair tepki aldım. (Turkcell kullanıyorum)
  • Kamera muhteşem ancak akşam kamerada nadiren renk otomatik renk ayarlamalarında kararsız kalıyor böyle saçma sapan renkler oluşuyor.Ayrıca live fotoğraf 7 Plus modeline göre verimli çalışmıyor güncellemeyle düzeltilmeli A13 Bionic gibi işlemci çekilen fotoğrafları daha net işleyebilir.
  • Arada Safari'de buglar oluşuyor ve sesle klavyede yazı yazdırma yaparken sesli komutta buglar oluyor.
  • Zaman zaman aşırı ısınma da mevcut ancak ilk haftalarda bu sorun vardı şu an yok.
  • Cihaz ekran kapalıyken şarj yeme sorunu(muhakkak düzeltilmesini düşündüğüm durum).
Ayrıca bazen şarj çok iyi giderken bazen gereksiz yere batarya sömürüldüğünü de gördüm.Uygulama optimizasyonlarının yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Bunlar düzeltilebilir sorunlar olduğunu düşünmekteyim.Sizin yaşadığınız bir sorun var mı ? :)

Ayrıca kullanmayan arkadaşlar ne düşünüyorsunuz bu sorunlar hakkında sizce yazılımsal mı yoksa donanımsal mıdır ?
Bu sorunların yazılımsal olduğunu düşünüyorum.Bide farkettinmi? Bilmiyorum.İos androidleşiyor.Beklemede pil tüketimi yazılım ve ios 13 deki yeni özelliklerden kaynaklanıyor.Ben karamsar bakmıyorum.Apple ios 14 de bunları düzeltebilir.

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353
Kamera ve Safari'deki problemler harici tamamının donanımsal olduğunu düşünüyorum. iPhone 8'in içine A13 koyup XR kamerası takmakla telefon güncellenmiş olmuyor, tasarımsal olarak da geliştirilmeliydi. Isınmanın ve Wi-Fi probleminin sebebi modem kaynaklı. Güçlü bir modemi olmadığından şebeke gücünü arttırmak için daha fazla enerji harcıyor ve ısınmaya sebep oluyor, iPhone 7'den bu yana bilinen kronik bir sorun bu mesela. Konuşurken karşıya sesinizin boğuk ya da kısık gitmesi de kronik, bilinen bir sorun. Şarj yeme konusuna değinmeyeceğim bile.

2 gün önce iddia etmiştim, yine ediyorum; SE pişmanlıktır.

41korfezli41

Asistan
Reaksiyon puanı
55

SE'nin bir gün bile çıkaramayan bataryasına 5 bin TL mi verdiniz?

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Kamera ve Safari'deki problemler harici tamamının donanımsal olduğunu düşünüyorum. iPhone 8'in içine A13 koyup XR kamerası takmakla telefon güncellenmiş olmuyor, tasarımsal olarak da geliştirilmeliydi. Isınmanın ve Wi-Fi probleminin sebebi modem kaynaklı. Güçlü bir modemi olmadığından şebeke gücünü arttırmak için daha fazla enerji harcıyor ve ısınmaya sebep oluyor, iPhone 7'den bu yana bilinen kronik bir sorun bu mesela. Konuşurken karşıya sesinizin boğuk ya da kısık gitmesi de kronik, bilinen bir sorun. Şarj yeme konusuna değinmeyeceğim bile.

Se 2020 pişmanlık ama tuğla gibi tasarıma,vasat ekran kalitesine, özellikleri kısılmış,batarya dışında hiçbir esprisi olmayan,kazık fiyattan satılan xr harika cihaz değil mi? ???Sen ve senin gibiler olduğu sürece Apple böyle fiyasko cihazlar piyasaya sürmeye devam eder.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
İlk iki madde hariç yazılımsal sorunlar. Wi-Fi gücü sorunu donanımsal da olabilir yanlış hatırlamıyorsam 4 veya 4s'te de böyle bir sorun vardı.

