iPad 7.nesil mi, Samsung Tab S5e mi ?

Bu konuyu okuyanlar

MR.furkanbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu iki cihaz arasında kaldım kullanım amaçlarım ise bir şeyler izlemek ,araştırmak ve Nadire’n office uygulamalarını kullanmak sizce hangisini almalıyım

Reaksiyon puanı
19
Ne kadar Apple'ın para konusundaki tutumunu ve ayrıca sürekli tekrara girmesini kınasam da, tablette cidden iyi işler çıkarttılar bu güne kadar.İpad alman daha mantıklı olur.İyi Günler

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
S5e kullandım. Gayet başarılı bir cihaz.

Ama tablet konusunda hala iPad diyorum ben de.

Galaxy Tab S7 ya da S8 ile belki rakip olabilir Samsung Apple'a

Reaksiyon puanı
8
Bu iki cihaz arasında kaldım kullanım amaçlarım ise bir şeyler izlemek ,araştırmak ve Nadire’n office uygulamalarını kullanmak sizce hangisini almalıyım
Kullanım amaçlarına bakılınca her iki marka da fazlasıyla işini görür. Eğer IOS ekosistemini kullanıyorsan Ipad'i, android ekosistemini kullanıyorsam samsung'u tercih edebilirsin. Yalnız şu bir gerçek. Ipad tablet kategorisini tek başına domine etti.

MR.furkanbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şuan iPad Air 2 128Gb modelinden yazıyorum zaten bunu birinden bir süreliğine aldım yani iPad in farkına vardım açıkcası ilk başta direk iPad almayı düşünüyordum lakin Samsung un görüntü -ses kalitesi ve Apple nazaran daha fazla olan serbestliği kafamı karıştırdı

Reaksiyon puanı
391
Hocam merhabalarç Bende ileriki zamanlarda bu iki tabletten birini almayı düşünüyorum. Ama hala hangisini alsam diye kararsızım. Siz şu an hangisini düşünüyorsunuz?

Reaksiyon puanı
391
Önceliklerim aslında çoğu kullanıcıların istediği özellikler:
1) F/P ürünü olması
2) Uzun ömürlü olması
3) Kasma donma sorunları olmaması
4) Ucuz olması vs vs

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Önceliklerim aslında çoğu kullanıcıların istediği özellikler:
1) F/P ürünü olması
2) Uzun ömürlü olması
3) Kasma donma sorunları olmaması
4) Ucuz olması vs vs
F/p’de ipad daha iyi.
İkisinin de aşırı ömürlü olacağını sanmıyorum. Güncelleme olarak s5e daha uzun süre alacak. Şahsen ikisi 2 yıl rahat götürür
Ekranda s5e daha iyi
Genel olarak uygulamalar ipade daha optimizeli halde
İkisinin kasacağını sanmıyorum(arayüz olarak)
Fiyatı tam bilmiyorum. Hangisi daha ucuzsa işte :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,302
Bu tercih üzerinde bende çok fazla düşündüm, sonrasında 7. Nesil iPad almaya karar verdim. İyi ki böyle bir şey yapmışım diyorum, en iyi tercih her zaman iPad olmalı..

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
F/p’de ipad daha iyi.
İkisinin de aşırı ömürlü olacağını sanmıyorum. Güncelleme olarak s5e daha uzun süre alacak. Şahsen ikisi 2 yıl rahat götürür
Ekranda s5e daha iyi
Genel olarak uygulamalar ipade daha optimizeli halde
İkisinin kasacağını sanmıyorum(arayüz olarak)
Fiyatı tam bilmiyorum. Hangisi daha ucuzsa işte :)
s5e nin daha uzun süre güncelleme alacağını nereden çıkardınız? Telefonuna güncelleme vermeyen marka tabletine hiç vermez. Üstelik daha 2019 sonlarında çıkmış bir ipad den bahsediyoruz. Güncelleme konusunda da, diğer her konuda da Samsungu ezip geçer.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
s5e nin daha uzun süre güncelleme alacağını nereden çıkardınız? Telefonuna güncelleme vermeyen marka tabletine hiç vermez. Üstelik daha 2019 sonlarında çıkmış bir ipad den bahsediyoruz. Güncelleme konusunda da, diğer her konuda da Samsungu ezip geçer.
Asıl sorun ipadin işlemcisi. İşlemcisi 2016 yılında çıktığı için tahminimce en son ios 14’ü alacak. Bence apple bu yılki ipad 7’nin işlemcisini geliştirecekti...hala a10’da kalmaları üzdü.

S5e ise 2 yıl alacaktır diye düşünüyorum. Nasıl olsa o da yeni çıktı sayılır. Elbette android segmentinde güncellemeler,telefonlara göre daha da sorunlu oluyor ama yinede ümitliyim.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Asıl sorun ipadin işlemcisi. İşlemcisi 2016 yılında çıktığı için tahminimce en son ios 14’ü alacak. Bence apple bu yılki ipad 7’nin işlemcisini geliştirecekti...hala a10’da kalmaları üzdü.

