Bu konuyu okuyanlar

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Arkadaşlar 11 ayın sonunda yaşadığım o sorunu çözmüş bulunuyorum. Yaptığım testlerde gayet normal bir şekilde %30'dan %20'e kadar stabil olarak 2 saatte %1 olarak düştü.

Yaşanılan sorunu özet geçeyim, %35 ve altında şarjım, telefonu kullanmadığım zamanlarda %2-%5 arası sanki batarya bozuk gibi anormal olarak şarj düşüşü oluyordu. Ayrıca kullandığım zamanlarda bu düşüşü her ne kadar yaşamasam da %35 ve altında pil verimliliği %99-%50 arasına göre çok düşüktü. Misal tarayıcı kullanırken %90'da 6-7 dakikada %1 düşerken %26'da falan bu 2-4 dakika civarına düşüyordu yani pil çok verimsiz ve düzensiz gibiydi.

Sırf bu yüzden telefonu ilk aldığım zamanlarda iade edecektim ama etmedim, yazılımsaldır dedim mutlaka düzelir dedim ama düzelmedi, baktım olacak gibi değil garantiye gönderecektim ki malum ios14 ile beraber gelen bir wifi problemi de vardı ki bu problemi de çözdüm, bu sebeplerle telefonu garantiye gönderip değişim isteyecektim. Daha sonra apple sitesinden garanti şartlarını incelediğimde bir değişim olsa bile bu gelecek olan telefonun asla sıfır kutu bir telefon olmadığını gördüm. Ayrıca değişim olmazsa boştan yere telefonun içinin açılacağını ki bu gerçekten sıfır bir telefon için çok kötü bir durum çünkü bir kere açıldıktan sonra tekrar sıfır gibi kapatılamayacağını fark ettim.

Neyse işte araştırmaya devam ederken bu pil kalibrasyon olayına takıldım ve incelemeye başladım. Okudukça, izledikçe çok mantıklı gelmeye başladı ve dedim denemekten ne zarar gelir? Daha önceleri de bunu deneyecektim ama sırf %20'in altına düşürmekten korktuğum için yani pile zarar veriyor malum ertelemiştim.

4 gün önce bu kalibrasyon olayına benzer yani 1e1 orada yazılanları değil de daha soft kıvamda uygulamadım. Uyguladıktan hemen sonra telefonu normal olarak %100'den %20'e kadar beklemeden kullandım ve şunu gördüm daha önceleri misal bir uygulamaya girdiğimde eskiden %1 için 5 dakika geçmesi gerekiyorsa ben o uygulamaya girdikten 2dk sonra çıkıp ekranı kapattığımda şarj direk %1 düşüyordu ki normalde düşmemesi lazım. Bu olayı yaptıktan sonra aynı olayı yaptım şarj düşüşü olmadı ve %99'da bir uygulamada %kaç şarjım gidiyorsa misal 10dklık kullanımda %30 ve altında da aynı oranda gayet stabil olarak şarj düşüşü oldu.

Sonraki şarjda bu sefer %30'a kadar kullandım ve test için telefonu kenara koydum. %30'dan %20'e kadar 1e1 aynı saatlerde %1-%1 olarak düştü. Sonunda olması gereken oldu ki bu beni inanılmaz rahatlattı, bazıları için abartı gelebilir ama anlatılamaz yaşanır benim için :D

Burada da bu sorunu yaşayan arkadaşlar vardı biliyorum birçok cevap gördüm benim sorumdan sonra o arkadaşlar için ve daha sonradan yaşayacaklar yada telefonu yeni alacak olan arkadaşlar için bu kısım çok önemli çünkü bir hata sonucu oluyor bu olay.

Ben telefonu aldığım günlerde pil sağlığını çok fazla kafaya takıyordum ve çok fazla araştırma yapıyordum ki sizde eminim çoğunuz yapmışsınızdır bu olayı. Çoğu forum sitesinde yerli ve yabancı, %20-%80 arası şarjın pil sağlığı için en iyi şarj şekli olduğunu araştıran herkes görmüştür. Ben bunu burada da çok kez savundum, belki pil sağlığı için iyi olabilir ama pil kalibrasyonu için hiç sağlıklı değil. Bu olay telefon için yapılabilecek en büyük hataymış şu anda fark ediyorum.

