İphone 12 Minik Inceleme

olcayypc

Cezalı
Cezalı
Katılım
28 Şubat 2021
Mesajlar
24
Reaksiyon puanı
17
Puanları
3
Yaş
31
Bir İphone 12 minik 64 GB Mavi İncelemesi

Her ne kadar teknoloji sever biri olsam da bir editör gibi teknik inceleme yapamıyorum ama siz değerli dostlar için kullandığım cihaz için değerlendirmelerimi açıklamak ve bu cihazı düşünen arkadaşlara da bir fikir olsun diye birkaç değerlendirme yapmak itiyorum ..

Cihazı 21.04.2021 tarihinde bütçeme de uygun olduğu için Demo ürün olarak şekilde Kapalı Kutu Jelatinli Adıma faturalı ve Garantisi aktif edilmemiş şekilde aldım eve geldim ıtunes üzerinden demo modu kaldırıp güncel sürümü yükledim ve sonrasında telefon kurulumunu yaparak 2 tam yıl Garantim başlamış oldu .

Demo cihaz alınır mı ? – Demo cihaz Kötü müdür ? diyen arkadaşlar için Net şekilde ifade etmem gerekiyor ki sürekli al satcı değilseniz ve ıtunes kullanmayı biliyorsanız Kesinlikle alınacak bir cihazdır normali ile farkı asla yoktur yani normal ve demo diyede ayırmak anlamsız normal cihaz hepsi tek farkı kutuda demo ifadesi yazması onun dışında aynı cihaz..

Telefonun değerlendirmesini yapacak olursa alttaki başlıklar olarak şunları söyleyebilirim ki ;