S5e ise 2 yıl alacaktır diye düşünüyorum. Nasıl olsa o da yeni çıktı sayılır. Elbette android segmentinde güncellemeler,telefonlara göre daha da sorunlu oluyor ama yinede ümitliyim.
Benim şöyle bir tezim var. Apple bu güne kadar çıkardığı her cihazın desteğini 4 yıldan önce kesmedi. (5’te olabilir) Hatta az önce baktım 2011 yılında çıkardığı iOS 4 sürümü ile gelen a5 işlemcili iPad 2 ye iOS 9.3 vermişler, iOS 4 dahil 6 ana sürüm. Tabi şunu diyebilirsiniz; 2011 de çıkan ipad 2 aynı yıl çıkan iPhone 4s in işlemcisini kullanıyor. 2019 da çıkan iPad 7 de ise 2016 da çıkan iPhone 7 nin işlemcisini kullanmışlar. Ama benim gözlemlediğim kadarıyla Apple, güncellemeleri keserken cihazın o güncellemeyi kaldırıp kaldıramayacağına bakarak karar veriyor, ne kadar eskidiğine bakarak değil. iPhone 5s ve 6 ya güncellemeyi aynı anda kesmesine bakarak bunu söyleyebilirim. Çünkü iki cihazda da 1gb ram vardı ve muhtemelen yeni iOS özellikleri için yetersiz kaldı. iOS cihazlarda güncellemede en belirleyici donanımın ram olduğunu görüyorum. İşlemcileri zaten güçlü oluyor. Öyle olmasa 2019 yılında çıkardıkları cihaza a10 koymazdılar. Ram önemli unsur dedik, 1gb rami elediklerine göre sırada 2gb ram var. Fakat nasıl olacak bu? iPhone 8’de de 2gb ram var? 1gb rami bulunan iki cihazı aynı anda saf dışı bıraktılar. Peki 2gb ram de işler nasıl olacak? İçlerinde iPhone 8 var. Onuda geçtim 3gb ramli 7 plus - 8 plus var. Düz modellere desteği kesip bunlara devam etseler büyük tepki alırlar. E düz modellere kestikleri için plus modellere de kesseler çok daha büyük tepki alırlar. Sadece 6s e kesseler yine tepki alırlar iPhone 7 den 8 den ne farkı var ki kestiniz derler. Ben Apple’ın hiç bu risklere girmeyip sürpriz bir şekilde güncellemeleri bayağı bir uzatacağını düşünüyorum. Bir kaç ay önce çıkardıkları tablete a10 işlemci var diye 2 yılda desteği bitirmezler.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Benim şöyle bir tezim var. Apple bu güne kadar çıkardığı her cihazın desteğini 4 yıldan önce kesmedi. (5’te olabilir) Hatta az önce baktım 2011 yılında çıkardığı iOS 4 sürümü ile gelen a5 işlemcili iPad 2 ye iOS 9.3 vermişler, iOS 4 dahil 6 ana sürüm. Tabi şunu diyebilirsiniz; 2011 de çıkan ipad 2 aynı yıl çıkan iPhone 4s in işlemcisini kullanıyor. 2019 da çıkan iPad 7 de ise 2016 da çıkan iPhone 7 nin işlemcisini kullanmışlar. Ama benim gözlemlediğim kadarıyla Apple, güncellemeleri keserken cihazın o güncellemeyi kaldırıp kaldıramayacağına bakarak karar veriyor, ne kadar eskidiğine bakarak değil. iPhone 5s ve 6 ya güncellemeyi aynı anda kesmesine bakarak bunu söyleyebilirim. Çünkü iki cihazda da 1gb ram vardı ve muhtemelen yeni iOS özellikleri için yetersiz kaldı. iOS cihazlarda güncellemede en belirleyici donanımın ram olduğunu görüyorum. İşlemcileri zaten güçlü oluyor. Öyle olmasa 2019 yılında çıkardıkları cihaza a10 koymazdılar. Ram önemli unsur dedik, 1gb rami elediklerine göre sırada 2gb ram var. Fakat nasıl olacak bu? iPhone 8’de de 2gb ram var? 1gb rami bulunan iki cihazı aynı anda saf dışı bıraktılar. Peki 2gb ram de işler nasıl olacak? İçlerinde iPhone 8 var. Onuda geçtim 3gb ramli 7 plus - 8 plus var. Düz modellere desteği kesip bunlara devam etseler büyük tepki alırlar. E düz modellere kestikleri için plus modellere de kesseler çok daha büyük tepki alırlar. Sadece 6s e kesseler yine tepki alırlar iPhone 7 den 8 den ne farkı var ki kestiniz derler. Ben Apple’ın hiç bu risklere girmeyip sürpriz bir şekilde güncellemeleri bayağı bir uzatacağını düşünüyorum. Bir kaç ay önce çıkardıkları tablete a10 işlemci var diye 2 yılda desteği bitirmezler.
Tezinizi gayet mantıklı buldum ama yanlış hatırlamıyorsam eski model ipadler,iphonelardan daha güçlü işlemciye sahipti(iphonelarınki biraz underclock idi)

Bunu okurken bir şey daha aklıma geldi. İpadlerde artık ios değil de ipados var(ben hala indirmedim onu) yani bu işletim sistemi daha fazla güncelleme verme olacağı sağlayabilir ama bu sadece tahmin.

Bunun cevabını zaman geçtikçe öğreneceğim...

Bu arada ipad 7’nin hala daha iyi işlemci alması gerektiğini düşünüyorum. A10 elbette güçsüz değil ama bu performans 2019 modele göre düşük diyebilirim. Nasıl olsa aynı işlemci 2018 model ipad 6’da vardı. Bir de a10’un güç tüketimi yeni jenerasyon işlemcilere göre daha kötü (bunu çok büyük ihtimalle biliyorsun ama yinede yazayım dedim)