iPhone 4 İncelemem ve Merak Edilen Herşey

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Fazla zamanım yok bu nedenle iphone 4 almak isteyipte kafasında soru işareti olanlar için yazacağım bu yazıyı.

1. Anten Problemi (Şebeke Sorunu)
Öncelikle şunu belirteyim, abd de üretilen iphone da bu sorun vardı, Türkiye de gelenlerde yokmudur acaba gibi bir düşünce olmasın kafanızda. Tüm üretilen iphone 4 ler aynı.

Şebeke sorunu sadece 3G şebekesinde iken oluyor. Baz istasyonuna yakınsanız oda pek problem olmuyor, ama uzaklaşınca düşüş oluyor. Elinizi vs.. de dokundurmanıza gerek yok direk düşüyor yani.

Normal elimi dokundurduğuma konuşurken belki 1 bar düşebiliyor, genel olarak düşme yok. Ama telefonun sol tarafını kapatıp yada direk olarak antene bastırırsam 2-3 bar düşme oluyor 3g kullanır iken. 2g (Edge) de 1 bar dan fazla asla düşmüyor.

Sonuç olarak telefonda zaten karşılıklı 3g görüntülü görüşme yok, 3g yi niye açık tutayım ki ? Şarjı neden daha fazla gitsin ? 2g kullanmak daha mantıklı geliyor. Zaten ayarlardan açıp kapayabiliyorsunuz çok rahat bi şekilde. 3g yi internet amaçlı kullandığınızda da varsın masanın üstünde dursun iphoneki bende ona bile gerek kalmadı, gayet güzel çekiyor.

Şebeke problemi çekerim diye korkanlar bence hiç düşünmesin, rahatsız edici bir problem yok. Anca şehrin çok ucra köşesindeyseniz belki olabilir, Ankara nın her tarafında kullandım bi sıkıntı yok. Kafaya takılacak birşey yok yani.

Başkalarının dediği gibi telefonu aldınızda rahat konuşma yapamıyorsanız vs.. telefonda başka bir problem vardır, direk aldığınız yere götürün. Biir çekmeme nedenide normal simkart kesecekseniz, yanlış kesilirse çekmeme sorunu yapabiliyor, kısa devre yaptırıyor sanırım, araştırırken görmüştüm nette.

Bumper alabilirsiniz, bumper aldım öyle kullanmaya başladım ama şebeke sorunu yüzünden değil, telefonun arkası ve köşeleri çizilmesin diye. El temas etmediği için sorunu ortadan kaldırdı denilebilir ama yine tüm elinizi telefonun bi tarafına iyice yapışacak şekilde sıkıştırırsanız aynı sorun meydana geliyor, sorun denilirse tabi :)

2. Wireless İnternet (Wi-Fi)
Wireless da da aynı şekilde telefonun üst kısmını elinizle iyice kaparsanız düşme oluıyor ama bu derece kapamaya gerek yok diye düşünüyorum :) Zaten her telefonda bu derece kaparsanız hem şebekede hem wifisinde düşüş olur.

Kablosuz internet çekim alanı benim 2 yıl önce aldığım intel wireless ı olan notebook dan daha uzak mesafeyi çekti hayret ettim :) Daha doğrusu notebook da kopma oluyordu çok fazla, iphone da olmadı. Sayfa açılış hızlarıda oldukça iyi

3. Kamera
Laf edecek birşey bulamıyorum desem yeridir, görüntü kalitesi ve çekim hızı gayet iyi. Hızlı hızlı sırayla çekim yapabiliyorsunuz. Flash çok çok mükemmel olmasada gayet iyi, tatmin edici. Sarımsı bir renkten bahsediliyor forumlarda, akşam çekerken ve odadaki lamba sarı renk ise biraz sarıya kaçabiliyor, fotoğraflar rahatsız edici bir yanı yok. Kesinlikle bayılayacaksınız kamerasına. Önkamerasına gelince arka kamera kadar iyi değil fakat diğer telefonlarda daha iyi önkamerası olan varmıdır bilmiyorum, çok kaliteli geldi bana.

