Yardım İntel i5 1135G7 mi ryzen 5 4600h mı

Sizce?

• Ryzen 5 4600h

Kullanılan: 6 60.0%
  • İ5 1135G7

Kullanılan: 4 40.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Selamlar. Uzun süredir bilgisayar arayışı içerisindeydim sonumda param da birikti alma kararı aldım. En en son huawei matebook 14 de karar kıldım. Ama iki işlemci (hatta 3) seçenekli modelleri var. Ya i5 1135G7 li 16gb ram 512gb ssd 2021 modeli ya da ryzen 5 4600h lı 8gb ram 256gb ssd modellisi olacak ama bilemedim. Word programlarını kaldırsın bazı derslerimle ilgili uygulamaları kaldırsın yeter. Oyun oynamayı veya yüklemeyi düşünmüyorum. (Yukarıdaki ankete oy vererek de cevap verebilirsiniz teşekkürler)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Maksimum bütçen nedir?

Reaksiyon puanı
8,024
Çoklu çekirdek bakımından bana kalırsa Ryzen 5 4600H. Tekli çekirdekte de aralarında uçurum bir fark yok. İkisi de dediğiniz işlemleri rahatlıkla yapabilecek bir işlemci.

Ama laptop geneli olarak baktığınızda Intel sistemi almak daha mantıklı. 16GB Ram ve 512GB Depolama artık standart diyebiliriz günümüz için. Ek olarak Huawei'lerde sonradan Ram yükseltmesi olmuyor diye biliyorum. Ramleri fabrika anakarta lehimliyor.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Maksimum bütçen nedir?
En fazla 15000tl. ekranı çok çok büyük olmayacak, kalınlığı taşınabilecek düzeyde olacak, uzun süreli kullanabileceğim ve bazı ders uygulamalarımı kaldırabilecek bir laptopa ihtiyacım var.

Çoklu çekirdek bakımından bana kalırsa Ryzen 5 4600H. Tekli çekirdekte de aralarında uçurum bir fark yok. İkisi de dediğiniz işlemleri rahatlıkla yapabilecek bir işlemci.

Ama laptop geneli olarak baktığınızda Intel sistemi almak daha mantıklı. 16GB Ram ve 512GB Depolama artık standart diyebiliriz günümüz için. Ek olarak Huawei'lerde sonradan Ram yükseltmesi olmuyor diye biliyorum. Ramleri fabrika anakarta lehimliyor.
Açıkçası rami anakarta entegre etme olayı biraz maclere özentilikten dolayı olduğunu düşünüyorum. Tasarım olarak benim için her zaman macler öndedir ama huaweinin baktığım modeli de aratmaz gibi bence.

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Sana kısaca söyleyeyim laptop intel masaüstü net amd ye yakışır

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
En fazla 15000tl. ekranı çok çok büyük olmayacak, kalınlığı taşınabilecek düzeyde olacak, uzun süreli kullanabileceğim ve bazı ders uygulamalarımı kaldırabilecek bir laptopa ihtiyacım var.

Açıkçası rami anakarta entegre etme olayı biraz maclere özentilikten dolayı olduğunu düşünüyorum. Tasarım olarak benim için her zaman macler öndedir ama huaweinin baktığım modeli de aratmaz gibi bence.

Bu durumda yukarıdaki modeller yerine ben esasen 8GB Air öneririm. RAM'ı anakarta entegre etmenin özentilikle alakası yok. 13 - 14"büyüklükteki cihazlarda alan açabilmek için RAM'in tekini anakarta entegre ederler. Tamamen alan meselesi yani. M1 işlemcili MacBook'larda RAM anakarta monte değil, direkt işlemciyle bağlantılı tümleşik RAM kullanılıyor. Teknoloji farkı var.

MacBook almam diyorsan da bu ürüne bak derim. 5800U hem çok güçlü hem de pili iyi kullanan bir işlemci.

Reaksiyon puanı
8,024
Reaksiyon puanı
8,024

Belki bu modelide tercih edebilirsin
Bütçesi varken Ryzen 7 5800U alması çok daha mantıklı olur. Çünkü işlemci değiştirme şansı yok almışken üst seviye alıp uzun süre arkasına bakmaması bence daha mantıklı. Attığınız modeldeki işlemci de şu an için güçlü fakat 3 4 yıl sonra yetersiz gelmesi muhtemel.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sana kısaca söyleyeyim laptop intel masaüstü net amd ye yakışır
Bilemiyorum tam olarak. Aylardır bir arayış içerisindeyim gittiğim yerlerdeki çalışanlara da soruyorum hep i5li modelin en düşük 6 sene idare edebileceğini söylüyorlar. Benim için de tam ideal.

Bu durumda yukarıdaki modeller yerine ben esasen 8GB Air öneririm. RAM'ı anakarta entegre etmenin özentilikle alakası yok. 13 - 14"büyüklükteki cihazlarda alan açabilmek için RAM'in tekini anakarta entegre ederler. Tamamen alan meselesi yani. M1 işlemcili MacBook'larda RAM anakarta monte değil, direkt işlemciyle bağlantılı tümleşik RAM kullanılıyor. Teknoloji farkı var.

MacBook almam diyorsan da bu ürüne bak derim. 5800U hem çok güçlü hem de pili iyi kullanan bir işlemci.
Bana kalsa ben hep applecıyım. Aklımda da hep apple ekosistemi kurma fikri vardı ama apk sorunundan ötürü benim için çok sıkıntı yaratacak ders uygulamalarım açısından. Attığınız diğer muadil linki inceledim ama acer marka düşünmüyorum. Daha çok hp, huawei, honor tarzı markalara bakıyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizce r5 i5 i geçer mi laptopta?