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353
Se 2020 pişmanlık ama tuğla gibi tasarıma,vasat ekran kalitesine, özellikleri kısılmış,batarya dışında hiçbir esprisi olmayan,kazık fiyattan satılan xr harika cihaz değil mi? ???Sen ve senin gibiler olduğu sürece Apple böyle fiyasko cihazlar piyasaya sürmeye devam eder.
hüüüüüüüüüüü

Sweeny

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Benim deneyimime göre benim bulunduğum odada diğer telefonlarda 5ghz ağını görmezken iphone se 2020 5ghz ağına bağlanıp internete girebiliyordum. Açıkcası benim görüşüm bu telefon full ekran ve daha yüksek batarya olsay cidden fiyat aralığında en alınası telefon olurdu. O zamanda iphone 11 anlamı olmazdı. Şuanki halinde bile kendi fiyat bandında performans kamera video çekimi bile tepe seviyesinde kalıyor.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369

iphone alan büyük bir kesim zaten hava atmak için alıyor apple pişmanlıktır (ipad hariç).

41korfezli41

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Apple ülkemizde sadece zenginlere hitap ediyor. 2500-3000 TL civarı bataryası sağlam bir telefon üretmedikçe fiyasko devam eder.

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353
iphone alan büyük bir kesim zaten hava atmak için alıyor apple pişmanlıktır (ipad hariç).
Hayır, yanılıyorsun. Apple cihazlar her zaman daha stabil, uzun ömürlü ve güncel cihazlar. Arabadaki Mercedes gibi düşün, o kadar para konfora ve sağlamlığına veriliyor.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Hayır, yanılıyorsun. Apple cihazlar her zaman daha stabil, uzun ömürlü ve güncel cihazlar. Arabadaki Mercedes gibi düşün, o kadar para konfora ve sağlamlığına veriliyor.
1 yıl sonra yeni modeli çıkacak elimdeki çöp olacak o paraya pc toplarım daha iyi.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Hocam bataryası benim günümü çıkartıyor ayrıca büyük cihazlar kullanmaktan çok sıkıldım.

İlk iki madde hariç yazılımsal sorunlar. Wi-Fi gücü sorunu donanımsal da olabilir yanlış hatırlamıyorsam 4 veya 4s'te de böyle bir sorun vardı.
Hocam yabancı kaynaklarda da bu sorun tartışılmış yeni gelen güncellemelerde veya iOS 14’de bu sorun çözülmezse tekrar forumda açıklama yapacağım umarım donanımsal değildir.

Hocam tamamen ihtiyaç meselesi aslında.Cihaz gayet ince ekran kalitesi evet şimdiki cihazlara göre kötü ama ne amaçla kullanacağına göre de değişir özelliklerinin kısıldığı neler var şu an hatırlamıyorum bilgilendirirsen çok mutlu olurum :)

Hocam elimde 7 Plus vardı büyüklüğünden(O gerçekten tuğla gibiydi @Erenist2020 dostuma katılıyorum) ve güncelliğini yitireceğinden yavaş şarj kablosuz şarj olmayışı gibi gibi sebeplerden 3500 gibi bir fiyata sattım üstüne ekleyip öyle aldım. Ben öyle aşırı büyük cihazlar sevmiyorum ve sökülebilir takılabilir cihazlar olması benim için çok önemli(yani parçası ucuz,çok olan ve ömrü uzun olan cihazlar) ayrıca gerçekten çok hafif 7 Plus kılıfla hatırlamıyorsam 205 gram gibi bir ağırlığı oluyordu elim ağırıyordu bir süre sonra ben öyle cihazın ekranı çok takıntı değil benim için SE ekranı benim için yeterli.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
7,997
O paraya o iphonedan daha iyi xiaomi var :D
Gelmiş gene Xiaomi övücüler. Her iPhone postunda kişiler farklı ama yorum aynı. Şu an performans olarak amiral gemileri dışında hiçbir Xiaomi modeli SE’den iyi değil.

Ben çok yorum görünce meşhur Note 8 fanboyu da gelit sanmıştım ancak hayret gelmemiş.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Gelmiş gene Xiaomi övücüler. Her iPhone postunda kişiler farklı ama yorum aynı. Şu an performans olarak amiral gemileri dışında hiçbir Xiaomi modeli SE’den iyi değil.

