Soru Iphone 12 Mini Oyunlarda Kasıyor

Bu konuyu okuyanlar

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
243
# ÖZELLİKLE 3 A soruma yanıt verirseniz çok sevinirim #

1- Arkadaşlar wild rift oynuyorum, şarjda oynuyorum. TF'lerde yani sıcak çatışmalarda acayip bir kasma oluyor sinir etti vallahi FPS 60 ayarladım 40 a falan düşüyor. Bu FPS ile ms den de tam anlamıyorum. MS de 70 lerde falandı sanırım tam emin değilim. Ama FPS'den eminim. Sorun internetten mi yoksa telefondan mı çözemedim. Şarjda oynadığımdan olabilir mi desek koskoca ıphone'da böyle bir sorun olmaması lazım. Ayrıca hücresel veriyi, kendi internetimi kullanırım hep aslında. İnternetten yana bir sorun yaşamamam gerekiyor. Şarj 1 saattir %3 arttı bu arada. Şarj da artmıyor, %36'dan %39 oldu ve şu an sabit. Artmıyor

A) Telefonu hep şarjda oynadığımdan olabilir mi ?
B) Herhangi bir sebepten dolayı telefonu servise versem, hep şarjda oynadığım için garanti kapsamı dışında kalır mı ?

2- Geceleri telefonun kamerası kasıyor. Bu normal mi ,yaşayan var mı ıphone'da ? Gece dışarıda fotoğraf çekilecekken telefonu hareket ettirirken kamera kasıntılı hareket ediyor, takılarak.

3- Arkadaşlar ben bu telefonu satmıştım adam sonra iade etti 1 gün sonra. Bir işkillenmedim değil. Telefonu değiştirdi beni mi kandırdı diyeceğim ama orijinale benziyor ? İçindeki A14 Çipi mi aldı naptı. Büyük ihtimalle bir şey yapmamıştır ama benim içim rahat değil yine de arkadaşlar.

A) App storeda telefonun içindeki çipi gösteren bir uygulama vardır illaki. Telefonun içini açıp bakamayacağıma göre, bana içindeki çipin A14 olduğunu söyleyebilecek bir uygulama ya da yöntem önerir misiniz ? Nedense A14 Bionic' i çıkarıp içine Nokia 3310 un yazılımını takmışlar gibi bir his var içimde?

edit olarak: bu yazıyı yazarken şarj %46 oldu. Artmaya başladı.
Ama dediğim gibi bazen şarj artmıyor, sebebini bilemedim.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Benim eski halim gibi şarjda çok fazla oyun oynadığın için bataryaya zarar vermişsin. Fakat FPS düşmeleri garip geldi. Zamanında Iphone 12 Mini'de saatlerce sabit 60 FPS Pubg Mobile oynadığımı hatırlıyorum. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim, FPS değeri cihazın performansına bağlı, ms değeri internetin hızına bağlı. ms değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi, FPS değeri ne kadar fazlaysa o kadar iyidir, zaten Iphone 12 Mini gibi bir cihazda sabit 60 FPS olması lazım.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
243
Benim eski halim gibi şarjda çok fazla oyun oynadığın için bataryaya zarar vermişsin. Fakat FPS düşmeleri garip geldi. Zamanında Iphone 12 Mini'de saatlerce sabit 60 FPS Pubg Mobile oynadığımı hatırlıyorum. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim, FPS değeri cihazın performansına bağlı, ms değeri internetin hızına bağlı. ms değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi, FPS değeri ne kadar fazlaysa o kadar iyidir, zaten Iphone 12 Mini gibi bir cihazda sabit 60 FPS olması lazım.
Evet ms nin ne olduğunu biliyordum da FPS yi tam bilmiyordum hocam. Öğrendiğime göre bir gireyim şimdi lole, test yapayım. Normalde 60 FPS kalıyor ama ortalık karışınca, çok savaş çıkınca, tflerde 40'a 30'a kadar düşüyor valla. Olmazsa videosunu çekerim YouTube a atarım kanıt olarak. Daha önce de dokunmatik sorununun videosunu atmıştım ve inanamayanlar inanmıştı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de geceleri kamera sizde de kasıyor muydu hocam

