İnternette Atatürk'e Hakaret, suç mu değil mi?

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Bence internette her şeyi özgür bırakmak seviyeyi düşürmekten başka bir işe yaramaz. Bu yüzden belli bir kurallar bütününün olmasından yanayım.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Evrensel suçlar baz alınırsa, ABD'de ifade özgürlüğü kapsamında devlet büyüklerine karşı kullanılan kelimeler konusunda epey bir genişlik söz konusu. Bu genişlik, bizim ülkemizde de uygulanır mı bilmiyorum.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Sansür e kılıf hazırlanıyor onu serbest bırakıp herşeyi yasaklasınız değişen ne olacak .

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bi dolandırıcılık hack falan eklemedikleri kalmış onları'da yapsalar internette suç kalmayacak zaten bunları normal gören için internette suç kavramı yoktur.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Gerçek amaçlar zamanı geldiğinde bir bir ortaya çıkıyor. Teşekkürler Türkiye.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Gerçekten geriye ne kalmış ki?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Facebook sayfamızda çok ilginç bir yorum var.

Diyor ki;

"Hakaret suç olmalı ama eleştirmek suç olmamalı."

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mizah dergilerinde kendileriyle ilgili eleştirel çizimlere bile tahammül edemeyip mahkemeye verenler konu Atatürk'e gelince böyle bir tutumda bulunmaları ,neresinden bakarsan tutarsızca neresinden bakarsan ...

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Ne kadar bilinçsiz bir düşünce. Tabi ki Atatürk'e hakaret evrensel suça girmez. Atatürk'e hakaret TC yasalarına aykırıdır. Evrensel olmasa da TC yasalarına aykırı sitelerin engellenmesi gerekir. Son olarak belirteyim, Müstehcenlikte evrensel suçlar listesine girmiyor. Serhat Özeren'e bildirirseniz.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Sanki eleştirilmiyormuş gibi konuşmuş. Hakaret konusunda benim düşüncem a kişisi b kişisi fark etmez kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur. Bu gerçek hayatta olsun internette olsun fark etmez.

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güvenli internette olduğu gibi gene bazı arkadaşlar yanlış anlıyorlar, yanlış şeye tepki veriyorlar. Haberden benim anladığım, katalog suçlarda değişikliğe gidecekler buna Atatürk'e hakaret'de dahil. Atatürk'e hakaret eğer evrensel suç kabul edilmiyorsa (ki edilmiyor) bu maddeyi katalog suçlar arasından çıkaracaklar. Yada çıkarmayı düşünüyorlar :) Diğer katalog suçlarıda sorgulayıp eğer evrensel suç değilse onlarıda katalog suçlardan çıkaracaklar. Yani katalog suçları azaltacaklar daha özgür bir internet için.

Umarım katalog suçlar sadece evrensel suç kabul edilen suçlarla sınırlı kalır. Burası Türkiye, pek öyle özgür bir ortam olacağını sanmıyorum ama öyle olmasını istemekten zarar gelmez.

Olumsuz tepki verenler "Atatürk'e hakaret nasıl katalog suçlardan çıkartılır? Atatürk'e hakareti doğallaştırmak istiyorlar!" diye tepki verseler daha mantıklı olur diye düşünüyorum :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
De get. Daha ciddi bile olmadığım yorumlarla bile 1 ay ban aldım. R10'da zaten "Ulu önder" diye bahsediliyor.

Suç olmasa neyi yazar?

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Atatürk’e hakaret evrensel bir suçtur. Zira Atatürk’te sonuçta bir bireydir. Bireylere hakaret edilemeyeceği evrensel hukuk normlarıyla örtüşmekte. Bu yüzden sanal bir ortamda Atatürk’e ya da sıradan bir kişiye hakaretin evrensel hukuk normları göre suç olması gerekmekte.

Ancak Atatürk'ün ayağının değdiği her yeri kutsal telaki eden bir zümre var ki bunlar Atatürk’ün eleştirilmesini bile hakaret kabul ederler. Onlar Atatürk’ten söz edildiğinde mutlaka güzel şeylerin söylenmesini isterler. Oysa dünyada 1 yaptığı halde 2 yıkan bir lider olarak Atatürk en fazla eleştirilmesi gereken kişi.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Bu olayın da şu internetteki koruma paketleri olayına dönüşeceğini düşünüyorum.
Bir taş, arkasından atlayan atlayana..

