iOS 14 Pil Sağlığı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

AlejandroXX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Merhabalar,

Yaklaşık 10 aydır iphone Xs kullanıcısıyım. iOS 14 sürümüne geçene kadar (yaklaşık 2 hafta öncesi) pil sağlığı 98% di.
Telefonu uzun ömürlü kullanmak için pil sağlığına önem verir ve dikkat ederim. Fakat iOS 14'e geçtikten 2-3 gün sonra (yani geçen hafta) pil sağlığı 2 puan düşerek 96% oldu. Bu hafta da 95% oldu. Belki 9,5 aylık süreyi göz önüne alınca 5%'lik bir kayıp normal gelebilir bunun 3%'ü son 2 hafta gerçekleşince bu durumdan şüphelendim.
Aynı sorunu yaşayan ya da fikri olan arkadaşlar var mı?

CcerkesS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bende aynı sorunu yaşıyorum.

XR da yaşadığım bir sorunu aynen aktarıyorum.

1.5 senelik XR da 14.0 a güncellemeden 100 den 94 de düşen pil sağlığı güncelleme yaptıktan sonra başıma gelenler aşağıda ki gibidir :(

Günlük rutini (11 gibi çıkar 23 gibi şarj a tak) 3 gün bozdum sadece ve 3 gün içerisinde yani bugün 94 den 89 e düştü.
14.0 a güncelledikten 1 hafta 3 gün sonra bu sorun ile karşılaşınca Apple Destek ile iletişime geçtim.

Cihaza uzaktan test yaptılar.
Bu sabah test yapıldıktan sonra ise 4. günün sabahı 88 e düştüğünü gördüm.
Cihazda bir sorun yok.
Bu şekilde düşmesi normal denildi ilk
Ne kadar bir sürede bu düşüşü yaşadınız diye sorulunca 3 gün dediğimde karşımda ki de şaşırdı.
En yakın servise getirin bakalım denildi.
Randevu sistemi dışında çalışmadıkları için haftaya salıya kadar zorlu da yer yok denildi.
Bakalım bu gidişle randevu da yer bulana kadar 88 den 68 e falan düşer herhalde :(

AlejandroXX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Hocam bu tarz dorumda servis tarafından ne gibi bir destek sağlanıyor acaba? Eğer çözülecek bir şey ise ben de götürmeyi düşüneyim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Iphone Fanboy ları bakalım bu duruma ne diyecek...

Iphone 4s 5s 6 plus 7 ve 8 kullanmış birisi olarak hep aynısı oldu 2-3 yıldır yeni çıkanları kullanmasamda gene çevremden duyduğum gördüğüm alanlarda hep aynısı oluyor.
İlk zamanlar günü çıkaran batarya sağlığı güzel bir telefon ama ilk güncelleme sonrası hızla düşen bir batarya performansı. 3-4 ay içinde günü çıkarmamaya başlayarak ölen bir batarya performansı

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Şimdi bu batarya sağlığın düşmesi ve batarya sömürmesi aynı sonucu mu yaratıyor bilmiyorum ama Apple,son zamanlar Apple watch eşleşmesini kapatıp telefonu sıfırlamayı öneriyor (aynı zamanda dosyaları yedekleneyimde öneriyor)

Birde benim önerimi söyleyeyim: Gerekmediği sürece İos güncellemesi yapmayın. Başlarda çok buglu oluyorlar,daha sonra stabilleşiyorlar.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Merhabalar,

Yaklaşık 10 aydır iphone Xs kullanıcısıyım. iOS 14 sürümüne geçene kadar (yaklaşık 2 hafta öncesi) pil sağlığı 98% di.
Telefonu uzun ömürlü kullanmak için pil sağlığına önem verir ve dikkat ederim. Fakat iOS 14'e geçtikten 2-3 gün sonra (yani geçen hafta) pil sağlığı 2 puan düşerek 96% oldu. Bu hafta da 95% oldu. Belki 9,5 aylık süreyi göz önüne alınca 5%'lik bir kayıp normal gelebilir bunun 3%'ü son 2 hafta gerçekleşince bu durumdan şüphelendim.
Aynı sorunu yaşayan ya da fikri olan arkadaşlar var mı?
Kusura bakmayın ama hata sizde.Apple ın güncellemelerinin Mayıs ayına kadar sıkıntılı olduğu bilinen bir gerçek olmasına rağmen cihazınızı güncelleyip risk almışsınız.Apple da sorunsuz güncelleme istiyorsan iosun bitiş sürümünü güncelleyip keyfine bakacaksın.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

1.5 senelik XR da 14.0 a güncellemeden 100 den 94 de düşen pil sağlığı güncelleme yaptıktan sonra başıma gelenler aşağıda ki gibidir :(

Günlük rutini (11 gibi çıkar 23 gibi şarj a tak) 3 gün bozdum sadece ve 3 gün içerisinde yani bugün 94 den 89 e düştü.
14.0 a güncelledikten 1 hafta 3 gün sonra bu sorun ile karşılaşınca Apple Destek ile iletişime geçtim.