TASARIM
Zamanında 5s kullanmış ve tasarımına hayran kalan biri olarak o modele benzer olması hasebiyle boyut ve tasarımı hiç düşünmeden canlı görmeden aldım. Açıkçası büyük boyut cihaz kullanan biri olarak ilk anlarda biraz garipsedim baya ufak gelir gibi oldu ama 2 3 güne alıştım ve şuan da bile boyutu tasarımı çok net hoşuma gidiyor ve büyük bir hantallıktan kurtuldum tek elle birçok işlemi yapıyorum ve baya baya işimi görüyor… Ancak! İçerik tüketmek isteyen, büyük boyutlu oyunları oynamak isteyen ve kamerası ile yaptığı çekimleri büyükçe görmek isteyenler için çok uygundur diyemem. Yani amaç ve beklenti odaklı olarak düşünülüp alınması gereken bir cihaz. Düşünen arkadaşların amaç ve beklentilerine göre alması gerekiyor.
PİL
Pil durumu sürekli kullanımda 5 ile 6 saat aralığında ekran süresi alıyorum ama ben şahsen pil konusunu çok takmayan biri olduğum için sadece zaman zaman bilgi olsun diye pil süresine bakıyorum. Küçük pil kapasitesi olması sebebiyle 18/20 watt apple adaptör ile çok hızlı şarj olduğu için pil erken bitse bile çok vakit kaybettirmeden dolum yapıyor o yüzden ev ortamında olduğumuz bu dönemde pil sorunu yaşamadım ama pil hemen mi bitiyor? Evet, hızlı bitiyor ve tek şarj günü çıkarmıyor.
GÜNLÜK DENEYİM
Tasarımı ve ekran kalitesinin verdiği haz ile ios performansı birleştiğinde çok güzel deneyimler ve geri dönütler alıyorum. Ben kullanırken çok severek ve heyecanlı kullanıyorum bana göre teknik detaylar dışında günlük deneyimde 12 serisinin en alınası ve en iyi cihazı diyebilirim. Özellikle ayakta otobüse bindiğimde tek elimle işlerimi halledebiliyor olmam bana iyi geliyor. Çevremde cihazı görenler çok beğeniyor ve elindeki cihazlardan soğuduklarını söylüyorlar  Kısacası günlük işlerde boyut küçük olması falan çok sorun teşkil etmiyor gayet stabil kullanım imkanı veriyor.
PERFORMANS
A14 bionic işlemci olması ve ios 14 ile performans çok üst düzeye çıkıyor. Evet geçen seneki işlemciden çok daha süper demek için cidden cihazı yormak lazım ama bence fark yok yani apple işlemci konusunda her zaman iyisini sunduğu için A 14 ün ekstra bir katkısı normal kullanıcılar için yok bence. Ama tabi güncel işlemci olması artı 1 sene daha güncelleme imkanı tanıyor ama kısa vadeli kullanıcılar için çokta katkısı yok.
EKRAN
Ekran oled olması bence en büyük farkı getirdi. Çünkü iphone kalitesini lcd bir ekranda hissetmek çok verimli olmuyor oled aslında bu farkı ortaya koyuyor. Bence apple yılladır tanıttığı ürünlerdeki ekran farkını bu sene kaldırmasıyla çok daha büyük iş yapmış olduğunu düşünüyorum.
KAMERA
Kamera kalitesi oled ekranda farkını önceki serilere göre koyuyor. Özellikle gece modun da eğer az biraz ışık alıyorsa çok başarılı çekimler yapıyor ama çok düşük ışıkta yani karanlık bir ortamda perde hızı 3 saniye ile sınırlı olduğu için işlemci katkısı ile her ne kadar aydınlatsa da çok başarılı diyemem. Ama aynı ortamda aynı karanlıkta mate 30 pro çok daha belirgin resimler çekiyordu o yüzden fotoğrafta geride kaldığı yerler var. Mate 30 pro dan buna geçtiğim için zaten kamerada farkını anladım yani kısacası fotoğrafta kalitesi zirve diyemem. Birde ekran küçük olduğu için çekilen resimlerin büyük ekrandaki görünmesi kadarda etkileyici olduğunu düşünmüyorum. Gündüz güneş ışığında ve güzel ışıklı ortamda çok başarılı resimler çekiyor ama android cephesinde çok solladığı cihazda yok diye düşünüyorum. Video olarak da tam zirve diyemem ama zirvede bir kalite veriyor .
AKSESUAR
Bu başlığı normalde inceleme yazılarında bu başlığı çok açmazlar ama açmak istedim çünkü son 3 kullandığım cihazda(mate 30 pro – Mi 10 T – Oneplus 8T ) herhangi bir mağazaya yada telefoncuya girdiğimde yada internet ortamında bir kılıf modeli yada magsafe gibi ekosistem seriye özgü bir aksesuar çeşitlilik bulamamıştım. İphone serilerinde kapımın yanındaki dükkan da bile bulabilecek kadar bir aksesuar çeşidi olması bence çok önemli. Yani birçok yerde istediğim anda istediğim aksesuar çeşidini bulmak bence insana iyi hissettiren bir şey diye düşünüyorum. Özellikle edge ekran kullanan cihazlarda ekran koyucu taktığınız zaman kılıflar arası geçişte yanları kaldırma gibi sorunlardan sonra iphone bu sorunu bana yaşatmadığı için zengin aksesuar kullanabiliyoruz ..
Ancak! Ne kadar önemli bilmiyorum ama dikkatimi çeken bir durum oldu. İphone 11 için ekran koruyucu/Kılıf gibi şeyleri çok şekilde bir çok satıcıda bulabilsem de e özellikle ful body diye tabir edilen 360 derece ekran koruyucu ki bence kalın kırılmaz camdan daha iyi olan ürünler için 12 mini de anlamadığım şekilde bir kısıtlılık fark ettim yani evet çok model var ama nedense çok satıcıda net de özellikte göremedim. Belki de yeni olması sebebiyle olabilir ama bu şekilde bir durum oldu bunu da iletmek istedim sizlere..
SONUÇ OLARAK ..
Bir daha imkanım olsa gene bu cihazı alır mıydım? Kesinlikle evet 
Bence 12 serisinde en özel cihaz bu olmuş eksi ve artı yanlarını sizlere yazdım Takdir sizlerin ama İphone 12 Minik gerçekten çok güzel ve çok özel bir cihaz 
 
Üst