Ben çok yorum görünce meşhur Note 8 fanboyu da gelit sanmıştım ancak hayret gelmemiş.

11 Pro Max ile kafa kafaya giden bir cihaz bu yüzden performans konusunda size katılıyorum.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Hocam zaten günlük uygulama kullanmakla geçmiyor mu vaktimiz ? Nasıl ölçmemiz iyi olur ? :)
İşlemciyi ölçeceksen ya benchmark,ya da ağır uygulamalar kullanacaksın :)

Videoyu renderlama ,Cod mobildeki battle royal modu,madout 2,brightridge veya fortnite gibi oyunlar gayet ağır ve cihazının performansını ölçmek için güzel.

Günlük işlerle uygulama açma hızı ve arayüz performansı gösterilebilir ama bu performans,işlemciye performansına çok ta bağlı değil.

Mesela SE,Note 8 prodan daha yavaş açtı. Bu,G90t‘nin A13’ten daha güçlü olduğu anlamına gelmiyor. Sadece daha hızlı uygulama açtığı anlamına geliyor :)

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
İşlemciyi ölçeceksen ya benchmark,ya da ağır uygulamalar kullanacaksın :)

Videoyu renderlama ,Cod mobildeki battle royal modu,madout 2,brightridge veya fortnite gibi oyunlar gayet ağır ve cihazının performansını ölçmek için güzel.

Günlük işlerle uygulama açma hızı ve arayüz performansı gösterilebilir ama bu performans,işlemciye performansına çok ta bağlı değil.

Mesela SE,Note 8 prodan daha yavaş açtı. Bu,G90t‘nin A13’ten daha güçlü olduğu anlamına gelmiyor. Sadece daha hızlı uygulama açtığı anlamına geliyor :)
Süper açıklama.Bilgilendirme için teşekkür ederim. :) Haklısın.

Reaksiyon puanı
6,381
IOS android, Android çakma IOS olmuş.

Beklemede şarj yeme olayını ilk bu modelde duydum bir ıphone cihaz olarak.

WİFİ sorununu da.

Kısaca IOS eskiden gerçekten Android'e göre daha iyi idi, bir işletim sistemi olarak.

Şimdi böyle sorunlar IOS bir cihazda yaşanıyor.

Android ise IOS oluyor. Sadelik, tasarım gibi şeyleri kopyalamaya başladılar.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
IOS android, Android çakma IOS olmuş.

Beklemede şarj yeme olayını ilk bu modelde duydum bir ıphone cihaz olarak.

WİFİ sorununu da.

Kısaca IOS eskiden gerçekten Android'e göre daha iyi idi, bir işletim sistemi olarak.

Şimdi böyle sorunlar IOS bir cihazda yaşanıyor.

Android ise IOS oluyor. Sadelik, tasarım gibi şeyleri kopyalamaya başladılar.
Gerçekten katılıyorum.Aslında yenilik iyidir de bununla beraber sorunlar da getirmese bari.

Reaksiyon puanı
6,381
Gerçekten katılıyorum.Aslında yenilik iyidir de bununla beraber sorunlar da getirmese bari.
Ama herkesin Apple yenilikleri getirmeyince veya geç getirince bir bahanesi var ya " Apple sorunsuz olmadıkça kullanmaz " diye.

Madem yenilikler ile hatalar geliyor, neden yenilikler geliyor?

İnsanlar benim kurduğum markaya, bir şeyi sorunsuz değilse kullanmaz deseydi sorunlu olmasına izin vermezdim bir ürünümün.

Son düzenleme:

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Ama herkesin Apple yenilikleri getirmeyince veya geç getirince bir bahanesi var ya " Apple sorunsuz olmadıkça kullanmaz " diye.

Madem yenilikler ile hatalar geliyor, neden yenilikler geliyor?

İnsanlar benim kurduğum markaya sorunsuz değilse kullanmaz deseydi sorunlu olmasına izin vermezdim bir ürünümün.
Hocam cümlen baya devrik olmuş anlamadım toparlar mısın :)