Cihazda bir sorun yok.
Ne kadar bir sürede bu düşüşü yaşadınız diye sorulunca 3 gün dediğimde karşımda ki de şaşırdı.
Randevu sistemi dışında çalışmadıkları için haftaya salıya kadar zorlu da yer yok denildi.
Bakalım bu gidişle randevu da yer bulana kadar 88 den 68 e falan düşer herhalde :(
Yedek alıp İtunesdan Dfu mod ile yeni gelen sürümü güncelleyin.Cihaz normale dönerse iosun bitiş sürümü dışında hiçbir sürümünü güncellemeyin.

AlejandroXX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14

Iphone 4s 5s 6 plus 7 ve 8 kullanmış birisi olarak hep aynısı oldu 2-3 yıldır yeni çıkanları kullanmasamda gene çevremden duyduğum gördüğüm alanlarda hep aynısı oluyor.
İlk zamanlar günü çıkaran batarya sağlığı güzel bir telefon ama ilk güncelleme sonrası hızla düşen bir batarya performansı. 3-4 ay içinde günü çıkarmamaya başlayarak ölen bir batarya performansı
Hocam yorumun için teşekkürler ama bunun tartışması forumda yüzlerce kez yapılmıştır. Rica ediyorum bahsettiğim konu hakkında fikrin yoksa bu tarz muhabbetlere de hiç gerek yok.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Sendeki Apple düşmanlığına pes diyorum.Bu anlattığın planlı eskitme varya bunu bütün firmalar yapıyor.Samsungda yapıyor,Xiaomi de yapıyor, Oppo da.Hepsinde cihazları güncelleme ile bozma olayı var.Bu sadece Apple ın yaptığı bir olay değil.

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58

Cihazda bir sorun yok.
Dostum tamamen şahsi fikrimi söylüyorum çok çok yüksek ihtimalle yazılımsal bir bug dır. 1.5 yıllık xr 100 den 94 e düştü diyosun. Bi telefonun pil sağlığının 1.5 yıl boyunca %100 de kalması sence normal mi ? Zaten 1.5 yıl gibi bi sürede pil sağlığının 90 ları görmüş olması gerekirdi. O yüzden büyük ihtimalle bi bug olmuştur oradaki yüzdelik gösterimde. Pil sağlığı kısmına çok takılma derim servislik bir durum yok bence ki uzaktan test de almış ve bi sorun olmadığını söylemişler.

CcerkesS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dostum tamamen şahsi fikrimi söylüyorum çok çok yüksek ihtimalle yazılımsal bir bug dır. 1.5 yıllık xr 100 den 94 e düştü diyosun. Bi telefonun pil sağlığının 1.5 yıl boyunca %100 de kalması sence normal mi ? Zaten 1.5 yıl gibi bi sürede pil sağlığının 90 ları görmüş olması gerekirdi. O yüzden büyük ihtimalle bi bug olmuştur oradaki yüzdelik gösterimde. Pil sağlığı kısmına çok takılma derim servislik bir durum yok bence ki uzaktan test de almış ve bi sorun olmadığını söylemişler.
1.5 yıl boyunca 100 de kalmadı ki 94 e düştü zaten
14 e güncelledim 1 hafta sorun yok 94 den devam etti.
Sonra ki 3 gün içerisinde 94 den 89 a düştü test yaptıktan sonra 88 e düştü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yedek alıp İtunesdan Dfu mod ile yeni gelen sürümü güncelleyin.Cihaz normale dönerse iosun bitiş sürümü dışında hiçbir sürümünü güncellemeyin.
14.0 güncellemesini bu şekilde yaptım 1 hafta sorun olmadı 8. güne kadar 11. günde ise 89 a düştü sonrasında apple destek test yaptıktan sonra 88 e düştü.
Benim anlam veremediğim olayda bu zaten.
Bunca zaman bir şey olmayıp nerden yaptıysak şu 14.0 güncellemesini sorun orda başladı...

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Ben hala normal görüyorum. Bi sorun olduğunu düşünmüyorum ama yine de sen bilirsin tabi.

