Soru iPhone batarya sağlığınız ne durumda?

magacanary

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar, iPhone 13 kullanıyorum ve 7 aydan sonra pil sağlığım 99% a düştü bu süre iyi süre mi?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Merhaba arkadaşlar, iPhone 13 kullanıyorum ve 7 aydan sonra pil sağlığım 99% a düştü bu süre iyi süre mi?
7 ay içinde %99'a düşmesi çok iyi bir değer olsa da gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Önümüzde ki 5 ay içinde pil sağlığı %4-5 gibi değelerlerle düşebilmesi çok muhtemel olucaktır.

Apple bunu kasıtlımı yapıyor bilemiyorum ama aktif kullanılan bir iPhone, 12 aylık kullanım doğrultusunda pil sağlığı ortalama %8 olarak geriliyor. Belirttiğim %'ilk değeri telefonu hızlı şarj etmeniz, şarjda telefonu kullanmanız, sürekli oyun oynamanız, video düzenleme uygulamalarından edit almanız yada sabahtan akşama kadar telefonu elinizden düşürmemeniz tetikleyecek en büyük unsurlar oluyor.

yusufpt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim gözlemim emin olmamakla birlikte İos 15 den önce orjinal pilin kontrol devresindeki entegre'den okuyarak pil sağlığını gösteriyordu.İphone 7 cihazımın pilini (deji) değiştirdikten sonra pilin hücrelerinin sağlığını ölçen entegre olmadığı için 2 yıl boyunca pil sağlığı %100 den aşağı inmemişti.İos 15'e yükselttikten sonra cihazın pil sağlığı şarj etme sıklığına oranla düşmeye başladı.Sanırım orjinal pil üzerindeki entegreden ölçülen değerin tutarsız olduğunu düşündükleri için artık cihazı nasıl şarj ettiğinize göre(%20 nin altına düşmeden şarj ederseniz pil sağlığı daha yavaş düşüyor) bir pil sağlığı oranı belirliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim gözlemim emin olmamakla birlikte İos 15 den önce orjinal pilin kontrol devresindeki entegre'den okuyarak pil sağlığını gösteriyordu.İphone 7 cihazımın pilini (deji) değiştirdikten sonra pilin hücrelerinin sağlığını ölçen entegre olmadığı için 2 yıl boyunca pil sağlığı %100 den aşağı inmemişti.İos 15'e yükselttikten sonra cihazın pil sağlığı şarj etme sıklığına oranla düşmeye başladı.Sanırım orjinal pil üzerindeki entegreden ölçülen değerin tutarsız olduğunu düşündükleri için artık cihazı nasıl şarj ettiğinize göre(%20 nin altına düşmeden şarj ederseniz pil sağlığı daha yavaş düşüyor) bir pil sağlığı oranı belirliyor.
Kısaca şuanda ios 15 üstü cihazların pil sağlığı kısmında pilin hücrelerinin sağlığı değilde nasıl şarj edildiğinin yüzdelik oranını görüyoruz.

Son düzenleme:

Ercan TUT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İphone se 3 kullanıyorum 4 ay sonunda hala 100 şarj sağlığım. Telefonu yüzde 30 ile 80 arasında kullanıyorum olabildiğince kablosuz şarjdan uzak duruyorum. Magsafe im var ancak çok ihtiyacım olmadkça kullanmıyorum.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
2020 Mayıs ayında SE2020 almıştım ve pil sağlığım %85. Ayda bir kere tamamen bataryayı bitirip öyle şarj ediyorum, normaldede 20-30 arası şarja takıp 100de çıkarıyorum.

onderak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
iphone 3G’den itibaren elinden iphone dışı bir cihaz geçmemiş birisi olarak; O bu değilde şurada yazdıklarınızın hiçbirisi önemli değil de. Ben en çok neye ayar oluyorum biliyor musunuz? Apple ne zaman ki pil sağlığının %80 veya daha aşağı olduğunu söylüyor, işte o noktada ne hikmetse, telefon kendini kapatmaya veya açmaya, başlıyor. Şarja takıyorsun telefon şarj oluyor, yüzde %90 oldu diye şarjdan çekiyorsun, bir bakmışsın telefon şarj yok uyarısı veriyor ve kapanmış. Uzun lafın kısası pil artık kullanılamayacak halde, telefonun hangi dakikada kap diye kapanacağı belli değil, giriyorsun bakıyorsun pil sağlığı %80 falan yazıyor. Ulan hani daha yüzde 80 pil ömrü vardı? Niye bu haldeyiz o zaman. Yani orda yazılan değerin gerçekle hiç bir alakası olmadığını aklı olan insanlar tam da bu noktada fark ediyor… % 80 kalmış pil kullanılamaz mı? Yada bu hale mi gelmiş pile yüzde 80 sağlıklı denir mi?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
iphone 3G’den itibaren elinden iphone dışı bir cihaz geçmemiş birisi olarak; O bu değilde şurada yazdıklarınızın hiçbirisi önemli değil de. Ben en çok neye ayar oluyorum biliyor musunuz? Apple ne zaman ki pil sağlığının %80 veya daha aşağı olduğunu söylüyor, işte o noktada ne hikmetse, telefon kendini kapatmaya veya açmaya, başlıyor. Şarja takıyorsun telefon şarj oluyor, yüzde %90 oldu diye şarjdan çekiyorsun, bir bakmışsın telefon şarj yok uyarısı veriyor ve kapanmış. Uzun lafın kısası pil artık kullanılamayacak halde, telefonun hangi dakikada kap diye kapanacağı belli değil, giriyorsun bakıyorsun pil sağlığı %80 falan yazıyor. Ulan hani daha yüzde 80 pil ömrü vardı? Niye bu haldeyiz o zaman. Yani orda yazılan değerin gerçekle hiç bir alakası olmadığını aklı olan insanlar tam da bu noktada fark ediyor… % 80 kalmış pil kullanılamaz mı? Yada bu hale mi gelmiş pile yüzde 80 sağlıklı denir mi?

Bu dediginiz sorunlari yuzde 70 civari pille hic yasamayan kullanicilar da var. Teknolojik aletleri bu sekilde genellemek yanlis. Tabi pil sagligi dustukce Apple tarafinda islemcinin frekansi kisiliyor ki pil cok cabuk tukenmesin. Yine pilin omrunun azalmasi, yuzde 20 civarinda ani kapanmalara da neden olabiliyor.