Ben ilk şarj dahil aylarca ki tahmini 5-6 ay kadar belki daha fazlada olabilir bu şekilde şarj etmeye devam ettim ve sonradan %80'de telefonu kapatıp tekrar açtığımda şarjın %84 olarak açıldığını görünce hiçte öyle sandığım gibi olmadığını görmüş oldum. O günden sonra %20-%100 arası şarj etmeye başladım hatta dedim belki o şarj düşüşü düzelir falan ama düzelmek yerine sadece düzene girdi, eskiden %90'da da olurdu %35'de de %27-26-24-22 hemen hemen her şarj yüzdesinde anormal düşüşler görmüştüm. %20-%80 olayını bıraktıktan sonra bu olay ilk önce %35 ve altına sabitlendi.

Daha sonra dedim ki telefonu güncellersem belki düzelir. Bu olayın bana dokunan en büyük kötülüğü de bu oldu. İos 13.6'dan 14.2'e güncelledim. Güncellediğim günden sonra wifi sorunu başta olmak üzere mesaj yazarken çıkan o seslerin bazen düşük bazen ses patlamasından, tuş kilidi sesinde de benzer sorunlar olmaya başladı sonra parmak izi bazen algılamamaya falan başlamıştı. Derken işte 14.7.1'e kadar düzelir diye güncellemeye devam ettim. En son 14.7.1'de artık kalibrasyonla ilgili bir güncelleme mi yaptılar bilmiyorum, şarj %30'dan %26'a düşmek yerine %27'den %24'e düşmeye başladı yani bir tık iyileşme olmuş gibiydi. Belki kalibrasyon yapmış olabilirler bilmiyorum ama benim için yine yeterli değildi bende işte güncellemeden sonraki ilk şarjda yukarıda anlattığım şeyleri yaptım ve şu anda telefonun pili tamda olması gerektiği gibi oldu.

Buradan yeni bir iphone kullanan ve yeni alacak arkadaşlara sesleniyorum, siz siz olun asla ama asla sırf daha sağlıklı oluyor diye telefonu %20-%80 arası şarj etmeyin belki pil için sağlıklı olabilir ama kalibrasyon için kesinlikle sağlıklı değil. Siz %30 şarjım var eve gidene kadar beni götürür dersiniz ama bir bakarsınız şarjınız %26'a düşmüştür. Ayrıca düşmesine gerek bile yok, %30 ve altında isteyen test edebilir, %99-%50 arasında şarjınız bir tık daha fazla giderken %30 ve altında çok daha hızlı şarj düşüşü olur.

Çözüm: Yapmanız gerekenler telefonu ilk aldığınızda şarjı bitirip yani %0'a getirip kapalı olarak %100'e kadar şarj etmek. Bir kere yaptıktan sonra %20'nin altına çok fazla düşürmeden %100'e kadar şarj edip en verimli şekilde bataryayı kullanabilirsiniz.

Yazımı sonuna kadar okuyacak çok fazla arkadaş var mı bilmiyorum ama okuyan herkese teşekkür ederim :D <3

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Aslında bu durum ne zamandır bende de var çok fazla önemsemiyordum ama yaptığın şekilde olduysa denemekte fayda var. Şimdi tam olarak ne yaptın, sadece şu çözüm dediğin yerde yazdığını mı yaptın ekstra olarak başka bişey var mı ?

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Aslında bu durum ne zamandır bende de var çok fazla önemsemiyordum ama yaptığın şekilde olduysa denemekte fayda var. Şimdi tam olarak ne yaptın, sadece şu çözüm dediğin yerde yazdığını mı yaptın ekstra olarak başka bişey var mı ?
Sendeki sorun tam olarak ne? nasıl oluyor?

Ben bu şekilde yaptım çözüldü ama mantık şu, kalibrasyon gibi bir şey işte.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Sendeki sorun tam olarak ne? nasıl oluyor?

Ben bu şekilde yaptım çözüldü ama mantık şu, kalibrasyon gibi bir şey işte.
Sendekinin hemen hemen aynısı işte %20-30 aralıklarında veya daha aşağısında daha hızlı ve düzensiz düşüyo. Aynen kalibrasyon mantığı ama kalibrasyon biraz daha farklı daha detaylı o yüzden sordum gerçi zaten sen söylemişsin tam anlamıyla kalibrasyon yapmadığını. Ama dediğini bi denemekte fayda var ben de bi yapayım bakayım olacak mı

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Sendekinin hemen hemen aynısı işte %20-30 aralıklarında veya daha aşağısında daha hızlı ve düzensiz düşüyo. Aynen kalibrasyon mantığı ama kalibrasyon biraz daha farklı daha detaylı o yüzden sordum gerçi zaten sen söylemişsin tam anlamıyla kalibrasyon yapmadığını. Ama dediğini bi denemekte fayda var ben de bi yapayım bakayım olacak mı
kalibrasyon yaparken telefon 6 saat sıfır şarjda beklemesi ve hard reset falan biraz sıkıntı olduğu için direk balıklama atlamak istemedim. sorunun kalibrasyondan kaynaklandığına kanaat getirdim, deneme yaptım hani ufakta olsa bir düzelme olacak mı diye, çünkü düzelme olmasaydı kalibrasyon yapmanın da bir mantığı kalmayacaktı benim için. Denedim düzeldi demek ki sorun tamamen kalibrasyondan kaynaklı ve kalibrasyon bozulmasının sebebi de zamanında yaptığım %80 şarj olayı, çünkü %80'de şarjdan çıkardığımda ne kadar %80 yazsa da telefonun şarjı %84 oluyormuş ve bu yüzden her seferinde %4 %4 derken bataryada %4'lük bir bozulma meydana gelmiş ki %30'dan %26'a düşmesini direk açıklıyor.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Valla bu iphone larda hep böyleydi ya mesela %95 e geldiğinde telefonu aç kapa %100 görünüyo ben de denemiştim daha önce bi iki kere

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Valla bu iphone larda hep böyleydi ya mesela %95 e geldiğinde telefonu aç kapa %100 görünüyo ben de denemiştim daha önce bi iki kere
ama bu %30'dan %26'a düşüşü çok yaşayan yok gibi, aylar önce sormuştum hala soruyorum çok nadir çıkıyor.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
sen ne zaman fark ettin böyle anormal düşüşü?
Ya aslında ben de uzun bir süredir var ilk zamanlar ben de hiç önemsemiyordum ama sonra sonra gözüme batmaya başladı ama yine de bi çözüm falan aramıyordum üstüne düşmüyordum çok çünkü ikişer üçer düşse de totalde aslında yine 1 günü çıkarıyordu hep. Sonra işte senin bu yazına denk gelince ben de bi deneyeyim dedim.

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Ya aslında ben de uzun bir süredir var ilk zamanlar ben de hiç önemsemiyordum ama sonra sonra gözüme batmaya başladı ama yine de bi çözüm falan aramıyordum üstüne düşmüyordum çok çünkü ikişer üçer düşse de totalde aslında yine 1 günü çıkarıyordu hep. Sonra işte senin bu yazına denk gelince ben de bi deneyeyim dedim.
peki düzeldi mi? evet benimde böyle düşse de ekran süresi 8-9 saati görüyordu bırak 1 günü çıkarmayı zamanında 4 günde bir şarj ettiğimi de bilirim.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Yapalı daha bir gün oldu bi kaç gün test etmek lazım tabi ama şimdilik bi problem yok gibi duruyor normal stabil bir şekilde azalıyor şu an

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
sorunun çözüldü mü? çözülmediyse başka bir çözüm daha buldum.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Yok yine %30 lardan sonra arada ani düşüşler oluyor üçlük dörtlük şeklinde. Diğer çözüm ne ?

KhalTrex

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Yok yine %30 lardan sonra arada ani düşüşler oluyor üçlük dörtlük şeklinde. Diğer çözüm ne ?
Telefonun şarjını %20'ye düşür. Telefonu %80'e getir ve şarjdan çek. Telefonu kapat 15 dakika bekle ve aç. Telefonun şarjı %84 olarak açılacak ve birkaç saniyede %83'e düşecek. Bu şekilde kullan %30'da bırak ve izle. Buraya kadar yap ve sonucu paylaş bakalım sende sonuç ne olacak. Bende sorun bu şekilde son 5 şarjdır çözüldü, özellikle deniyorum %30'a kadar getirip bırakıyorum, sadece bir defa %30'dan aşağıya düşmesi normale göre bir tık zaman aldı sonrasında %28'den %26'a düştü. Yani o fazladan %1 zaten %30'da kullandırdı ama düşmedi gibi bir şey işte.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Telefonun şarjını %20'ye düşür. Telefonu %80'e getir ve şarjdan çek. Telefonu kapat 15 dakika bekle ve aç. Telefonun şarjı %84 olarak açılacak ve birkaç saniyede %83'e düşecek. Bu şekilde kullan %30'da bırak ve izle. Buraya kadar yap ve sonucu paylaş bakalım sende sonuç ne olacak. Bende sorun bu şekilde son 5 şarjdır çözüldü, özellikle deniyorum %30'a kadar getirip bırakıyorum, sadece bir defa %30'dan aşağıya düşmesi normale göre bir tık zaman aldı sonrasında %28'den %26'a düştü. Yani o fazladan %1 zaten %30'da kullandırdı ama düşmedi gibi bir şey işte.
Hmm tamamdır bi sonraki şarjda dediğin şekilde yapayım bi test edeyim

Tayyarhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba şuan durum nedir bende buna benzer bir sorun yaşıyorum 1.5-2 aylık iPhone 11 kullanıcısıyım şu sıralar pil aşırı hızlı bitiyor bende ilk aldığımdan beri neredeyse hep %80 %20 arası dediğiniz gibi kullandım ,, şuan kalibrasyon yapsam düzelme olur mu yada ne önerirsiniz...

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Merhaba şuan durum nedir bende buna benzer bir sorun yaşıyorum 1.5-2 aylık iPhone 11 kullanıcısıyım şu sıralar pil aşırı hızlı bitiyor bende ilk aldığımdan beri neredeyse hep %80 %20 arası dediğiniz gibi kullandım ,, şuan kalibrasyon yapsam düzelme olur mu yada ne önerirsiniz...
Hocam yüzde 20 yüzde 80 olayı bir şehir efsanesi.Yüzde 15 yada 20 olduğunda tak yüzde yüz olduğunda çıkar, cihazı şarj olurken kullanma.Güncelleme yapacağın zaman iTunes yada wifi farketmez yedek alıp güncellemeden sonra sıfırlayıp temiz kurulum yap.Bunları yapmana rağmen sorun olursa cihazı servise gönder.

Tayyarhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam yüzde 20 yüzde 80 olayı bir şehir efsanesi.Yüzde 15 yada 20 olduğunda tak yüzde yüz olduğunda çıkar, cihazı şarj olurken kullanma.Güncelleme yapacağın zaman iTunes yada wifi farketmez yedek alıp güncellemeden sonra sıfırlayıp temiz kurulum yap.Bunları yapmana rağmen sorun olursa cihazı servise gönder.
Hocam peki şuan kalibrasyon yapsam (veya nasıl yapabilirim) gelişme olur mu...

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Hocam peki şuan kalibrasyon yapsam (veya nasıl yapabilirim) gelişme olur mu...
Kalibrasyon garantisi olan bir şey değil.(Kalibrasyon bataryayı tamamen bitirip telefonu kapalı 12 saat yada 24 saat sonra şarja takıp cihazı kapalı şarj edip şarj yüzde yüz olduğunda 2 saat ekstra şarj ile cihazı prizden çekmektir) Kalibrasyon yapacağına itunesdan Dfu mod ile sıfırlamak daha mantıklı.Buna rağmen sonuç aynı olursa serviste batarya değişimi talep etmek lazım.

Tayyarhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kalibrasyon garantisi olan bir şey değil.(Kalibrasyon bataryayı tamamen bitirip telefonu kapalı 12 saat yada 24 saat sonra şarja takıp cihazı kapalı şarj edip şarj yüzde yüz olduğunda 2 saat ekstra şarj ile cihazı prizden çekmektir) Kalibrasyon yapacağına itunesdan Dfu mod ile sıfırlamak daha mantıklı.Buna rağmen sonuç aynı olursa serviste batarya değişimi talep etmek lazım.
Hocam geçen hafta dfu ile tekrar kurulum yaptım fakat hala devam ediyor sorun...

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,015
iphone 6 kullanıyorum 100 sağlık var ama hızlı gidiyordu batarya değiştim artık 1.5 gün gidiyor ara sıra bakınca 2 gün falan

Mercan Resifi

Asistan
Reaksiyon puanı
103
Arkadaş uzun uzun yazmışta ben her yerde söylerim yok %80 olunca fişi çek falan :D Ne alaka ya telefonun pilini %20 nin altına düşürme 21 de 22 de fark etmez tak şarja %100 olunca çıkar gitsin bu kadar basit en doğru sistem de budur zaten.

Son mesajlar