CcerkesS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Ben hala normal görüyorum. Bi sorun olduğunu düşünmüyorum ama yine de sen bilirsin tabi.
bana dediyseniz eğer 14.0 güncellemesinden 11 gün sonra %6 kayıp nasıl normal biraz açabilir misin ?
1.5 sene de %6 kayıp varken 14.0 güncellemesinden sonra % 6 dan bahsediyoruz nasıl normal geliyor bunu anlamıyorum

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
bana dediyseniz eğer 14.0 güncellemesinden 11 gün sonra %6 kayıp nasıl normal biraz açabilir misin ?
1.5 sene de %6 kayıp varken 14.0 güncellemesinden sonra % 6 dan bahsediyoruz nasıl normal geliyor bunu anlamıyorum
Ben totale bakıyorum ve ona göre konuşuyorum. Yani 1.5 sene içerisinde %10-12 lik bir kayıp normal. İsterse bir günde %10 düşsün, 1.5 sene sonunda olması gereken değerde demek istiyorum. Zira benim telefonum önümüzdeki ay 2. seneyi tamamen dolduracak ve pil sağlığım %86. Etrafımdaki hemen hemen bütün iphone kullanıcılarının da pil sağlığı, kullanım süresine baktığımda aşağı yukarı bu değerlerde.

aquabothqers

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
26
apple ZTE kadar iyi batarya üretici seçmeyi beceremediğinden kısa sürede batarya ölüyor ısınmasınıda engellemiyor...

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
8,024
iOS 13'de pil yüzdesi 11 serisi dışında cihazlarda düşmedi. 11 ve SE serisi de yeni olduğu için ilk alanlar 1 2 haftada %2 %3 kayıp yaşadı ve öyle kaldı. iOS 14 olunca da tahmin ediyorum ki pil sağlığı kısmı iyileştirildi ve gerçek ölçüm yapmaya başladı.

apple ZTE kadar iyi batarya üretici seçmeyi beceremediğinden kısa sürede batarya ölüyor ısınmasınıda engellemiyor...
Ne alakası var? 7 , 8 , Xr , SE , 11 kullanmış biri olarak 7 dışında hiçbir iPhone'de ısınma veya pil şikayetim olmadı? Kullanmayanlar ne çok seviyor çamur atmayı anlamadım gitti ya.

aquabothqers

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
26
iOS 13'de pil yüzdesi 11 serisi dışında cihazlarda düşmedi. 11 ve SE serisi de yeni olduğu için ilk alanlar 1 2 haftada %2 %3 kayıp yaşadı ve öyle kaldı. iOS 14 olunca da tahmin ediyorum ki pil sağlığı kısmı iyileştirildi ve gerçek ölçüm yapmaya başladı.

Ne alakası var? 7 , 8 , Xr , SE , 11 kullanmış biri olarak 7 dışında hiçbir iPhone'de ısınma veya pil şikayetim olmadı? Kullanmayanlar ne çok seviyor çamur atmayı anlamadım gitti ya.
gerçekleri inkar et tabi yalancı... iphone bataryası çöptür...

CcerkesS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Ben totale bakıyorum ve ona göre konuşuyorum. Yani 1.5 sene içerisinde %10-12 lik bir kayıp normal. İsterse bir günde %10 düşsün, 1.5 sene sonunda olması gereken değerde demek istiyorum. Zira benim telefonum önümüzdeki ay 2. seneyi tamamen dolduracak ve pil sağlığım %86. Etrafımdaki hemen hemen bütün iphone kullanıcılarının da pil sağlığı, kullanım süresine baktığımda aşağı yukarı bu değerlerde.
3 sene kullandığım 6 ise 92 den aşağı düşmedi
işin ilginci bu bence

krofesyonel35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Daha önce batarya sağlığınız yanlış hesaplanmıştır, birden düşen bir şey değil.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
İphonelar şu arada bence batarya ile ilgili sorunları fazlaca yaşıyor. Tanıdıklarımın hepsi bataryadan şikayetçi

luckyslevın

Asistan
Reaksiyon puanı
58
benimde anlam veremediğim konu bu işte 6 da 3 sene 92 den aşağı düşme ios 14 yükle 11 günde 94 den 88 e düşmesi aşırı saçma geliyor.
Ama dostum sorun yine senin telefonunda değil o iphone 6 nın düşmemesinde problem var 3 senede pil sağlığının %92'den aşağı düşmemesi mümkün değil yani.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Bu pil sağlığı stabil çalışan bişey değil. Çok kafaya takılmaması gerektiğini düşünüyorum. Benim Xs te cihazı kapatıp açınca bile değişiyor. Yüzde 93 e düşmüştü cihazı kapatıp açtıktan sonra yüzde 96 ya çıktı. Birkaç gün sonra da 94 e düştü. Bunu bir kaç sefer yaşadım. Çünkü cihazı her 4 5 günde bir kapatıp açıyorum ve pil sağlığıda değişiyor. Ama pilin gerçek kullanım süresi hep aynı. Günü çok rahat şekilde çıkarıyorum. Akşam eve geldiğimde yüzde 70 şarjım oluyor. O yüzde 70 şarjda gece 12 ye 1 e kadar gidiyor. Safari facebook instagram youtube kullanımı ile.

Son mesajlar