Intel mi AMD mi?

Intel mi AMD mi?

• Kullanılan toplam oy
    18

Bu konuyu okuyanlar

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Oyun geliştirmek için sizce en iyi işlemci markası hangisi Intel mi AMD mi?

Reaksiyon puanı
3,027
Oyun geliştirmek için Intel daha iyi diyebilirim. Tek çekirdek performansı önemli. Sorduğun sorunun üstüne kitap yazılabilir, bu yüzden işlemci değil de genel sistem performansına bak.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Oyun geliştirmek için Intel daha iyi diyebilirim. Tek çekirdek performansı önemli. Sorduğun sorunun üstüne kitap yazılabilir, bu yüzden işlemci değil de genel sistem performansına bak.
YouTube'da Sistem toplama rehberi bakıyordum bütün kanallarda AMD işlemci var oyun oynamak için ama ben oyun geliştirmek istediğimi için aklıma takıldı forumda sordum.

Reaksiyon puanı
3,027
Masaüstü için
Edit : Aslında farketmiyor
Masaüstü fiyat performans konusunda avantajlı ama iş için kullanılamıyor. Eğitim için de kullanamazsın. Eğer dışarıda kullanmak gibi bir amacınız varsa işlemcisi güçlü, şık bir laptop alın.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Masaüstü fiyat performans konusunda avantajlı ama iş için kullanılamıyor. Eğitim için de kullanamazsın. Eğer dışarıda kullanmak gibi bir amacınız varsa işlemcisi güçlü, şık bir laptop alın.
Aslında bilgisayarı dışarıya çıkarmaya ihtiyaç duyacağımı zannetmiyorum

ATHEON

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Niye ya render için en iyi işlemcilerden biri amd 3990WX. Oyun için en iyi 9900ks. Ondan dolayı amd yi oyun olarak genellememeliyiz.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Niye ya render için en iyi işlemcilerden biri amd 3990WX. Oyun için en iyi 9900ks. Ondan dolayı amd yi oyun olarak genellememeliyiz.
İnternette neredeyse herkes yazılım için Intel daha iyi diyor. Benim donanımla fazla alakam olmadığı için forumda sordum

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,067
.net dili degilse ve visual studio kullanmayacaksan Macbook

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Geliştiriciler için AMD Ryzen Threadripper işlemcisi çıkartıldı onu kullanın.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147

@fatihege
Öncelikle ezbere konuşan yorumlardan uzak dur. Yapacağın ilk iş şu olacak.
Oyun geliştirmede işin hangi noktasındasın ?

Yazılım kısmında yer alacaksan işlemci dert edeceğin kadar problem değil.
Oyun oynayacağım dersen profesyönel düzeyde evet önemli olabilir.
Hem oyun oynayacağım, hem yayın yapacağım, hem render edeceğim evet yine önemli olabilir.

Yazılım kısmında takılacaksan es geç. Ama harita veya herhangi bir nesne modelleme yaparken yan monitörden de kodlama yapıp tasarladığın 3d nesnenin kodlamaya olan tepkisine bakacaksan elbet önemli.

Sen tasarım yapacağım, 3d çalışacağım, animate gideceğim, kulağımı kaşıyacağım veya ne yapacağım dersen de. İlk yapacağın iş gereksinimler. 3d ile olacaksa işin kullanacağın yazılımı seçeceksin. Hangi 3d yazılım ?. Çokta uzatmadan yapacağın işe göre yazılım araştırması yapıp bir veya birden fazla yazılımı seçecek ve bu yazılımların sistem gereksinimlerini google,youtube,bing,yahoo,yandexte aratıp bulacaksın.

Sonra sıra yaptığın seçimin bedelini yani ücretini ödemekte :)

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
@fatihege
Öncelikle ezbere konuşan yorumlardan uzak dur. Yapacağın ilk iş şu olacak.
Oyun geliştirmede işin hangi noktasındasın ?

Yazılım kısmında yer alacaksan işlemci dert edeceğin kadar problem değil.
Oyun oynayacağım dersen profesyönel düzeyde evet önemli olabilir.
Hem oyun oynayacağım, hem yayın yapacağım, hem render edeceğim evet yine önemli olabilir.

Yazılım kısmında takılacaksan es geç. Ama harita veya herhangi bir nesne modelleme yaparken yan monitörden de kodlama yapıp tasarladığın 3d nesnenin kodlamaya olan tepkisine bakacaksan elbet önemli.

Sen tasarım yapacağım, 3d çalışacağım, animate gideceğim, kulağımı kaşıyacağım veya ne yapacağım dersen de. İlk yapacağın iş gereksinimler. 3d ile olacaksa işin kullanacağın yazılımı seçeceksin. Hangi 3d yazılım ?. Çokta uzatmadan yapacağın işe göre yazılım araştırması yapıp bir veya birden fazla yazılımı seçecek ve bu yazılımların sistem gereksinimlerini google,youtube,bing,yahoo,yandexte aratıp bulacaksın.

Sonra sıra yaptığın seçimin bedelini yani ücretini ödemekte :)
Ben sadece oyun geliştireceğim oyun oynamayacağım. Ekibim yok. Zaten şuan lisedeyim, öğrenciyim, tek başımayım. Oyun yapmayı yeni yeni öğreniyorum. Tek başıma olduğum için oyunun hem kodlarını hem de tasarımını ben yapacağım. Zaten tasarımda fazla iyi değilim. Eğer zorlandığım bir tasarım olursa bu forumdan birisini bulur ona yaptırabilirim veya Instagram'dan da bulabilirim. Orası da sıkıntı değil. 3D'ye gelince. Eğer ki 3D bir oyun yaparsam 3D tasarım için Blender kullanacağım. 3D karakterlerde çok fazla zorlanacağımı zannetmiyorum. Internette milyonlarca kaynak var. Hadi yapamadım diyelim en kötü ihtimalle internetten Download ederim. Son olarak yaptığım oyunun tanıtım videosunu yapmaya geldi. Bunun için After Effects ve Premiere Pro kullanabilirim.

CCD

Asistan
Reaksiyon puanı
217
İkisi de olur gücünüz hangisine yetiyor ise onu tercih ediniz ayrıca Amd kartları oyun performans olarak genellemek bence çok saçma. AMD'de tercih edebilirsiniz Intel'de tercih edebilirsiniz. Üstüne yazıcak çok şey var ama kafanız karışmasın diye özetledim.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
İkisi de olur gücünüz hangisine yetiyor ise onu tercih ediniz ayrıca Amd kartları oyun performans olarak genellemek bence çok saçma. AMD'de tercih edebilirsiniz Intel'de tercih edebilirsiniz. Üstüne yazıcak çok şey var ama kafanız karışmasın diye özetledim.
Teşekkür ederim