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Bir yaptığı on yıktığına bedel olduğu için bir yaptığında iki yıkmışsa bu iyi bir şey.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
ATATÜRK ALEYHİNE İŞLENEN SUÇLAR HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 5816
Kabul Tarihi : 25/7/1951
Resmî Gazete : 31.07.1951/ 7872

Madde 1 –
Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.​
Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

Madde 2 –
Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Madde 3 –
Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

Madde 4 –
Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5 –
Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Ne evrensel suçtur, ne de yurt içi !

Benim gözümde sokaktaki Ahmet nasılsa M.Kemal'de öyledir.

Kişiler herkesi eleştirmek ve delilsiz de olsa suçlama hakkına sahiptir. Biraz özgürleşelim. M.Kemal'i atası gibi benimseyenler var Benim atam Osmanlı'dır ! Daima Osmanlı kalacaktır !

Eğer Ahmet'e de hakaret suç sayılacaksa ben bu yasanın tam arkasındayım...

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ne evrensel suçtur, ne de yurt içi !

Benim gözümde sokaktaki Ahmet nasılsa M.Kemal'de öyledir.

Kişiler herkesi eleştirmek ve delilsiz de olsa suçlama hakkına sahiptir. Biraz özgürleşelim. M.Kemal'i atası gibi benimseyenler var Benim atam Osmanlı'dır ! Daima Osmanlı kalacaktır !

Eğer Ahmet'e de hakaret suç sayılacaksa ben bu yasanın tam arkasındayım...

Ahmet'e sayılmayacak denirse Atatürk'e hakaret etmeye hazırım mı diyorsun yani? Bu nasıl bir mantık anlayamadım...

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Bazıları burada yazabiliyorlarsa, demek ki 1 yapıp 2 yıkmamış ulu önderimiz. Filtre ve site erişimlerini ben de destekliyorum, ama işin ucu türlü bahanelerle başka yere vardırılırsa buradaki amaç bellidir. O zaman, hakaretin alasını görür bu işin arkasındakiler.

Elma ile armutu karıştırmayalım. Ben evrenselmiş, internetmiş anlamam. Ulu önderimize kimse göz göre hakaret edemez. Bunu Atatürk peygamber mertebesindedir falan anlamında söylemiyorum, tabii ki haşa böyle bir şey olamaz. Atatürk, milletimiz için çok başka anlamlara gelir, bizatihi Türklüğün anlamı gibi bir şey ve kimsenin buna dil uzatmaya hakkı yoktur.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Kurtuluş Savaşında pardon İstiklâl Savaşında mücadele eden diğer komutanları kim koruyacak. Diğer komutanlar olmasa Atatürk başarılı olabilir miydi?? Bence koca bir soru işareti + Atatürk'ün yaptıkları devrim midir? Hayır değildir. Neden? Çünkü devrim mevcut hükümete karşı olur ama biz düşmanlara karşı savaştık. Yani Genç Türklerin yaptıkları devrim sayılabilir ama Atatürk'ün yaptığı devrim sayılmaz. Peki inkîlaplar derseniz. Onlar III. Selim'den bu yana gelen inkilapların tamamlayıcısıdır ama benim anlamadığım bir nokta var. Bu inkilapları Atatürk tek başına mı?? düşünmüş. Kazım Karabekir gibi diğer komutanların eserlerini okuduğumuzda öyle bir ihtimal yok. Eee o zaman neden tek taraflı bir tarih anlatıyor okullarda. Orası !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kanun Numarası: 5816
Kabul Tarihi: 25/7/1951
Resmî Gazete: 31.07.1951/ 7872
Madde 1 – Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.​
Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.Madde 4 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.Madde 5 – Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

Bu maddeler yeni bir putperestlik dini yaratır. Neden mi??

Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir

Ben müslamanım arkadeşş. Ben bir heykelin önünde yedi kere tavaf etmem.....

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
desperado64, sen Müslümansın biz değiliz sanki, ne alakası var. Elindeki poşeti gerip incelterek bakıyorsun yani kendi görmek istediğin gibi. "Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir." demenin Türk bayrağına zarar vermekten hiç bir farkı yok. Mesela sen Türk bayrağının yakılmasına tepkisiz mi kalırdın? Eğer gerçekten Türk'sen kalmazdın tabi. Eee o zaman sen Müslüman değilsin çünkü bayrağa tapıyorsun. Bu mu yani olay?