4. Ekran Kalitesi (Retina Ekran)
Tartışmasız dünyanın en iyi telefon ekranı diyebilirim. Yazılar çok net, renkler çok canlı. Özellikle birşey dikkatimi çekti, ışığa çıkınca telefonun ekranı gözükmez olur ya, neredeyse bunun rengi artıyor :)

Forumlarda yine ekranın bir köşesinde sarı bir renk olduğu, çay dökülmüş gibi olduğu söyleniyor. Aldığım iphone da böyle bir sorun yok, genel olarakta böyle bir sorun yok. Nadir olarak öyle çıkıyor ve sorunlu ürün diye direk değişim yapma şansınız oluyor.

Dokunmatik ekranına laf yok zaten. Dokunmatik değil sanırım bunuda fark ettim :) İnsan tenindeki elektriğe mi duyarlı ne, başka birşeyle dokunsanız da olmuyor. Ama o dokunduğunuz şeyin arasında eliniz varsa yine hissediyor. Bu bu kadar kalite yani :)

Ekranıda kafaya takacak bi durum yok yani...

5. Sensör
Konuşurken telefonu kulağınıza getirdiğinizde ışığı sönüyor ve dokunmatiği iptal oluyor. Gerçekten iyi bir özellik. Bazıları problemli diyor ama, telefonumun sürümü 4.1 şu an ve mükemmel derecede sorunsuz çalışıyor.

Bu tarz bir sorun yaşarsanız 4.1 e yükseltin. Yine aşırı bir sorun devam ediyorsa telefonda arıza vardır, servise götürün.

6. Batarya Kullanım Süresi
Telefonu alanlar arasında çok fazla batarya problemi olduğunu söyleyen var. Telefon ilk aldığında gerçektente batarya az dayanıyor ancak pil yapısından dolayı böyle. 4-5 sarj sonra diğer iphonelara göre gayet tatmin edici bir sonuç ortaya çıkıyor. Bataryası gayet güçlü ve kullanım süresi uzun.

İster usb den isterseniz usb nin ucuna takılan aparat ile fişten şarj edebiliyorsunuz.

7. GPS
Kullanmadım, malesef bilmiyorum.

8. Mikrosim
Hazır kart kullanıyorum, hazır kart için mikrosim yok sanırım, hattımı kestirttim, 4 tane hat çöplük oldu keserken :D 5. hat sorunsuz çalıştı. Turkcell yaptı direk kesim ücretini ve bozulan hatlar içinde bir ücret talep etmedi. (iphone u burdan aldım tabi, yoksa ücret alır :) )

9. IPOD
Ses kalitesi, arayüzü, kulaklığı mükemmel derece iyi. Kulaklık kulağımdan hiç kaymıyor çok iyi olmuş bu tasarım. Ses kaliteside gayet yüksek.

10. Kullanılacak Program (Itunes)
Iphoneunuzla işlem yaparken itunes programını kullanacaksınız ama illa itunes değil. Müzik eklerken farklı program seçenekleride mevcut kullanım için Floola gibi.

Yaşadığım tek problem 4.1 e yükseltirken oldu telefon iptal oldu, simsiyah ekran kaldı. Format atamadı yani. Daha sonra çıkartıp taktığımda itunes uyarı verdi, yaptığınız son işlem başarsınız oldu, telefonunuz recovery moduna geçmiştir. Son güncel sürüme yükseltmeyi tekrar deneyeyim mi, başarısız olursam da kendi sürümünü tekrar kurmayı deneyeceğim dedi. Tamam dedim, en son sürümü güncel olarak kurdu. Telefon çok akıllı bi telefon, bayıldım :)

32gb lık model aldım 1879 tl 32 liği bulabileceğiniz en düşük fiyat ama 2000 liraya aldım, hiç bir yerde kalmamıştı çünkü, komisyon gibi birşey verdim bana ayırdıkları için :)

16-32gb arasında kalanlar 32gb alsınlar derim, uzun dönemli kullanılacak bir telefon. Zamanla yetmeyebilir bile, keşfedeceğiniz o kadar çok şey var ki :)

Kafanıza takılan bir soru olursa buradan yardımcı olmaya çalışırım.