Reaksiyon puanı
8,024
Attığınız diğer muadil linki inceledim ama acer marka düşünmüyorum. Daha çok hp, huawei, honor tarzı markalara bakıyordum
Acer markası Huawei, Honor gibi markalardan daha iyi hava akımına sahip ama. Laptopta telefonda olduğu gibi marka takıntısı olması bence saçmalık.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Acer markası Huawei, Honor gibi markalardan daha iyi hava akımına sahip ama. Laptopta telefonda olduğu gibi marka takıntısı olması bence saçmalık.
O sebeple söylemek istemedim. Halihazırda şu anda elimde bozuk bir asus marka laptop var durduk yere ekran dondu kaldı. Yeni laptop alma sebebim de kullandığımın bozulması. Alalı 3 sene bile olmadı. Söylediğim markakara o yüzden bakıyorum az çok bildiğim bilgiler ile.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
O sebeple söylemek istemedim. Halihazırda şu anda elimde bozuk bir asus marka laptop var durduk yere ekran dondu kaldı. Yeni laptop alma sebebim de kullandığımın bozulması. Alalı 3 sene bile olmadı. Söylediğim markakara o yüzden bakıyorum az çok bildiğim bilgiler ile.
Bana kalsa m1 macbook alır geçerim. Performans pilde de iyi hem pil ömrü de harika. Windows oyun harici çöp.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Bilemiyorum tam olarak. Aylardır bir arayış içerisindeyim gittiğim yerlerdeki çalışanlara da soruyorum hep i5li modelin en düşük 6 sene idare edebileceğini söylüyorlar. Benim için de tam ideal.

Bana kalsa ben hep applecıyım. Aklımda da hep apple ekosistemi kurma fikri vardı ama apk sorunundan ötürü benim için çok sıkıntı yaratacak ders uygulamalarım açısından. Attığınız diğer muadil linki inceledim ama acer marka düşünmüyorum. Daha çok hp, huawei, honor tarzı markalara bakıyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizce r5 i5 i geçer mi laptopta?

Marka olarak bakarsak Huawei'nin PC pazarındaki tecrübesi ne ki Acer'ın yanında. MSI'da olduğu gibi bizim ülkede de acaip bir boş hype var Huawei laptoplara karşı. Kötü demiyorum kesinlikle ama marka neredeyse her Youtube yayıncısına verip tanıttırdı laptopları. İşlemcileri de sürekli bir yıl geriden geliyor. Her markanın iyi ve kötü ürünleri vardır. Marka olarak bakılırsa hiçbir laptop alınmaz mantıken.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Marka olarak bakarsak Huawei'nin PC pazarındaki tecrübesi ne ki Acer'ın yanında. MSI'da olduğu gibi bizim ülkede de acaip bir boş hype var Huawei laptoplara karşı. Kötü demiyorum kesinlikle ama marka neredeyse her Youtube yayıncısına verip tanıttırdı laptopları. İşlemcileri de sürekli bir yıl geriden geliyor. Her markanın iyi ve kötü ürünleri vardır. Marka olarak bakılırsa hiçbir laptop alınmaz mantıken.
Bu gidişle karar verip alamayacağım ? en iyisi ben biraz daha araştırayım diğer markalara da göz gezdireyim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Bu gidişle karar verip alamayacağım ? en iyisi ben biraz daha araştırayım diğer markalara da göz gezdireyim.

Acer zaten 16K olmuş. O fiyata alınmaz. Şans kaçtı. MateBook istiyorsan bu ürüne yönelebilirsin. Güncel sayılabilecek işlemci var en azından içinde.

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Huawei alınır. İmkan olsada apple önersek

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Acer zaten 16K olmuş. O fiyata alınmaz. Şans kaçtı. MateBook istiyorsan bu ürüne yönelebilirsin. Güncel sayılabilecek işlemci var en azından içinde.

Bu versiyonunu da gördüm aslında n11 de ama bu satıcıdan başka hiçbir yerde satan görmedim. Güvenilir midir acaba?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Bu versiyonunu da gördüm aslında n11 de ama bu satıcıdan başka hiçbir yerde satan görmedim. Güvenilir midir acaba?

Satıcı ilk defa gördüğüm bir satıcı değil. Pek çok yerde satıyor N11'e özel bir fiyat biçmiş şimdilik. Puanları da yüksek. Bence kaçırma derim.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İkinci el de m1 apple alınabilir.
Temiz bulunabilirse tabiiki de alınabilir. Ama derslerim için indirmem gereken uygulamaların çoğu apk olduğu için macbook alma fikrini çıkardım.

r4vacm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu entrye bakan olur mu bilmiyorum ama sonuç olarak bahsetmeliyim ki en sonunda karar verebilip 13.000 tl ye matebook 14 i5 11.nesil 16gb ram 512gb modelini aldım media markttan. Ve neredeyse benle birlikte 1 senesini tamamlayacak. Alırken az çok biliyordum ve tabiiki de ekran sızması sorunu başıma geldi. Rahatsız edecek düzeyde mi? Tabiiki de hayır hiç belli bile olmuyor diyebilirim. En son incelediğimde fiyatı 20.000 tl ye kadar çıkmıştı. O zamanki aklım olsaydı net macbook alırdım ama paramı birktiremediğim için kaldı ama çok pişmanım. Yüksek konfigürasyon tercih ederseniz rahat rahat oyun bile oynayabilirsiniz ne de olsa 2K dokunmatik ekrana sahip ? kısaca bütçeniz uyuyorsa tabiiki de öncelik macbook ama uymuyorsa da gerek tasarım gerekse kalitesinden ötürü huaweiyi önerebilirim.