Atatürk'ün yaptığı devrim değil miymiş, bu lafa anca gülerim :D Tamam Kurtuluş savaşı düşmana karşı başladı ama sonrasında ne oldu? Padişah düşmanla işbirliği yapmadı mı? İstanbul hükümeti zaten padişah ne derse onu yapıyordu. Hükümet de padişah da tamamen düşmanın kuklası haline gelmişti be. Bu noktadan sonra olay tabi ki aynı zamanda dönemin hükümetine karşı verilmiş bir savaşa dönüştü. O zamanın şartlarında Cumhuriyetin kurulması sadece bir yenilik mi? Saltanatın kaldırılması sadece bir yenilik mi? Latin alfabesine geçilmesi bir yenilik mi? Bırak Allah aşkına, bunlara sadece birer yenilik olarak bakmak kör olmaktan başka bir şey değil. Bunların her biri başlı başına birer devrimdir. Bunun aksini düşünmek tamamen sabit fikirlilikten gelir, başka bir anlam ifade etmez.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Diğerleri olmasaydı, iman dolu asker olmasaydı edebiyatına girersek tarihte hiçbir komutan başarılı olmamıştır. Fatih Sultan Mehmet de İstanbul'u fethetmemiştir demek ki. O zaman hiçbirine sahip çıkmayalım, hepsinin arkasından iftiralarımızı sayalım. Ne de olsa başarı başkomutanda değil, askerde.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ahmet ile Ali arasında geçen sanal muhabbet,

Ahmet: Kız çıkma teklifimi kabul etmedi
Ali: Ohaa nasıl etmez, git intihar et

3 gün sonra Ahmet intihar eder bambaşka sebeplerden dolayı ve Ali hapsi boylar :D duyar mıyız böyle haberler :D

---

Ayrıca yalnızca Atatürk için değil, herhangi bir şahsa doğrudan hakaret etmek suç olmalı.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Eleştirileri hakaret gibi kabul edecek bir kesim, anlayış var.

Örneğine çok rastlayacağımız şairlerin bir kısım şiirlerinin vurgularını aynen ekliyorum olumlu olumsuz size kalmış sonuca varmak istediğim bu şekilde düşününce eleştirmek hakaret kabul edilecektir. Bana göre yanlış olan cevap bekleyen konuda bu olmalı.
Edip Ayel
Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harabe, Bir gün olacaktır anıtın, Türklüğe Kâbe. Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun. Türk ırkının en son ulu peygamberi oldun Tutsak seni layık yüce Tanrıyla müsavi (eşit) Toprak olamaz kalp doğabilmişse semavi... Ölmez bize cennetlerin ufkundan inen ses, İnsanlar ölür, Türklüğe Allah olan ölmez!”
Halil Bedii ise:
“...Tanrı gibi görünüyor her yerde Topraklarda denizlerde göklerde Gönül tapar kendisinden geçerde Hangi yana göz bakarsa, Atatürk...”
Faruk Nafiz Çamlıbel:
“...Yürüyor kalbimizin durduğu bir yolda değil, Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun. Ey ilahın yüce davetlisi, göklerden eğil Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!”
Yusuf Ziya Ortaç
“...Dağların ardında sönüşü gibi Millete can veren vatan yaratan Tanrının göklere dönüşü gibi Her zaman ırkıma büyük Baş Atam Tanrılaş gönlümde, tanrılaş Atam!”
İlhami Bekir’den... “İlk adam mavi gözlerle baktı toprağa, Toprağın haritasını çizdi bayrağa, Allah değil, o yazdı alın yazımızı...”
Edip Ayel (Atatürk’ün Dolmabahçe de ölümü üzerine): “Ay yıldızı aldık da senin üstüne sardık Ey dertli saray! Kabe’mi oldun bize artık...”
Kemalettin Kamu
:
“Ne örümcek ne yosun Ne mucize ne füsun Kabe Arab’ın olsun Çankaya bize yeter.”
.... gibi zamanının çok örnekleri yaşanmış böyle durumda düşünürseniz eleştiriler dahi suç teşkil edecektir. Ancak Türkülerin vb müziklerin yasaklanması (2 kasım 1934) Avrupai müzikler dinlenme zorunluluğu devamında bunun yanlış olduğunun kanaati sonrası tekrar serbest bırakılması, türkçe ezan okunması genelgesi (18 Temmuz 1932) 1950 yılında tekrar orjinaline düzenlenmesi vs vs gibi gelişmeler yaşandı ve zamanında veya sonrasında değiştirilebilen değiştirildi. Bu değişimler hakaret değildi ancak kimilerine göre bazısı hala hakaret. Tarihimize yapılan söylemlerin yazımların internet yayınlarının eleştiri mi yoksa hakaret mi olduğu belirlenmeli ilk olarak. Aksi halde kimsenin kimseye nerede olursa olsun hakaret etmeye hakkı yoktur.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Atatürkü koruma kanunu varda Fatihi Yavuzu Kanuniyi koruma kanunu niye yok benim aklım orda kaldı

