İnternetten alışveriş yaparken T.C. kimlik numarası girmek neden zorunlu?

Bu konuyu okuyanlar

Acemi Doktor

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
27
Evet arkadaşlar bir soru için geri dönmek zorunda kaldım. Sorum: "İnternetten alışveriş yaparken T.C. kimlik numarası girmek neden zorunlu?" Bir siteden kitap alacağım ve T.C. kimlik numaramı istiyor.

Sitede yazan metin:
Satın alma işlemi yapıldığında adınıza bir fatura kesilir. Bu faturanın kesilebilmesi için yani vergi yükümlülüğümüzü tamamlayabilmek için vatandaşlık numarasına ihtiyacımız var, bu yasal bir zorunluluk olduğu için vatandaşlık numaranız talep edilmektedir. Bu bilgi, üye olurken Gizlilik Sözleşmemizde de belirttiğimiz gibi, kimseyle paylaşılmayacaktır.

Yoksa bu bir palavra mı?

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Palavra.
Şu ana kadar internetten alışveriş yaparken hiç TC kimlik numaramı paylaşmadım.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Evet arkadaşlar bir soru için geri dönmek zorunda kaldım. Sorum: "İnternetten alışveriş yaparken T.C. kimlik numarası girmek neden zorunlu?" Bir siteden kitap alacağım ve T.C. kimlik numaramı istiyor.

Sitede yazan metin:
Satın alma işlemi yapıldığında adınıza bir fatura kesilir. Bu faturanın kesilebilmesi için yani vergi yükümlülüğümüzü tamamlayabilmek için vatandaşlık numarasına ihtiyacımız var, bu yasal bir zorunluluk olduğu için vatandaşlık numaranız talep edilmektedir. Bu bilgi, üye olurken Gizlilik Sözleşmemizde de belirttiğimiz gibi, kimseyle paylaşılmayacaktır.

Yoksa bu bir palavra mı?

Benim TC numaramı ne yapacaklarmış yasal olsa da vermem

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
O site güvenilir bazı şirketler istiyor.

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
TC kimlik ile fatura kesiyorlar.
Ancak sallasanız da olur birkaç hanesini. Son hanesi çift olmalı :) Denenmiş bir yöntemdir ahahah :)

Acemi Doktor

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
27
Moderatör tanıdığı olan var mı? O kadar mesaj yazdım bakan yok!

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,373
Gerçeği girmeye gerek yok. Sallayın gitsin. :D

eefee1176

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Doğrulamak ve fatura bilgileri için (kargo geldikten sonra neden adam tc soruyo zannediyosun )

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Hayır, onlar ordan elde etmiyor TC'ni

Fatura kesmek için TC no gerekli. Ödemeyi sanal veya gerçek olması farketmeksizin kredi kartıyla yapıyorsanız gerekli.

Havale veya EFT ile ödeme yapsanız bile fatura kesilmesi için TC No gerekli. Çünkü Maliye Bakanlığı fatura kesilirken TC Numarası alınmasını zorunlu tutuyor.

İlerde fatura içeriğine itiraz etmeniz gerektiğinde de TC No gerekir.

Haberiniz olmadan TC numaranızın kullanımı olduğunda her zaman itiraz etme hakkınız var.

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Hem senin, hem karşı tarafın, hem de Devlet'in haklarını koruyabilmek için TC Kimlik No gereklidir. TC Kimlik No'nuz çalınır mı? Güvensiz sitelere verirseniz çalınır ve kötü amaçlarla da kullanılabilir. Zayıf bir ihtimal ama güvenli sitelerden de çalınabilir. Diğer taraftan çalındı da zaten. Hepsi ve daha fazlası FETÖ'nün elinde. Kozmik Oda Verileri bile FETÖ'nün elinde. Bu yüzden 813 ajanımız dış güçler tarafından öldürülmüştür...