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Evet ms nin ne olduğunu biliyordum da FPS yi tam bilmiyordum hocam. Öğrendiğime göre bir gireyim şimdi lole, test yapayım. Normalde 60 FPS kalıyor ama ortalık karışınca, çok savaş çıkınca, tflerde 40'a 30'a kadar düşüyor valla. Olmazsa videosunu çekerim YouTube a atarım kanıt olarak. Daha önce de dokunmatik sorununun videosunu atmıştım ve inanamayanlar inanmıştı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de geceleri kamera sizde de kasıyor muydu hocam
Cihaz benim değil arkadaşımındı sadece bir kaç saat oyun oynadım.

Reaksiyon puanı
7,999
Şarjda oynaman zaten direkt olarak bataryayı öldürüyor. Performansı kısa vadede etkilemez ama uzun vadede piliniz ölür.

Çipini değiştiremez ama ekran, batarya gibi şeyleri değiştirebilir. App Store’dan CPU-X indirip kontrol edebilirsiniz.

Gece otomatik modda ISO düştüğü için her kamera kasıyor gibi gözükür onda sorun yok.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
243
Şarjda oynaman zaten direkt olarak bataryayı öldürüyor. Performansı kısa vadede etkilemez ama uzun vadede piliniz ölür.

Çipini değiştiremez ama ekran, batarya gibi şeyleri değiştirebilir. App Store’dan CPU-X indirip kontrol edebilirsiniz.

Gece otomatik modda ISO düştüğü için her kamera kasıyor gibi gözükür onda sorun yok.
Bütün sorularıma çok iyi cevap verdiniz çok teşekkür ederim hocam. Bir de son bir şey sorayım batarya ölürse ya da zarar görünce şarjda oynarken, garanti kapsamına girer mi ücretsiz değiştirirler mi ? Garanti kapsamına girer diye biraz rahatım açıkçası. Daha alalı 1 ay oldu, 2 yıl garantisi var. Bir de pil sağlığı mesela düşse %80 e falan, bunu da ücretsiz değiştirtebilir miyim

Reaksiyon puanı
7,999
Bütün sorularıma çok iyi cevap verdiniz çok teşekkür ederim hocam. Bir de son bir şey sorayım batarya ölürse ya da zarar görünce şarjda oynarken, garanti kapsamına girer mi ücretsiz değiştirirler mi ? Garanti kapsamına girer diye biraz rahatım açıkçası. Daha alalı 1 ay oldu, 2 yıl garantisi var. Bir de pil sağlığı mesela düşse %80 e falan, bunu da ücretsiz değiştirtebilir miyim
Yani şarjda oynamak sağlığı çok hızlı düşürüyor ve döngü sayısını arttırıyor. Eğer anormal bir düşüş olursa ,ki oynamaya devam ederseniz olur, kullanıcı hatasından dolayı garanti kapsamına girmeyebilir. Döngü süresi önemli serviste öyle biliyorum.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Şarjda kullanmayın, sadece bataryaya değil, diğer donanımlara da zarar verebilir, bir de şarjda kullanırken daha fazla ısı üretir.

Reaksiyon puanı
686
Şarjda iken oyun oynamayın. Yine kullanın ama oyun oynamayın. Şarj aleti ve telefon orjinal ise normal kullanmaktan zarar gelmez.

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
İphone cihazlarda sıcaklık çok fazla yükselince veya bazı parçalar zarar görecek seviyede fazla çalışıyorsa zarar görmesini engellemek için telefon kendini korumaya alarak performansı düşürür eğer şarjda oynuyorsanız parçalar daha çok zarar görecek ve ısınacak bu sefer telefon kendini korumaya alacak

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Şarjda oynarken kullanma telefonu ısındırıyor ve kasıyor, normal kullanımda video veya sosyal medya da gezerken şarjda kullanmaktan bir şey olmaz fakat oyun telefonu çok zorlar.