Bir çok merak eden kullanıcı var okuyanlar ufak bir yorum yaparsa, konu üstte kalır sevinirim :)

mnalilarry

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çektiği resimlerin ve videonun boyutu ne kadar oluyor yani 16 gb aldığımda ne kadar veri bulundura bilirim

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
çektiği resimlerin ve videonun boyutu ne kadar oluyor yani 16 gb aldığımda ne kadar veri bulundura bilirim

Şu an bakma şansım yok malesef ama sadece resim ve video amaçlı kullanırsanız yeter diye düşüyorum, eğer arşiv gibi kullanmayacaksanız. Yinede telefona dalınca o kadar uygulama, ipod özelliği, telefona film yükleyip yolculukta vs.. izlemek gibi ekstralar gelince 16gb yetersiz kalabiliyor.

cycloner

Asistan
Reaksiyon puanı
5
KArşılıklı görüntülü konuşma yoksa niçin vodafone tanıtım reklamında bu özelliği gösteriyor ki?

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
KArşılıklı görüntülü konuşma yoksa niçin vodafone tanıtım reklamında bu özelliği gösteriyor ki?
Karşılıklı görüntülü konuşma özelliği, sadece WIFI üzerinden ve Iphonelar arası oluyormuş diye biliyorum. Bu telefonu çok gereksiz buluyorum şahsen, verilen paraya yazık.

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Karşılıklı görüntülü konuşma özelliği, sadece WIFI üzerinden ve Iphonelar arası oluyormuş diye biliyorum. Bu telefonu çok gereksiz buluyorum şahsen, verilen paraya yazık.

Karışıklı görüntülü konuşma 3G ve WIFI üzerinden sadece IPHONE4 sahipleri ile yapılabiliyor şimdilik. Zaten diğer telefonlarda çok denedim, görüntülü konuşma denen birşey yok gibi görüntü çok kötü gidip geliyordu. Iphoneun ön kamerası çok iyi.

2011 yılında yazılım güncellemesi ile iphone4 ile tüm telefonlar arasında görüntülü görüşme özelliği gelecek, apple böyle bir açıklama yaptı diye biliyorum. Şu an kullanılan normal telefonlarda yapılan görüntülü görüşmeden ziyade FACETIME adı verilen ayrı bir uygulama. Görüntülü görüşme olayıda ilerleyen zamanlarda gelecek dediğim gibi.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
iphone ların her zaman havası var olacak da. bence android pda lar daha fonksiyonel. ayrıca bir telefona verilecek para 500'ü geçmemeli bence. sanki telefonları bu fiyatlara alarak üreticileri daha yüksek fiyatlı telefonlar yapma konusunda biz cesaretlendiriyoruz. Satılmazsa bence daha düşük olurdu bu cihazların fiyatı.

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Son teknoloji derken ? :)

Kullandığı ekran teknolojisi, işlemcisi, dokunmatik teknolojisi, sensörü, işletim sistemi (bana göre şimdilik en iyisi ios). Bu kadar teknoloji yeter sanırım :) Kamerası vs.. son teknoloji değil biliyorum, ama yeterli geliyor. Zaten 12mp bi kamera olsa da istemezdim, fazla yer tutardı resimler.

ilgicekici

Asistan
Reaksiyon puanı
3
iphone ların her zaman havası var olacak da. bence android pda lar daha fonksiyonel. ayrıca bir telefona verilecek para 500'ü geçmemeli bence. sanki telefonları bu fiyatlara alarak üreticileri daha yüksek fiyatlı telefonlar yapma konusunda biz cesaretlendiriyoruz. Satılmazsa bence daha düşük olurdu bu cihazların fiyatı.
Kullandığı ekran teknolojisi en son teknoloji değil ki? Aynı işlemciyi kullanan Samsung'lar var. Güzel telefon orası ayrı, ama en son teknoloji ve en iyisi değil :)

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Kullandığı ekran teknolojisi en son teknoloji değil ki? Aynı işlemciyi kullanan Samsung'lar var. Güzel telefon orası ayrı, ama en son teknoloji ve en iyisi değil :)

Retina ekran kullanan başka telefon var mı ?
Apple' ın kendi işlemcisi a4 işlemci kullanılıyor, nasıl başka telefon apple işlemcisi kullanabilir ?

