İnternetten Alışverişin En Güvenli ve En Hızlı Yöntemi -Ön Ödemeli Kartlar-

Bu konuyu okuyanlar

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
Herkesin bir yerlerden duyduğu ve bir çoğunun kullandığı bu ön ödemeli kartlar nedir ?

Genel tanımı "Sizin veya başka birisinin para yükleyebildiği, fatura ödemek, mağazalarda alışveriş yapmak veya internet üzerinden alışveriş yapmak için kullanılan kart türü" olabilecek bu kartlar, ülkemizde bayağı yaygınlaştı. Kullanımı çok kolay olan ve hemen herşeyin yapılabildiği bu kartların bence en önemli kullanım yeri internetten alışveriş yapmak.Yüksek limitli kartlar kullanmak yerine bu kartlardan birini kullanmak çok daha mantıklı ve güvenli. Ülkemizde şu an 3 farklı ön ödemeli kart var. 16 yaş sınırı olan bu kartlar sırasıyla; Paypal Nakit, İninal kart ve Paybyme kart.

Hepsinin kendisine göre avantaj ve dezavantajları var ama hepsinde mantık aynı:

Kartın anlaşmalı olduğu bankamatiğe git - istediğin miktarda para yatır - harca

Kartları tanıtmaya geçelim.

1- Paypal Nakit (Aktif olarak kullandığım kart.)

paypal_nakitkart.jpg

Gayet sade ve şık tasarımı olan bu kartı Migros'lardan 30 TL'ye alabiliyorsunuz. İçinde 25 TL oluyor 5 TL'si ise kart için ücret.

Nerden alınır ? Nasıl kullanılır ?

Kartı Migros, D&R, Teknosa veya internet üzerinden kendi sitesinden alabilirsiniz. Kartın mağaza fiyatı 5 TL olup internet fiyatı 4 TL'dir, ilk yüklemenizde 4 TL çeker (internetten alırsanız)

Kullanımı ise çok basit. İlk başta internet sitesine gidip kartınızı aktif ediyorsunuz ve sonrasında olay tamam. Size en yakın yetkili yerden kartınıza para yükleyip keyfinize bakın :)

Avantajları

1-Kartın arkasaında Paypal var.
2-Parayı nakit olarak TEB ATM'den çekebilmeniz.
3-Paypal hesabınıza para atabilmeniz veya Paypal hesabınızdan parayı kartınıza atıp nakit olarak çekebilmeniz.(Transfer bedeli)

Para Yükleme

Migros'tan yükletirseniz 2 TL komisyon ücreti.
PTT'den yüklerseniz yüklediğinizin %1'i.
TEB ATM'lerinden ise ücretsiz.

Para Çekerken ise ;

TEB ATM'lerinden ücretsiz
Diğer ATM'lerden ise işlem başına 5 TL

2-İninal Kart

ininal-Kart-G%C3%B6rseli-640.jpg

Benim gibi koyu renkler sevenlerin görünüşüne aşık olacağına eminim. En yaygını bu karttır ülkemizde.

Kartı Migros, D&R, Teknosa veya internet üzerinden kendi sitesinden alabilirsiniz. Kartın mağaza fiyatı hakkında bir bilgim yok. D&R'dan 5 TL'ye almıştım.

Kullanımı ise çok basit. İlk başta internet sitesine gidip kartınızı aktif ediyorsunuz ve sonrasında olay tamam. Size en yakın yetkili yerden kartınıza para yükleyip kullanmaya başlayın.

Avantajları

-Bu karta indirim yapan firmalar var ülkemizde.

Geri kalan avantajlar aynı. Kartı Paypal hesabınıza tanımlayabiliyorsunuz.

Dezavantajları

-Nakit para çekilemiyor.

Para Yükleme

-Migros veya Tansaş'tan 2 TL komisyon karşılığında.
-PTT Bankamatiklerinden ücretsiz bir şekilde.

3-PaybyMe

PBM_Kart_Demo_Image.jpg

Denizbank tarafından desteklenen bir önemli kart PaybyMe.

Sadece internet üzerinden siparişle alabiliyorsunuz kartı. Hiçbir ücret talep etmez. İnternet sitesinden aktif ediyosunuz.

Avantajları

-%100 ücretsiz olması.
-
Kredi veya banka kartından para yükleyebilme.
-ATM'de kartsız para yükleyebilmek.

Dezavantajı

-Nakit para çekemiyorsunuz.

Para Yükleme

Denizbank ATM'lerinden ücretsiz bir şekilde yükleyebiliyorsunuz.

Kartların Ortak Özellikleri

Bu 3 kartta belli başlı ortak özelliklere sahip. Bunlar ;

1- Hepsinin günlük, aylık ve yıllık belli para yükleme ve çekme (paypal nakit) limitleri var.
2- Paypal nakit ve İninal MasterCard,PaybyMe ise Visa kart geçen heryerde kullanılabilir.

Tavsiyem:

Ben 1 yıldır aktif olarak Paypal nakit kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. Nakit parada çektim, mağazalardada denedim,Steam'da da denedim. Ebay ve Aliexpress'tede denedim hiç bir sıkıntı çıkmadı. Tavsiye ederim :)

abidin.1702

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi gercekten guzel anlatmissin da bisey sorucam sen bu yaziyi yazdiginda paypal turkiyede de gecerliydi.Suan is gecerli degil. Ben de 2 3 gun once bang good tan bi tane tablet aldim 600 tlye daha sonra ve hala satici takip numarasini girmedi.iade edip parami almayi dusunuyorum ama paypal turkiyede durduruldugu icin ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olursan sevinirim

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Merhabalar, ben MasterCard'lı ininal kullanıcısıyım ve kartımı değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat aklımda şu soru var, ben Papara kart mı alsam, yoksa Visa'lı ininal mı alsam. Cevaplarınızı bekliyorum.