İnternet güvenlik açığı

Bu konuyu okuyanlar

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Merhaba arkadaşlar biz apartman olarak ortak bir internet kullanıyoruz sözde (100Mbps eve 35mbps geliyor) ucuz olması için yaptık 30 tl veriyor herkes assagada ana modem var birde herkesin evinde router modem var aklıma takılan şey şu ki bu internet ne derece güvenli benim girdiğim siteler şifrelerim vs görülebilirmi assaagadaki modeme girenler tarafından, herkesin evinde modem var evet ama herkes aynı ağı kullanıyor sanırım birisi akıllı tvye video yollasa herkese bildirim gidiyor videonuz tv de oynuyor diye güvenlik konusunda bilgisi olan var mı?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Evet, belli başlı güvenlik açıkları söz konusu olabilir. Sonuçta cihazlarınız aynı ağa bağlı ve birbirleriyle iletişim halindeler. Dediğiniz gibi akıllı tvler, chromecast özelliği ile aynı ağa bağlı cihazlar tarafından kullanılabilir. Apartmanda ciddi bilgisi olan birileri yoksa zararlı bir işlem olmaz muhtemelen. Ancak isteyen yapabilir mi yapabilir. Ayrıca aynı ip adresini hepiniz kullanıyorsunuz. Herhangi bir suç unsurunda abonelik kimin üzerineyse o sorumlu olur. Ayrıca bu yaptığınız teknik olarak suçtur eğer bireysel abonelik olarak geçiyorsa (ki muhtemelen öyle). Çünkü internet abonelik sözleşmesine aykırı bir davranıştır. Tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır muhtemelen. Bilgisayarlarınızdan dosya paylaşımını mutlaka kapatın. Şifreyle koruma altına alın. Eğer dosya paylaşımı açık olursa ağ içerisindeki herkes tüm dosyalarınıza erişim sağlayabilir. En sağlıklısı ve yasal olanı hepinizin ayrı abonelik almasıdır doğal olarak :) Dikkatli olun.

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Evet, belli başlı güvenlik açıkları söz konusu olabilir. Sonuçta cihazlarınız aynı ağa bağlı ve birbirleriyle iletişim halindeler. Dediğiniz gibi akıllı tvler, chromecast özelliği ile aynı ağa bağlı cihazlar tarafından kullanılabilir. Apartmanda ciddi bilgisi olan birileri yoksa zararlı bir işlem olmaz muhtemelen. Ancak isteyen yapabilir mi yapabilir. Ayrıca aynı ip adresini hepiniz kullanıyorsunuz. Herhangi bir suç unsurunda abonelik kimin üzerineyse o sorumlu olur. Ayrıca bu yaptığınız teknik olarak suçtur eğer bireysel abonelik olarak geçiyorsa (ki muhtemelen öyle). Çünkü internet abonelik sözleşmesine aykırı bir davranıştır. Tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır muhtemelen. Bilgisayarlarınızdan dosya paylaşımını mutlaka kapatın. Şifreyle koruma altına alın. Eğer dosya paylaşımı açık olursa ağ içerisindeki herkes tüm dosyalarınıza erişim sağlayabilir. En sağlıklısı ve yasal olanı hepinizin ayrı abonelik almasıdır doğal olarak :) Dikkatli olun.
Şirket interneti gibi olduğu aylık 900 tl toplam ücret gibi bi ücret olduğunu söylüyorlar, pcden dosya paylaşımı derken ne kastettiniz anlamadım

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Şirket interneti gibi olduğu aylık 900 tl toplam ücret gibi bi ücret olduğunu söylüyorlar, pcden dosya paylaşımı derken ne kastettiniz anlamadım
Bilgisayarlarda "ev ağı" modu vardır. Ev ağındaki diğer cihazlarla dosya paylaşımı yapabilmenizi sağlar. Mesela benim evimde 2 bilgisayar var. Kendi bilgisayarımdan 2 tıkla kardeşimin bilgisayarındaki dosyalara erişebiliyorum. Bunu kastettim. Bağlandığınız ağı "ortak ağ" olarak değiştirmeniz ve tüm dosya paylaşımı ayarlarını kapatmanızı tavsiye ederim. İnternette bununla ilgili videolar vardır mutlaka.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Böyle maceralara ne gerek var? DNS over HTTPS açık olsun.Wifi ortak ağ seçin.

Son düzenleme: