İnternet kablosunun fiber kablo olduğunu nasıl anlarım?

Bu konuyu okuyanlar

Amorg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar selam.Ben türknet 100 hızında kullanıyorum.Kuruluma yaklaşık 1 ay önce geldiler. Eve kurulum yapılırken evde değildim. Binamızda fiber olması lazım. Bu sarı kabloyu görünce işkillendim. Acaba bu fiber kablosu mudur? Fiber kablosuysa gelsinler düzeltsinler mi Yoksa ben yapmaya çalışsam olur mu? Çok teşekkür ederim okuduğunuz için.

Ekli dosyalar

• 1index.jpg
    1index.jpg
    47.9 KB · Görüntüleme: 157
  • i2dex.jpg
    i2dex.jpg
    51.8 KB · Görüntüleme: 148
  • index.jpg
    index.jpg
    64.4 KB · Görüntüleme: 140

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Fiber kablosu o kadar kalın bir kablo değildir. Muhtemelen sizin altyapınız binaya kadar fiber destekli. Eve kadar fiber olan altyapılarda evinize sarı ve incecik bir kablo geliyor. O kablo da gpon veya ont cihazlarına bağlanıyor. Sizde sadece router görüyorum bir gpon cihazı yok. Ama altyapınız fiberdir zaten fiber olmasaydı 100mbps alamazdınız.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
O sarı kablo cat kablosu. Fiber dediğimiz incecik bir şey. Eğer binaya fiber geliyor, dairenize cat kablosu geliyorsa FTTB tipi fibere sahipsiniz. (Binaya kadar fiber) Bir farkı yok 1000Mbps'den fazla hizmet almadığınız sürece.

Amorg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Fiber kablosu o kadar kalın bir kablo değildir. Muhtemelen sizin altyapınız binaya kadar fiber destekli. Eve kadar fiber olan altyapılarda evinize sarı ve incecik bir kablo geliyor. O kablo da gpon veya ont cihazlarına bağlanıyor. Sizde sadece router görüyorum bir gpon cihazı yok. Ama altyapınız fiberdir zaten fiber olmasaydı 100mbps alamazdınız.
Çok teşekkürler, İyi günler dilerim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

O sarı kablo cat kablosu. Fiber dediğimiz incecik bir şey. Eğer binaya fiber geliyor, dairenize cat kablosu geliyorsa FTTB tipi fibere sahipsiniz. (Binaya kadar fiber) Bir farkı yok 1000Mbps'den fazla hizmet almadığınız sürece.
Çok teşekkürler, İyi günler dilerim :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
O kablo kablonet kablosunada benziyor.

Bizim evde hem fiber hemde kablonet var. Fiber kablosu açık sarı gibi ince bir kablo oluyor. BU kalın beyaz kablo kablonet ise oda 100 Mbps ve üstü hız verebiliyor.

Fİber kablo şu şekilde bir şey.

1614434405623.png