Ekran teknolojisi olarakta, işlemcisi teknolojisi olarakta en iyisi iphone şu an. Lütfen çekememezlik yapmayın telefonu cidden güzel yapmış adamlar :P

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Kullandığı ekran teknolojisi, işlemcisi, dokunmatik teknolojisi, sensörü, işletim sistemi (bana göre şimdilik en iyisi ios). Bu kadar teknoloji yeter sanırım :) Kamerası vs.. son teknoloji değil biliyorum, ama yeterli geliyor. Zaten 12mp bi kamera olsa da istemezdim, fazla yer tutardı resimler.

Kullanıcı deneyimi bazında güzel şeyler sunuyor, estetik ve göze hoş gelen şeyler mevcut. Onun haricinde bir üstünlüğü yok. 3 kuruşa alabileceğiniz Çin malı telefonlar ile bile 3G üzerinden HERHANGİ BİR MODEL TELEFON ile görüntülü konuşma yapabilirken, bu son teknoloji(!) ürünü cihazın bu özelliğe kavuşmak için daha ne kadar yol katedeceği meçhul. Flash desteği hiç olmayacak.
Düşünün ki, cihazın anavatanındaki tüketici kurulu bile "bu cihazı almayın" diye tavsiyede bulundu.
Ama biz bu son teknoloji harikası(!) cihazı almak için sıraya giriyoruz.
Tabiki zevkleri tartışacak değilim, alıp kullanan hayrını görsün, güle güle kullansın. Ama şahsi fikrim odur ki, verilen o kadar paraya yazık.

erhandenizz

Doçent
Reaksiyon puanı
2
çektiğin resimlerden birkaç tane koysaydın ve bir kaç iphone 4 resmiyle zenginleştirseydin çok dehşet bir kaynak olacakmış. yinede detaylı eline sağlık...

muratteas

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
96
buyur bu videoyu izle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

ve bunuda ıphone nun ne kadar basit olduğunu anla sadece adı var http://www.youtube.com/watch?v=xHB_8_4cBw4

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
buyur bu videoyu izle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

ve bunuda ıphone nun ne kadar basit olduğunu anla sadece adı var Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

İzledim, iphone4 üm hala gözüme çok şık geliyor, pişman değilim. Arayüz olarakta iphone daha hoş geliyor gözüme.

---------- Post added at 19:14 ---------- Previous post was at 19:13 ----------

çektiğin resimlerden birkaç tane koysaydın ve bir kaç iphone 4 resmiyle zenginleştirseydin çok dehşet bir kaynak olacakmış. yinede detaylı eline sağlık...

Fazla zamanım olmadığı için sadece yazı yazmıştım. Yarın resim çekerde eklerim. Herkesin kafasında telefon ve wifi çekim problemi mi var sorusu var, öncelikle olarak onlara yanıt vermek istedim.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
tlf iyi hoşda apple kafasına göre koyduğu kısıtlamar adamı verem eder.Şebeke olayınıda geçelim iphone bir bluetoot vakası varki dillere destan yani.İphone4 aynımı acaba??

pcwolf

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Görüntülü konuşma bile ileriki zamanlarda olacaksa vay onun haline.
Ayrıca gerçekten iyi bir özellik dediğiniz konuşurken ekranın kapanma özelliği 5800da da var. Büyük birşey değil ki

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İphone 4 nasıl AKLANIR adlı konuyu okudunuz teşekkürler :D

erhandenizz

Doçent
Reaksiyon puanı
2
evet iphone 4 çoğu özelliğiyle işletim sistemiyle ve karizmasıyla her zaman ilkleri başarmış ve ilk üçten düşmeyecek bir cihazdır.. yalnız ne kadar güzel olursa olsun bu telefona o kadar para verilmez. hani derlerya türklerin garip özelliklerinden maaşının iki katı olan cep telefonunu alıor diye :) evet bu bir gerçek.

KaRaSaHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık 1,5 yıldır iPhone kullanıyorum,Önce 3G ,Sonra 3GS şimdide iPhone 4,Şuan piyasadaki diğer cihazlar bana oyuncak gibi gelmekde.

Öncelikle şunu kabul edelim ki iPhone herkesin kullanabileceği yapıda bir cihaz değil,Bugün Türkiye'de cep telefonu kullanıcılarının %20-30 luk kısmı iTunes kullanmayı başarabilir,Bu yüzden de bu cihaza karşı genel olarak bir önyargı olması normaldir ama bu cihazı gerçek manada tüm ieşlevleriyle kullanırsanız inanın bir daha başka cihaz kullanmazsınız.

Bende iPhone 4'e ilk günden aylık 80 TL(50*24 ay=1200 tl Cihaz Ücreti 30*24 ay=720 TL 1GB İnternet Topam:50+30=80 TL*24 Ay) taahhüt karşılığında sahip oldum,Cihazı elinize ilk aldığınızda dikkat ettiğiniz kısım tasarımı oluyor,Çünkü önceki cihazlardan daha ince ve farklı bir tasarım görüyorsunuz,Sonra cihazı açtığınızda ekrandaki farkı çok net bi şekilde görebiliyorsunuz,Eski 3GS cihazım ile iPhone 4'ü iki kelime alıp kamera ve ekranlarını karşılaştırdım,Arada ciddi bir netlik ve kalite farkı sözkonusu.

Video kaydı yine çok net,720P vide çözünürlüğünde kayıt yapabiliyor,Tabi çoknet dediysekde blueray kadar net bi görüntüde beklemeyin ama 5 pixel kamerayla bundan da neti olamaz zati.

Bende şebeke konusunda çok ciddi sorunlar yaşamadım,Telefonum heryerde çekiyor ama şebeke sinyallerinde elle tutulurken enaz 1 kademe mutlaka düşüyor ama dediğim gibi bu size herhangi bir iletişim kopukluğuna neden olmuyor.

Cihazın övülecek tarafları çok,Ha şimdi bazı arkadaşlar diyebilir bluettohdan neden dosya alıp göndermiyor,Şahsen ben bu özelliğinin eksikliğini hiç ama hiç hissetmiyorum,Takıyorum bilgisayarıma her şeyimi atıyorum ve sürekli yedekde oluyor dosyalarım.Cihazı alıp biri ki hafta kullanın o zaman neden bu kadar iPhone hastası olduğumu anlarsınız :)

freewill

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
61
valla bir apple fanı olarak iphone 4 beni hüsrana uğrattı 3 gün önce aldım 40 dk dk içinde de iade ettim :( 2 dk lık görüşme yapamadım işim gereği telefonla çok fazla görüşüyorum. bu da telefonu iade etmem için yeterli bir sebep neyse kafam çok bozuldu hatta 3gs sattığıma pişman olmuştum arkadaşlara dedim ben buradan telefon almadan çıkmam diye neyse 1 aydır takip ettiğim samsung galaxy s i9000 gördüm zaten teşhir ürünü var ilk bakışta ekranın netliği ve kontrastı beni bitirdi :D ve boyutu :D inceliği ağırlığıda ve pili hakkındaki detaylar daha .ok ilgimi çekti özellikle sar değeri :) bunlarda benim masaüstüm :D

http://i51.tinypic.com/ekkj01.png

imaj ekleme butonu çalışmıyor :(http://i51.tinypic.com/ekkj01.png