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
desperado64, sen Müslümansın biz değiliz sanki, ne alakası var. Elindeki poşeti gerip incelterek bakıyorsun yani kendi görmek istediğin gibi. "Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir." demenin Türk bayrağına zarar vermekten hiç bir farkı yok. Mesela sen Türk bayrağının yakılmasına tepkisiz mi kalırdın? Eğer gerçekten Türk'sen kalmazdın tabi. Eee o zaman sen Müslüman değilsin çünkü bayrağa tapıyorsun. Bu mu yani olay?

Atatürk'ün yaptığı devrim değil miymiş, bu lafa anca gülerim :D Tamam Kurtuluş savaşı düşmana karşı başladı ama sonrasında ne oldu? Padişah düşmanla işbirliği yapmadı mı? İstanbul hükümeti zaten padişah ne derse onu yapıyordu. Hükümet de padişah da tamamen düşmanın kuklası haline gelmişti be. Bu noktadan sonra olay tabi ki aynı zamanda dönemin hükümetine karşı verilmiş bir savaşa dönüştü. O zamanın şartlarında Cumhuriyetin kurulması sadece bir yenilik mi? Saltanatın kaldırılması sadece bir yenilik mi? Latin alfabesine geçilmesi bir yenilik mi? Bırak Allah aşkına, bunlara sadece birer yenilik olarak bakmak kör olmaktan başka bir şey değil. Bunların her biri başlı başına birer devrimdir. Bunun aksini düşünmek tamamen sabit fikirlilikten gelir, başka bir anlam ifade etmez.

Bir kere şurada anlaşalım. Su savaşın adı kurtuluş savaşı olamaz. Niye mi?? Çünkü biz bir devletin altına girmedik ki kurtulalım. Yani bu savaşın adı İstiklal Savaşıdır.

Bu devletin kuruluşunda, Türkçülük akımının etkisi var. O zaman yeni alfabemiz niye Göktürk Alfabesi olmadı madem o kadar milliyetçiyiz demek ki Latin alfabesine geçiş bildiğin kopyala yapıştır yapmak yani batı taklitçiliği.

Gelelim Padişah meselesine; bu ülkede Sevr Antlaşmasını imzalayanlar vatan haini kabul edilmiştir ve padişahın bu antlaşmada imzası yoktur + sana da o kadar namlu dönse seninde gıkın çıkmazdı. + Kazım Karabekir'in Atatürk'e selam durduğunu herkes bilir ama hiç düşündünüz mü?? kendisiyle aynı rütbeye sahip bir paşaya neden selam durduğunu ve bunun arkasında padişahın olabileceğini.

Şimdi de gelelim saltanat meselesine; 23 Nisan 1920'de Ankara'da kurulan meclisi hangi milletvekillerinden oluşuyor. Ben söyleyeyim İstanbul'dan kaçıp gelen meclis - i mebusan vekillerinden. Bunun anlamı ne?? TBMM, meclis - i mebusanın devamıdır. Buradan hareketle saltanatın kaldırılması bir zorunluluktur. Çünkü Lozan Barış Antlaşması yapılacak + Osmanlı Devleti ömrünü tamamlamıştı ve itilaf Devletlerine koz vermemek içindir.

Eeee buradan ne sonucu çıkıyor. Atatürk İnkilapları III. Selim'den bu yana gelen yeniliklerin tamamlayıcısıdır.

MrtKrt

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Bu ülkede Atatürk'ün değerini bilmeyen, anlamayan, anlamak istemeyen çok insan var. Bu durum gerçekten üzüyor beni..

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Atatürkü koruma kanunu varda Fatihi Yavuzu Kanuniyi koruma kanunu niye yok benim aklım orda kaldı
nedenini söyleyim onlar birer dini temsil eden erkek oglu erkek türk oglu türk idiler ,birak korumayi hatta o zaadlar hakkinda hakaret edersen ödül bile alabilirsin bir yerlerden,atatürk ise bunlarin tersi oldugundan,hatta degil hakareti bu adamin yaptiklarini söylesen bunu bunu yapmis onda bile suc ,yani o adami yanlislarini dogru diye sevecen ,onu kusursuz görecen,onu insan üstü bir varlik yapacan,bunlari aslen herkes biliyo,iste ulu ortada söylenmiyor ama